Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Patelnia granitowa - 6 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem!

2022-02-22
Patelnia granitowa - 6 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem!

Wysoka wytrzymałość i doskonały wygląd – to dwie cechy patelni granitowych, które ciągle zachęcają kolejnych użytkowników do zakupu. Jeśli raz spróbujesz smażenia na patelni z powłoką granitową, prawdopodobnie nie zamienisz jej na żadną inną. Warto wiedzieć o niej więcej, by użytkować ją odpowiednio i jeszcze bardziej wydłużyć jej żywotność.

 

Co to jest patelnia granitowa?

Nazwa patelnia granitowa nie do końca oddaje istotę budowy tej patelni. To pewne uproszczenie, które najlepiej pozwala określić typ tego akcesorium kuchennego. Tak naprawdę granitowa patelnia nie składa się wyłącznie z granitu – to byłoby wręcz niemożliwe. Granit sam w sobie nagrzewałby się przez długi czas i nie byłby zbyt funkcjonalny.

Patelnie granitowe to najczęściej patelnie o korpusie aluminiowym bądź ze stali nierdzewnej, które pokryte zostały granitową (kamienną) powłoką. Dlatego czasami nazywa się je wymiennie kamiennymi czy też marmurowymi. W zależności od tego, czy wykorzystano korpus aluminiowy, czy też stalowy, patelnia może charakteryzować się różną wytrzymałością.

Oczywiście aluminiowe patelnie granitowe są tańsze i dużo lżejsze. Nie musisz także bać się o ich szkodliwość – w tej chwili podczas produkcji patelni z aluminium korzysta się z coraz to nowszych technologii, które wpływają zarówno na zwiększenie bezpieczeństwa kuchennych akcesoriów, jak i na ich wytrzymałość. Dzisiejsze aluminium jest zatem także twardsze i trudniejsze do zniszczenia. Idealnym tego przykładem jest niejedna patelnia granitowa Florina, np. patelnia Florina Marten.

Jeśli jednak zależy Ci na bardzo wytrzymałym produkcie, który będzie Ci służyć przez długie lata, koniecznie wybierz granitową patelnię z korpusem stalowym. Ogromną zaletą wszystkich patelni granitowych jest doskonałe przewodnictwo cieplne, które sprawia, że sprzęt szybko się nagrzewa. Kolejną rzeczą, o której należy wspomnieć, jest sama powłoka granitowa. To nie tylko materiał odporny na zarysowania i bezpieczny dla zdrowia, ale także pozwalający na beztłuszczowe smażenie.

Podobnie jak patelnie teflonowe, tak i te z powłoką granitową zaliczamy do kategorii non-stick, a zatem patelni nieprzywierających. Między innymi dlatego granitowe patelnie są tak często wybierane przez osoby szukające zdrowych, naturalnych rozwiązań w kuchni.

Czytaj także:

Patelnia granitowa – jak używać?

Wiesz już, czym charakteryzuje się patelnia granitowa. Użytkowanie jej nie jest zbyt skomplikowane i nie wymaga od Ciebie żadnych wcześniejszych przygotowań. W przeciwieństwie do patelni żeliwnych, nie potrzebują one hartowania ani wypalania. Są gotowe do użytku. To z pewnością duża zaleta – tym bardziej dla osób, które żyją szybko i nie mają czasu na przygotowywanie sprzętów kuchennych do użycia. Pierwsze użycie powinno być poprzedzone dokładnym umyciem patelni. Zrób to jedynie za pomocą gorącej wody oraz delikatnego detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń. Nie wkładaj patelni do zmywarki, gdyż to może wpłynąć negatywnie na powłokę granitową. Nawet jeśli producent zaznacza, iż patelnia nadaje się do mycia w zmywarce, lepiej odpuścić sobie takie praktyki. Mycie ręczne zawsze jest zdrowsze dla kuchennego sprzętu. Na jakich kuchenkach sprawdzi się granit? Patelnia granitowa na indukcję to najczęściej spotykana kombinacja – coraz więcej osób stawia bowiem na płyty indukcyjne w swoich domach. Jednak w dobrych sklepach z akcesoriami kuchennymi uda Ci się znaleźć także patelnie na płyty gazowe czy ceramiczne. Przed zakupem koniecznie przeczytaj opis produktu, w którym zawarte są informacje dotyczące użytkowania patelni. Nieważne, czy jest to patelnia granitowa do naleśników czy też uniwersalna – korzystaj z niej tylko tak, jak zaleca producent. Dzięki temu możesz mieć pewność, że będzie służyć Ci przez długi czas.

Czytaj także:

Patelnia granitowa – czy jest zdrowa?

