Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mopy

( liczba produktów: 4 )

Wydawałoby się, że wybór odpowiedniego mopa do sprzątania jest prosty. Bierzemy pierwszy z brzegu i zabieramy się za porządki. Jednak nic bardziej mylnego. Każdy mop jest inny, sprawdza się przy innych powierzchniach, a wkłady mają inną chłonność. Te różnice pokazuje już sama ilość dostępnych rodzajów mopów na rynku. Jak dokonać dobrego wyboru? Jaki jest najlepszy mop do danej powierzchni? Czy wybrać mop sznurkowy czy z mikrofibry? A może lepszy będzie mop płaski lub obrotowy? Pytań jest wiele, a wybór mopa jednak nie jest taki oczywisty.

Sortowanie

Dobry mop do mycia podłogi ? który będzie najlepszy?

Kiedyś na rynku królowały wyłącznie mopy sznurkowe. Dziś oferta jest o wiele większa, tak samo, jak wymagania użytkowników. Który mop do paneli, a który mop do podłogi? Czym się różnią? Jak znaleźć dobry mop, który sprosta oczekiwaniom?

Klasyczny mop sznurkowy

Mop sznurkowy był jednym z pierwszych rodzajów mopa. Teraz jego popularność wynika raczej z niskiej ceny. Choć i taki mop ma swoje zalety. Jedną z nich jest duża chłonność wody. Mopy sznurkowe dobrze zbierają wszelkie zanieczyszczenia i rozlaną ciecz. Jednak tego typu mopy mają też wady. Mopa ciężko utrzymać w czystości, a co za tym idzie, jeśli go dokładnie nie wypłuczemy zostawi na podłodze nieprzyjemne dla oka smugi, a nawet włoski. Mopy sznurkowe spełniają swoje zadanie, ale bardzo krótko. Aby nie mieć problemów z zanieczyszczeniami, jakie zostawiają trzeba je dość często wymieniać.

Jakie rodzaje mopów sznurkowych można wyróżnić?

Końcówka mopa składa się z wielu materiałowych sznurków docierających w każde zagłębienie. Ten rodzaj mopa sprawdza się dobrze przy powierzchniach o nieregularnych kształtach, na przykład podłóg wyłożonych płytkami ceramicznymi. By właściwie użytkować taki mop niezbędne będzie jeszcze wiaderko. Mop z wiadrem umożliwiającym odciskanie nadmiaru wody, to niezbędny komplet.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje mopów sznurkowych, w zależności od materiału z jakiego wykonano sznurki:

  • mop sznurkowy z bawełnianą końcówką ? przeznaczony do każdego rodzaju podłogi, dość chłonny,            
  • mop sznurkowy z mikrofibry ? idealny do mniejszych zabrudzeń, kurzu, nie pozostawia smug,
              
  • mop sznurkowy z włókien syntetycznych ? słabo chłonący wodę, nieodpowiedni do mycia podłóg drewnianych i paneli laminowanych.

Dlaczego warto wybrać mop obrotowy do podłogi?

Mop obrotowy, często znany jako mop rotacyjny, to nowocześniejsza wersja klasycznego mopa sznurkowego. Dłuższe frędzle mopa najczęściej wykonane są z dobrej jakości bawełny lub mikrofibry. Końcówki mopa nie trzeba samodzielnie wyciskać. Dlaczego? Nieodłączną częścią mopa jest wiadro wyposażone w system odciskania wody. Naciskając specjalny pedał system odwirowuje z końcówki mopa sporą ilość wody.

Jakie są pozostałe zalety mopa rotacyjnego? To mop, który sprawdzi się na różnych powierzchniach, m.in. płytkach ceramicznych, linoleach, kafelkach czy podłogach drewnianych. Mop obrotowy radzi sobie z większymi zabrudzeniami. Sama stopa czyszcząca mopa jest stosunkowo duża, mop też pozwala na szerszy zakres ruchów, tym samym myje się nim szybciej i sprawniej. Podczas mycia mop nie pozostawia smug.

Mop paskowy do podłogi

Pod względem wyglądu mopy paskowe przypominają mopy sznurkowe. Jednak mają od poprzedników nieco więcej zalet. Są trwalsze i lepsze w usuwaniu zabrudzeń. Mopy paskowe rzadziej od sznurkowych pozostawiają na podłodze nieprzyjemne smugi. Mogą być wykonane z bawełny, mikrofibry, z irchy lub włókien syntetycznych.

Mop płaski do podłogi

Oprócz mopów sznurkowych i paskowych, dostępne są również tzw. mopy płaskie. Co je wyróżnia? Stopa czyszcząca mopa płaskiego najczęściej jest prostokątna (występują też wersje trójkątne) i pokryta odpowiednim materiałem, który łatwo zdjąć i wyczyścić (w rękach lub wyprać w pralce). Najczęściej występujące wkłady do mopa wykonane są z niezwykle chłonnej mikrofibry. Wielką zaletą takich mopów jest możliwość szybkiego i dokładnego mycia dużego kawałka podłogi za jednym pociągnięciem. Taki mop z mikrofibry nie pozostawia smug i doskonale zbiera kurz. Używając płaskich mopów możemy dotrzeć do trudno dostępnych powierzchni pod szafą czy łóżkiem.

Występują mopy ze stałą lub teleskopową rączką. Duże różnice można znaleźć również przy samych stelażach i materiale, z jakiego wykonany jest wkład.

Różne stelaże do mopa

Najczęściej spotykanym jest stelaż kieszeniowy. Jest to najprostszy stelaż, na który nasuwa się mop. Po zgięciu stelaża mop można szybko zsunąć i wypłukać. Wkłady do tego typu stelaża są ogólnodostępne.

Stelaż z rzepem, to kolejne proste rozwiązanie. Zakładanie mopa jest bardzo proste. Jednak stelaż ten ma swoje wady. Myjąc dużą powierzchnię, wkład może zbyt nasiąknąć i zacząć się odrywać od stelaża. Tego typu stelaż polecany jest do małych domowych pomieszczeń.

Występują też inne rodzaje stelaży w zależności od producenta.

Jaki wkład do płaskiego mopa?

Czym różnią się jeszcze mopy płaskie? Oczywiście rodzajem materiału z jakiego wykonany jest dany wkład.

Występują wkłady bawełniane charakteryzujące się dużą chłonnością wody. Wkłady te można prać w pralce, ale po kilku użyciach ciężko zachować ich oryginalny kolor.

Wkłady z mikrofazy są mało chłonne, ale za to łatwe w utrzymaniu czystości. Nadają się do mycia powierzchni w rogach lub przy ścianach.

Wkłady z mikrofibry cechuje duża chłonność. Taki wkład doskonale zbiera nadmiar wody i zanieczyszczenia. Wkłady z mikrofibry można prać w pralce.

Wkłady z trzech rodzajów włókien ? mikrofaza, akryl i bawełna. Chłonny, pozwala na czyszczenie większej powierzchni, sprawdza się również na chropowatych powierzchniach.

Pamiętajmy, że rodzaje wkładów mogą się też różnić w zależności do producenta, np. mop vileda wkład może pasować wyłącznie do konkretnego stylu mopa tejże firmy. Kupują wkład warto na to zwrócić uwagę.

Mop płaski z wyciskaczem

Taki mop z wyciskaczem, to innowacja pozwalająca użytkownikowi na łatwe odciskanie końcówki mopa z nadmiaru wody bez zdejmowania całej nakładki. Jak to działa? Po naciśnięciu specjalnego przycisku na uchwycie następuje wyciśnięcie wody z wkładu. Jest to ciekawa, choć dość rzadka funkcja.

Częściej spotkamy mop płaski z wiadrem wyposażonym w funkcję wyciskarki, jak vileda mop płaski. Wiadro wyposażone jest w specjalny pedał, który po naciśnięciu umożliwia wyciśnięcie nadmiaru wody z końcówki mopa. Systemy te mogą się różnić. Poza klasycznym można też spotkać obrotowy system odciskania wody. Taki mop wyciskany doceni niejedna gospodyni domu.

Mop ze spryskiwaczem

Kolejną odsłoną mopów płaskich jest mop z wbudowanym spryskiwaczem. Jak działa? Do drążka mopa wlewa się wodę z płynem, dzięki czemu nie trzeba maczać już materiału w wiadrze. Podczas czyszczenia podłogi, można też od czasu do czasu spryskać powierzchnię wodą z płynem. Warto skorzystać z tej możliwości przy mocno zabrudzonych miejscach. Taki mop ze spryskiwaczem jest idealnym rozwiązaniem do lekko zabrudzonych powierzchni, które trzeba po prostu od czasu do czasu przemyć.

Mop automatyczny

Mop automatyczny, to nowoczesne urządzenie czyszczące podłogi, które wyposażone jest najczęściej w obrotowe głowice czyszczące oraz wydajny i cichy silnik. Istnieją wersje bezprzewodowe lub przewodowe. Podstawową zaletą takich mopów jest duża skuteczność i kompleksowe czyszczenie powierzchni zarówno na sucho, jak i na mokro. Mop automatyczny nadaje się do czyszczenia różnych powierzchni - drewnianych, linoleum, paneli, płytek podłogowych czy podłogi kamiennej. Minusem urządzenia może być jego dość wysoka cena.

Mop gąbkowy

Prosta budowa i materiał są niewątpliwymi zaletami mopów gąbkowych. Gąbkę odciska się za pomocą specjalnego mechanizmu, a sam mop nie zajmuje wiele miejsca. Najlepiej ze wszystkich mopów wchłania wodę i pozostawia niemalże suchą powierzchnię. To idealny mop do łazienki lub na taras. Sprawdzi się też przy myciu drewnianych podłóg lub paneli laminowanych

Wybierając mop zawsze musimy pamiętać o jego docelowym przeznaczeniu. Inny mop sprawdzi się do mycia tarasu czy łazienki, inny do mycia korytarza, a jeszcze inny do czyszczenia podłogi w salonie. Rodzaj mopa jest naprawdę ważny.

pixel