Napar z goździków – naturalny środek przeciwbólowy
Suszone goździki, z uwagi na ich walory smakowe i zapachowe, najczęściej w kuchni wykorzystywane są po prostu jako dodatki do potraw. Warto wiedzieć jednak także, że goździki wykazują silne działanie antybakteryjne oraz przeciwbólowe. Od dziś więc nie ograniczaj się tylko do dodawania ich do mięs i wypieków – kiedy trzeba zalej je wrzątkiem i przygotuj sobie aromatyczny napar z goździków!
Naturalne metody leczenia bólu zęba i gardła, czyli na co pomaga napar z goździków
Goździki to prawdziwa skarbnica cennych właściwości leczniczych. W Indiach, Chinach, Indonezji czy na Madagaskarze od wieków wykorzystywane są w medycynie ludowej. Dlaczego? Przede wszystkim goździki wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Stosowane są więc zwłaszcza do łagodzenia bólu mięśni, chorób jamy ustnej, zębów oraz gardła (w tym łagodzenia objawów paradontozy).
Kiedy jeszcze warto sięgać po napar z goździków?
- w trakcie przeziębień (goździki działają rozgrzewająco),
- wspomagająco podczas leczenia infekcji grzybiczych,
- w trakcie przeprowadzania diet odchudzających (goździki przyspieszają przemianę materii),
- przy leczeniu infekcji pasożytniczych,
- w celu redukcji bólu związanego z chorobami układu pokarmowego,
- jako sposób na zmniejszenie uporczywego kaszlu,
- w celu spowolnienia procesów starzenia zachodzących w organizmie.
Co ciekawe, zalane gorącą wodą goździki warto stosować nie tylko wewnętrznie (jako herbatkę), ale też – zewnętrznie, np. w formie inhalacji lub płukanki. Możesz też po prostu... żuć goździki! To świetny sposób na nieświeży oddech, choroby dziąseł oraz zmniejszenie ilości płytki nazębnej.
Ból zęba złagodzi z kolei rozgryzanie całych goździków. Pamiętaj jedynie, że goździki stosowane w ten sposób nie usuną przyczyny problemu, a jedynie uśmierzą objawy. Nie unikniesz więc wizyty u dentysty!
Napar z goździków – wartości odżywcze
Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie goździków w formie rozgrzewających herbat, szybko docenisz ich właściwości lecznicze. Goździki zawierają eugenol, czyli związek wykazujący działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Znajdziesz w nich także antyoksydanty pomocne przy redukcji wolnych rodników.
Napar z goździków zawiera również polifenole (a dokładnie lignany) i błonnik pokarmowy. Te substancje usprawniają procesy trawienne oraz działają przeciwpasożytniczo.
Goździki będą wspierały wreszcie Twój układ odpornościowy – zawierają witaminy A, K, D, C, E oraz witaminy z grupy B, potas, mangan, fosfor, selen, kwas foliowy i kwasy omega-3.
Pamiętaj także, że bardzo cenne właściwości ma nie tylko napar z goździków, ale także naturalny olejek goździkowy. Wypróbuj go zwłaszcza przy migrenie, np. do nacierania obolałych miejsc (skroni, czoła)!
Przy przeziębieniu warto postawić na inhalacje parowe z dodatkiem olejku goździkowego. Ta metoda, od wieków znana w medycynie naturalnej, wykorzystywana jest głównie w celu odblokowania nosa. Do jej przygotowania potrzebny jest czajnik i miska. Zagotuj wodę i przelej wrzątek do miski. Dodaj olejek eteryczny, nachyl się nad miską i okryj głowę ręcznikiem. Wdychaj przez ok. 10 minut.
Jak zrobić napar z goździków? Przepis podstawowy
Jak przygotować goździkowy napar? Zarówno w przypadku dolegliwości bólowych, do zewnętrznego stosowania, jak i kiedy planujesz w ciągu dnia po prostu pić napar z goździków, procedura jest taka sama. Do przyrządzenia naparu przyda Ci się dzbanek z podgrzewaczem albo przynajmniej nieduży zaparzacz do herbaty. 1 łyżeczkę mielonych goździków (albo całych, suszonych) wsyp do zaparzacza. Zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw na ok. 7 minut. W ten sposób uzyskasz napar o pięknym kolorze, korzennym smaku i aromacie. Przelej do ulubionego kubka i popijaj 3 razy dziennie po ok. 100 ml.
