Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Keksówki

( liczba produktów: 11 )

Keksówki to podłużne, wąskie formy do pieczenia, które powinny znaleźć się w każdej kuchni. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem ciast, a babki i keksy pojawiają się w Twoim domu jedynie od święta, zdecyduj się na zakup keksówki. Zdziwisz się, jak wiele potraw poza słodkimi wypiekami możesz w niej przygotować!

Sortowanie

Keksówki – niezbędne akcesoria kuchenne dla miłośników pieczenia

Keksówki, czyli blachy do pieczenia w formie podłużnych „rynienek” o dość wysokich ściankach, to jedno z naczyń, które warto mieć w swojej kuchni. Wykorzystasz je nie tylko do pieczenia słodkości takich jak babki czy keksy. Blachy (keksówki) przydadzą Ci się także, kiedy zdecydujesz się przygotować domowy chleb! W keksówce upieczesz też pasztet albo pieczeń, która będzie służyła jako zdrowsze zastępstwo codziennych wędlin.
Dodatkowym plusem keksówek do pieczenia jest to, że gotowe wyroby łatwo jeszcze w formie kroić na równe plastry dowolnej grubości.

Najlepsze materiały na keksówki – porównanie cech i właściwości

Tak jak formy do tarty czy popularne tortownice, także keksówki mogą być wykonane z wielu różnych materiałów.

  • Najłatwiej dostępne są formy metalowe. Takie keksówki najczęściej wykonuje się z aluminium lub ocynkowanej stali. Są niedrogie i dostępne w szerokiej gamie rozmiarów. Metalowe keksówki łatwo przechować, są też lekkie i wytrzymałe. Utrzymywanie ich w czystości również nie stwarza większych problemów – niektóre modele nadają się do mycia w zmywarce (zawsze sprawdzaj jednak oznaczenia producenta, zanim umieścisz formę do pieczenia w zmywarce!).

Metalowe formy do ciast przed użyciem trzeba wyłożyć papierem do pieczenia lub posmarować tłuszczem – ciasto bardzo łatwo do nich przywiera. Metalowe keksówki, nieodpowiednio osuszane po myciu, mogą też rdzewieć, a wówczas nie będą nadawały się do użycia.

  • Keksówki silikonowe to formy lekkie, trwałe i przyjemne w użytkowaniu. Można je myć w zmywarce, mają też różne wymiary. Keksówki tego typu nie wymagają smarowania lub wykładania papierem do pieczenia – ciasto lub masa na pasztet na pewno nie będą do nich przylegać!

Formy silikonowe często okazują się jednak dość giętkie. Zwróć więc uwagę na tę ich cechę przed zakupem! Dlaczego to takie ważne? Choć giętkość keksówki ułatwia jej przechowywanie, to może nieco utrudnić pieczenie – pod wpływem masy ciasta, forma zmieni swój kształt. Jeśli więc zależy Ci na zachowaniu ładnych proporcji wypieku, konieczne będzie umieszczenie formy silikonowej w innej (np. metalowej) albo po prostu przewiązanie jej w kilku miejscach sznurkiem.

  • Keksówki ceramiczne pięknie się prezentują – kiedy nie wykorzystujesz ich jako naczyń do pieczenia, mogą stanowić ozdobę kuchni. Łatwo utrzymać je w czystości, a upieczone w nich pasztety lub ciasta od razu można serwować na stół! W ceramicznym naczyniu wypieki dłużej pozostaną ciepłe – staną się też dodatkową dekoracją stołu.

Minusem ceramicznych keksówek jest ich podatność na uszkodzenia. Nieumiejętne mycie lub upadek z większej wysokości grozi całkowitym zniszczeniem naczynia, lub co najmniej jego wyszczerbieniem. Keksówki ceramiczne są także cięższe od wersji metalowych i silikonowych.

  • Szklane keksówki ułatwiają proces pieczenia nawet niewprawionej w kuchenne tajniki osobie – łatwo podglądać znajdujące się w nich ciasto. Co więcej, wykonane ze szkła formy będą ozdobą zarówno Twojego stołu, jak i kuchni. Szklane keksówki zazwyczaj łatwo oczyszczać – niektóre modele nadają się do mycia w zmywarce. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź oznaczenia producenta! Szkło, tak jak ceramika, nie jest jednak odporne na upadek z wysokości. Wystarczy też chwila nieuwagi, aby wyszczerbić szklaną formę do pieczenia.
  • Wśród keksówek znajdziesz również modele gliniane. Takie keksówki przypominają trochę wyglądem naczynia rzymskie. Pieczone w nich chleby i ciasta zyskują piękny aromat. Gliniane naczynia do pieczenia uznawane są też za jedne z najzdrowszych i najbardziej bezpiecznych.

Minusem tego typu naczyń jest jednak konieczność szczególnego dbania o nie. Glinianie keksówki należy myć ręcznie, a w szafce umieścić dopiero po całkowitym wysuszeniu. Tego typu naczynia wymagają także namoczenia przed włożeniem do nich ciasta – jeśli tego nie zrobisz, keksówka pęknie w piekarniku! Glina nie jest odporna na upadki z wysokości – łatwo więc przez przypadek zniszczyć lub wyszczerbić wykonaną z niej formę do pieczenia.

Keksówki dla każdego – różnorodność rozmiarów

Jaka powinna być keksówka? Wymiary naczynia nie są uniwersalne – dla każdego właściwy może okazać się nieco inny wybór. Najbardziej popularną formą będzie keksówka mająca 30 cm długości, 11 cm szerokości i ok. 7,5 cm wysokości. Wiele przepisów z książek kucharskich lub blogów kulinarnych przewiduje właśnie te wymiary formy. Jeśli więc zdecydujesz się na keksówkę o takim rozmiarze, unikniesz konieczności przeliczania ilości składników. Co więcej, do keksówki o szerokości 11 cm wsuniesz już małe, poręczne wałki do ciasta. A to pozwoli Ci wyrównać powierzchnię wypieku – zwłaszcza gdy w keksówce zdecydujesz się upiec inne ciasto niż tradycyjna babka lub keks.
Wśród form znajdziesz też mniejsze naczynia – np. keksówkę mającą 20 cm długości czy nawet 11 cm. Świetnie sprawdzą się one, gdy przygotowujesz chleb dla 1-2 osób albo testujesz nowy przepis i nie jesteś pewien rezultatu. Keksówkę mającą 25 cm długości (i mniej) wykorzystasz też do przygotowania słodkich wypieków dla mniejszej liczby gości. Całe ciasto szybko zostanie zjedzone i nic się nie zmarnuje!
Jeśli Twoja rodzina jest liczniejsza albo planujesz przyjęcie dla wielu gości, postaw raczej na większą formę do pieczenia. Przyda Ci się minimum keksówka mająca 35 cm! Upieczesz w niej większą ilość ciasta albo przygotujesz pyszny świąteczny pasztet.
Najbardziej zagorzałym miłośnikom pieczenia polecamy keksówkę o długości 40 cm! Taka duża forma będzie idealna zwłaszcza do okazjonalnych wypieków – wielkanocnych bab albo keksów, które podasz w czasie urodzinowego przyjęcia. Dzięki dużemu wymiarowi formy zmieścisz w niej więcej ciasta, co z pewnością docenią wszyscy Twoi goście!

 

Najczęściej pojawiające się pytania

O co najczęściej pytają miłośnicy pieczenia przed zakupem keksówek?

Jak wygląda forma keksowa?

Forma keksowa, czyli popularna keksówka, to blacha do pieczenia o specyficznym, trudnym do pomylenia kształcie. Taka forma jest podłużna i wąska. Najczęściej charakteryzuje się też dość wysokimi ściankami – dzięki temu upieczesz w niej np. ciasto drożdżowe bez obawy, że po wyrośnięciu wypiek przestanie mieścić się w formie!

Jaki rozmiar keksówki będzie najlepszy?

Rozmiar keksówki warto dobierać do swoich potrzeb. Jeśli pieczesz ciasto lub chleb tylko dla siebie, wybierz mniejszą keksówkę. Z kolei pasztety, babki lub chleby przygotowywane na większe okazje, dla całej, licznej rodziny, lepiej przyrządzić w większych formach. Dzięki temu zyskasz pewność, że każdy spróbuje choć kawałka przygotowanych przez Ciebie pyszności!

Keksówki w różnych rozmiarach, wykonane z wielu materiałów, znajdziesz w ofercie Florina.pl. Która z nich najlepiej odpowiada na potrzeby Twoje i Twoich domowników? Sprawdź i zamów blachę keksową – uniwersalną formę do przyrządzania wielu potraw!

 

pixel