Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kieliszki do wina

( liczba produktów: 6 )

Kieliszki do wina to jedne z tych naczyń, które znaleźć można w każdym domu. Są przydatne podczas uroczystych obiadów i niezobowiązujących spotkań ze znajomymi. Bywają wykorzystywane także bez okazji - kiedy chcesz rozluźnić się po stresującym dniu i miło spędzić wieczór.

Kieliszki do wina – co musisz wiedzieć

Jakie kieliszki do wina warto mieć w swoim domu? Wszystko zależy od Twoich upodobań! Inne naczynia przydadzą się, jeśli najczęściej pijasz wino czerwone, inne będą odpowiednie do wina białego, a jeszcze inne – do prosecco. Dobrze jest wiedzieć, czym charakteryzują się każde z nich i czym od kieliszków do wina odróżniają się np. kieliszki do wody. Dlaczego? Odpowiedni kształt kieliszka sprawi, że będziesz mógł w pełni poczuć wyjątkowy smak i aromat serwowanego wina – do nalanego alkoholu dostanie się właściwa ilość powietrza. Kształt kieliszka ma także wpływ na to, jak długo trunek utrzyma pierwotną temperaturę!
Warto wspomnieć również o tym, że wybierając kieliszki, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na grubość ich ścianek. Eleganckie kieliszki do wina, tak samo jak kieliszki do wódki i likierów, mają bardzo cienkie, delikatne ścianki.

Rodzaje kieliszków do wina czerwonego, białego i różowego

Jak można podzielić kieliszki do wina? Rodzaje naczyń, które są najczęściej wyróżniane to kieliszki do wina czerwonego i białego. Poza nimi wymienić trzeba jeszcze kieliszki do różowego wina. Te najmniej popularne kieliszki powinny być lekkie i delikatne, aby jak najlepiej podkreślić rodzaj oraz smak znajdującego się w nich trunku. Kieliszki do wina różowego zazwyczaj zaopatrzone są w długą nóżkę, która chroni wino przed zbyt szybkim ogrzaniem, kiedy trzymasz pełne naczynie w dłoni. Czasza takich kieliszków ma specyficzny kształt. Na dole jest dość szeroka, a następnie zwęża się ku górze. Na samym szczycie ponownie się rozszerza.

Kieliszki do wina czerwonego - wygląd

Kieliszki do wina czerwonego to najpopularniejszy rodzaj szkła. Są one duże, pękate, a ich czasza jedynie lekko zwęża się ku górze. Takie kieliszki zawsze są także zaopatrzone w długą nóżkę, która ułatwia ich wygodne trzymanie.
Kształt kieliszków do czerwonego wina sprawia, że znajdujący się w nich alkohol ma łatwy dostęp do powietrza. Dzięki temu możliwe staje się uwolnienie całego bukietu aromatów zawartych w trunku. Smak wina staje się też nieco łagodniejszy. Przyjmuje się, że wina o cięższym aromacie i smaku powinny być serwowane w kieliszkach z czaszą wyraźnie zwężającą się ku górze. Lżejsze i młodsze odmiany czerwonego wina mogą z kolei być podawane w pękatych, niskich kieliszkach.

Kieliszki do wina białego - czym się wyróżniają

Kieliszki do wina białego wyglądają zupełnie inaczej niż te do czerwonego wina. Są smuklejsze, ich czasza ma wydłużony kształt, który zazwyczaj zwęża się jeszcze ku górze. Kieliszki takie zawsze też zaopatrzone są w wydłużoną nóżkę, która chroni trunek przed zbyt szybkim ogrzaniem się (białe wino każdorazowo należy podawać schłodzone!). Wąska czasza kieliszków do białego wina nie jest dziełem przypadku. Białe wino, inaczej niż czerwone, po nadmiernym kontakcie z powietrzem traci swój wyjątkowy smak i aromat.
Warto wiedzieć też, że wina o bardziej złożonym smaku i aromacie (np. typu Chardonnay) podaje się w kieliszkach o szerszej czaszy. Z kolei młode białe wina o aromacie kwiatowym albo owocowym serwuj w kieliszkach w kształcie tulipana.
Eleganckie kieliszki do wina białego mogą z powodzeniem służyć jakkieliszki do szampana oraz prosecco.

Zestaw nowoczesnych kieliszków do wina - 2, 4 i 6 sztuk

Kieliszki do wina, tak jak kieliszki do martini, szampana i innych trunków, najczęściej znaleźć można w zestawach. Większość z nich liczy 6 sztuk, ale jeśli wolisz, niemal zawsze dostępny jest też mniejszy zestaw. Kieliszki do wina kupisz wówczas zapakowane po 2 lub 4 sztuki. Daje Ci to wiele możliwości! Z łatwością dopasujesz liczbę kieliszków do swoich potrzeb oraz wybierzesz kieliszki do wina na prezent! Podaruj je przyjaciołom, którzy właśnie wprowadzili się do nowego mieszkania, znajomym z pracy albo rodzicom z okazji rocznicy ślubu.
Jako upominek szczególnie sprawdzą się 2 rodzaje zestawów: nowoczesne lub ekskluzywne kieliszki do wina. Nowoczesne kieliszki do wina to wersje o innowacyjnym kształcie albo kolorze. Może więc wyróżniać je fantazyjnie wygięta nóżka, zdobienie czaszy czy detal umieszczony na podstawie. Często też nowoczesne kieliszki do wina mają oryginalny kolor. Dzięki temu można dopasować je do barwy zastawy stołowej i wystroju wnętrza - a to daje niesamowity efekt i zawsze robi wrażenie na gościach. Kolorem kieliszków gospodarze mogą też podkreślić charakter przyjęcia. Na letnie spotkanie w ogrodzie warto wybrać kieliszki w kolorze żółtym lub jasnej zieleni. Z kolei rangę uroczystego obiadu podkreślą kieliszki srebrne, czarne albo ze złoconymi detalami.
Ekskluzywne, eleganckie kieliszki do wina zawsze są przezroczyste. Pozwala to zobaczyć faktyczny kolor i konsystencję serwowanego trunku - a to ma znaczenie dla prawdziwych znawców win! Takie kieliszki powinny też być wytworzone z możliwie cienkiego szkła.

 

Najczęściej pojawiające się pytania

O czym jeszcze warto wiedzieć przed zakupem kieliszków do wina?

Ile powinno być wina w kieliszku?

Ilość wina w kieliszku zależy od sytuacji. Przyjmuje się, że podczas toastów i degustacji win, kieliszek powinien być napełniony w ¼ wysokości (mieści wówczas ok. 75 mililitrów wina). Z kolei w czasie obiadu albo spotkania ze znajomymi można już nalać pełną porcję wina, czyli ok. 150 mililitrów trunku. Oznacza to najczęściej napełnienie kieliszka do połowy wysokości.

Jakie szkło do wina?

Najlepiej sprawdzają się kieliszki na smukłej, długiej nóżce, które pozwalają zachować odpowiednią temperaturę trunku. Zawsze też dobieraj ich typ do rodzaju serwowanego wina. Pamiętaj również o tym, że im cieńsze będzie szkło, tym bardziej eleganckie sprawi wrażenie!

Jak pić wino z kieliszka?

Kieliszek zawsze należy trzymać za nóżkę, a nie czaszę! Zakręć dwukrotnie zawartością kieliszka, a potem weź mały łyk. Przytrzymaj go dłużej w ustach, aby dobrze poznać smak i aromat wina. Dzięki temu dalsze delektowanie się trunkiem będzie przyjemniejsze!

Niepowtarzalne, nowoczesne albo bardzo klasyczne i eleganckie kieliszki do wina? Wszystkie znajdziesz w ofercie florina.pl. Sprawdź ją!

 

pixel