Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przepis na sos aioli

2023-06-28
Przepis na sos aioli

Sos aioli to wyrazisty, bardzo kremowy sos na bazie czosnku. Jest popularny we Francji, Hiszpanii oraz we Włoszech. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z terenów dzisiejszej Prowansji i są datowane na I w. n.e.! Sprawdź, jak we własnym domu wykonać ten wyjątkowy sos o wielowiekowej tradycji!

sos aioli

Niezwykle smaczny sos aioli do przygotowania w domu - nie tylko pyszny, ale i prosty!

Prawdziwy sos aioli to kwintesencja prostoty! Zaledwie kilka składników, połączonych we właściwych proporcjach, daje wyjątkowo pyszny efekt! Aioli oznacza ni mniej, ni więcej tylko oliwę i czosnek. Podstawowa, znana od wieków wersja sosu aioli stanowi więc połączenie jedynie 3 składników: oliwy, dużej ilości czosnku i szczypty soli. Jak przyrządzić domowy sos aioli w tej klasycznej wersji? Przygotuj:

  • 4 ząbki czosnku;
  • ½ łyżeczki soli;
  • ½ szklanki oliwy.

Czosnek obierz i pokrój w plasterki. Wrzuć do moździerza, dodaj sól i rozcieraj na gładką masę. Efekty pracy powinieneś zauważyć już po 5 minutach. Kiedy w moździerzu powstanie gładka pasta, powoli, porcjami dolewaj oliwę. Mieszaj energicznie, bo sos będzie stopniowo gęstniał! Jeśli ostatecznie okaże się zbyt gęsty, sytuację uratuje łyżka wody.

Prosty przepis na sos aioli - składniki i wykonanie

Przepis na sos aioli może być bardziej urozmaicony. Nie bój się modyfikacji – nawet w krajach, w których stanowi on podstawę wielu dań, sos aioli podawany jest w różny sposób. Jedną z wciąż prostych, ale bardzo ciekawych wersji jest sos aioli z pieczonego czosnku. Przygotuj:

  • 1 główkę czosnku;
  • sok z ½ cytryny;
  • 200 ml majonezu;
  • oliwę;
  • sól, pieprz.

Jak przygotować sos aioli? Przepis jest łatwiejszy niż ten na podstawową wersję sosu. Tym razem nie będziesz musiał niczego ubijać ani rozcierać! Potrzebna będzie za to blacha – połóż na niej główkę czosnku zawiniętą w folię aluminiową. Nastaw piekarnik na 220°C i piecz czosnek, aż stanie się bardzo miękki (co jakiś czas możesz go wyciągnąć i sprawdzić poziom przypieczenia). Kiedy czosnek będzie gotowy, wyciśnij go z łupinek i rozgnieć widelcem. Poczekaj, aż przestygnie i wymieszaj z resztą składników.
Teraz wystarczy tylko salaterka lub nieduża miska, do której przełożysz gotowy sos aioli! Przepis na tę wersję jest idealny, zwłaszcza gdy nie lubisz ostrego smaku surowego czosnku. Po upieczeniu staje się on zdecydowanie delikatniejszy.

Poznaj tajemnice udanej konsystencji sosu aioli - kilka kuchennych trików

Przygotowanie oryginalnego sosu aioli według tradycyjnej receptury wymaga nieco wprawy i czasu. Jeśli jednak nie chcesz się męczyć albo bardzo się spieszysz, możesz ułatwić sobie to zadanie. Wystarczy, że zamiast rozcierać czosnek, zmielisz go w… blenderze!
O czym jeszcze warto wiedzieć, aby sprawnie przygotować idealnie gładki, puszysty sos czosnkowy? Tajemnicą są dodatki, które obecnie wielu kucharzy umieszcza w sosie aioli: majonez albo surowe żółtko! Choć sam czosnek również ma właściwości emulgujące (oliwa z jego dodatkiem gęstnieje), to żółtko i majonez zdecydowanie przyspieszają cały proces! Dodatkową zaletą dołączenia żółtka do podstawowego przepisu jest też to, że sos powstaje szybciej.
I ostatnia kwestia – sposób łączenia składników. Podstawą jest energiczne i dokładne wymieszanie wszystkich produktów. W tym celu o wiele lepiej niż łyżka sprawdza się trzepaczka – zwłaszcza gdy przyrządzasz większą porcję sosu!

Sos aioli w kilka prostych kroków - wariant z żółtkiem

Jesteś ciekaw, jak zrobić sos aioli z żółtkiem? Do jego przyrządzenia potrzebujesz:

  • główkę czosnku;
  • 1 łyżeczkę soli;
  • 2 żółtka;
  • 1 łyżkę soku z cytryny;
  • 200 ml oliwy.

Obierz i posiekaj czosnek. Utrzyj go na gładką masę w moździerzu albo zblenduj. Dodaj żółtko oraz sok z cytryny i ponownie dokładnie wymieszaj lub zblenduj na gładką masę. Cały czas miksując, stopniowo dolewaj oliwę. Kontroluj konsystencję sosu – zależnie od wielkości żółtek i główki czosnku konieczne może okazać się zużycie nieco mniejszej lub większej ilości oliwy.

Kiedy wiesz już, jak przyrządzić prowansalski sos, być może zastanawiasz się, jak go używać i do czego? Sos aioli ma naprawdę wiele zastosowań! Dowolnie dodawaj go do dań na zimno i na ciepło!

Uniwersalny sos aioli do różnych potraw - nasze inspiracje

Z czym najlepiej smakuje sos aioli? Do czego konkretnie można go podawać? Najprościej powiedzieć, że sos aioli możesz podać zawsze wówczas, gdy podałbyś majonez. Pasuje do kanapek, grzanek, jajek na ciepło i na zimno, mięs i wędlin, ziemniaków oraz sałatek. Zaserwujesz go w wersji eleganckiej (z owocami morza), tradycyjnej (wraz z sosem aioli na stole niech pojawi się np. brytfanna z pieczonym kurczakiem) albo na luzie (z frytkami, pizzą i burgerami).
Sos aioli służy także do smarowania tortilli – potem wystarczy nałożyć na nią ulubione warzywa i pyszna przekąska albo kolacja gotowa! Warto pokusić się także o podanie sosu aioli z pieczonymi rybami albo jako dodatek do makaronowych zapiekanek. W każdej z tych wersji sos aioli smakuje naprawdę pysznie!

Popularny na południu Europy sos aioli sprawdzi się także serwowany w Twojej kuchni. Skąd mamy tę pewność? W Polsce sosy czosnkowe również cieszą się ogromnym uznaniem! Jeśli więc przyrządzisz taki z wielowiekową tradycją i posmakiem kuchni śródziemnomorskiej, Twoi goście na pewno będą zachwyceni. Spróbuj – wystarczą proste składniki i kilka minut pracy.

Czytaj także:
Jak zrobić sos pieczarkowy?
Jak zrobić sos beszamelowy?
Jak zagęścić sos?
Sos Worcestershire – co musisz wiedzieć?
Sos tatarski – przepis idealny!
Sos holenderski – przepis dla Ciebie!
Sos tzatziki – szybki przepis 
Sos teriyaki – przepis
Sos kurkowy – najlepsze przepisy! 
Sos sojowy – jak go wykorzystać?
Sos Sriracha – do czego pasuje?
Jak zrobić sos barbeque?

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixel