Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Patelnia ceramiczna. Co trzeba o niej wiedzieć? Jak jej używać?

2022-02-21
Patelnia ceramiczna. Co trzeba o niej wiedzieć? Jak jej używać?

Na rynku znaleźć można wiele patelni, które z łatwością spełnią Twoje oczekiwania. Jedną z nich jest patelnia ceramiczna, która szybko się nagrzewa, charakteryzuje się powłoką nieprzywierającą i odporną na zadrapania, a także łatwo ją wyczyścić. Co musisz wiedzieć o patelniach tego typu, zanim zdecydujesz się na ceramikę w swojej kuchni?  

Co to jest patelnia ceramiczna?

  Patelnia ceramiczna, wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie jest w całości wykonana z ceramiki. Nie jest to jednak konieczne, by być zadowolonym z takiego akcesorium w swoim domu. Patelnie ceramiczne składają się z aluminiowego, żeliwnego bądź stalowego szkieletu. W środku natomiast pokrywa się je ceramiką, która jest niereaktywna i naturalna. To doskonałe rozwiązanie dla alergików oraz osób, które cenią sobie naturalne rozwiązania w kuchni. A co z kolorem takich naczyń? Nie musisz się obawiać, że nie będą one pasować do Twojego wystroju. Np. patelnia ceramiczna Florina ma minimalistyczny biały kolor i drewnianą rączkę, dlatego świetnie wpisuje się w trendy, które obecnie królują we wnętrzach! Czytaj także:

Czy patelnia ceramiczna jest zdrowa?

  Wspomnieliśmy już o tym, że patelnie ceramiczne wybierane są przez osoby, które starają się żyć zdrowo. Dzieje się tak nie bez powodu. Ceramika to przyjazny dla środowiska i zdrowia materiał. W dobrej jakości produktach nie znajdziesz szkodliwych substancji. Możesz zatem śmiało założyć, że smażenie na patelni nie wyzwoli żadnych toksyn, które mogłyby dostać się do żywności. Co jeszcze zapewnia Ci patelnia ceramiczna? Smażenie bez tłuszczu! Tak, ten sprzęt to patelnie nieprzywierające, które pozwalają na smażenie na niewielkiej ilości tłuszczu lub bez niego. Nie musisz się przy tym obawiać o przywieranie. Patelnia ceramiczna bez tłuszczu usmaży mięso, jednak do ryb czy warzyw zaleca się używać choćby odrobiny oliwy. Patelnie ceramiczne działają zatem tak samo, jak patelnie teflonowe. Różni je jednak skład powłoki, a także większa odporność na zarysowania.  

Patelnia ceramiczna – jak czyścić?

  Jak czyścić patelnie ceramiczne? Właściwości tych akcesoriów pozwalają na śmiałe korzystanie z różnego rodzaju środków czyszczących, w tym także tych naturalnych, takich jak soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy. Wszystko dzięki temu, że ceramika jest odporna na zarysowania. Tak właśnie działa dobrej jakości patelnia ceramiczna. Zalety związane z myciem to oczywiście nie wszystko, co ma do zaoferowania tego rodzaju patelnia, jednak jako że łatwość mycia ułatwia życie, warto wypunktować tę cechę. Pamiętaj, by ceramikę czyścić po ostygnięciu patelni – pod żadnym pozorem nie narażaj jej na gwałtowne zmiany temperatury. Tego nie lubi żaden sprzęt kuchenny. Aby dokładnie umyć patelnię ceramiczną, należy namoczyć ją i przecierać gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń. Rób to delikatnie i zrezygnuj z druciaka. Następnie połóż patelnię do wyschnięcia lub przetrzyj ją ręcznikiem papierowym.  

Czy patelnie ceramiczne można myć w zmywarce?

  Pozostaje jeszcze jedna kwestia – czy patelnia ceramiczna w zmywarce się zniszczy, czy też nadal będzie tak samo sprawna? Niestety, chociaż tego typu akcesoria są bardzo wytrzymałe na tarcie, mycie ich w zmywarce nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Mechaniczne czyszczenie każdej patelni może spowodować uszkodzenia, które zmniejszą żywotność urządzenia i spowodują, że będziesz cieszyć się nim krócej, niż to możliwe. Dlatego lepiej zrezygnować ze zmywarki, gdy chodzi o mycie patelni ceramicznej. Mycie w zmywarce takiego sprzętu to ryzyko, którego nie warto podejmować.  

Patelnia ceramiczna – jaka najlepsza?

  Jeśli planujesz zakup patelni, warto zastanowić się, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Weź pod uwagę częstotliwość smażenia, sposób przygotowywania posiłków czy zdrowie oraz łatwość w zmywaniu. W zestawieniu patelnia ceramiczna a teflonowa, ceramika wygrywa. Jest dużo bardziej odporna na zarysowania i nawet po zarysowaniu nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji. A inne porównania, na przykład patelnia ceramiczna a kamienna? Patelnia ceramiczna jest dużo lżejsza od kamiennej, dlatego świetnie sprawdzi się w domu. Mogą korzystać z niej swobodnie wszyscy domownicy. Kamienne patelnie są także droższe, dlatego najczęściej wybierają je kucharze i osoby, które szukają sprzętów profesjonalnych. Oczywistym jest, że patelnia ceramiczna z pokrywką będzie dużo bardziej funkcjonalna, gdyż umożliwia duszenie czy też wolne smażenie (na przykład jajek sadzonych). Jeśli jednak nie korzystasz tak często z patelni, możesz zrezygnować z pokrywki. Patelnia ceramiczna z odpinaną rączką będzie z kolei doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie mobilność w kuchni i lubią wykonywać wiele prac na raz. Smażenie to dla nich nie pierwszyzna, a oszczędność miejsca zawsze traktują jako zaletę. Jak zatem widzisz, wiele zależy od tego, jakie są Twoje potrzeby.   Możesz mieć jednak pewność, że patelnia ceramiczna z łatwością spełni wiele z nich – chociażby te dotyczące zdrowego smażenia i dużej wytrzymałości podczas przyrządzania posiłków oraz mycia.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel