Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Patelnia aluminiowa - czy jest zdrowa?

2022-02-26
Patelnia aluminiowa - czy jest zdrowa?

Patelnie aluminiowe to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów patelni w polskich domach. Nie oznacza to oczywiście, że wyprodukowano jest wyłącznie z aluminium – różnią się one wykonaniem oraz powłokami, które mogą być lepsze lub gorsze, zdrowsze bądź mniej zdrowe. Czy jednak sama patelnia aluminiowa jest dobra dla naszego zdrowia? 

Czy patelnie aluminiowe są zdrowe?

  Wiele osób zadaje sobie to pytanie z powodu mitów, jakie narosły wokół patelni aluminiowych. Zanim odpowiemy na to pytanie, warto dokładnie określić, czym jest patelnia aluminiowa. Patelnie aluminiowe to bardzo popularne sprzęty domowe, które charakteryzują się równomiernym stopniem nagrzewania się oraz relatywną lekkością. To duża zaleta np. w przypadku patelni grillowych, które z reguły są bardzo duże. Dzięki temu aluminiowa patelnia może być używana dosłownie przez każdego. Dla porównania – patelnie stalowe są niezwykle ciężkie, przez co operowanie nimi może być trudne dla osób o słabszych dłoniach. Aluminium doskonale sprawdza się podczas smażenia mięs czy warzyw, jednak to, w jaki sposób można na niej smażyć, zależy od powłoki, którą jest pokryta.

Patelnie teflonowe z aluminium są dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie smażenie na niewielkiej ilości tłuszczu. Zaliczają się one do kategorii patelni nieprzywierających, dzięki zastosowaniu w nich odpowiedniej powłoki. Aluminiowe patelnie nie należą do najbardziej wytrzymałych sprzętów w kuchni, dlatego też ich cena jest tak przystępna. Nie znaczy to oczywiście, że jest to akcesorium, które posłuży Ci przez zaledwie kilka miesięcy. Zadbana patelnia aluminiowa może zostać z Tobą przez długi czas. Należy jednak wiedzieć, jak się z nią obchodzić.

Przede wszystkim unikaj mycia jej w zmywarce. Każda powłoka nieprzywierająca ucierpi podczas mycia mechanicznego, co może zmniejszyć jej żywotność. Dodatkowo samo aluminium nie przepada za tego typu czyszczeniem. Materiał ten jest również odporny na temperatury do maksimum 180 stopni. Nie jest to problem, gdyż najbardziej optymalną temperaturą patelni jest właśnie 180 do maksymalnie 200 stopni. Aby zwiększyć wytrzymałość aluminium na temperaturę, pokrywa się go różnego rodzaju powłokami. Patelnie aluminiowe sprawdzą się na wszystkich typach kuchenek – muszą oczywiście posiadać odpowiednie oznaczenia, które świadczą na przykład o możliwości korzystania z nich na indukcji.

Czytaj także:

●        Jaka patelnia najzdrowsza – podpowiada Jasiek Kuroń

●        Jakie patelnie są niezbędnie w kuchni?

●        Patelnia  teflonowa - jak o nią dbać?

 Czy patelnia aluminiowa jest szkodliwa?

Wiele informacji na temat patelni aluminiowych jest fałszywych lub tylko po części prawdziwych. Dlatego warto zdementować pewne plotki. Jak pod wpływem ciepła zachowuje się patelnia aluminiowa? Szkodliwość bądź neutralność tego materiału uzależniona jest nie tylko od temperatury, ale także od innych dodatków do patelni, takich jak odpowiednio wybrane powłoki. Rzeczywiście, patelnie wykonane w całości z aluminium są szkodliwe dla zdrowia, gdyż uwalniają substancje wpływające negatywnie na nasz organizm. Dodatkowo pozostawiają metaliczny smak, który wyczuwalny jest w potrawach. To dotyczy jednak wyłącznie sprzętów wytworzonych wyłącznie z aluminium, nie zaś tych, które posiadają powłoki zabezpieczające. Aluminium to tylko podstawa, która odpowiada za odpowiednie przewodnictwo cieplne. Powłoka z kolei ma kontakt z pożywieniem. Dzięki temu nie ma żadnego ryzyka, że podczas smażenia jakiekolwiek szkodliwe substancje przedostaną się do jedzenia.

Warto także pamiętać, że obecnie aluminium jest opracowywane w sposób umożliwiający bezpieczny kontakt z żywnością. Choć materiał jest ten sam, jego obróbka różni się od tego, co znane było nam chociażby 20 lat temu. Obecnie aluminium jest dużo trwalsze niż kiedyś i z całą pewnością dużo bezpieczniejsze. Zawdzięczamy to chociażby restrykcyjnemu europejskiemu prawu, które zmusza producentów do tworzenia naczyń i akcesoriów nadających się do przemysłu gastronomicznego, a zatem w pełni bezpiecznych.

Oczywiście nie możemy powiedzieć, że każda patelnia aluminiowa jest zdrowa. Wiele zależy właśnie od producenta oraz wykonania. Dlatego nie wybieraj najtańszych produktów nieznanych Ci marek. Staraj się sięgać po sprzęty zaufanych producentów. Dzięki temu do Twojego domu może trafić patelnia bezpieczna dla zdrowia, nie zaś tani produkt, który w perspektywie czasu okaże się nietrafionym zakupem.

Czytaj także:

●        Patelnie nieprzywierające - dlaczego warto mieć je w swojej kuchni?

●        Czym się kierować przy wyborze patelni?

●        Patelnia stalowa - jak używać?

Aluminium a zdrowie

  O co jednak chodzi z tym całym aluminium? Wpływ na zdrowie tego materiału jest badany już dawna – nie tylko ze względu na zastosowanie go w kuchni, ale również na jego obecność w wodzie i glebie. Glin dociera do organizmu człowieka na cztery sposoby: drogą oddechową, pokarmową, poprzez skórę i krew. Wpływ aluminium na zdrowie człowieka jest jednoznacznie negatywny, gdyż glin stanowi pierwiastek toksyczny dla organizmu. Może wywoływać zwyrodnienia układu nerwowego, choroby neurologiczne, a także stany depresyjne. Taki stan zdrowia nie jest jednak spowodowany przyswajaniem aluminium wraz z jedzeniem, ale raczej silnego narażenia na ten pierwiastek – na przykład podczas pracy. Duża ekspozycja na aluminium sprawia, że organizm nie jest w stanie wydalać pierwiastka, a ten odkłada się w tkankach. Niewielkie ilości aluminium, podawane na przykład w wodzie czy jedzeniu, wydalane są wraz z moczem i kałem. Czy można się zatem obawiać, że wpływ aluminium na zdrowie będzie negatywny podczas smażenia na patelni aluminiowej? Nie. Tak, jak pisaliśmy wyżej, obecnie patelnie aluminiowe wytwarzane są z dbałością o wszelkie normy, by nadawały się do użytku w przemyśle gastronomicznym oraz warunkach domowych. Dodatkowo patelnia z powłoką sprawia, że aluminium nie ma bezpośredniego kontaktu z jedzeniem.  

Smażenie na patelni aluminiowej

  Czy smażenie na patelni aluminiowej może być szkodliwe dla zdrowia? Tak, w kilku przypadkach. Na przykład porysowana patelnia aluminiowa od razu powinna zwrócić Twoją uwagę – tym bardziej, jeśli powłoka została wykonana z teflonu. Uszkodzony teflon także nie jest dobrą substancja dla organizmu, dlatego należy natychmiast wyrzucić zepsutą patelnię, by nie narażać się na ekspozycję na teflon oraz aluminium. Patelnia aluminiowa bez powłoki, jak już mówiliśmy, również jest szkodliwa. Tego typu patelnie pozostawiają metaliczny smak, a także sprawiają, że cząsteczki glinu przenikają do pożywienia. Dlatego właśnie aluminiowe patelnie nie są produkowane bez powłok. To właśnie powłoka patelni jest najważniejszym elementem tego akcesorium – nie tylko umożliwia wygodne smażenie, ale także nie dopuszcza do przedostawania się do pożywienia szkodliwych substancji. Zdrowa powłoka patelni jest wytworzona chociażby z kamienia – to doskonały przykład powłoki wytrzymałej na ścieranie, a także całkowicie bezpiecznej dla zdrowia. I dodatkowo nieprzywierającej! Tak, ochronna powłoka patelni może ułatwić przygotowywanie potraw w sposób dietetyczny. Dlatego tak ważne jest, by powłoka wewnętrzna patelni była wykonana z wysokiej jakości materiału. Aluminiowe korpusy to jedno, bezpieczne powłoki patelni – to coś zupełnie innego. Koniecznie zwracaj uwagę na to, jakie materiały używane są przez producentów.  

Czy patelnia aluminiowa jest szkodliwa? Może być, jeśli jest źle użytkowana. Jednak zadbana, sprawna patelnia z odpowiednią powłoką nie będzie zagrożeniem dla Twojego zdrowia.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel