Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lodówki turystyczne

( liczba produktów: 1 )

Lodówka turystyczna to sprzęt, który przydaje się nie tylko podczas leśnych biwaków. Wykorzystasz ją także w trakcie długiej podróży samochodem albo na niedzielnym pikniku w parku. Aby dobrze Ci służyła i była jak najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb, przed zakupem zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Lodówki turystyczne - na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać najlepszy sprzęt dla siebie? Przede wszystkim warto pamiętać, że lodówki turystyczne różnią się między sobą źródłem zasilana. Stąd też wyróżnić można lodówki elektryczne (polecane zwłaszcza jako lodówki turystyczne samochodowe), urządzenia na wkłady chłodzące albo na gaz.
Lodówki turystyczne, zależnie od modelu i producenta, mają także np. odmienny czas pracy oraz dołączony (lub nie) kompresor. Mogą być też wyposażone w ciekawe dodatki. I tak lodówki turystyczne do samochodu często zaopatrzone są w specjalne miejsce na butelkę lub kubek, dzięki czemu ulubiony napój zawsze możesz mieć pod ręką. Niektóre modele mają również zainstalowany port USB lub funkcję ogrzewania.


Elektryczne lodówki turystyczne - nie tylko do samochodu

Elektryczne lodówki turystyczne (zwane też czasem w uproszczeniu lodówkami turystycznymi na prąd) to modele szczególnie polecane do samochodu. Najczęściej można podłączyć je do gniazda samochodowej zapalniczki i w ten sposób zapewnić nieprzerwane chłodzenie przewożonych produktów przez cały czas trwania podróży. Niektóre turystyczne lodówki elektryczne są także wyposażone w dodatkowe źródło zasilania i mogą pobierać prąd ze zwykłego gniazdka elektrycznego. Taka opcja okazuje się bardzo przydatna, jeśli z lodówki zechcesz skorzystać nie tylko podczas drogi, ale też np. w wynajętym domku czy pokoju hotelowym.

Co wyróżnia lodówki turystyczne na gaz?

Lodówki turystyczne zasilane gazem to największe i najcięższe modele. Ich zaletą jest jednak funkcjonalność - nie wymagają podłączenia do prądu i długo utrzymują niską temperaturę. Można więc z powodzeniem wybrać je jako sposób na przechowywanie żywności nawet w czasie biwaku w środku lasu. Wybór turystycznej lodówki na gaz, z uwagi na jej wagę, nie będzie jednak dobrym pomysłem, gdy wybierasz się na obóz wędrowny albo wyprawę pociągiem. Lodówki turystyczne na gaz jako główny czynnik chłodzący wykorzystują zazwyczaj roztwór amoniaku.

Lodówki turystyczne na wkłady

Podczas krótkich, kilkugodzinnych wycieczek lub przejazdów świetnie sprawdzają się lodówki turystyczne na wkłady. Są lekkie, a ich użytkowanie nie wymaga dodatkowego źródła zasilania. Umieszczone w lodówce turystycznej z wkładami pojemniki na żywność chłodzone są za pomocą żelowych wkładów, które trzeba jednak wcześniej włożyć na pewien czas do zamrażarki.

Lodówki turystyczne kompresorowe

Najbardziej zaawansowane przenośne lodówki to lodówki turystyczne kompresorowe. Działają one podobnie jak duża lodówka, w którą wyposażona jest Twoja domowa kuchnia. Lodówki turystyczne z kompresorem, zwane także sprężarkowymi, często wyposażone są dodatkowo w akumulator, dzięki czemu nie wymagają podłączenia do prądu. Niska temperatura utrzymuje się w nich aż do 22 godzin!

Pojemność lodówki turystycznej

W którym urządzeniu najlepiej umieścić wybrane artykuły spożywcze do lodówki? Wiele zależy od tego, jak długą podróż planujesz i dla ilu osób chcesz przechować jedzenie. Na rynku znaleźć można zarówno bardzo duże, średnie, jak i mini lodówki turystyczne.

  • Małe lodówki turystyczne (a więc np. lodówka turystyczna 8 l i 15 l) przydadzą się podczas krótkich wycieczek. Przechowasz w nich przekąski albo chłodne napoje dla siebie i najbliższych. Małe lodówki turystyczne możesz też zabierać ze sobą na zakupy podczas letnich upałów - wówczas zyskasz pewność, że nawet mrożonki i lody dotrą do domu w idealnym stanie!
  • Średniej wielkości sprzęt (taki jak lodówka turystyczna 60 l) świetnie sprawdzi się podczas podróży samochodem wraz z rodziną. Do takiej lodówki zmieścisz już pełne posiłki dla kilku osób!
  • Największe lodówki (m.in. lodówka turystyczna 100 l) pomieszczą naprawdę wiele! Z ich użytkowania zadowoleni będą nie tylko miłośnicy długiego biwakowania na łonie natury. Jeśli okresowo dokonujesz dużych zakupów łatwo psujących się produktów (serów, mięsa, jaj), duża lodówka ułatwi Ci ich przewożenie. Jej minusem jest jednak rozmiar - przed zakupem warto więc sprawdzić, czy lodówka na pewno zmieści się do Twojego samochodu!

 

Najczęściej pojawiające się pytania

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki turystycznej? Ważne jest to, aby miała wygodny uchwyt, który ułatwi jej przenoszenie. W przypadku lodówek elektrycznych warto sprawdzić, jak długi kabel zasilający producent dołączył do zestawu. Zbyt krótki przewód utrudni Ci korzystanie z lodówki.
Przed zakupem dobrze też wiedzieć, jak użytkować lodówkę turystyczną, aby posłużyła jak najdłużej. Czy można przewozić ją poziomo? I jak wybierać wkłady do najprostszych modeli?

Czy lodówka turystyczna może leżeć?

Od rodzaju lodówki turystycznej zależy, czy może ona leżeć w samochodzie w pozycji poziomej. Lodówka turystyczna z wkładami może być przewożona w dowolny sposób ? pod warunkiem oczywiście, że znajdujące się w niej produkty spożywcze zostały dobrze zabezpieczone! Jednak lodówki elektryczne i kompresorowe lepiej jest transportować w sposób wskazany przez producenta! Przewożenie w pozycji poziomej zaopatrzonej w agregat lodówki kompresorowej, może skończyć się jej uszkodzeniem! Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, lodówkę kompresorową możesz ułożyć na boku.

Jakie wkłady do lodówki turystycznej?

Zwolennicy lodówek turystycznych na wkłady mają co najmniej kilka rodzajów wkładów do wyboru. Na które się zdecydować? Pod uwagę trzeba wziąć takie parametry jak rozmiar wkładów, ich waga i obudowa. Rozmiar wkładu chłodzącego powinien być jak najlepiej dopasowany do rozmiarów lodówki, z kolei jego waga - do przeznaczenia sprzętu. Jeśli lodówka ma służyć podczas pieszych wędrówek, lepiej zdecydować się na lżejsze wkłady, które łatwiej będzie przenosić.
Znaczenie ma także to, czy obudowa wkładu będzie miękka, czy twarda. Twarde wkłady posłużą znacznie dłużej - są trwalsze. Z kolei miękkie lepiej sprawdzają się podczas transportu delikatnych produktów, kiedy istnieje uzasadnione ryzyko ich pęknięcia albo przygniecenia.

 

pixel