Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Napar z siemienia lnianego – naturalne wsparcie dla zdrowia i urody

2024-04-15
Napar z siemienia lnianego – naturalne wsparcie dla zdrowia i urody

Siemię lniane znane i cenione jest od wieków. Chętnie sięgają po nie zarówno osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego, jak i te, które chciałyby poprawić wygląd włosów, skóry i paznokci. Siemię lniane i przygotowywany na jego bazie napar pozytywnie wpływa jednak na znacznie więcej procesów zachodzących w organizmie – zawsze warto więc wprowadzić je do swojej diety!

siemię lniane

Nasiona lnu – wartości odżywcze

Siemię lniane, a więc nasiona lnu zwyczajnego, polecane jest każdemu. Można przygotować je na wiele sposobów, a jego wartości nie da się przecenić! Siemię lniane doczekało się nawet wciągnięcia na listę tzw. "super foods". Co to takiego? Super food to produkty, które wyjątkowo pozytywnie wpływają na organizm człowieka – poza siemieniem lnianym należą do nich np. awokado czy nasiona chia.
W siemieniu lnianym znajduje się m.in. witamina E, kwasy omega-3, błonnik pokarmowy, lecytyna, magnez, żelazo, związki białkowe, sole mineralne, sterole roślinne i kwas foliowy. To właśnie takiemu połączeniu cennych dla zdrowia składników odżywczych siemię lniane zawdzięcza swoje właściwości.

Właściwości siemienia lnianego, o których warto wiedzieć

Dlaczego warto jeść siemię lniane? Wprowadzenie do diety nasion lnu ułatwi Ci:

  • pobudzenie perystaltyki jelit;
  • złagodzenie dolegliwości bólowych ze strony przewodu pokarmowego;
  • ochronę śluzówki żołądka (siemię lniane polecane jest osobom chorującym na refluks lub zapalenie żołądka);
  • zminimalizowanie skutków nadciśnienia tętniczego (obecność kwasów omega-3 pomaga obniżyć ciśnienie krwi);
  • pielęgnację włosów, skóry i paznokci;
  • opóźnienie procesów starzenia zachodzących w organizmie (w tym objawów menopauzy);
  • odchudzanie (napar z siemienia lnianego wzmaga uczucie sytości i przyspiesza metabolizm);
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych.

Co ciekawe, nasiona lnu zwyczajnego możesz spożywać nie tylko w postaci naparu. Zmielone siemię lniane wykorzystasz jako dodatek do kanapek albo składnik sałatek. Gęsty kisiel posłuży z kolei do wypieków dla alergików, jako zamiennik jajka – siemię lniane może być poddawane obróbce termicznej.

Siemię lniane mielone czy w całości? Które lepiej sprawdzi się do przygotowania naparu

W sklepach znajdziesz zarówno siemię lniane w formie zmielonej, jak i w postaci całych nasion. Po które lepiej sięgnąć?
Obydwie formy siemienia będą miały korzystny wpływ na zdrowie. Jeśli więc nie masz czasu na samodzielne mielenie nasion lnu albo zamierzasz korzystać z nich np. w pracy, wybierz wersję mieloną. Picie siemienia stanie się wówczas łatwiejsze – do przygotowania naparu wystarczy kubek, łyżeczka i czajnik z gorącą wodą.
Jeśli jednak możesz pozwolić sobie na samodzielne mielenie nasion lnu, zdecydowanie warto postawić na całe nasiona. Część składników odżywczych, z których wynikają właściwości siemienia lnianego znajduje się właśnie w skorupce nasion. Ponadto niektóre związki zawarte w nasionach lnu szybko ulegają utlenieniu. Kiedy wybierasz gotowe, mielone siemię lniane do picia, pozbawiasz się ich.
Jak mielić siemię lniane w domu? Wykorzystaj młynek do kawy albo blender o dużej mocy. Dobrym sposobem dla wytrwałych będzie też sięgnięcie po tradycyjny moździerz. Pamiętaj przy tym, by zmielonego siemienia lnianego nie przechowywać zbyt długo. Jeśli przygotowałeś większą porcję, przełóż ją do szklanego pojemnika i zużyj w ciągu 2-3 dni.

Najprostszy sposób na przygotowanie naparu z siemienia lnianego

Jak parzyć siemię lniane? Wystarczy odrobina cierpliwości, ulubiony kubek ceramiczny oraz gorąca woda. Ok. 1 łyżki siemienia lnianego wsyp do kubka i zalej wodą. Odstaw na 15 minut. Po tym czasie otrzymasz gęsty napar, który wyróżnia charakterystyczny smak. Jeśli jest on dla Ciebie zbyt intensywny, możesz poczekać aż ostygnie i dolać do naparu ulubiony sok owocowy. Dzięki temu napój będzie zawierał jeszcze więcej cennych składników odżywczych!
Napar z siemienia lnianego możesz też zamienić w kisiel. Wystarczy dodać więcej nasion lnu. Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać ilości 4 łyżek (do 30 g) dziennie. Siemię lniane, oprócz cennych związków i właściwości zdrowotnych zawiera także związki cyjanowe. Dlatego też nie powinno się spożywać go w zbyt dużych ilościach ani tuż po przyjęciu dawki dowolnych leków. W takiej sytuacji odczekaj minimum godzinę zanim wypijesz napar z siemienia lnianego. Szczególną ostrożność zachowaj w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych – przed wprowadzeniem nasion lnu do diety skonsultuj się z lekarzem.
Czy do parzenia siemienia lnianego można wykorzystać dzbanek z podgrzewaczem, aby w ten sposób zapewnić sobie ciepły napój na wiele godzin? Najlepszym rozwiązaniem będzie zaparzenie w dzbanuszku ulubionej herbaty albo suszu owocowego i dodawanie go porcjami do kubka z naparem z siemienia lnianego. Samych nasion lnu nie zaparzaj jednak w dzbanku – powstały z nich napar, z uwagi na jego konsystencję, trudno będzie przelewać do kubka.

Napar z siemienia lnianego na różne sposoby – poznaj ciekawe przepisy!

Jak przygotować siemię lniane w nieco inny sposób? Jeśli picie siemienia lnianego przyrządzonego na wodzie sprawia Ci kłopot, wypróbuj siemię z mlekiem! Jego smak będzie łagodniejszy. Wystarczy zagotować szklankę ulubionego mleka (może być roślinne lub krowie) i dodać 2 łyżki siemienia lnianego. Całość gotuj ok. 1 minuty, cały czas mieszając, by nie zrobiły się grudki. Następnie odstaw garnek na 10 minut (w tym czasie kilka razy przemieszaj siemię). Przygotuj ceramiczny albo szklany kubek, przelej porcję napoju z siemienia lnianego i ciesz się smakiem!
Jeśli chcesz, smak naparu na siemieniu lnianym możesz wzbogacić dodatkami. Dołóż do niego odrobinę miodu, cynamonu, kardamonu albo kurkumy. Dobrym pomysłem będzie też przecedzenie naparu przez sitko przed dodaniem do niego przypraw. Dzięki temu uzyskasz klarowny, pyszny napój! Nie wyrzucaj jednak nasion lnu, które wykorzystałeś do przygotowania naparu. Zjedz je łyżeczką albo dodaj do ulubionego dania, np. zupy, risotto, przekąski na bazie jogurtu.

Jak często pić siemię lniane?

Siemię lniane zazwyczaj przygotowuje się, aby poprawić perystaltykę jelit, chronić układ pokarmowy i śluzówkę żołądka albo po prostu zadbać o wygląd zewnętrzny. Niezależnie jednak od powodów przyjmowania naparu z siemienia lnianego, konieczne jest zachowanie umiaru. Należy pamiętać nie tylko o tym, by nie przekraczać dziennej dawki siemienia, ale też, aby robić przerwy w kuracjach. Napar z siemienia lnianego popijaj więc przez ok. 2-3 miesiące, a potem zrób miesiąc przerwy. W tym czasie sięgnij np. po zaparzacz do herbaty i umieszczaj w nim inne zioła, które będziesz przyjmował w formie pysznych herbat!

Czy lepiej pić siemię lniane rano, czy wieczorem, przed snem?

Często mówi się o tym, by napar z siemienia lnianego przyjmować rano, najlepiej na czczo. Tak naprawdę jednak zależy to tylko od Ciebie i Twoich preferencji. Pozytywny wpływ nasion lnu na zdrowie zauważysz niezależnie od tego, o jakiej porze dnia będziesz popijał napar. Dobrym rozwiązaniem może okazać się np. przygotowanie sobie kubka naparu rano i drugiego – przed snem. Pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiednich odstępów czasowych od przyjmowanych właśnie leków!
Bardzo ważne jest także to, aby podczas kuracji naparem z siemienia lnianego wypijać minimum 2 litry innych płynów (najlepiej wody). Dlaczego? Siemię lniane zawiera błonnik rozpuszczalny właśnie w wodzie. Przy odpowiednim nawodnieniu organizmu przyczyni się więc do poprawienia procesów trawiennych, ułatwi też odchudzanie. Jeśli jednak płynów przyjmiesz zbyt mało, skutki mogą być odwrotne, a Ty zaczniesz borykać się z bólem brzucha i wzdęciami.

Czy każdy może sięgać po napar z siemienia lnianego? Przeciwwskazania

Pełen składników odżywczych napar z siemienia lnianego nie zawsze będzie dobrym wyborem. Na szczęście, przeciwwskazań do jego przyjmowania jest niewiele.
Z siemienia lnianego powinny zrezygnować osoby borykające się z ciężkimi, przewlekłymi zaparciami. Lnu nie poleca się też w trakcie leczenia chorób zapalnych. Ostrożnie do picia naparu z siemienia lnianego powinny podejść również kobiety w ciąży oraz matki karmiące.
Napar z siemienia lnianego, przyjmowany w odpowiednich ilościach, to prosty sposób, by wspomóc działanie układu pokarmowego i poprawić swój wygląd. Spróbuj i przekonaj się osobiście!

Czytaj także:
Napar z imbiru
Napar z pokrzywy
Napar z liści laurowych
Napar z goździków
Napar z majeranku
Napar z tymianku
Napar z igieł sosny
Herbata rozgrzewająca – 6 przepisów nie tylko na zimę
Picie zielonej herbaty – co warto o nim wiedzieć?

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixel