Worki na śmieci
( liczba produktów: 9 )Codzienność w domu, pracy, czy nawet podczas spacerów i wycieczek, zawsze łączy się z wytwarzaniem pewnej ilości śmieci. Tak, człowiek wytwarza całe mnóstwo śmieci. Śmieci warto segregować, ponieważ wtedy mają szansę być przetworzone. Materiał z nich pozyskany posłuży nam jeszcze raz, w nieco innej formie. Żeby śmieci segregować, potrzebne są nam worki na śmieci.
Stojak na worki na śmieci
Bardzo przydatne w erze segregowania śmieci są stojaki na worki na śmieci. Jest to niezwykle prosty sprzęt do podtrzymywania worków, dzięki któremu worki są zawsze na swoim miejscu, a wyrzucanie do nich odpowiednio posegregowanych śmieci jest wysoce komfortowe. Zazwyczaj spotykamy stojaki, które mają 3 miejsca na worki i jest to worek na odpady szklane, worek na odpady z tworzyw sztucznych i metali, a także worek na papier. Pierwszy z nich to zielony worek, drugi to żółty worek na śmieci i niebieski worek. Edukacja o segregacji śmieci w Polsce dopiero raczkuje, nie każdy ma świadomość, jakie śmieci z gospodarstw domowych, powinien wrzucać do odpowiednich worków na śmieci. Na workach, jakie większość gmin rozdaje swoim mieszkańcom, widnieje informacja odnośnie do podstawowych produktów, których opakowania mamy segregować. Nie zawsze jednak jest ona w stanie poinformować mieszkańców o wielu rodzajach śmieci.
Worki na śmieci
Jeżeli worki do segregacji otrzymujemy od gminy lub firmy zajmującej się wywozem śmieci, to tak naprawdę, pozostaje nam kupienie worków do domu, łazienki lub biura, do których będziemy wyrzucać odpady zmieszane. Każde worki, które oferuje nam obecny rynek, czymś się od siebie różnią. Te różnice związane są z ich pojemnością, typem wiązania, kolorem, a także grubością. W zależności od tego, jakie będzie ich przeznaczenie, musimy dobrać do niego odpowiednie parametry. Do użytku domowego będą z pewnością potrzebne mocniejsze worki, najlepiej worki z taśmą, które nie będą przemakały, ani rozwalały się pod ciężarem śmieci z gospodarstwa domowego. W biurze nie będą potrzebne tak mocne worki na śmieci, ponieważ tam zazwyczaj kosze opróżnia się każdego dnia, a śmieci nie są ciężkie i mokre. W łazienkach mamy zazwyczaj niewielkie śmietniki, do których potrzebujemy małych worków.
Pojemność worków na śmieci
Pierwszą podstawową kwestią jest ich pojemność i tutaj istnieje mnóstwo różnych rozmiarów mierzonych w litrach. Każdy kosz na śmieci, który posiadamy, ma określoną pojemność i tym należy się kierować przy wyborze worków na śmieci. Kosze, które mamy w kuchniach to zazwyczaj większe pojemniki, do których wkładamy większe worki, ponieważ każdego dnia produkujemy całe mnóstwo śmieci. Oczywiście całkowita objętość związana jest z liczbą domowników. Im większa liczba, tym więcej śmieci.
Worki na śmieci rozmiary:
- Worki na śmieci 5 l
- Worki na śmieci 6 l
- Worki na śmieci 8 l
- Worki na śmieci 10 l
- Worki na śmieci 20 l
- Worki na śmieci 30 l
- Worki na śmieci 35 l
- Worki na śmieci 45 l
- Worki na śmieci 50 l
- Worki na śmieci 60 l
- Worki na śmieci 120 l
- Worki na śmieci 160 l
- Worki na śmieci 240 l
- Worki na śmieci 300 l.
Sposób wiązania worków na śmieci
Drugą kwestią jest wiązanie. Worki po zapełnieniu wiążemy, aby ich zawartość się nie wysypywała. W końcu po to używamy worków na śmieci, aby te nie zanieczyszczały zbiorczych koszy na śmieci. To też wygoda, ponieważ worek związujemy i możemy wyjść z nim na zewnątrz, aby wyrzucić je i nie narobić przy tym bałaganu. Worki z uszami możemy w łatwy sposób zaczepić o ranty śmietnika, a później związać przeciwległe ?uszy? i wyjąć ze śmietnika. Worki z wygodną taśmą pozwalają na zamknięcie worka praktycznie jednym ruchem. To bardzo wygodne i solidne rozwiązanie.
Ze względu na typ wiązania, wyróżniamy:
Kolor worków na śmieci
Kolor to kwestia gustu. Przy odpadach zmieszanych nie ma on znaczenia, co innego, jeżeli są to worki do segregacji. Gdzie kupić worki do segregacji śmieci? W wielu sklepach dostępne są kolorowe worki na śmieci, które są przeznaczone na konkretne typy odpadów. Kolory worków na śmieci są ściśle określone i nie należy wykorzystywać ich w celu zapakowania innego rodzaju odpadów, niż to, co zostało ustalone odgórnie.
Worki na śmieci segregowane według kolorów:
- Worki niebieskie - worek foliowy na papier
- Żółte worki na śmieci - duże worki foliowe na metal i tworzywa sztuczne
- Worki zielone - worki plastikowe na szkło
- Brązowe worki na śmieci - worki na bioodpady, worki na odpady zielone
- Worki czerwone - odpady medyczne, worki wykorzystywane w przychodniach i szpitalach.
Grubość worków na śmieci
Worki różnią się między sobą również grubością materiału, z jakiego zostały wyprodukowane. Im grubsze, tym bardziej wytrzymałe na rozerwania. Grubsze worki na śmieci nie przysporzą nam niespodzianek w postaci wysypania się zawartości worka na śmieci, podczas wynoszenia ich do kontenera. Jeżeli choć raz zdarzył ci się taki przypadek, z pewnością kupujesz worki, które mają większą wytrzymałość, niż poprzednio używane. W zależności od tego, jakie śmieci wyrzucamy do kosza, nasze worki mogą być odporne na wodę i sól. W przypadku, kiedy zdarza się nam wyrzucać do kosza mokre odpady, nie sprawdzą się cienkie worki, które z czasem przepuszczą ciecz przez swoją strukturę.
Ze względu na grubość wyróżniamy:
- Worki uniwersalne
- Worki mocne
- Worki supermocne
- Worki o podwyższonej wytrzymałości
Materiał, z którego powstały worki na śmieci
Obecnie produkowane są worki z przeróżnych materiałów, które dla laika często są nie do odróżnienia. Rodzaje polietylenu różnią się między sobą wytrzymałością, a dokładniej mówiąc - gęstością polietylenu, który decyduje o zachowaniu materiału, podczas jego użytkowania. Na rynku mamy również kilka typów worków biodegradowalnych, czyli przyszłości rynku worków na śmieci. Warto inwestować w tego typu rozwiązania, ponieważ stawiają przed nami nowe możliwości.
Rozróżniamy kilka typów materiałów:
- folia:
- LDPE - polietylen o niskiej gęstości, dzięki czemu jest miękki, giętki i przezroczysty (w przypadku, kiedy nie zostanie dodany do niego barwnik)
- HDPE - polietylen o wysokiej gęstości. Jest to tworzywo bardzo odporne na działanie wody i soli.
- LDHD - gruba wytrzymała folia stosowana w supermocnych workach
- Worki biodegradowalne:
- Papierowe worki na śmieci - ekologiczne worki na śmieci
- Worki z folii LDPE z dodatkiem d2w, które rozkładają się szybciej, niż ich odpowiedniki
- Kompostowalne worki na śmieci - biodegradowalne worki na śmieci, których całkowity rozkład następuje w przeciągu 45 - 60 dni. Folia, z jakiej powstały jest zrobiona ze skrobi, która jest naturalnym materiałem.
Ograniczaj zużycie plastiku
Worki na śmieci biodegradowalne to najlepsze, co możemy zrobić dla naszej planety. Niestety śmieci towarzyszą nam codziennie. Zazwyczaj jest ich najwięcej, kiedy wykonujemy porządki, ponieważ wtedy pozbywamy się niepotrzebnych przedmiotów. Pamiętajmy jednak o tym, aby na zakupy udawać się ze swoją torbą, żeby używać woreczków na warzywa i owoce wielokrotnego użytku, kupować rzeczy na wagę, a nie pakowane w folię itd. W ten sposób zmniejszymy, choć odrobinę, zużycie plastiku, który opanowuje naszą planetę, która jest naszym domem.