Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bieżniki i maty stołowe

( liczba produktów: 6 )

Dekoracje takie jak bieżniki i maty stołowe łączą w sobie dwie funkcje. Z jednej strony sprawiają, że stół pięknie się prezentuje, a jego powierzchnia jeszcze lepiej harmonizuje z resztą aranżacji wnętrza. Z drugiej – dodatki tego typu chronią blat przed zabrudzeniem lub zarysowaniem. Wszystko to sprawia, że bieżniki i maty stołowe pojawiają się niemal w każdym domu.

Bieżniki i maty stołowe – ochrona i elegancja w jednym

Bieżniki i podkładki na stół dostępne są w szerokiej gamie wzorów, kolorów, kształtów i rozmiarów. Jak poprawnie je dobierać?
Podstawowa zasada doboru bieżników mówi o tym, aby zawsze wybierać tekstylia o 40 cm dłuższe od długości blatu stołu. Wówczas możesz ułożyć materiał tak, aby jego końce zwieszały się poza krawędzie stołu po ok. 20 cm z każdej strony. Jak szeroki powinien być bieżnik? Jeśli ma on znaleźć się na stole szerokim na 90-120 cm, postaw na bieżniki o szerokości 30-40 cm. Im węższy stół, tym dobieraj węższy bieżnik. Podobną zasadą kieruj się również, kiedy wybierasz bieżniki na okrągły stół.
Warto wiedzieć także, że jeśli organizujesz bardzo oficjalne, eleganckie przyjęcie, bieżnik może posłużyć nie tylko jako ozdoba stołu, ale też rodzaj podkładu pod talerze. Wówczas wybieraj modele szersze niż zwykle, np. na stole o szerokości 90 cm połóż bieżnik, który liczy minimum 45 cm szerokości.
Maty stołowe dobieraj z kolei zgodnie ze stylem, w jakim urządziłeś kuchnię lub salon. Na okrągłym stole najlepiej zaprezentują się maty owalne, z kolei na prostokątnym – powtarzające kształt blatu. Ich wielkość powinna być proporcjonalna do rozmiarów stołu: im większy blat, tym większe maty!

Maty stołowe – na co zwrócić uwagę

Jakie kryteria powinna spełniać idealnie dopasowana mata stołowa?
Pierwszą ważną kwestią jest tworzywo, z którego została wykonana. Najtrwalsze i najłatwiejsze do utrzymania w czystości są maty stołowe z tworzywa sztucznego. Takie maty znajdziesz w niemal dowolnym wzorze i kolorze! Świetnie sprawdzą się na co dzień, zwłaszcza w domach z młodszymi dziećmi. Po skończonym posiłku maty z tworzywa wystarczy przetrzeć wilgotną gąbką, by odzyskały pierwotny, nienaganny wygląd.
Równie popularne co modele z tworzywa sztucznego, są również maty wykonane z naturalnych materiałów. Może to być np. mata stołowa bambusowa, mata drewniana albo wykonana z liści kukurydzy. Takie maty wymagają już delikatniejszego traktowania niż modele z tworzywa sztucznego. Są jednak bardziej ekologiczne. Z ich pomocą łatwiej też wprowadzić do wnętrza przytulny, rodzinny nastrój.
Druga kwestia to styl oraz kształt maty. Czarna mata stołowa świetnie sprawdzi się we wnętrzach loftowych, a taka w kolorze jasnej szarości – w salonach skandynawskich. Okrągła mata stołowa doda wnętrzu delikatności i subtelności, a prostokątna – podkreśli minimalizm aranżacji.
Znaczenie przy wyborze będzie miał wreszcie rozmiar – zwłaszcza kiedy maty mają znaleźć się na niewielkim stole. Wówczas mata stołowa duża może niepotrzebnie przytłoczyć mebel!

Bieżniki na stół – najważniejsze rodzaje

Tak samo, jak mata stołowa, ochronę i piękny wygląd blatu każdego dnia zapewni bieżnik na stół. O czym warto pamiętać podczas jego wyboru?

  • Długi bieżnik na stół będzie odpowiedni podczas formalnych sytuacji – i tylko wówczas, gdy nakrywasz stół odpowiedniej długości!
  • Bieżnik na okrągły stół dobieraj, kierując się ogólnymi zasadami dotyczącymi doboru bieżników.
  • Nowoczesny bieżnik na stół może być wykonany z tworzywa sztucznego lub mieszanki tworzyw naturalnych i sztucznych (np. bawełny i poliestru). Dzięki temu będzie bardziej wytrzymały i odporny na zagniecenia
  • Bieżnik wykonany z naturalnej tkaniny (bawełny lub lnu) wprowadzi do wnętrza harmonię, spokój i przytulną atmosferę.
  • Bieżnik na nowoczesny stół może być jednokolorowy albo pełen oryginalnych nadruków. Wszystko zależy od reszty aranżacji i sytuacji, w której zostanie położony na stole!

Dobrym pomysłem będzie także wybór kompletu – bieżnik i podkładki na stół. Dzięki temu zyskasz pewność, że aranżacja stołu jest spójna!

Stylowe bieżniki oraz wytrzymałe maty na stół znajdziesz w ofercie florina.pl. Sprawdź ją i zamów dodatki na stół w Twoim stylu!

 

pixel