Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kieliszki

( liczba produktów: 21 )

Urządzając przyjęcie, romantyczną kolację lub inną uroczystość, trzeba pamiętać o tym, że liczy się nie tylko smak przygotowanych potraw, ale też to, w jaki sposób je zaprezentujemy na stole. Niezwykle ważne, jest nie tylko ładne i estetyczne podanie, ale też umiejętność dobierania odpowiedniego rodzaju naczyń do określonego posiłku. A ponieważ każdemu jedzeniu nieodzownie towarzyszą napoje, to obok pięknych talerzy i półmisków nie powinno zabraknąć dobrze dobranych szklanek i kieliszków. Dlaczego to takie ważne? Wyjaśnić, to można najłatwiej na przykładzie kieliszków do wina. Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie i mogłoby się wydawać, że nie ma większego znaczenia w czym podamy dany trunek. Jednak, jest to ogromny błąd, ponieważ, każdy rodzaj kieliszka posiada cechy sprawiające, że to właśnie on jest najlepszy do serwowania danego gatunku alkoholu.

Nasuwają się tu od razu pytania. Jakie podawać kieliszki do czerwonego wina? A jakie kieliszki do białego wina? Czy są odpowiednie kieliszki do koktajli? Które kieliszki do szampana będą najlepsze? Czy wodę też należy podawać w kieliszku? Odpowiedzią na te wszystkie pytania jest bogata oferta kieliszków w sklepie Zasmakuj Radości. Można znaleźć tu kieliszki na każdą okazję od smukłych, pękatych po krótkie i długie egzemplarze. Kieliszki do wódki, kieliszki do likieru, do szampana, a nawet kieliszki do shotów. Oferta skierowana jest dla każdego, niezależnie od tego, czy szuka wyposażenia do baru, czy domowej szklanej gabloty.

Kieliszki do wody

Kieliszki kojarzą się przede wszystkim z naczyniem, w którym podaje się procentowy trunek. Ale czy tylko do tego służą? Zdecydowanie nie. Także zwykła woda może być serwowana w kieliszkach. Kieliszki do wody mogą przybierać najróżniejsze kształty. Jednak, to co je najczęściej charakteryzuje, to pękata czasza osadzona na stosunkowo niewielkiej nodze. Takie kieliszki doskonale sprawdzają się podczas spotkań w eleganckim towarzystwie. Przykładem mogą być Kieliszki do wody Bormioli Rocco Inventa. Ten zestaw składa się z sześciu elementów. Powstał z myślą o eleganckim podawaniu wody. Kieliszki mają bardzo dużą pojemność ? 615 ml i wysokość nieco ponad 22 cm. Powstały z wysokiej jakości szkła, a nóżka i czarka kieliszka są jednym elementem. Szyk, klasa i elegancja.

Innym przykładem są Kieliszki do wody RCR Laurus Różnią się one wyglądem od klasycznie przyjętego pękatego wyglądu kieliszka do wody. Tu zastosowano smukły i elegancki kształt. Dzięki czemu kieliszki można wykorzystać również do innych trunków. Kieliszki zostały wykonane z najwyższej jakości szkła bezołowiowego. Są odporne na zmiany temperatur i można je myć w zmywarce.

Czy istnieją kieliszki do piwa?

Ten popularny napój alkoholowy najczęściej podaje się w kuflach lub szklankach. Ale istnieją też kieliszki do piwa tzw. pokale, których specjalny kształt czaszy sprzyja cyrkulacji bąbelków i tworzenia się charakterystycznej gęstej piany. Pokale wyróżnia wysmukły, podłużny kielich i niska nóżka. Występują najczęściej w dwóch podstawowych pojemnościach ? 300 ml i 500 ml.

Jakie kieliszki do wina ? co wpływa na wybór?

Kieliszki do wina, to z pewnością jeden z najpopularniejszych rodzajów kieliszków. Ale jak dobrać odpowiedni? Przecież oferta jest tak duża. Nie trzeba mieć tu wiedzy sommeliera, by podać wino w wykwintny sposób. Wystarczy się kierować kilkoma prostymi zasadami. Na początku najłatwiejsza ? nigdy nie napełniamy kieliszka w całości. Optymalna ilość to jedna trzecia czarki. Pozwala to na swobodne "mieszanie zawartości", aby wydobyć cały bukiet i docenić walory "napoju".

Czy powinno się wybierać kolorowe kieliszki do wina? Zdecydowanie nie. Wbrew pozorom kolor szkła, kształt i wielkość kieliszka ma ogromne znaczenie. Wszystkie kieliszki do wina powinny być przeźroczyste. Tylko w ten sposób będziemy mieli okazję ocenić w pełni walory barwne trunku, jego gęstość i klarowność. Dlatego też kieliszki do wina najczęściej wykonane są ze szkła lub kryształu. Kryształowe kieliszki są delikatniejsze, często posiadają piękne zdobienia, co sprawia, że idealnie nadają się na specjalne uroczystości. Kieliszki ze szkła są masywniejsze i bardziej wytrzymałe, dzięki czemu nadają się do codziennego użytku.

Co jeszcze wpływa na wybór odpowiedniego kieliszka do wina? Oczywiście sam trunek, a ściśle mówiąc jego barwa. W zależności do barwy wina powinno się wybrać taki kieliszek by wydobyć cały smak, jaki dany trunek ma do zaoferowania. Ze względu na barwę, wina dzielimy na: białe (barwa od janożółtej do zielonkawej lub brązowej), różowe (barwa od jasnopomarańczowej do fioletowej) i czerwone (barwa od jasnoczerwonej do ciemnowniśniowej).

Kieliszki do wina są produkowane przez znanych i renomowanych producentów, jak kieliszki krosno czy marki Bormioli Rocco lub Florina.

Jakie kieliszki do czerwonego wina?

Chyba każdy z nas kojarzy duże kieliszki do wina. To właśnie one są dedykowane do czerwonego trunku. Dlaczego? Wino czerwone ma najdłuższy i najbardziej skomplikowany proces produkcji. Finalnie otrzymujemy bogaty bukiet smaków i aromatów. Ten rodzaj wina powinien być serwowany w temperaturze 16-18 stopni Celcjusza. Co równie ważne ? im wino czerwone starsze, tym kieliszki powinny być większe i mieć bardziej pękatą czaszę.

Przykładem mogą być kieliszki do wina krosno Sensei Fusion lub Kieliszki do wina czerwonego Florina Veronica. W przypadku pierwszych urzeka unikatowy, mniej tradycyjny kształt. Czarka ma idealnie prosty owal, dopełnieniem jestem smukła i bardzo wąska nóżka. W przypadku kieliszków florina, mamy do czynienia z bardziej tradycyjnym kształtem. Kieliszki te przeznaczone są do każdego rodzaju wina w kolorze czerwieni. Elegancka zaokrąglona czarka, stabilna i wygodna nóżka oraz pojemność do 350 ml przemawiają za zakupem tych kieliszków. Kieliszki wykonane są ze szkła sodowo-wapniowego, co sprawia, że są trwałe, odporne na zmiany temperatury i matowienie.

Jak odpowiednio dobrać kieliszki do wina białego?

O tym jakie kieliszki do białego wina są najlepsze, decyduje kilka czynników. Wino białe jest subtelniejsze od wina czerwonego. Powinno być serwowane w temperaturze 10-12 stopni Celcjusza, wówczas smakuje najlepiej. Kieliszki te są mniejsze od kieliszków do wina czerwonego, dzięki temu lepiej zatrzymują smak i aromat. Mają długą nóżkę i są dość smukłe. Białe wino podawane jest schłodzone, dlatego lepiej sprawdza się tu mniejszy kieliszek, który pomaga lepiej utrzymać temperaturę. Często pada pytanie: kieliszki do wina jakie do jakiego? Decydując, trzeba brać pod uwagę kwestię gatunku wina. Przy ciężki odmianach warto sięgać po bardziej pękate szkło, a przy lżejszych po kieliszki z wąską czarką.

Kieliszki do wina różowego ? które będą odpowiednie?

Różowe wino pasuje niemal do każdego dania ? można je zestawiać z sałatkami, sushi, owocami morza czy białym mięsem. Podaje się je w temperaturze 11-13 stopni Celcjusza. Powinno się je serwować w kieliszkach o krótkiej, wąskiej czaszy mającej najczęściej kształt tulipana.

Wybieramy kieliszki do szampana

Sylwester, ślub i inne uroczystości często po prostu nie mogą się odbyć bez toastu, który wznosimy najczęściej winem musującym znanym jako szampan. Czy wiedzieliście, że szampan zawdzięcza swoją nazwę regionowi we Francji ? Szampanii?

Prawdziwy szampan jest dość drogi i naprawdę luksusowy, są oczywiście jego tańsze odpowiedniki. Ale bez względu na rodzaj wino musujące powinno być odpowiednio serwowane. Odpowiednia temperatura mieści się między 6 a 8 stopni Celcjusza. Wina te wymagają też zupełnie innego kieliszka, niż wina białe, różowe czy czerwone. Kieliszek do szampana powinien być wysoki i wąski. Dlaczego? Ponieważ pozwala, to na utrzymanie niskiej temperatury trunku i powolne uwalnianie charakterystycznych bąbelków. Najpopularniejszym kieliszkami do szampana jest tzw. Flet, czyli wąski i wysoki kieliszek na długiej nóżce i prostych ściankach, jak kieliszki do szampana krosno.

Kieliszki do innych rodzajów trunków

Oferta kieliszków jest naprawdę bogata, bo przecież nie istnieje też jeden rodzaj trunku. Kieliszki do brendy czy kieliszki koniaku, to kieliszki pękate o bardzo krótkiej nóżce. Tu trzyma się za czaszę kieliszka, by w ten sposób ogrzać dłonią trunek i wydobyć z niego unikatowy smak.

A jak jest w przypadku whisky? Whisky serwuje się najczęściej w szerokich, walcowatych szklankach o grubym dnie, a są również odpowiednie kieliszki do whisky, idealne do mniejszej ilości tego trunku.

Kieliszki do likieru lub kieliszki do nalewki, to kolejna propozycja, której nie powinno zabraknąć w domowych barkach. W przypadku pierwszych mamy do czynienia z wysoką, smukłą nóżką i niewielką czasza. Takie kieliszki często są zdobione. Kieliszki do nalewek również są stosunkowo małe, nie przekraczają pojemności 50 ml. Jednak w przeciwieństwie do kieliszków do likieru, te są bardziej pękate.

Kieliszki do drinków. Tu występuje duże zróżnicowanie w zależności od tego z jakiego alkoholu składa się sam drink. Ogólnie rzecz ujmując kieliszki te charakteryzują się krótką nóżką oraz rozszerzającą się czaszą. Ale nie jest to regułą, np. long drinki serwuje się w wysokich, smukłych szklankach. Kieliszki do martini mają długą nóżkę oraz rozkloszowaną czaszę.

Kieliszki do wódki związane są z polską gościnnością. Przydają się zarówno podczas niezobowiązujących spotkań, jak i świętowania najróżniejszych okazji. Przybierają różne kształty, można spotkać nawet kieliszki do wódki na nóżce, choć są one najmniej popularne. Występują też kieliszki plastikowe, które śmiało można zabrać wykorzystać podczas organizowania uroczystości na świeżym powietrzu.

Kieliszki, obok szklanek, to jedne z najbardziej znanych naczyń do różnego rodzaju napoi alkoholowych i bezalkoholowych. W większości przypadków towarzyszą nam na przyjęciach, uroczystościach np. kieliszki ślubne czy spotkaniach towarzyskich. Zazwyczaj wykonane są ze szkła lub kryształu. Co sprawia, że w wielu domach witryna na kieliszki czy kieliszki do wina z grawerem często stanowią też piękną ozdobę. Ale istnieją też tzw. oszukane kieliszki, które śmiało możemy zabrać ze sobą w plener bez obawy, że ulegną uszkodzeniu. To oczywiście plastikowe kieliszki. I choć nie są już one tak piękne jak kieliszki kryształowe do wódki czy tradycyjne kieliszki do martini, to jednak też spełniają swoją funkcję.

pixel