Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Napar z majeranku – skuteczna pomoc przy przeziębieniu i bólu zatok

2024-04-22
Napar z majeranku – skuteczna pomoc przy przeziębieniu i bólu zatok

Czy wiesz, że majeranek sprawdza się nie tylko jako dodatek do mięs i fasolki? Sięgnij po niego także wtedy, gdy gorzej się czujesz! Napar z majeranku i maść majerankowa szybko postawią Cię na nogi i sprawią, że żadne przeziębienie nie będzie Ci już straszne!

napar z majeranku

Dlaczego warto włączyć do diety świeży i suszony majeranek?

Majeranek (a właściwie lebiodka majeranek) do Polski przywędrował z krajów śródziemnomorskich. Szczególnie popularny jest w Turcji i na Cyprze, gdzie znajdziesz go nawet rosnącego dziko! Wyjątkowe właściwości lecznicze tej rośliny cenione są w wielu krajach – i to nie tylko w ziołolecznictwie ludowym. Działanie naparu z majeranku potwierdzono także naukowo!
W medycynie naturalnej majeranek najczęściej wykorzystywany jest jako środek na katar. W tym przypadku jednak zamiast naparu stosowana jest maść majerankowa, którą należy posmarować płatki nosa.
Szybka poprawa oddychania, mniejszy obrzęk błony śluzowej nosa i w konsekwencji jego odetkanie jest możliwe dzięki temu, że maść zawiera olejek majerankowy. Kolejną zaletą maści majerankowej jest to, że może być bezpiecznie stosowana nawet w leczeniu kataru u małych dzieci.
Napar z majeranku wykazuje z kolei działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Stąd też stanowi doskonały sposób na wszelkie przeziębienia i stany grypopodobne. Pomocniczo możesz zastosować go także u chorych na zapalenie oskrzeli, krtani albo zatok – zadziała głównie przeciwbólowo.
Majeranek ogólnie wzmacnia układ odpornościowy – warto więc stosować go także profilaktycznie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Napar z majeranku stosowany jest też na bóle brzucha. Pobudza ruchy perystaltyczne jelit oraz wzmacnia wydzielanie kwasów żołądkowych. Warto wiedzieć także, że majeranek działa wiatropędnie – sięgaj więc po niego przy problemach trawiennych różnego pochodzenia. Napar sprawdzi się nawet podczas uporczywych biegunek – skutecznie, ale łagodnie je zahamuje.
Lecznicze właściwości naparu z majeranku docenią wreszcie kobiety w ciąży. Już jeden kubek napoju dziennie pomoże im pozbyć się mdłości!
Napar z majeranku sprawdzi się również wówczas, gdy chcesz oczyścić organizm i pozbyć się obrzęków - działa moczopędnie. Wystarczy wymieszać suszony majeranek z tymiankiem (po 2 łyżeczki suszonego majeranku i tymianku) i zalać wrzącą wodą.
Majeranek stosowany zewnętrznie pomaga także przy kaszlu (zwłaszcza kaszlu mokrym). W tym przypadku najlepiej sprawdzają się inhalacje na bazie majeranku. Wystarczy do miski z gorącą wodą wsypać ok. 2 łyżek suszonego majeranku, nakryć głowę ręcznikiem, pochyl i wdychać opary przez ok. 10 minut.

Wartości odżywcze naparu z majeranku

Swoje właściwości lecznicze majeranek zawdzięcza zawartości wielu cennych dla zdrowia substancji. Każdą z nich znajdziesz w świeżej roślinie, ale też w majeranku suszonym, z którego następnie możesz przygotować napar.
Majeranek zawiera m.in. związki fenolowe, duże ilości soli mineralnych, flawonoidów, garbników, fosforu i żelaza. Znajdziesz w nim także potas, magnez, cynk oraz witaminy A, C i witaminy z grupy B.

W jakich formach można stosować majeranek

Czy wiesz, że w naturalnej medycynie ludowej majeranek wykorzystywany jest nie tylko w formie maści, inhalacji czy naparów? Równie popularne jest stosowanie olejku majerankowego oraz syropu z majeranku. Kiedy po nie sięgać?
Olejek z majeranku (czyli utarte w moździerzu świeże liście majeranku wymieszane z oliwą) to doskonały środek na ból stawów lub zatok. Stosuje się go zewnętrznie, do smarowania bolących miejsc. Warto wiedzieć, że z uwagi na swoje właściwości, olejek z majeranku często jest składnikiem maści przeciwreumatycznych.
Syrop z majeranku to z kolei sprawdzony specyfik na przeziębienie, który wykazuje m.in. właściwości rozgrzewające. Poza majerankiem, dodaje się do niego czosnek, miód i cytrynę, które dodatkowo wzmacniają właściwości majeranku. Domowy syrop z majeranku najlepiej od razu przygotować w większej ilości, a potem przechowywać w lodówce i wypijać po łyżce 2-3 razy dziennie.

Szybki przepis na napar z majeranku

Jak przygotować prosty napar z majeranku? Nie jest to trudne! Wystarczy sięgnąć po czajnik i ulubiony ceramiczny albo szklany kubek. Do kubka wsyp 2-3 łyżki majeranku. Następnie dolej wrzącą wodę i odstaw na 10-15 minut. Po tym czasie weź sitko i przecedź gotowy napar.
Możesz też ułatwić sobie zadanie i do przygotowania naparu wykorzystać zaparzacz do herbaty, w którym umieścisz suszony majeranek. Dzięki temu przecedzanie naparu nie będzie już konieczne!
Właściwości przeciwzapalne naparu z majeranku dodatkowo wzmocnisz, jeśli po przestudzeniu dodasz do kubka łyżeczkę miodu.
Jeśli chcesz złagodzić smak naparu, zamiast zalewać majeranek wodą, użyj mleka. Równie dobrze sprawdzi się mleko krowie, jak i dowolne mleko roślinne. Po zalaniu przykryj kubek lub dzbanuszek z naparem talerzykiem i odstaw na ok. 10-15 minut.

Majeranek świeży w kuchni, czyli napar z majeranku nieco inaczej

Picie naparu z majeranku niektórym osobom przychodzi łatwiej, jeśli zamiast suszonego, wybiorą świeży majeranek. Dlaczego? Główną przyczyną jest to, że suszony majeranek ma mocniejszy aromat niż świeże liście. Nie każdemu tak silnie pachnący napar będzie odpowiadał. Dobra wiadomość jest przy tym taka, że świeże liście mają takie same właściwości jak suszone! Równie skutecznie działają na dolegliwości żołądkowe (w tym wydzielanie soków trawiennych), przeziębienie czy stany zapalne zatok i krtani.
Majeranek w doniczce kupisz w niemal każdym większym sklepie spożywczym – dobrze rośnie ustawiony na okiennym parapecie.
Jak przygotować świeży majeranek na napar? Zerwij kilka liści i dokładnie umyj. Następnie sięgnij po dzbanek z podgrzewaczem albo kubek ceramiczny i umieść w naczyniu liście. Zagotuj wodę i zalej je wrzątkiem. Po ok. 5 minutach napar jest gotowy. Świetnie smakuje podany z miodem i cytryną albo doprawiony odrobiną miodu oraz startym świeżym korzeniem imbiru.

Napar z majeranku do stosowania zewnętrznego

Czy napar z majeranku można stosować również na skórę? Jak najbardziej! Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i bakteriobójczym majeranku mikstura doskonale sprawdza się w leczeniu zapalenia spojówek, odparzeń i blizn. Napar z majeranku pomoże także zmniejszyć objawy trądziku i pozbyć się przebarwień – wystarczy 2 razy dziennie delikatnie przemywać nim skórę. Jak przygotować taki napar?
W tym przypadku warto od razu postawić na większą ilość i do przyrządzenia specyfiku wykorzystać garnek. Zagotuj w nim 2 szklanki wody, a następnie dodaj 6 łyżek majeranku. Zamieszaj całość, wyłącz palnik i odstaw garnek na ok. 15 minut. Po tym czasie przecedź napar. Kiedy ostygnie, przelej do szklanej buteleczki i umieść w lodówce. Stosuj do przemywania wybranych partii skóry. Przygotowany napar zużyj w ciągu kilku dni.

Przeciwwskazania do picia naparu z majeranku

Majeranek tak jak wiele innych ziół, trzeba stosować z umiarem. Zaleca się wypijanie maksymalnie 2-3 filiżanek naparu dziennie. Zbyt duża ilość może wywoływać bóle głowy, a nawet – stany depresyjne.
Z leczniczych właściwości naparu z majeranku ostrożnie powinny korzystać osoby z niskim ciśnieniem, uczulone na majeranek oraz małe dzieci (do lat 5). W dużych ilościach napar nie jest wskazany kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Jeśli napar z majeranku zamierzasz stosować zewnętrznie, do przemywania skóry, pamiętaj, aby kurację przeprowadzić jesienią, zimą albo wczesną wiosną. Majeranek działa fotouczulająco – oznacza to, że jeśli potraktowaną nim skórę wystawisz na działanie słońca, mogą pojawić się na niej trudne do usunięcia przebarwienia. Przed przemyciem naparem odparzeń warto też skonsultować się z lekarzem – zwłaszcza jeśli stosujesz już inne środki apteczne.
Szukasz naturalnego preparatu, który wykazuje działanie wykrztuśne, łagodzi stany zapalne krtani, ułatwia usuwanie wydzieliny z nosa oraz pomaga szybko zwalczyć przeziębienie? Sięgnij po napar z majeranku! Szybko docenisz jego wszechstronne działanie – być może nawet napar z majeranku na stałe zagości nie tylko w Twojej kuchni, ale również apteczce?

Czytaj także:
Napar z imbiru
Napar z pokrzywy
Napar z liści laurowych
Napar z siemienia lnianego
Napar z goździków
Napar z tymianku
Napar z igieł sosny
Herbata rozgrzewająca – 6 przepisów nie tylko na zimę
Picie zielonej herbaty – co warto o nim wiedzieć?

 

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixel