Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czajniki ze stali nierdzewnej

( liczba produktów: 31 )

Czajniki ze stali nierdzewnej to jedne z najpopularniejszych sprzętów kuchennych! Są niedrogie i łatwo utrzymać je w czystości. Co więcej, czajniki wykonane ze stali nierdzewnej zawsze pięknie się prezentują! Dlaczego jeszcze warto na nie postawić?

Czajniki ze stali nierdzewnej

Jakie są największe zalety omawianych czajników? Przede wszystkim warto podkreślić, że zarównczajniki elektryczne ze stali nierdzewnej, jak i te tradycyjne, do stosowania na kuchenkach gazowych, to modele bezpieczne dla zdrowia. Wysokiej jakości stal nierdzewna, z jakiej wykonuje się naczynia, nie wchodzi w reakcje z wodą lub żywnością.
Co więcej, czajniki ze stali nierdzewnej są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich ścianki oraz dno można rozgrzewać do bardzo wysokich temperatur, a pomimo tego czajniki wciąż zachowają swój pierwotny wygląd i nie odkształcą się.
Dobry czajnik ze stali nierdzewnej poznasz również po tym, że nie ulega korozji, a Ty nie musisz przesadnie dbać o utrzymanie go w czystości - taki czajnik możesz nawet umyć w zmywarce!
Warto wspomnieć także o tym, że czajniki tradycyjne ze stali nierdzewnej (przeznaczone do stosowania na kuchenkach gazowych), sprawdzą się również używane na płytach indukcyjnych. Wszystko dlatego, że stal nierdzewna to tzw. materiał ferromagnetyczny, czyli przyciągający magnes. Oznacza to, że czajnik ze stali nierdzewnej wykorzystasz zarówno w nowoczesnej, jak i zupełnie klasycznej kuchni!

Czajniki ze stali nierdzewnej na gaz - rodzaje

Czajniki ze stali nierdzewnej na gaz różnią się między sobą rodzajem stopu. Co to oznacza? Wszystkie czajniki ze stali nierdzewnej, to naczynia wykonane ze stopu żelaza i chromu oraz, ewentualnie, niklu. Jednak zawartość każdego z tych metali w składzie może być nieco inna, zależnie od rodzaju konkretnego czajnika. Informacje o tym przekazywane są na opakowaniu w formie popularnego oznaczenia (np. 18/10, 13/0). I tak czajnik ze stali nierdzewnej na gaz, na którym znajduje się symbol 18/10 to naczynie wykonane w 18% z chromu i 10% z niklu. Takie połączenie sprawia, że czajnik będzie trwały i na pewno nie wejdzie w kontakt z wodą i żywnością. Dodatek niklu zapewni mu piękny połysk, z kolei obecność chromu nada właściwości antykorozyjne.
Osoby uczulone na nikiel powinny jednak szukać czajników gazowych ze stali nierdzewnej oznaczonych symbolem 18/0. To właśnie gwarancja tego, że dany produkt nie zawiera w składzie niklu.
Kiedy wybierasz czajniki tradycyjne (a więc takie do stosowania na kuchence gazowej), zwróć uwagę nie tylko na materiał główny, z jakiego zostały wykonane, ale też na to, z czego zrobiono rączkę urządzenia. Jeśli będzie ona metalowa albo stalowa, nagrzeje się, a korzystanie z czajnika okaże się utrudnione. Najlepiej sprawdzają się więc czajniki z rączką wykonaną z drewna albo tworzywa sztucznego. Wówczas z łatwością podniesiesz i przestawisz naczynie, nawet jeśli wewnątrz znajduje się wrzątek!
Poza materiałem wykonania, dla większości osób ważny będzie także wygląd czajnika ze stali nierdzewnej na gaz. Wbrew powszechnej opinii, czajniki tego typu to nie tylko błyszczące modele w srebrnym kolorze! Jeśli wolisz, możesz postawić na matowy czajnik ze stali nierdzewnej albo taki w niestandardowej barwie: czerwieni, granacie, brązie albo eleganckim odcieniu rose gold.

Czajnik ze stali nierdzewnej na indukcję

Tak jak czajniki emaliowane, również te wykonane ze stali nierdzewnej nadają się zarówno do stosowania na kuchence gazowej, jak i płycie indukcyjnej. Zwróć tylko uwagę, aby model, który wybierzesz, miał płaskie i równe dno. W przypadku tego typu czajników jedynym ograniczeniem jest pojemność - bardzo trudno znaleźć czajniki na indukcję, które będą liczyły mniej niż 1 l pojemności. Poza tym czajniki ze stali nierdzewnej na indukcję charakteryzują się wieloma zaletami!
Przede wszystkim bardzo często urządzenia tego typu podgrzewają wodę szybciej niż popularne czajniki elektryczne. Decydując się na model indukcyjny, oszczędzisz więc czas i pieniądze.
Czajniki ze stali nierdzewnej na indukcję to najczęściej także spora oszczędność miejsca - a to jest ważne zwłaszcza w małej kuchni! Takie czajniki ustawiasz na płycie, nie zastawiają więc w żaden sposób blatu roboczego!
Pamiętaj też, że czajniki ze stali nierdzewnej nie przypalają się, a ich obudowę bardzo łatwo utrzymać w czystości. Najprostszą (i bardzo skuteczną!) metodą jest po prostu regularne przecieranie ich wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem - np. płynem do naczyń.
Czajniki na indukcję dostępne są w szerokiej gamie wzorów: od modeli o klasycznym kształcie, po ciekawe i bardzo nowoczesne. Wśród nich znajdziesz czajniki z 2 popularnymi typami gwizdków: zdejmowanym lub podnoszonym (na zawiasach). Jeśli ze sprzętu będą korzystały także dzieci wczesnoszkolne albo seniorzy, wybierz raczej czajnik z podnoszonym gwizdkiem. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zminimalizować ryzyko poparzenia się gorącą parą osoby, która będzie przygotowywała napoje.

Czajniki ze stali nierdzewnej - pojemność

Czajniki ceramiczne, emaliowane albo elektryczne dostępne są w wielu różnych pojemnościach. A czajniki ze stali nierdzewnej? Tutaj również masz spory wybór! Jeśli zdecydujesz się na czajnik ze stali nierdzewnej elektryczny, możesz swobodnie wybierać od najmniejszych pojemności (0,4-0,5 l) po urządzenia, w których zagotujesz jednorazowo nawet 3 litry wody!
Z kolei czajniki przeznaczone do stosowania na kuchenkach gazowych lub płytach indukcyjnych będą dostępne w nieco większych pojemnościach. Zwykle zaczynają się one od 1 litra.
Najbardziej popularnymi modelami są czajnik ze stali nierdzewnej 2 l oraz czajnik, w którym zagotujesz 1,5 litra wody. Takie urządzenia będą w zupełności wystarczające dla rodzin liczących 3-5 osób. Zadowolone będą z nich również towarzyskie osoby, które często zapraszają gości. Jednorazowo z wody przegotowanej w czajniku o pojemności 1,5 litra można przygotować ok. 6 filiżanek napojów!

Czajnik ze stali nierdzewnej to bardzo dobry wybór, który sprawdzi się w każdej kuchni - niezależnie od tego, w jakim stylu została urządzona! Jest wytrzymały i bezpieczny, a idealnym wyglądem zachwyca przez długie lata. Dlatego też właśnie ten typ czajników wciąż nie traci na popularności!

pixel