Przy schorzeniach jamy ustnej, bólu zęba lub gardła, zaczekaj, aż napar z goździków ostygnie i lekko ciepłym wypłucz kilkukrotnie jamę ustną i gardło.
Jeśli chcesz, do naparu z goździków dodaj odrobinę miodu, cynamonu, kardamonu albo tartego imbiru. Dzięki temu dodatkowo wzmocnisz właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe goździków.
Inne sposoby na przygotowanie naparu z goździków, które warto znać
Czy wiesz, że zamiast zalewać goździki gorącą wodą i przyrządzać klarowny napar, możesz też przygotować sobie herbatkę goździkową? Będzie ona miała tak samo silne właściwości zdrowotne, jak napar. Jak ją przygotować?
Zmielone lub rozkruszone goździki (ok. 1 łyżeczki) i łyżeczkę czarnej herbaty przełóż do zaparzacza. Teraz sięgnij po większy kubek i umieść w nim gruby plaster imbiru. Włóż zaparzacz z herbatą i goździkami, zalej wszystko wrzątkiem i odstaw na 5 minut. Po tym czasie wyjmij zaparzacz, a do kubka wlej sok wyciśnięty z 1/3 pomarańczy lub cytryny. Kiedy napój nieco ostygnie, dosłodź go ulubionym miodem.
Jeśli zmagasz się z infekcją dróg oddechowych albo infekcją grzybiczną świetnie zadziała napar z goździków i liści laurowych. Weź ceramiczny lub szklany kubek i wsyp do niego zmielone goździki (ok. 1 łyżki) oraz kilka liści laurowych. Zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw na 20 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do picia. Przecedź go i popijaj po trochu przez cały dzień. Nie przekraczaj jednak ilości 1 kubka na dobę!
Napar z goździków nie tylko do picia – przepisy dla urody
Napar z goździków posłuży Ci nie tylko stosowany wewnętrznie – jeśli zechcesz, zamień go w skuteczny tonik do twarzy! Taki naturalny kosmetyk opóźni pojawianie się zmarszczek. Do przygotowania potrzebne będą tylko goździki (ok. 1 łyżeczki), kubek ceramiczny, mała buteleczka (najlepiej szklana) oraz sitko. Goździki wsyp do kubka, zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut. Po tym czasie przecedź napar przez sitko, a gdy ostygnie, przelej do szklanej buteleczki. Przemywaj twarz dwa razy dziennie. Napar z goździków możesz przechowywać w lodówce maksymalnie przez 3 dni.
W celu redukcji nieprzyjemnych dolegliwości ze strony jamy ustnej oraz odświeżenia oddechu, warto stosować także płukankę z goździków z dodatkiem mięty. Na kuchence ustaw mały garnek i wlej do niego 1,5 szklanki wody. Doprowadź do wrzenia, dodaj kilka liści mięty i 12 kropli olejku miętowego. Gotuj całość ok. 5 minut. Przecedź, a gdy mikstura ostygnie – przelej do buteleczki. Zużyj w ciągu 2-4 dni.
Kiedy napar z goździków zaszkodzi, zamiast pomóc. Przeciwwskazania
Choć napar z goździków działa na wiele dolegliwości i skutecznie pomaga uporać się z uporczywymi infekcjami, to nie każdy może po niego sięgać. Ograniczenia dotyczą przede wszystkim alergików, kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób z zaburzeniami krzepliwości krwi. Ostrożnie do stosowania naparu z goździków w diecie powinni podchodzić także chorzy na nadciśnienie tętnicze oraz hipoglikemię.
Nawet jeśli nie zaliczasz się do żadnej z wymienionych grup, pamiętaj, by zachować umiar. Częste spożywanie zbyt dużych ilości goździków może doprowadzić do problemów żołądkowych, kłopotów z układem krążenia, a nawet – uszkodzenia wątroby! Staraj się więc nie pić naparu w ilości większej niż 1 kubek dziennie.
Napar z goździków to świetny, naturalny sposób na ból gardła, ból mięśni i wiele innych schorzeń. Warto więc go wypróbować – może się okazać, że pomoże także Tobie!
Czytaj także:
Napar z imbiru
Napar z pokrzywy
Napar z liści laurowych
Napar z siemienia lnianego
Napar z majeranku
Napar z tymianku
Napar z igieł sosny
Herbata rozgrzewająca – 6 przepisów nie tylko na zimę
Picie zielonej herbaty – co warto o nim wiedzieć?