Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szybkowary

( liczba produktów: 1 )

Szybkowar jest urządzeniem, dzięki któremu każdą potrawę przygotujesz w znacznie krótszym czasie. Do tego Twoje dania będą bardziej aromatyczne i zachowają więcej cennych witamin oraz składników odżywczych.

Szybkowar - sprzęt niezbędny w każdej nowoczesnej kuchni

Gotowanie potraw w szybkowarze ma wiele zalet. Przede wszystkim gotowanie w szybkowarze to spora oszczędność -  szybsze przyrządzanie potraw pozwala zaoszczędzić prąd, gaz i wodę (podczas gotowania w szybkowarach zużywa się jej mniej niż w czasie tradycyjnego przygotowywania posiłków). Dobry szybkowar ugotuje mięsa oraz twarde warzywa nawet 2-3 razy szybciej niż zrobiłbyś to w tradycyjnym garnku. Oszczędzisz więc sporo czasu!
Garnek-szybkowar pozwala także na gotowanie bez tłuszczu. W połączeniu z krótszym czasem termicznej obróbki żywności sprawia to, że jedzenie z szybkowaru jest po prostu zdrowsze!

Szybkowar na indukcję

Tak jak inne garnki, również szybkowary dzielą się na te przeznaczone na kuchenkę gazową oraz płytę indukcyjną. Przed zakupem trzeba więc sprawdzić oznaczenia producenta! Szybkowar na indukcję nie zadziała na kuchence gazowej!
Jak używać szybkowaru na płytę indukcyjną? Tak samo, jak innych urządzeń tego typu. W garnku umieść wszystkie składniki, zalej wodą i dokładnie zamknij. Następnie postaw urządzenie na płycie i nie otwieraj, dopóki danie nie będzie gotowe! Jeśli zwykle gotujesz dla 1-2 osób, postaw na mały szybkowar na indukcję. Przy większej rodzinie, wybierz odpowiednio duże urządzenie.
Szybkowar (indukcja) to świetne rozwiązanie dla zabieganych. Wystarczy włożyć składniki potrawy do urządzenia, zamknąć je i ustawić czas. Nie musisz ciągle pilnować, czy danie się nie przypali.

Szybkowar na gaz

Szybkowary na gaz są nieco tańsze niż modele indukcyjne. Tak jak wyróżnić można tradycyjngarnki ze stali nierdzewnej i aluminium, tak samo znajdziesz na rynku szybkowary na kuchnie gazowe z tych dwóch materiałów. Większość modeli zadziała także na płycie indukcyjnej!

Szybkowar ciśnieniowy

Czy szybkowar ciśnieniowy jest czymś innym niż garnek ciśnieniowy (na indukcję, gaz albo energię elektryczną)? Nie! Każdy szybkowar to garnek ciśnieniowy, bo to właśnie ciśnienie w szybkowarze sprawia, że możliwe staje się szybsze i bardziej oszczędne gotowanie. Nie ma więc w tej kwestii znaczenia, czy zdecydujesz się na szybkowar ciśnieniowy elektryczny, czy garnek ciśnieniowy (szybkowar) gazowy - każdy z nich działa właśnie w oparciu o odpowiednio wysokie ciśnienie!
Szybkowar (garnek ciśnieniowy) warto natomiast wybierać z uwzględnieniem takich parametrów jak: rozmiar, dodatkowe funkcje czy materiał wykonania.

Szybkowar elektryczny

Szybkowar elektryczny (często nazywany też garnkiem elektryczny wielofunkcyjnym) to urządzenie, w które wyposażona powinna być każda nowoczesna kuchnia. Dlaczego? W odróżnieniu od dość prostych modeli gazowych, elektryczny szybkowar wielofunkcyjny daje zwykle więcej możliwości i ma cenne dodatki (popularny jest np. garnek elektryczny z termostatem). Co więcej, do przygotowywania w nim potraw nie będziesz potrzebował kuchenki - garnek elektryczny wymaga do gotowania jedynie podłączenia do prądu.
Taki szybkowar (czyli garnek elektryczny do gotowania na parze) jest jednak droższy niż modele gazowe (indukcyjne).

Wybieramy pojemność szybkowaru

Tak jak inne akcesoria kuchenne, tak samo szybkowary dostępne są w wielu różnych rozmiarach. Przed zakupem trzeba więc będzie zdecydować, czy potrzebny Ci szybkowar mały (np. szybkowar 3 l), czy szybkowar duży (np. 15 l).
Szybkowar (garnek) mały, a więc szybkowar 4 litry, 5 l, przyda się osobom gotującym rzadko, lub dla niewielkiej rodziny. Jeśli jednak na co dzień przygotowujesz posiłki dla większej liczby osób, wybierz raczej szybkowar 8 l. Pamiętaj, że podany litraż (a więc np. "szybkowar 5 l") nie oznacza, że zmieścisz w nim 5 litrów potrawy! Wykorzystasz jedynie 2/3 wielkości garnka - reszta jest niezbędna, aby w urządzeniu mogła powstać para!
Na rynku znajdziesz też garnki o dużo większej pojemności, np. szybkowar 15 litrów, a nawet szybkowar 20 l. Producenci podkreślają jednak, że najczęściej wybierane modele to szybkowar 4 l, 6 l, a maksymalnie -  szybkowar 10 l. Takie pojemności są wystarczające dla większości rodzin w czasie codziennego gotowania.

 

Najczęściej pojawiające się pytania

O co pytają nasi Klienci przed zakupem szybkowaru?

Czy szybkowar można myć w zmywarce?

Producenci szybkowarów nie zalecają umieszczania urządzeń w zmywarce. Jeśli jednak szybkowar umyjesz od razu po użyciu, nawet tradycyjne oczyszczenie go gąbką nasączoną płynem do naczyń nie zajmie Ci zbyt wiele czasu i nie będzie wymagało szorowania!

Czy jedzenie z szybkowaru jest zdrowe?

Oczywiście! Przygotowywane w szybkowarze potrawy zachowują dużo więcej składników mineralnych i witamin niż przyrządzane tradycyjnie. Są też smaczniejsze - zamów więc urządzenie i szykuj duże talerze na dokładki!

Na czym polega gotowanie w szybkowarze?

Gotowanie w szybkowarze wykorzystuje parę wodną. To dzięki niej wewnątrz garnka wzrasta ciśnienie, a co za tym idzie - temperatura. Dzięki temu gotowanie staje się szybsze!

 

pixel