Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szklanki do piwa

( liczba produktów: 3 )

Wielbiciele złotego trunku z pianką wiedzą jak ważnym elementem jest dobór odpowiedniego szkła do piwa. Bo czyż szklanka o subtelnych kształtach czy ciekawych zdobieniach powinna być przeznaczona wyłącznie do picia napojów czy drinków? Tak samo z kieliszkiem. Nie od dziś wiadomo, że nie jest on przeznaczony wyłącznie do wina czy musującego szampana z bąbelkami. Każdy koneser piwa wie, że subtelne szklanki do piwa, duży kufel czy pokal do piwa, może wspaniale podkreślić smak spożywanego trunku. Poza tym odpowiednie szkło do piwa wygląda gustownie i elegancko na każdym przyjęciu, a nawet spotkaniu z ukochaną osoba. Podczas, gdy ona pije swoje ukochane czerwone wino z pękatego kieliszka, Ty możesz się delektować swoim trunkiem podanym w równie elegancki sposób w pokalu. Dlatego warto by choć jeden zestaw szklanek do piwa znalazł się w domowym barku.

Dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniego szkła do piwa?

Tak jak w przypadku szklanek do innych napoi czy wyborze odpowiedniego kieliszka do wina, można się spotkać z dość dużą ofertą szkła przeznaczonego do picia piwa. Znani producenci, jak Bormioli Rocco czy Florina, proponują najróżniejsze kufle do piwa, szklanki czy pokale. Skąd taka różnorodność? Szkło do piwa powinno sprostać wymaganiom każdego użytkownika. Piwo, to trunek, który podajemy nie tylko podczas wspólnego oglądania meczu ulubionej drużyny. Często podawane jest też na ogrodowych imprezach z przyjaciółmi czy spotkaniach w męskich gronie w bardziej lub mniej oficjalnej oprawie. Ale, to nie okoliczność w jakiej podajemy piwo ma znaczenia, a jego rodzaj. Każdy znawca wie, że ten popularny trunek może smakować o wiele lepiej, gdy podamy go w odpowiednim szkle.

Jakie szkło do piwa wybrać?

Właściwie dobrane szkło do piwa wpływa nie tylko na komfort spożywania danego trunku, ale też na estetykę serwowania, a nawet smak. Kiedy zatem należy sięgnąć po kufel, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie bardziej elegancki pokal?

Kufel do piwa

Bez wątpienia kufel do piwa, to jedno z najbardziej znanych i zarazem najstarszych naczyń do podawania tego napoju. Kufel piwa najchętniej pijany jest w barach i pubach. Co ciekawe występują nie tylko szklane kufle, ale też drewniane, ceramiczne, a nawet metalowe. Kufle mogą też przybierać dość różnorodne kształty. Są kufle niskie, wysokie, podłużne, beczułkowate. Niektóre mają prostą formę, inne są zdobione. Jednak najważniejszym elementem każdego kufla jest jego ucho. To ono pozwala na swobodne delektowanie się złotym trunkiem z pianką. Dzięki zastosowaniu takiej budowy ? naczynie z uchem, ciepło dłoni nie podnosi temperatury trunku. Co jeszcze wyróżnia kufel? Ta szklanka do piwa jest o wiele masywniejsza i cięższa od innych ze względu na grubość zastosowanego szkła. Objętość kufli też jest dość zróżnicowana. Występują i kufle o pojemności pół litra i takie o pojemności jednego litra. W Czechach można też spotkać o wiele większe kufle ? półtora litra.

Jakie rodzaje piwa najczęściej podaje się w kuflach? Przede wszystkim koźlaki, jasne i ciemne lagery, portery, czeskie pilznery i piwa miodowe.

W każdym domowym baru powinien znaleźć się taki zestaw kufli do piwa.

Pokal ? co w nim podajemy?

Pokal znacząco różni się od kufla budową i grubością szkła. Jest on wykonany z cienkiego szkła. Jest smukły i stoi na nóżce. Tak zbudowana szklanka pokal ma za zadanie wyeksponować barwę piwa, jego klarowność i nasycenie dwutlenkiem węgla. Ponadto ma utrzymać pianę, która przecież uwalnia charakterystyczny aromat. W tym wypadku nóżka ma podobne zadanie, co uchwyt kufla. Ma chronić piwo przed ogrzaniem go ciepłem dłoni.

Jakie rodzaje piwa powinno się podawać w pokalu? Przede wszystkim ciemne lagery, pilznery i koźlaki.

W czym jeszcze podajemy piwo? Jakie rodzaje szklanek do piwa można spotkać?

Snifter

Czy istnieją jeszcze inne kieliszki do piwa? Oczywiście. Jednym z nich jest snifter. Jego nazwa pochodzi o angielskiego słowa sniff ? "wąchać". Skąd taka nazwa? Budowa tego kieliszka ma za zadanie odpowiednio uwolnić aromat spożywanego piwa. Snifter, w odróżnieniu od pokalu, jest szerszy na dole i zwęża się ku zaokrąglonej górze. Podaje się w nim piwa wysokoalkoholowe o większym wachlarzu zapachów, jak old ale czy gueze.

Tulip

To kolejny ciekawy kielich do piwa. Wyglądem przypomina tulipana. Ma pękaty dół oraz zwężoną górę, która pozwala na utrzymanie zbitej piany. W tym rodzaju szkła podaje się wyraziste i aromatyczne piwa, jak belgian lambic czy strong dark ale. Podanie piwa w takim kieliszku jest niezwykle eleganckie.

Goblet

Kolejnym rodzajem szkła do piwa jest goblet. To niewysokie, a szerokie szkło na nóżce. Podobnie do poprzedników, jego głównym zadaniem jest kumulowanie aromatów i utrzymanie charakterystycznej piany piwa. Goblet, to szkło najczęściej używane do serwowania mocnych belgijskich piw oraz koźlaków.

Pilzner

Już po samej nazwie nietrudno się domyślić do jakiego konkretnego stylu piwa zostało stworzone, to szkło. Czym się charakteryzuje? To wysokie i zwężające się ku dołowi szkło nie ma nóżki. Zamiast tego zostało wyposażone w stopkę. W szklance tej podaje się oczywiście amerykańskie, czeskie i niemieckie pilznery. Jednak jest, to też odpowiednie szkło do piw vienna lager czy light lager.

Stange

Stange, to proste szkło, w którym podaje się delikatne niemieckie piwa. Jest wąskie, ma walcowaty kształt. Najczęściej spotykana pojemność, to 0,2 litra. Oczywiście zdarzają się też większe szklanki. W tej szklance można podać np. piwo altbier, gose czy kölsch.

French jelly glass

To szklanka wykonana z grubego szkła. Nieznacznie rozszerza się ku górze i ma charakterystyczne wytłoczenia w dolnej części. Mają one umożliwić użytkownikowi wygodniejsze trzymanie szklanki w dłoni. Co ciekawe nazwa szklanki wywodzi się od dawnych słoików do przechowywania przetworów.

Odpowiednia jest do serwowania takich rodzajów piw jak lager owocowy czy radler.

Szklanki pintowe

Skąd się wzięła nazwa tej szklanki? Od pojemności stosowanej głównie w Wielkiej Brytanii, Irlandii, czy w Stanach Zjednoczonych. Pinta, to inaczej półkwarta. Tym samym pojemność szklanki pintowej powinna wynosić około pół litra. Dlaczego około? W zależności od kraju pojemności mogą się nieznacznie różnić.

Co ciekawe, wyróżnia się aż trzy rodzaje szklanek pintowych: brytyjską (nonic), irlandzką irlandzką (irish imperial pint) oraz amerykańską (shaker). Na pozór szklanki te (zwłaszcza brytyjska i amerykańska) poza nazwą nie mają znaczących różnic. Jednak takie różnice występują, choć są tak minimalne, że dostrzeże je jedynie znawca.

Amerykańska szklanka pintowa wykonana jest z grubszego szkła, rozszerza się od góry do dołu. Jakie piwa najlepiej w niej spożywać? Przede wszystkim te, które nie wymagają skupienia się na ich smaku czy aromacie, bo szklanka ta nie uwydatnia tych cech.

Brytyjska szklanka pintowa ma podobną budowę do amerykańskiej. Więc czym się różni? Cechą charakterystyczną nonic są wybrzuszenia w kształcie pierścieni. Takie wybrzuszenia sprawiają, że szklankę lepiej i pewniej trzyma się w dłoni.

A czym się różni irlandzka szklanka pintowa? To niewysoka szklanka o delikatnie zwężającej się czaszy. Stosuje się ją do serwowania ciemnych piw o dość intensywnym aromacie. Szkło wspaniale podkreśla ciemną barwę trunku, a jego budowa sprawia, że piana utrzymuje się przez dłuższy czas. W irlandzkiej szklance pintowej podaje się przeważnie piwa typu porter czy IPA, chociażby English Pale Ale, Amber Ale, American Pale Ale.

Weizen

Weizen, to wysoka, smukła, wąska u dołu i rozszerzająca się ku górze szklanka, w której podaje się jasne piwa pszeniczne. Ma specyficzne zagłębienie, dzięki czemu dobrze leży w dłoni.

Szklanka termiczna do piwa?

Taka szklanka, to stosunkowo "młody wynalazek". Szklanka termiczna posiada podwójna ściankę, która nie tylko ciekawie wygląda, ale też utrzymuje odpowiednią temperaturę piwa. Takie szklanki najczęściej wykonane są ręcznie z lekkiego żaroodpornego szkła borowo-krzemowego z podwójną ścianką. Powstała dzięki temu próżnia pozwala na dłuższe utrzymanie odpowiedniej temperatury piwa. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.

pixel