Wiele osób zastanawia się, czy patelnie granitowe są zdrowe. Jest to związane prawdopodobnie z mitami narosłymi wokół samego aluminium, które stanowi korpus tego typu produktów. Rzeczywiście, aluminium jest materiałem, które może przenikać do organizmu i w dużym natężeniu jest szkodliwe dla zdrowia. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że dzisiejsza obróbka glinu znacznie różni się od tego, co znane było kiedyś. Dodatkowo, dzięki obecności granitowej powłoki samo aluminium nie ma styczności z jedzeniem, a co za tym idzie, nie ma możliwości dostania się do pożywienia w formie mikrocząsteczek. Co zaś z samą powłoką z granitu? Czy może być szkodliwa? Stanowczo nie! Granit jest naturalnym materiałem, który nie działa negatywnie na nasz organizm. Dodatkowo charakteryzuje się ogromną odpornością na ścieranie, dlatego nie musisz obawiać się, że go zadrapiesz. Granit, chociaż jest porównywany do teflonu ze względu na swoje właściwości, nie jest niebezpieczny po zadrapaniu czy uszkodzeniu powłoki. Oczywiście wtedy konieczne jest wymienienie patelni, gdyż przestaje ona spełniać swoje funkcje. Jeśli zatem zależy Ci na bezpieczeństwie, idealnym rozwiązaniem będzie właśnie patelnia granitowa. Zdrowie Twoje i Twojej rodziny nie będzie niczym zagrożone.  

Patelnia granitowa czy ceramiczna? Porównanie różnych rodzajów patelni

Najlepsza patelnia granitowa to określenie relatywne – wszystko zależy bowiem od Twoich potrzeb. Jeśli jednak szukasz sprzętu trwałego, nieprzywierającego i bezpiecznego dla zdrowia, stanowczo możesz sięgnąć właśnie po granit. Ale czy to Twoja jedyna opcja? Jak wypada granitowa patelnia w porównaniu z innymi? Patelnia granitowa czy ceramiczna? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza alergików. Obie patelnie są bezpieczne dla zdrowia. Doskonale przewodzą ciepło i smaży się na nich bez konieczności używania tłuszczu. Jednak to granit wypada tu lepiej pod względem wytrzymałości, a także właściwości non-stick. Chociaż ceramika uznawana jest za materiał nieprzywierający, zawsze będzie ona potrzebować choćby odrobiny tłuszczu do smażenia. Patelnie ceramiczne są jednak tańsze od granitowych. To warto mieć na uwadze. A co z porównaniem patelnia granitowa czy teflonowa? Tu stanowczo wygrywa granit – chociażby ze względów zdrowotnych i funkcjonalnych. Granitowe patelnie są niemal niemożliwe do zadrapania, w przeciwieństwie do teflonu, z którym trzeba uważać podczas smażenia. Znów jednak to właśnie granitowe patelnie są droższą opcją.

 

Patelnia granitowa – czyszczenie

Mycie patelni granitowej nie należy do problematycznych kwestii. Najlepiej oczywiście robić to jedynie za pomocą wody z niedużą ilością detergentu. Możesz skorzystać także z domowych metod, takich jak kwasek cytrynowy, soda oczyszczona oraz woda z octem. Czego jednak nie lubi patelnia granitowa? Zmywarka nie powinna wchodzić w grę podczas mycia jakichkolwiek patelni – niezależnie od materiału. To wpływa bowiem negatywnie na materiały, którymi są powleczone. Czy Twoja patelnia granitowa nie nadaje się do mycia w zmywarce? Niektórzy producenci zaznaczają, iż dopuszczają korzystanie z mechanicznego mycia. Koniecznie zatem przeczytaj opis swojego produktu. Pamiętaj jednak – patelnia granitowa + mycie w zmywarce to zawsze mniejsza żywotność materiału.  

Patelnia granitowa – wady i zalety

Jakie plusy ma patelnia granitowa? Zalety to przede wszystkim ogromna wytrzymałość – granit jest odporny na ścieranie, dzięki czemu będzie służyć Ci przez długie lata. Nie oznacza to oczywiście, że możesz traktować go druciakiem. Nawet o tak odporne naczynia trzeba dbać. Dodatkowo granit szybko się nagrzewa, co umożliwia wygodne i sprawne smażenie. Jest to materiał naturalny, a zatem wolny od wszelkich toksycznych substancji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na organizm. Patelnia granitowa jest zatem dobrym wyborem dla alergików i osób starających się prowadzić zdrowy tryb życia. Jakie mankamenty może mieć patelnia granitowa? Wady są niewielkie. To przede wszystkim brak możliwości mycia w zmywarce (o ile producent nie napisał inaczej) oraz ciężar produktu. Dodatkowo cena patelni granitowej jest wyższa niż na przykład patelni teflonowej.   Mimo wszystko zdecydowanie warto wziąć pod uwagę zakup patelni granitowej. Zwłaszcza że jest to sprzęt, który będzie służyć Ci przez długi czas.

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel