Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Patelnie stalowe

( liczba produktów: 3 )

Forma, kształt, rozmiar – jest wiele elementów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając patelnię stalową. W ofercie sklepu Florina dostępne są patelnie z nieprzywierającą powłoką, które sprawdzą się zarówno w domowej kuchni, jak i w profesjonalnej restauracji.

Sortowanie

Patelnie stalowe


Są naczynia kuchenne, które nigdy nie wychodzą z mody. Należy do nich m.in. patelnia stalowa, która jednak rządzi się swoimi prawami. Zwłaszcza pierwsze próby korzystania z patelni stalowej są dość wymagające. Jedzenie może przyklejać się do dna. Jest jednak i na to sposób ? to hartowanie, o którym przeczytasz w dalszej części.
Wśród zalet patelni stalowych wymienić można ich długowieczność oraz wyjątkową wytrzymałość na zarysowania. Taką patelnię bez obaw możesz włożyć do piekarnika, użyć na kuchence indukcyjnej albo umyć w zmywarce.
Wybierając patelnię warto zwrócić uwagę na jej wagę. Co do zasady, cięższe naczynie będzie bardziej solidne. Dobrze też pamiętać, że odpowiednia patelnia ze stali musi mieć grube ścianki ? zbyt cienkie mogą łatwo ulec deformacjom.
Specjalna konstrukcja stalowej patelni sprawia, że smażenie w tym naczyniu nie wymaga dużego płomienia. Należy dbać o to, by nie doszło do przegrzania patelni. Po jej nagrzaniu wystarczy zmniejszyć moc palnika.

Przeczytaj także: Jakie patelnie są niezbędne w kuchni?


Patelnie ze stali nierdzewnej


Czy wiesz, że patelnia ze stali nierdzewnej jest niezwykle wytrzymała na działanie wysokich temperatur? Taki materiał nie odkształca się. Dodatkowo stal nierdzewna użyta do produkcji patelni jest odporna na korozję.
Patelnie nierdzewne nie wchodzą w interakcję z jedzeniem. Dzięki czemu można przyrządzać na nich dowolne rodzaje potraw bez obaw o to, że zmieni się ich skład, smak albo aromat. Patelnia stalowa nierdzewna ma doskonałą estetykę i świetnie prezentuje się zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych wnętrzach.
Aby w pełni czerpać z korzyści, jakie zapewniają patelnie ze stali nierdzewnej, trzeba jednak wiedzieć, jak się z nimi obchodzić. Wiedza ta przychodzi zazwyczaj wraz ze zdobywanym doświadczeniem kulinarnym. Im więcej będziesz smażyć, tym lepiej poznasz swoją patelnię i np. będziesz wiedzieć, ile konkretnie tłuszczu należy użyć.

Przeczytaj także: Patelnia aluminiowa - czy jest zdrowa?


Patelnie ze stali węglowej


Ciekawym rozwiązaniem jest patelnia ze stali węglowej. To naczynie, które nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych i uznaje się je za przyjazne dla środowiska.
Patelnie ze stali węglowej wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością w kontakcie z wysokimi temperaturami. Dlatego decydując się na ich zakup, stawiasz na sprawdzone rozwiązania na lata.
Patelnie z tego rodzaju stali tym różnią się od patelni ze stali nierdzewnej tym, że nie zawierają związków chromu. To istotna informacja dla alergików, którym zależy na dobrej patelni. Węgiel użyty w produkcji takiej patelni zwiększa jej właściwości nieprzywierające, przez co smażenie ulubionych potraw jest jeszcze bardziej komfortowe.

Przeczytaj także: Patelnia granitowa - 6 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem!


Patelnie stalowe z powłoką czy bez powłoki?


W ofercie sklepu Florina znajdziesz zarówno klasyczne patelnie stalowe bez powłoki, jak i patelnie stalowe z powłoką nieprzywierającą. To drugie rozwiązanie zapewnia większy komfort użytkowania naczynia, ponieważ nie musisz się już martwić o to, ile tłuszczu użyć, by nie przypalić patelni.
Na uwagę zasługuje również fakt, że patelnia może być pokryta innym tworzywem, który dodatkowo podnosi jej użyteczność. W asortymencie dostępne są takie naczynia jak: patelnia stalowa z powłoką ceramiczną, jak również patelnia stalowa z powłoką tytanową. Takie patelnie są mocniejsze i lepiej, bardziej równomiernie się nagrzewają.

Przeczytaj także: Patelnie nieprzywierające - dlaczego warto mieć je w swojej kuchni?


Hartowanie patelni stalowej


Przed pierwszym użyciem patelni stalowej musisz ją zahartować. Na czym polega hartowanie patelni stalowej?
Celem tzw. sezonowania patelni stalowej jest przygotowanie jej do smażenia i zabezpieczenie przed tym, by jedzenie nie przywierało do dna podczas użytkowania naczynia. Chcąc zahartować patelnię, zagotuj na patelni filiżankę wody z obierkami ziemniaków. Całość gotuj przez 15 minut, a następnie pozbądź się zawartości i dokładnie umyj patelnię. Potem umieść na niej cienką warstwę oleju i podsmażaj olej przez około 5 minut.

Przeczytaj także: Patelnia - jaką wybrać?


Rodzaje patelni stalowych - która najlepsza?


Chcąc znaleźć najlepszą patelnię stalową, zwróć uwagę na to, czy możesz z niej korzystać na Twoim urządzeniu grzewczym. W ofercie znajdziesz patelnie stalowe na indukcję, ale też na inne rodzaje kuchenek. Profesjonalna patelnia stalowa powinna być na tyle uniwersalna, że można ją podgrzewać na dowolnych rodzajach palników.
Dobra patelnia stalowa powinna wyróżniać się nienagrzewającym uchwytem, a także nieprzywierającym dnem. Obie te cechy ułatwiają cały proces przyrządzania potrawy.

Przeczytaj także: Patelnia ceramiczna. Co trzeba o niej wiedzieć? Jak jej używać?


Najczęściej pojawiające się pytania


Zobacz, co może wzbudzać największe wątpliwości, jeżeli chodzi o użytkowanie patelni stalowej. Oto kilka naszych wskazówek związanych z korzystaniem z tego naczynia.


Jak smażyć na patelni stalowej?


Najpierw rozgrzej patelnię. Gdy będzie mieć już wystarczającą temperaturę, zmniejsz moc palnika. Nie należy dopuścić do przegrzania się naczynia. Zwykle do smażenia na tej patelni niezbędna jest większa ilość tłuszczu. Jeżeli jednak stawiasz na patelnię stalową z powłoką nieprzywierającą, ten problem może Cię zupełnie nie dotyczyć. Taka patelnia non stick umożliwia smażenie z niewielką ilością tłuszczu.

Przeczytaj także: Patelnia - rodzaje i zastosowania


Jak przepalić patelnię stalową?


Przepalanie patelni stalowej, inaczej jej hartowanie, jest niezwykle prostą czynnością. Wystarczy wlać na patelnię około 200 ml wody wraz z dodatkiem obierek po ziemniakach. Następnie trzeba wszystko zagotować na patelni. Po 15 minutach gotowania pozbywasz się zawartości naczynia. Myjesz patelnię, smarujesz olejem i podsmażasz tłuszcz przez 5 minut. Patelnia stalowa przepalona!


Jak czyścić patelnię stalową?


Mycie patelni stalowej jest proste. Takie naczynie możesz co do zasady czyścić w zmywarce. Zanim jednak umieścisz patelnię w tym urządzeniu, sprawdź w wytycznych producenta, czy możesz to uczynić. Patelnię stalową najlepiej myć pod ciepłą wodą, używając do tego miękkiej gąbki. Jeżeli chcesz pozbyć się większych zabrudzeń, możesz użyć soli gruboziarnistej do mycia. Nie używaj detergentów, ponieważ mogą przeniknąć one do patelni. Może to niekorzystnie odbić się na Twoim zdrowiu.

Przeczytaj także: Patelnia stalowa - jak używać?

Zobacz podobne produkty

pixel