Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sos holenderski – przepis dla Ciebie!

2023-06-12
Sos holenderski – przepis dla Ciebie!

Wbrew oczywistemu skojarzeniu, sos holenderski nie wywodzi się z kuchni niderlandzkiej, lecz francuskiej. Nazwę zawdzięcza jednak swej genezie – podobno powstał specjalnie dla odwiedzającego Francję króla Niderlandów. Dziś sos holenderski jest popularny na całym świecie. Wprowadź go więc również do swojej kuchni!

sos holenderski

Sos holenderski - wyjątkowy przepis na pyszny dodatek do dań!

Sos holenderski świetnie podkreśla smak dań i przystawek serwowanych na zimno. Jego smak z jednej strony jest bardzo wyraźny, a z drugiej – subtelny. Oryginalny sos holenderski charakteryzuje się także bardzo kremową, aksamitną wręcz konsystencją. Obydwie te jego cechy sprawiają, że przypadł do gustu ludziom na całym świecie!
Czy przepis na sos holenderski jest trudny do wykonania? Nie – choć jego przyrządzenie wymaga nieco wprawy i uwagi. Od czego warto zacząć? Na początek przygotuj potrzebne akcesoria kuchenne. Przyda się garnek lub rondel, trzepaczka oraz nieduże sitko.
Na koniec warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy wyróżniającej sos holenderski. Przepis, z którego go przyrządzisz, może posłużyć nie tylko do stworzenia tego sosu, ale też stanowić bazę do przygotowania innych sosów, np. sosu muślinowego lub maltańskiego.
Jak więc przyrządzić oryginalny sos holenderski? Przepisy różnią się między sobą, ale zawsze zakładają wykorzystanie kilku najważniejszych składników.

Krok po kroku - jak zrobić autentyczny sos holenderski?

Jak zrobić sos holenderski? Zacznij od przygotowania składników. Potrzebne będą:

  • 125 g masła (może być masło klarowane);
  • żółtka 3 jaj;
  • 2 łyżki soku z cytryny;
  • sól i pieprz;
  • opcjonalnie: białe wino lub ocet winny zamiast soku z cytryny.

Jak się robi sos holenderski? Na początek weź rondel i roztop w nim masło. Umyj jajka i oddziel żółtka od białek. Teraz potrzebny będzie nieduży garnek i miska pasująca do niego wymiarami. Do garnka wlej ok. 1 szklanki wody, a miskę ustaw na nim. Kiedy woda się zagotuje, dodaj do miski żółtka, a potem ubijaj je, aż zgęstnieją i staną się kremowe. Najlepiej do ubijania zastosować trzepaczkę, ale jeśli Ci się spieszy, użyj miksera. Podgrzej sok z cytryny i dodaj do ubitych żółtek (zamiast soku możesz równie dobrze użyć białego wina lub octu winnego). Zdejmij miskę z garnka. Cały czas ubijając, dolewaj roztopione masło (wciąż powinno być gorące). Na koniec dodaj przyprawy i ubijaj sos holenderski jeszcze przez chwilę. Gotowe!
O czym warto pamiętać, jeśli zależy Ci, aby powstał idealny sos holenderski? Jak zrobić go perfekcyjnie? Roztopione masło przecedź przez sitko – pozbędziesz się charakterystycznej białawej pianki oraz ewentualnych grudek.

Składniki niezbędne do przygotowania autentycznego sosu holenderskiego - oryginalny przepis i odstępstwa od niego

Czy z podanego wyżej przepisu naprawdę przygotujesz oryginalny sos holenderski? Składniki są dobrane dokładnie tak, jak w najstarszych zachowanych przepisach! Jedyną modyfikacją, jaką zaproponowaliśmy, jest zamiana soku z cytryny na białe wino lub ocet winny. Jest ona jednak stosowana tak często (nawet w bardzo znanych restauracjach), że właściwie przepis z wykorzystaniem jednego z tych zamienników soku z cytryny wciąż można uznać za oryginalny.
Pamiętaj też, że możesz pozwolić sobie na jeszcze jedno niewielkie odstępstwo od oryginalnej receptury. Zamiast stosowania klasycznego, czarnego pieprzu, użyj pieprzu białego albo cayenne.

Kreatywne zastosowanie sosu holenderskiego - do czego warto go wykorzystać?

Właśnie przyrządziłeś swój pierwszy sos holenderski? Do czego możesz teraz go zastosować? Tradycyjnie sos holenderski wykorzystywany jest jako dodatek do smażonych szparagów, jajek na miękko albo w koszulkach (to tzw. jajka po benedyktyńsku).
To jednak niejedyne możliwości! Do czego sos holenderski pasuje równie dobrze? Znakomitym pomysłem będzie podanie go w towarzystwie gotowanych warzyw lub pieczonych ryb.
Chcesz jeszcze inaczej wykorzystać sos holenderski? Z czym podawać go w mniej popularnej wersji? Np. z białym mięsem! Drób i królik, zwłaszcza na zimno, polane sosem na bazie żółtek i cytryny będą fantastyczną przystawką podczas eleganckiego przyjęcia.
Kolejne wykwintne danie z sosem holenderskim? Do czego pasuje ten dodatek? Np. gotowanego homara, krewetek albo sałatek ze świeżych warzyw! Z sosem holenderskim możesz podać także eleganckie śniadanie. Zaserwuj go z jajkami, delikatną kiełbaską drobiową albo… kanapkami ze świeżego pieczywa!

Jak przechowywać sos holenderski, aby zachować jego świeżość i smak?

Czy sos holenderski można przechowywać po przyrządzeniu? Oczywiście! Tak jak i inne rodzaje sosu możesz przełożyć go do mniejszego naczynia i zużywać w ciągu kolejnych 2-3 dni. Jak przechowywać sos holenderski? Najlepiej w lodówce. Przed podaniem na stół trzeba jednak pamiętać, aby sos lekko podgrzać.

Sos holenderski to jeden z bardziej uniwersalnych sosów. Podasz go zarówno z warzywami, jajami, mięsem, jak i rybami. Potrawy od razu zyskają ciekawszy, bogatszy smak. Warto sięgnąć po przepis na sos holenderski zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci, aby zrobić dobre wrażenie na znajomych, albo przyrządzonym daniem podkreślić wyjątkową okazję.

Czytaj także:
Jak zrobić sos pieczarkowy?
Jak zrobić sos beszamelowy?
Jak zagęścić sos?
Sos Worcestershire – co musisz wiedzieć?
Sos tatarski – przepis idealny!
Sos tzatziki – szybki przepis
Sos teriyaki – przepis
Sos kurkowy – najlepsze przepisy!
Sos sojowy – jak go wykorzystać?
Sos Sriracha – do czego pasuje?
Jak zrobić sos barbeque?
Przepis na sos aioli

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixel