Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Grill węglowy, elektryczny czy patelnia – wady i zalety

2023-04-17
Grill węglowy, elektryczny czy patelnia – wady i zalety

Rozpoczęcie sezonu grillowego nie jest możliwe bez odpowiedniego sprzętu. Trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego typu grill wybrać? A może zamiast tradycyjnego grilla wystarczająca będzie po prostu patelnia grillowa? Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich preferencji oraz możliwości wykorzystania różnego typu grilli.

grill elektryczny

Jaki grill - gazowy czy elektryczny?

Tradycyjne grillowanie, podczas którego do przygotowywania potraw wykorzystuje się grill węglowy, spotyka się z coraz mniejszym uznaniem. Wpływ na to mają wyniki przeprowadzonych w przeszłości badań naukowych. Dowiodły one, że w trakcie przygotowywania w taki właśnie sposób pysznych potraw dochodzi do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia związków. Wytwarzane są m.in. substancje rakotwórcze oraz mutagenne. Czy to oznacza, że powinieneś na zawsze zrezygnować z grillowanych potraw? Nie! Te same substancje obecne są również w innych produktach, które na co dzień znajdują się w Twojej kuchni – np. oleju czy płatkach śniadaniowych. Ważne jest jednak to, aby zachować umiar i w miarę możliwości korzystać z innych form przygotowywania jedzenia.
Świetnym zamiennikiem dla grilla węglowego będzie np. grill elektryczny lub gazowy. Przygotowywanie potraw na każdym z nich jest zdrowsze niż na grillu węglowym. Jaki grill sprawdzi się lepiej?

Grill elektryczny - zalety i wady

Przygotowywanie jedzenia na grillu elektrycznym uznawane jest za najzdrowsze. Podczas obróbki żywności nie wytwarza się ogień ani dym. Tłuszcz, który wycieka z potraw, od razu spływa do odpowiedniego naczynia – nie ma kontaktu z ogniem, co mogłoby spowodować powstanie toksycznych związków. Grill elektryczny jest też dobrą odpowiedzią na pytanie, jaki grill nadaje się do bloku. Brak ognia i dymu sprawia, że z urządzenia będziesz mógł korzystać nawet na balkonie!
Grille elektryczne mogą mieć bardzo kompaktowe rozmiary – a to również ma znaczenie w przypadku grillowania na niedużym balkonie. Obsługa urządzeń nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności – poradzi z nią sobie nawet dziecko! Bardzo łatwo będzie także oczyścić grill elektryczny, bo jego ruszty pokryte są najczęściej nieprzywierającą powłoką.
Wadą grilla elektrycznego jest sposób jego zasilania. Zawsze musisz mieć w pobliżu gniazdko z prądem. A to sprawia, że tego typu grill nie sprawdzi się podczas wyjazdów. Potrawy przygotowywane na grillu elektrycznym są też pozbawione charakterystycznego smaku i aromatu, jaki wyróżnia mięsa, kiełbasy i warzywa grillowane tradycyjnie.

Grill gazowy - co warto wiedzieć

Jeśli zastanawiasz się, jaki grill wybrać i jaki grill jest najzdrowszy, rozważ również zakup grilla gazowego. Przygotowywane na nim potrawy są zdrowsze niż te z grilla węglowego. Co więcej, urządzenie bardzo łatwo obsłużyć, a korzystanie z niego jest tańsze niż z grilla węglowego (odpada zakup węgla drzewnego, podpałki itp.).
Wadą większości grilli gazowych są ich rozmiary – sprzęty zajmują dużo miejsca i ważą naprawdę sporo! Co więcej, są znacznie droższe niż tradycyjne grille węglowe. Wadą dla wielu osób jest też fakt, że potrawy z grilla gazowego nie mają takiego smaku i aromatu jak te przygotowywane na tradycyjnym grillu węglowym.

Jaki grill wybrać – gazowy czy elektryczny? W tym zestawieniu obydwa sprzęty wypadają równie dobrze. Weź więc pod uwagę ilość dostępnego miejsca oraz to, jaką kwotę możesz przeznaczyć na zakup urządzenia i dodatkowych akcesoriów – jak np. szczypce lub widelec do grilla.

Jaki grill - gazowy czy węglowy?

Zastanawiasz się, jaki grill – gazowy czy węglowy – wybrać? Wiele zależy od Twojego nastawienia! Jeśli punktem wyjścia do zakupu będzie odpowiedź na pytanie, jaki grill jest najzdrowszy, zdecydowanie powinieneś postawić na grill gazowy!
A może bardziej cenisz sobie wyjątkowy smak i aromat potraw z grilla węglowego? Wówczas to właśnie takie urządzenie okaże się dla Ciebie najwłaściwsze. Zwłaszcza jeśli grillowanie nie jest podstawą Twojego żywienia w sezonie wiosenno-letnim! Duży grill węglowy sprawdzi się podczas spotkań z przyjaciółmi oraz organizowanych przez Ciebie imprez w ogrodzie. Do zalet grilli węglowych należy też łatwa obsługa oraz dostępność w wielu różnych rozmiarach.
Żeliwny grill węglowy ma jednak również swoje wady. Jedną z nich są oczywiście substancje toksyczne, które uwalniają się podczas przygotowywania jedzenia. Kolejną jest dłuższe rozpalanie go niż w przypadku wersji elektrycznych lub gazowych urządzenia. Z grilla węglowego nie będziesz też mógł korzystać na balkonie – tutaj niezbędna jest otwarta przestrzeń! Podczas grillowania wytwarzają się przecież duże ilości dymu.

Patelnia grillowa czy grill elektryczny?

Kiedy nie masz do dyspozycji ogrodu, a przestrzeń przeznaczona na przechowywanie przedmiotów jest w Twoim mieszkaniu ograniczona, rozważnie musisz planować zakupy. Czy w takiej sytuacji warto w ogóle zastanawiać się nad zakupem grilla? A może wystarczającym urządzeniem będzie patelnia grillowa?
Do zalet takiego rozwiązania zaliczyć trzeba przede wszystkim rozmiary naczynia – patelnia zajmie w Twojej kuchni zdecydowanie mniej miejsca niż grill gazowy czy nawet elektryczny. Co więcej, istnieje duża szansa, że sięgniesz po nią częściej niż po grill. Nie musisz czekać na ładną pogodę – na patelni grillowej ulubione przysmaki przygotujesz nawet w środku zimy! Jedzenie będzie również zdrowsze niż z tradycyjnego grilla, bo większość patelni jest pokryta nieprzywierającą powłoką, na której możesz przygotowywać jedzenie bez użycia tłuszczu. Nie potrzebujesz też dodatkowych akcesoriów jak nożyce czy szczypce do grilla. Wystarczy Ci łopatka kuchenna do przewracania mięsa, placków lub warzyw. A tę na pewno masz już w swojej kuchni!
Jakie są wady patelni grillowej? Przede wszystkim przygotowane na niej potrawy nie smakują dokładnie tak, jak te z grilla węglowego. Druga kwestia to rodzaj akcesoriów kuchennych stosowanych razem z patelnią grillową. Z uwagi na to, że jej powierzchnia zapewne będzie pokryta specjalną powłoką, nie powinno się stosować metalowych przyborów kuchennych. Ostrożniej też podchodź do mycia patelni – inaczej porysujesz ją i w ten sposób zniszczysz powłokę!

Grill - jaki wybrać?

Jaki grill kupić? Ranking produktów najlepiej tworzyć na podstawie własnych potrzeb! Zanim więc zaczniesz sprawdzać urządzenia danego typu i podejmiesz ostateczną decyzję, pomyśl, jakie kwestie są dla Ciebie kluczowe.
Jeśli rozważasz przede wszystkim to, jaki grill będzie zdrowszy, zdecydowanie powinieneś postawić na wersję elektryczną lub gazową urządzenia. Zarówno podczas przygotowywania posiłków na grillu gazowym, jak i elektrycznym nie wytwarza się dym. Nie korzystasz też z brykietu węglowego, a jedzenie nie ma bezpośredniego kontaktu z otwartym ogniem. W związku z tym przygotowane przez Ciebie potrawy okażą się zdrowsze. Grillowanie będzie też bezpieczne, a Ty na pewno się nie poparzysz! Wszystko to sprawia, że z grilla gazowego lub elektrycznego prawdopodobnie będziesz korzystał o wiele częściej niż z tradycyjnej wersji urządzenia.
Cenisz sobie smak tradycyjnie grillowanych potraw? Jeśli zależy Ci na chrupiącej skórce i aromacie grillowanego mięsa, warzyw czy kiełbas, postaw na grill węglowy. Jaki wybrać grill węglowy? Który okaże się rzeczywiście dobry? Zwróć uwagę na materiał, z jakiego zostało wykonane urządzenie – grill powinien być solidny! Dobrze też, gdy masz możliwość wygodnego manewrowania wysokością rusztu. Niektóre, zwłaszcza większe grille wyposażone są w specjalną korbę – wystarczy obrócić ją kilka razy, by dowolnie podnieść lub obniżyć ruszt. Jeśli wybierzesz grill o mniejszych wymiarach, zapewne będziesz musiał ręcznie wyciągać i przestawiać ruszt. W tym celu mogą przydać Ci się rękawice kuchenne.
Przy wyborze urządzenia weź też pod uwagę, jak wiele osób będzie uczestniczyło w grillowaniu. Zazwyczaj grill węglowy nie służy do przyrządzenia domowego obiadu. Jest pretekstem do spotkania w większym gronie członków rodziny i przyjaciół. Na ruszcie powinno więc być dość miejsca, aby przygotować posiłek dla wszystkich!

Grill węglowy, elektryczny, a może patelnia grillowa? Każde z tych urządzeń ma swoje zalety i wady. Warto więc przeanalizować wszystkie i wybrać ten typ urządzenia do grillowania, z którego będziesz korzystał najczęściej!

Czytaj także:
Steki z grilla – jak je zrobić?
Karkówka z grilla – jak zrobić najlepszą?
Przepis na udanego grilla
Karkówka pieczona z warzywami – danie, które robi się samo
Pyszny przepis na karkówkę duszoną w garnku
Karkówka pieczona – obiadowy klasyk!
Jaka sałatka na grilla?
Naczynia jednorazowe – kiedy się sprawdzą?

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel