Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Napar z igieł sosny – zapomniany środek na popularne dolegliwości

2024-04-29
Napar z igieł sosny – zapomniany środek na popularne dolegliwości

W sezonie jesienno-zimowym, kiedy bardzo łatwo o katar i infekcję górnych dróg oddechowych, wiele osób sięga po inhalacje z wykorzystaniem olejku sosnowego. Czy wiesz jednak, że równie dobry (jeśli nie lepszy) efekt uzyskasz, sięgając także po napar z igieł sosny? Sprawdź, jak go przygotować!napar z igieł sosny

Kiedy warto sięgnąć po napar z igieł sosny?

Herbata z igieł sosny znana (i ceniona) jest od tysięcy lat. I to nie tylko w Polsce! Sięgali po nią już starożytni Grecy i Rzymianie, popularna była także na terenie Chin oraz Japonii. Indianie w Ameryce Północnej wypijali napar sosnowy, by wzmocnić odporność organizmu i nie dopuścić do rozwoju szkorbutu.
Dziś napar z igieł sosny należy do nieco zapomnianych sposobów dbania o zdrowie. A szkoda, bo pomaga on naturalnie zwalczyć wiele z objawów popularnych sezonowych infekcji.
Napar z igieł sosny:

  • pomaga szybko wyleczyć ból gardła i infekcje nosa (działa wykrztuśnie i łagodząco);
  • ułatwia zdrowienie w chorobach górnych dróg oddechowych;
  • pozytywnie wpływa na poprawę wyglądu i opóźnia zauważalne procesy starzenia się skóry (jest silnym antyoksydantem, skutecznie zwalcza wolne rodniki);
  • działa rozkurczowo (polecany jest więc np. w przypadku bolesnych miesiączek);
  • może być stosowany pomocniczo w przypadku zaburzenia krążenia krwi;
  • wykazuje właściwości przeciwbakteryjne;
  • zewnętrznie bywa stosowany w przypadku leczenia łuszczycy skóry głowy.

Właściwości odżywcze igieł sosnowych

Stosowanie naparów z igieł sosnowych jest tak skuteczne, dzięki zawartym w nich substancjom. Igły sosnowe zawierają m.in. sole mineralne, garbniki, flawonoidy oraz ogromne ilości witaminy C.
W igłach sosny w dużych ilościach obecne są także olejki eteryczne. To właśnie dzięki nim napar oraz inhalacje z wykorzystaniem igieł sosny tak szybko przynoszą ulgę! Sosnowe olejki eteryczne działają uspokajająco w sytuacjach stresowych, a jednocześnie dodają energii do działania.
Napar z igieł sosny dostarcza także minerałów oraz fitoestrogenów (związków o działaniu antynowotworowym).

Jak i kiedy zbierać igły sosnowe?

Potrzebne do przygotowania herbaty sosnowej igły znajdziesz w dobrych sklepach zielarskich. Równie dobrze jednak możesz zebrać je samodzielnie! Ze świeżych igieł sosny przygotujesz nie tylko aromatyczny napar. Dodawaj je również do posiłków, np. uprzednio zalane oliwą. Do spożycia, poza igłami, nadają się także młode pędy sosny – jeśli więc zechcesz, je również przynieś z lasu!
Kiedy warto zbierać igły sosny? I po które sięgać? W Polsce występuje kilka gatunków sosny (najpopularniejszy to oczywiście sosna zwyczajna). Ponadto wśród drzew iglastych można wyróżnić m.in. jodły i świerki. Igły z każdego z tych drzew będą odpowiednie do zaparzenia herbatki o zdrowotnych właściwościach – jedyną istotną różnicą jest tak naprawdę smak naparu. Jeśli więc pierwszy kubek naparu z igieł sosny Ci nie zasmakował, nie zrażaj się i następnym razem sięgnij po igły z drzew innego gatunku.
Sosnowe igły najlepiej jest zbierać wiosną i latem. To wtedy są najbardziej aromatyczne! Idealny czas to zwłaszcza końcówka kwietnia oraz początek maja – młode igły sosny są wówczas miękkie, a ich zbieranie staje się przyjemnością!
Zanim jednak wyruszysz do lasu, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim pamiętaj, że niektóre gatunki sosny są w Polsce objęte ochroną (częściową ochroną objęto np. sosnę limbę). To samo dotyczy niektórych obszarów lasu – upewnij się więc, że nie będziesz zbierać igieł właśnie w takich miejscach. Inaczej możesz narazić się na nieprzyjemności, a nawet otrzymać mandat!
Zwróć też uwagę na otoczenie drzew – jeśli istnieje podejrzenie, że sosny miały kontakt z pestycydami, lepiej nie zbieraj igieł. Nie sięgaj także po igły i gałązki sosny rosnącej w pobliżu ruchliwych dróg albo dużych zakładów produkcyjnych! Na pewno nie wpłyną one pozytywnie na Twoje zdrowie.

Jak samodzielnie przygotować suszone igły sosny?

Swój pierwszy napar możesz przygotować od razu po powrocie z lasu, ze świeżych sosnowych igieł. To świetny sposób, by poznać smak sosnowej herbatki!
Z czasem częściej jednak (zwłaszcza jesienią i zimą) sięgniesz zapewne po igły suszone. Jak wysuszyć je samodzielnie?
Przyniesione z lasu igły sosny oczyść. Następnie rozsyp je na bawełnianym lub lnianym ręczniczku. Ułóż w ciepłym miejscu – w słoneczny dzień możesz suszyć igły również na dworze. Jeśli zależy Ci na czasie, igły sosny szybko wysuszysz w piekarniku! Nastaw go na ok. 50°, przełóż igły na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę i wsuń do piekarnika. Co jakiś czas kontroluj stopień wysuszenia igieł.
Kiedy będą suche, pokrusz sosnowe igły na mniejsze części. Przechowuj w lnianym woreczku albo szklanym pojemniku.

Napar z igieł sosny – prosty przepis

Jak przyrządzić napar z igieł sosnowych? Wszystko zależy od tego, czy planujesz wykorzystać świeże, czy suszone igły sosny.
Jeśli zamierzasz skorzystać ze świeżych sosnowych igieł, przygotuj nieduży garnek i ulubiony kubek ceramiczny. W garnku zagotuj 2 szklanki wody i dodaj do niej sporą garść igieł. Gotuj całość na małym ogniu przez ok. 5 minut. Wyłącz i zaczekaj, aż napar przestygnie.
Następnie przecedź napar z igieł sosny przez sitko i popijaj dwa razy dziennie po ok. 100 ml. Możesz też od razu przygotować większą ilość sosnowej herbatki. Po ostudzeniu przechowuj ją w ciemnym i chłodnym miejscu (np. lodówce) do 4 dni.
Do przygotowania naparu ze świeżych igieł sosnowych wykorzystuje się też czasem całe gałązki. Chcesz spróbować? Zalej gałązkę wrzątkiem i odczekaj kilka minut. Wyjmij ją, posiekaj igły i ponownie zalej wrzącą wodą. Odstaw na 10 minut. Odcedź i pij po 1/2 szklanki 2 razy dziennie.
Jeśli z kolei chcesz wykorzystać igły suszone, sięgnij po dzbanek z podgrzewaczem albo zaparzacz do herbaty. Wsyp do zaparzacza lub dzbanuszka dwie łyżki igieł sosny i zalej gorącą wodą. Odstaw napar na 30 minut. Po tym czasie będzie gotowy do picia.
Niektórzy zamiast po zaparzacz, chwytają od razu po ceramiczny lub szklany kubek i bezpośrednio do niego wsypują sosnowe igły – taki napar po zaparzeniu trzeba jednak będzie odcedzić.

Co dodać do naparu z igieł sosny, aby odmienić jego smak?

Igły sosnowe sprawiają, że przyrządzony z nich napar ma delikatny, lekko drzewny, a przy tym orzeźwiający smak i zapach. Jeśli jednak taki napój nie należy do Twoich ulubionych, możesz spróbować nieco zmienić jego smak.
Zamiast po czajnik gorącej wody warto sięgnąć w tym celu np. po przegotowane, gorące mleko! Zalane nim igły sosnowe zyskają jeszcze łagodniejszy smak.
Napar z igieł sosny dobrze łączy się także ze smakiem różnych herbat. Zaparz zieloną, czarną, czerwoną albo białą herbatę oraz intensywniejszy napar z igieł sosnowych (zamiast 2 użyj np. 4 łyżek suszonych igieł). Następnie połącz w kubku napoje w proporcjach 1:1. Dzięki temu dodatkowo wzmocnisz działanie naparu z igieł sosny i dostarczysz sobie kolejnych cennych wartości odżywczych!
Napar z igieł sosny warto też osłodzić miodem, doprawić cytryną, cynamonem lub imbirem. Ze smakiem sosny świetnie też łączy się smak i aromat świeżego rozmarynu albo korzenia lukrecji.

Napar z igieł sosny do stosowania na skórę

Napar z sosny wykorzystasz także, jeśli zechcesz przygotować sosnową kąpiel. W tym celu przyda się kilka zielonych gałązek. Rozdrobnij je, zalej 1,5 l wody i gotuj ok. 10 minut. Dolej do wanny z przygotowaną kąpielą. Równie dobrze zadziała też napar z igieł sosny przygotowany w większej ilości i potem przelany do wanny.
Sosnowa kąpiel to świetny sposób na relaks, ale też uśmierzenie bólu mięśni i stawów. Wypróbuj ją również, jeśli walczysz z grzybicą lub objawami łuszczycy. Krótsza (trwająca do 20 minut) kąpiel, do której przygotowania wykorzystane są igły sosny sprawdzi się podczas infekcji górnych dróg oddechowych – zadziała jak najlepsza inhalacja, a przy okazji pozwoli Ci się odprężyć.

Kto powinien unikać herbaty z igieł sosny? Przeciwwskazania

Czy każdy może bez ograniczeń sięgać po herbatę z igieł sosny? Niestety, nie. Przede wszystkim unikać powinny jej kobiety karmiące piersią i kobiety w ciąży. Naparu nie podawaj też młodszym dzieciom, które nie ukończyły 7 roku życia.
Po napar z sosny nie mogą sięgać również osoby uczulone na sosnowe olejki eteryczne. Jeśli z kolei w przeszłości stwierdzono u Ciebie uczulenie na inne zioła, napar z igieł sosny warto wprowadzać ostrożnie, zaczynając od niedużych ilości.
Jeśli na stałe przyjmujesz jakiekolwiek leki, zanim zdecydujesz się wypić herbatę z igieł sosny skonsultuj się ze swoim lekarzem. W niektórych przypadkach może dojść do niekorzystnych, szkodliwych dla Twojego zdrowia interakcji!
Nie jesteś w grupie ryzyka i postanowiłeś wypróbować napar z igieł sosny na sobie? Świetnie! Nie przekraczaj jednak ilości 3-4 kubków dziennie. Nie pij też naparu od razu po przebudzeniu, na pusty żołądek. Takie działanie może zakończyć się dość nieprzyjemnie: czasem pojawiają się mdłości, bóle i zawroty głowy albo bóle żołądka.
Napar z igieł sosny to nieco zapomniany specyfik medycyny ludowej. Warto jednak do niego wrócić: jest łatwy i szybki w przygotowaniu, a do tego pozwala skutecznie uporać się z wieloma sezonowymi dolegliwościami.

Czytaj także:
Napar z imbiru
Napar z pokrzywy
Napar z liści laurowych
Napar z siemienia lnianego
Napar z goździków
Napar z majeranku
Napar z tymianku
Herbata rozgrzewająca – 6 przepisów nie tylko na zimę
Picie zielonej herbaty – co warto o nim wiedzieć?

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixel