Napar z liści laurowych – naturalny sposób, by zadbać o zdrowie
Napar z liści laurowych to środek od wieków stosowany w medycynie ludowej w krajach basenu Morza Śródziemnego. W Polsce, choć liście laurowe tradycyjnie dodawane są do wielu potraw, popijanie przygotowanego na ich bazie naparu nie jest zbyt popularne. A szkoda, bo herbata z liści laurowych to świetny sposób na poradzenie sobie z wieloma dolegliwościami!
Napar z liści laurowych – nie tylko właściwości oczyszczające
Wawrzynu szlachetnego (a więc lauru właśnie) w Polsce używa się głównie jako przyprawy do mięs oraz zup. Mało kto słyszał jednak o zdrowotnych właściwościach popularnych liści bobkowych. A jest ich całkiem sporo! I to nie tylko w naparze – liście laurowe można także stosować zewnętrznie (są np. doskonałym środkiem wspomagającym leczenie ran).
Liście laurowe i przygotowany na ich bazie napar stosowany wewnętrznie:
- łagodzi bóle reumatyczne;
- wykazuje działanie napotne, co sprzyja leczeniu infekcji wirusowych oraz oczyszczaniu organizmu;
- pomaga szybko wyleczyć infekcje dziąseł;
- wykazuje właściwości bakteriobójcze;
- ma korzystny wpływ na układ krążenia;
- obniża poziom cukru we krwi;
- wykazuje działanie antygrzybiczne;
- reguluje pracę wątroby;
- przyspiesza trawienie, jest więc polecane osobom na diecie odchudzającej.
Napar z liści laurowych – wartości prozdrowotne
Wszechstronne działanie naparu z liści laurowych wynika z ogromu zawartych w nich witamin i mikroelementów. Wawrzyn szlachetny zawiera m.in. witaminy z grupy B, witaminę A oraz C. W liściach laurowych znajdziesz także potas, selen, wapń, magnez i żelazo. Zawarte są w nich również olejki eteryczne, kwas foliowy, flawonoidy oraz pektyna.
Jeśli więc czujesz, że rozkłada Cię przeziębienie, chcesz poprawić pracę wątroby albo schudnąć, sięgnij po czajnik gorącej wody i ceramiczny albo szklany kubek. Przygotowanie naparu zajmie Ci zaledwie kilka minut.
Jak przygotować herbatę z liści laurowych?
Liście laurowe możesz przygotować na co najmniej dwa sposoby. Równie dobrze zadziałają w formie naparu, jak i jako gotowana herbata z liści laurowych.
Do przygotowania naparu wystarczy Twój ulubiony kubek, liście laurowe i gorąca woda. Garść liści (ok. 5 g) pokrusz w dłoni i wsyp do kubka. Jeśli wolisz, możesz też sięgnąć po zaparzacz do herbaty i to do niego wsypać liście laurowe – napar będzie wówczas od razu klarowny. Zalej wrzątkiem, przykryj i odczekaj ok. 15 minut.
Smak naparu wzbogacisz, dodając do niego na czas parzenia kilka goździków albo łyżeczkę kurkumy. W tym drugim przypadku warto również dorzucić do kubka szczyptę pieprzu, który wspomoże działanie kurkumy.
Jak zaparzyć herbatę? Liście laurowe umieść w niedużym garnuszku. Dolej odpowiednią ilość wody (zachowaj proporcje ok. 5 g liści na szklankę wody) i ustaw garnek na kuchence. Gotuj ok. 7 minut, a potem odstaw na 5 godzin. Po tym czasie weź sitko i przecedź napar z liści laurowych. W ten sposób uzyskasz napój o mocniejszym działaniu niż w przypadku szybkiego zalania liści wrzątkiem na kilka minut.
Niezależnie od sposobu przygotowania, napar z liści laurowych popijaj małymi łykami przez cały dzień. Nie przekraczaj też zalecanej dawki – kuracja naparem laurowym będzie skuteczna, jeśli codziennie wypijesz szklankę napoju. Dobrym pomysłem będzie też przygotowanie go od razu w większej ilości. Napar z liści laurowych możesz przechowywać w lodówce do 4 dni i po prostu porcjami napełniać codziennie ulubiony kubek ceramiczny.
Napar możesz pić zarówno na ciepło, jak i wówczas, gdy ostygnie. Jeśli jednak najbardziej smakuje Ci właśnie podgrzany, do jego przygotowania przyda się dzbanek z podgrzewaczem. Dzięki temu przez cały dzień napój będzie miał odpowiednią temperaturę!
Napar z liści laurowych – przeciwwskazania
Czy napar z liści laurowych można bezpiecznie stosować w każdej sytuacji? Niestety nie. Z uwagi na brak odpowiednich badań i testów potwierdzających bezpieczeństwo, unikać powinny go kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Z tego samego powodu odradza się podawanie naparu z wawrzynu dzieciom.
Ostrożnie do stosowania naparu z liści laurowych powinni podchodzić także diabetycy, osoby przyjmujące antybiotyki (zwłaszcza długookresowo) oraz osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi (jest to szczególnie ważne z uwagi na ryzyko krwawienia). Jeśli należysz do jednej z tych grup, zanim zaczniesz pić napar z liści laurowych, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Jak długo można spożywać liście laurowe?
Napar z liści laurowych działa szybko i ma duży wpływ na organizm. Z tego względu nie zaleca się długotrwałego stosowania specyfiku. Napar możesz popijać maksymalnie przez okres 3 dni. Po tym czasie konieczna jest co najmniej tygodniowa przerwa. Przestrzeganie tych zaleceń jest bardzo ważne, bo przedawkowanie naparu może mieć tragiczne skutki – liście laurowe w nadmiarze działają toksycznie.
Napar z liści laurowych to mało znany sposób na zadbanie o swoje zdrowie. Jeśli nigdy wcześniej o nim nie słyszałeś i nie istnieją przeciwwskazania, koniecznie wypróbuj. Może okazać się, że skuteczne lekarstwo na przeziębienie i gorsze samopoczucie od zawsze miałeś w swojej kuchni!
Czytaj także:
Napar z imbiru
Napar z pokrzywy
Napar z siemienia lnianego
Napar z goździków
Napar z majeranku
Napar z tymianku
Napar z igieł sosny
Herbata rozgrzewająca – 6 przepisów nie tylko na zimę
Picie zielonej herbaty – co warto o nim wiedzieć?