Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Napar z tymianku – szybka pomoc w codziennych dolegliwościach

2024-04-24
Napar z tymianku – szybka pomoc w codziennych dolegliwościach

Czy wiesz, że skuteczny środek na ból gardła, kaszel, a nawet problemy trawienne znajdziesz we własnej kuchni? Wystarczy, że sięgniesz po suszony tymianek i przygotujesz z niego napar! W medycynie naturalnej tymianek powszechnie stosowano już w średniowieczu. Dziś warto odświeżyć nieco zapomniane przepisy i na nowo odkryć tę wyjątkową roślinę – nie tylko jako przyprawę!

napar z tymianku

Kiedy warto stosować napar z tymianku?

Napar z tymianku ma tak szerokie zastosowanie, że wykorzystasz go niemal przy każdej sezonowej infekcji, nagle pojawiającej się niestrawności, a nawet problemach ze snem. Tymianek wykazuje:

  • Właściwości przeciwzapalne – napar z tymianku warto stosować w przypadku sezonowych infekcji bakteryjnych i wirusowych.
  • Właściwości antyseptyczne – w medycynie ludowej tymianek wykorzystywany jest do leczenia ran i dezynfekcji skóry.
  • Właściwości wykrztuśne – stosowanie tymianku szczególnie sprawdza się przy podrażnieniach układu oddechowego, w których występuje też kaszel suchy. Ułatwia także odkrztuszanie zalegającej flegmy.
  • Właściwości rozkurczowe – tymianek powinny więc m.in. wypróbować kobiety uskarżające się na bolesne miesiączki.
  • Do prozdrowotnych właściwości tymianku należy także wpływ na wydzielanie soku żołądkowego, a tym samym poprawa trawienia. Z tego powodu napar z tymianku polecany jest m.in. osobom na diecie odchudzającej. Tymianek działa rozkurczająco i wiatropędnie, więc można stosować go także przy niestrawności.

Olejki eteryczne zawarte w zielu sprawiają, że tymianek działa relaksująco. Już jeden kubek dziennie pomoże Ci zwalczyć stres, a wypijany wieczorem – ułatwi zasypianie.
Napar z tymianku stosowany zewnętrznie pomaga z kolei zwalczać wolne rodniki, co opóźnia procesy starzenia się skóry. Stąd też tymianek wykorzystywany bywa jako składnik kosmetyków, a zwłaszcza toników do twarzy.

Ziele tymianku – wartości odżywcze

Właściwości zdrowotne ziela tymianku sprawiają, że jest on składnikiem wielu preparatów dostępnych w aptekach. Należą do nich syrop tymiankowy, tabletki do ssania na kaszel, spraye i tabletki łagodzące chrypkę oraz maści i płyny do płukania jamy ustnej zalecane do stosowania w trakcie zakażeń w obrębie gardła, zębów lub dziąseł.
Równie silne właściwości lecznicze co ziele tymianku, wykazuje też pozyskany z niego olejek tymiankowy. Tymianek zawiera witaminy z grupy B oraz witaminy A, E, C i K. Znajdziesz w nim również selen, kwasy polifenolowe, potas, magnez, mangan, żelazo i wapń.
Najpopularniejszy olejek eteryczny pozyskiwany z liści tymianku, który pojawia się w wielu aptecznych preparatach to tymol. Do olejków eterycznych wykorzystywanych jako składniki leków należą także m.in. karwakol, borneol oraz linalol.

Jak przygotować napar z tymianku na kaszel?

Chciałbyś wypróbować właściwości lecznicze tymianku? Zacznij więc o przygotowania prostego naparu, który pomoże Ci zwalczyć uporczywy kaszel. Aby przyrządzić napój, potrzebujesz tylko 1 łyżki tymianku i gorącej wody. Przygotuj zaparzacz do herbaty i wsyp do niego suszony tymianek. Dzięki temu napar od razu będzie klarowny! Jeśli jednak nie masz zaparzacza, przyda Ci się sitko – za jego pomocą także szybko pozbędziesz się kawałków ziela z przygotowanego naparu.
Tymianek zalany gorącą wodą przykryj i odstaw na ok. 5-10 minut. Po tym czasie (i ewentualnym odcedzeniu) napar jest gotowy do picia! Tymianek na kaszel popijaj 3-4 razy dziennie małymi porcjami. Tak samo przygotowany napar wykazuje działanie rozkurczowe.

Napar z tymianku na gardło

Cierpisz z powodu infekcji górnych dróg oddechowych i bólu gardła? W takim razie przyrządź sobie herbatkę tymiankową!
Przygotowanie naparu zacznij od przelania do garnka szklanki wody i zagotowania jej. Do wrzątku wsyp 2 łyżki tymianku i gotuj przez ok. 5 minut. Po tym czasie zdejmij garnek z palnika i odstaw na kilka minut. Gotowy napar przecedź i podziel na 2-3 porcje. Popijaj rano i wieczorem. Jeśli chcesz, aby napar dłużej pozostał ciepły, a w Twoim domu unosił się piękny tymiankowy zapach, sięgnij po dzbanek z podgrzewaczem i to w nim umieść napój.

Jak urozmaicić smak naparu z tymianku?

Jeśli smak samego naparu z tymianku nie jest dla Ciebie zbyt atrakcyjny, spróbuj nieco go zmienić.
Ulubiony szklany kubek napełnij np. mieszanką ziela tymianku i herbaty. 1 łyżkę tymianku oraz 1 łyżeczkę czarnej herbaty umieść w zaparzaczu (albo bezpośrednio w kubku), zalej wrzątkiem i odczekaj ok. 7 minut.
Dobrym pomysłem będzie też dosłodzenie naparu z tymianku 1-2 łyżeczkami miodu. Wybierz miód o łagodnym smaku, np. lipowy albo akacjowy.
Działanie przeciwzapalne tymianku wzmocnisz, jeśli do naparu dodasz łyżeczkę suszonego majeranku, liście laurowe albo odrobinę startego korzenia imbiru. Przygotuj kubek ceramiczny, umieść w nim wybrane składniki, a potem podziel miksturę na 2-3 porcje. Niektórzy zalecają, by napar z tymianku i innych dodatków popijać co 2 godziny po kilka łyżek.

Właściwości lecznicze naparu z tymianku stosowanego na skórę

Czy wiesz, że tymianek wykazuje nie tylko właściwości odżywcze? Jeśli zależy Ci na regulacji wydzielania sebum, chciałbyś zminimalizować widoczność porów na twarzy albo borykasz się z trądzikiem, wykorzystaj działanie antyseptyczne tymianku. Do przygotowania świetnego toniku wystarczy czajnik z wrzącą wodą i kubek. Wsyp do kubka łyżeczkę tymianku, zalej i zaczekaj, aż napar przestygnie. Oczyszczoną twarz przemywaj dwa razy dziennie, tj. rano i wieczorem.
Napar z tymianku tradycyjnie stosowany był także jako środek do przemywania trudno gojących się ran. Zanim jednak wykorzystasz go w takiej formie, skonsultuj się z lekarzem i sprawdź, czy nie istnieją przeciwwskazania!
Jeśli chcesz, możesz przygotować napar do stosowania zewnętrznego od razy w większej ilości i przechowywać w lodówce do 3 dni. W takim przypadku najlepiej będzie przelać go do niewielkiej, szklanej buteleczki.

Przeciwwskazania, czyli kto nie powinien stosować naparu z tymianku

W szczególnych przypadkach stosowanie naparu z tymianku jest nie tylko nie wskazane, ale wręcz grozi poważnymi konsekwencjami. Zdecydowanie nie powinny sięgać po niego kobiety w czasie ciąży. Tymianek spożywany w tym okresie w dużych ilościach może doprowadzić do przedwczesnych skurczów macicy. Ziele tymianku w nadmiarze nie jest też dobrym składnikiem diety kobiet karmiących – w tym przypadku może doprowadzić do spadku ilości mleka.
Po napar z tymianku, bez konsultacji z lekarzem, nie powinny sięgać także osoby chorujące na choroby serca, wrzody (lub inne przewlekłe choroby układu pokarmowego) albo mające problem z przewlekłymi, nawracającymi biegunkami.
Z uwagi na brak badań potwierdzających czy i jaki wpływ ma przyjmowanie ziela tymianku na dzieci, nie powinno się podawać go w formie naparu dzieciakom, które nie ukończyły 12. roku życia. Młodsze dzieci mogą jedynie spożywać tymianek w małych ilościach, jako przyprawę do ulubionych potraw.
Tymianku nie poleca się również alergikom – zwłaszcza, jeśli wystąpiły w przeszłości objawy alergii na to lub inne ziele. Do typowych objawów alergii na tymianek należą: wysypka, nudności, wymioty oraz obrzęk twarzy.

Jak długo stosować napar z tymianku?

Choć napar z tymianku jest niezwykle zdrowy, a jego działanie wszechstronne, pamiętaj, aby koniecznie przestrzegać zaleceń dotyczących dozwolonych ilości. Aktualne zalecenia mówią o tym, by nie przekraczać ilości 4-8 g na dobę. To bardzo ważne, bo tymianek przyjmowany w nadmiarze, zamiast pomóc może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, nerek, układu nerwowego lub serca.
Ograniczenia dotyczą także stosowania olejku tymiankowego. Do inhalacji używaj go w ilości maksymalnie 2-5 kropel. Inhalacji olejkiem tymiankowym nie przeprowadzaj jednak u małych dzieci, tj. takich poniżej 2 roku życia.
Pamiętaj także, że kurację naparem tymiankowym możesz maksymalnie prowadzić przez 6 miesięcy. Po tym czasie zrób 3 miesiące przerwy.
Napar z tymianku to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na infekcje i niestrawność. Stosowany z rozwagą szybko przynosi ulgę oraz poprawę samopoczucia. Warto więc przy najbliższej okazji przetestować go również w swoim domu!

Czytaj także:
Napar z imbiru
Napar z pokrzywy
Napar z liści laurowych
Napar z siemienia lnianego
Napar z goździków
Napar z majeranku
Napar z igieł sosny
Herbata rozgrzewająca – 6 przepisów nie tylko na zimę
Picie zielonej herbaty – co warto o nim wiedzieć?

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixel