Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czajniki emaliowane

( liczba produktów: 8 )

Czajniki emaliowane to jedne z najzdrowszych rodzajów czajników. Pięknie prezentują się w kuchni, a ich klasyczny design wprowadza do niej przytulny, domowy klimat.

Czajniki emaliowane - co warto wiedzieć?

Emaliowane czajniki to po prostu czajniki wykonane ze stali lub żeliwa i pokryte 2-3 warstwami szklanej powłoki (emalii). Najpierw czajniki są pokrywane emalią w kolorze czarnym (warstwa bazowa), a dopiero na tak przygotowaną podstawę nakładany jest wybrany kolor. Zwykle prace te wykonywane są ręcznie, dzięki czemu czajniki emaliowane zyskują swój wyjątkowy wygląd i ponadczasowy urok.
Dlaczego warto postawić w kuchni właśnie na piękne czajniki emaliowane? Szkło, czyli materiał, z którego powstaje emalia, to jeden z najzdrowszych surowców przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Nie wchłania zapachów ani smaków, nie wchodzi w reakcje z wodą, jedzeniem czy jego składnikami. Co więcej, emalia jest odporna na wysokie temperatury oraz korozję! Do tego emalia stosowana do produkcji czajników jest łatwa do utrzymania w czystości.
Szczególnie więc alergikom i rodzicom małych dzieci zaleca się, aby stawiać nie tylko na popularne czajniki elektryczne, ale też rozważyć zakup tradycyjnego czajnika emaliowanego z gwizdkiem.

Czajniki emaliowane - rodzaje

Niegdyś dostępne były jedynie czajniki emaliowane na gaz. Takie modele wciąż są bardzo popularne - znajdziesz je w szerokiej gamie wzorów, kolorów i pojemności.
Jeśli jednak w domu nie masz kuchenki gazowej, ale nowoczesną płytę indukcyjną, również możesz zaopatrzyć się w dowolny czajnik emaliowany! Indukcja nie jest tu przeszkodą. Naczynia emaliowane, tak jak czajniki ceramiczne lub ze stali nierdzewnej, świetnie działają na płytach indukcyjnych. Przed zakupem wybranego modelu warto jednak zwrócić uwagę na pewne szczegóły. Po pierwsze, czajnik emaliowany na indukcję powinien mieć równe, płaskie dno. Po drugie, zwykle będzie to model szerszy - płyty indukcyjne nie zawsze "wykrywają" niewielkie naczynia, np. liczące poniżej 10 cm średnicy dna. Jeśli masz wątpliwości i nie jesteś pewien czy wybrany przez Ciebie czajnik zadziała na płycie indukcyjnej, sprawdź oznaczenia producenta na opakowaniu!

Czajniki emaliowane - pojemność

Czajniki emaliowane, tak jak czajniki ze stali nierdzewnej, szklane czy ceramiczne, znajdziesz w niemal każdej pojemności. Na jaką się zdecydować?

  • jeśli wodę gotujesz tylko dla 1-2 osób, wystarczający będzie czajnik emaliowany 1 l;
  • 3-4 osobowej rodzinie przyda się już czajnik emaliowany 1,5 l lub taki o najbardziej popularnej pojemności 1,7 l;
  • duże rodziny (6-7 osób i więcej) mogą zaopatrzyć się w czajnik emaliowany 2 l;
  • osoby, które często goszczą liczne grono znajomych i przyjaciół, powinny postawić na czajnik emaliowany 2,5 l, w którym szybko zagotują wodę na większą liczbę kaw i herbat;
  • duży czajnik emaliowany 3 l to najrzadziej wybierana opcja (choć również warta rozważania przy większej liczbie domowników i gości).

Jeśli nie jesteś pewien, na jaki czajnik powinieneś się zdecydować, wybierz ten o nieco większej pojemności. Pamiętaj, że nie musisz za każdym razem nalewać wody do pełna!

Czajniki emaliowane - kolory

Czajniki emaliowane dostępne są w niemal każdym kolorze! Z łatwością więc znajdziesz ten najbardziej odpowiedni do Twojej kuchni. Jeśli wnętrze urządziłeś klasycznie, aranżacji świetnie dopełni np. czajnik emaliowany biały lub czarny. Do kuchni skandynawskich i minimalistycznych warto wstawić czajnik emaliowany szary, antracytowy albo grafitowy. Kuchnie vintage nie mogą obyć się bez czajnika emaliowanego czerwonego - najlepiej takiego, na którym dodatkowo znajdą się białe wzory!
Kuchenne wnętrza w uroczym stylu prowansalskim albo rustykalnym staną się jeszcze bardziej przytulne, jeśli wybierzesz do nich pastelowy czajnik emaliowany (lawenda, blady róż albo mięta sprawdzą się świetnie!).
Jeśli z kolei chcesz nadać wnętrzu nieco koloru i połączyć klasykę z nowoczesnością, postaw na czajnik emaliowany niebieski w żywym, intensywnym odcieniu!

Czajniki emaliowane to jedne z tych sprzętów kuchennych, które nigdy nie wychodzą z mody, a do tego są w pełni bezpieczne! Sprawdź więc naszą ofertę i wybierz czajnik dla siebie!

pixel