Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Filiżanki i spodki

( liczba produktów: 45 )

Kawa i herbata, to napoje, które większość z nas uwielbia. Towarzyszą nam codziennie. Kawa pobudza do działania i budzi o poranku. Herbata, to doskonały dodatek do śniadań, spotkań przy kawałku ciasta. Rozgrzewa w zimne dni, a formie mrożonej chłodzi latem. To nieodzowny element każdego dnia. Tak samo jak filiżanki, w których te napoje pijemy. Prawdziwi degustatorzy posiadają ich naprawdę wiele – osobne filiżanki do kawy, osobne filiżanki do herbaty. Skąd taka różnorodność? Jaką filiżankę należy podać do jakiego napoju? Przeczytaj mały poradnik i wybierz najlepiej.

Jak rozróżnić filiżanki do kawy i herbaty?

Jaka jest odpowiednia filiżanka do kawy, a jaka do herbaty? Filiżanka do herbaty ma znacznie szersze brzegi, które zwężają się ku dołowi. Do podawania tego napoju najczęściej wybiera się filiżanki porcelanowe lub szklane. Powinna to być też filiżanka ze spodkiem, na który można odłożyć torebkę po herbacie. Kształt naczynia pozwala wydobyć z napoju cały jego aromat i czerpać z niego, to co najlepsze. Poza tym budowa filiżanki do kawy ma sprawić, by napój szybciej wystygł.

Filiżanka do kawy ma natomiast znacznie węższe brzegi. Często obwód brzegu jest zbliżony do podstawy filiżanki. Wykonana jest najczęściej z grubszego, ceramicznego materiału lub ze szkła. Do kawy często wybierane są też szklanki termiczne. Tu także nie powinno zabraknąć spodka. Kawy czarne serwuje się w węższych filiżankach, a te z dodatkiem mleka w delikatnie wybrzuszonych naczyniach, o szerszym brzegu.

Różne pojemności, a przeznaczenie filiżanki

Przy wyborze odpowiedniej filiżanki nie tylko kształt ma znaczenie. Dużą rolę odgrywają też pojemności. Do podania klasycznej kawy lub herbaty dedykowane są naczynia o pojemnościach 150-400 ml. Duże filiżanki warto wybrać do codziennej degustacji ulubionego napoju. Takie pojemności najczęściej dedykowane są do podania herbaty. Filiżanki o pojemnościach przekraczających 500 ml dedykowane są już do serwowania zup.

A jaką pojemność powinna mieć filiżanka kawy?

Wszystko zależy od rodzaju kawy jaki chcemy w niej podać. Dostępne są:

Filiżanki do espresso

Filiżanki do espresso, to jedne z najmniejszych dostępnych filiżanek. Występują w pojemnościach 50-100 ml. Dedykowane są do podawania klasycznego espresso. Najczęściej są to filiżanki z porcelany lub szklane z podwójną ścianką.

Filiżanki do cappucino

Filiżanki do cappucino, mają pojemności pomiędzy 100, a 350 ml. Dedykowane do kawy ze sporą ilością mlecznej pianki filiżanki z podstawką i uchem, mają charakterystyczną budowę. Te porcelanowe lub szklane filiżanki z podwójnym dnem rozszerzają się ku górze, są mniej lub bardziej pękate, by pomieścić odpowiednią ilość ulubionego napoju.

Filiżanki do latte i latte macchiato

Filiżanki do latte i latte macchiato, tak naprawdę nie istnieją. Oba rodzaje kawy podaje się w wysokiej, przezroczystej szklance w kształcie odwróconego stożka. Szklanka do latte powinna być przeźroczysta, tak by wyeksponować wszystkie warstwy napoju. Szklanki te występują bez spodka w zestawie.

Oryginalne filiżanki do kawy lub herbaty? z jakich materiałów są wykonane?

Filiżanki do serwowania kawy lub herbaty wykonane są z różnych materiałów, dzięki czemu naczynia te nie tylko różnią się kształtem, ale też wyglądem. Kawa w filiżance powinna cieszyć też oko. Można spotkać piękne filiżanki z porcelany, praktycznej ceramiki, grubej kamionki czy też termicznego szkła. Który materiał sprawdza się najlepiej?

Filiżanki z porcelany

Porcelana, to jeden z najlepszych materiałów wykorzystywanych do produkcji naczyń. Jest dość twarda, co powoduje, że można z niej wykonywać naczynia o cienkich ściankach, które jednocześnie są stosunkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, przypadkowe stłuczenia i zarysowania. Oczywiście mowa tu o lekkich stuknięciach, a nie o upuszczeniu naczynia ze znacznej wysokości. Porcelana jest też odporna na działanie substancji chemicznych, nie będzie się przebarwiać pod wpływem użytych detergentów czy pitej w niej mocnej kawy lub herbaty. Filiżanka do herbaty porcelana prezentuje się luksusowo i szlachetnie, często zachowując ten wygląd na długie lata.

A może szklane filiżanki?

Filiżanki z termicznego szkła, to nowoczesność, wygoda i ogromna praktyczność. Przezroczysty materiał pięknie eksponuje całą zawartość filiżanki i znakomicie sprawdza się do podania kaw warstwowych czy tych, z dużą ilością mlecznej pianki. Szkła termiczne dzięki posiadanej podwójnej ściance cechuje doskonała izolacja termiczna. Co to oznacza dla użytkownika? Napój w niej podany pozostanie na długo gorący, ale filiżanka z zewnątrz będzie chłodna, dzięki czemu można ją trzymać bez przeszkód.

Filiżanki termiczne sprawdzą się również do podawania kawy mrożonej, która dzięki budowie naczynia na długo pozostanie orzeźwiająca, nie odmrażając nam przy tym palców podczas trzymania filiżanki.

Filiżanki ceramiczne ? czy warto je wybrać?

Czy wybierając filiżanki do serwowania powinniśmy ograniczać się wyłącznie do porcelany? Zdecydowanie nie. Osoby ceniące zdobienia, kolory, oryginalne wypuklenia i kształty powinny zastanowić się nad wyborem wyrobów z ceramiki. Ich oryginalne barwy i sposób wykonania może zachwycać. W szczególności w przypadku filiżanek hand made, czyli ręcznie robionych. Filiżanki ceramiczne wykonane są z różnych typów glinek i innych naturalnych surowców, wyprodukowanych w wyniku wypalania w wysokich temperaturach.

Produkty wykonane z najwyższej jakości ceramiki nie będą się przebarwiać i odkształcać. Dzięki bogactwu kolorów dopasujemy je do posiadanych dzbanków, mleczników czy innych elementów zastawy stołowej. Duże filiżanki ceramiczne najczęściej są bez spodków, mniejsze występują ze spodkami.

Dobrej jakości ceramika jest odporna na uszkodzenia i wysokie temperatury. Niektóre z filiżanek ceramicznych śmiało można podgrzewać w mikrofalówce lub myć w zmywarce. Filiżanki z ceramiki wprowadzą odrobinę luksusu do naszej codzienności. Piękne i oryginalnie zdobione filiżanki ceramiczne, to też zawsze doskonały pomysł na prezent.

Filiżanki z dodatkami

Filiżanki ze spodkiem

Filiżanki do kawy i herbaty często występują w zestawie ze spodkiem. Ten mały talerzyk powinien być dopasowany do stylu danej filiżanki. Jednak nie jest, to talerzyk służący do podawania słodkich ciast czy innych deserów. Do tego przeznaczony jest tzw. talerz deserowy. Spodek, to swego rodzaju podstawka pod filiżankę. Jest mały z charakterystycznym wgłębieniem na środku. Jego podstawowym zadaniem jest chronienie stołu przed poplamieniem oraz ułatwienie przenoszenia filiżanki napełnionej kawą lub herbatą. Na takim spodku można też umieścić małą łyżeczkę lub cukier (najczęściej spotykana opcja w restauracjach).

Filiżanki z zaparzaczem

Producenci filiżanek starają się sprostać wielu oczekiwaniom. Poza klasycznymi filiżankami do herbaty, istnieją też propozycje dla osób ceniących napar z herbacianych liści. Filiżanki z zaparzaczami ułatwiają przygotowanie ulubionej czarnej, czerwonej, białej czy zielonej herbaty liściastej. Filiżanka poza specjalnym sitkiem posiada najczęściej też pokrywkę, aby ułatwić uzyskanie jak najlepszego naparu. Takie filiżanki najczęściej są wyższe lub większe od klasycznych filiżanek do herbaty.

Pojedyncze sztuki czy komplet filiżanek?

Producenci oferują filiżanki w różnych kształtach, wzorach, zdobieniach, filiżanki z nadrukiem lub wersje czysto białe. Opcji jest naprawdę wiele. Może to być elegancka filiżanka do herbaty lub białe filiżanki do kawy. Wybór może być uwarunkowany nie tylko rodzajem napoju, ale też gustem lub tym, by dany zestaw filiżanek pasował do już posiadanej zastawy stołowej. A co z liczbami? Kiedy kupić zestaw filiżanek do kawy, a kiedy pojedyncze sztuki?

Pojedyncza filiżanka jest idealna do pracy lub dla singli. Małe komplety dwóch filiżanek, to idealny zestaw dla par lub na spotkania z przyjaciółką. Można też kupić całe serwisy kawowe, złożone z kilku lub kilkunastu filiżanek. Taka zastawa sprawdzi się na spotkaniach z rodziną lub uroczyste przyjęcia. Ponadto zestaw filiżanek zawsze można wyeksponować w przeszklonej witrynie, tym samym stanie się dodatkowo piękną ozdobą jadalni lub salonu.

Filiżanki do kawy na prezent

Filiżanki w formie prezentu sprawdzają się na każdą okazję. Parze lub rodzicom można podarować dwie filiżanki na prezent. Można też kupić duży komplet filiżanek w pudełku ozdobnym. Wielkość i rodzaj kompletu należy dostosować do konkretnej okazji i upodobań obdarowywanych osób.

Pojedyncza filiżanka lub cały komplet. Bez względu na wybór nigdy nie powinno jej zabraknąć w żadnym domu. W końcu, któż nie lubi napić się swojego ulubionego napoju z pięknej filiżanki?

pixel