Sos sojowy – jak go wykorzystać?
Sos sojowy to jeden z wyróżników kuchni azjatyckiej. Mało kto wie, że Japończycy korzystają aż z 5 różnych jego odmian! Sosy sojowe są popularne także w Chinach i Indonezji. W każdym z tych krajów receptura sosu jest zupełnie inna. Od kilkunastu lat sos sojowy zyskuje też coraz większą popularność w polskiej kuchni. Do czego można go wykorzystać? Sposobów jest wiele!
Sos sojowy jako podstawowy składnik w azjatyckiej kuchni
Trudno wyobrazić sobie przyrządzenie tradycyjnej azjatyckiej potrawy bez zastosowania sosu sojowego! Ten dodatek wzbogaca smak chińskich makaronów, sushi czy smażonych owoców morza. Jak powstaje? Sos sojowy składa się tak naprawdę z zaledwie dwóch głównych składników, czyli pszenicy oraz sfermentowanej soi. Czasem receptura wzbogacana jest także o sól, melasę albo wodę.
W Polsce popularne są dwa typy sosu sojowego:
- Sos sojowy jasny – łagodniejszy i rzadszy od sosu ciemnego. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do dań przygotowanych na bazie delikatnych w smaku składników, takich jak: ryby, drób czy królik. Jasny sos sojowy komponuje się także z warzywami serwowanymi na ciepło albo niewielkimi azjatyckimi pierożkami (wówczas na stole powinna pojawić się nieduża miska z sosem, w którym maczane będą pierożki).
- Sos sojowy ciemny to sos o słonym, wyrazistym smaku. Będzie odpowiedni do dań na bazie czerwonego mięsa: gulaszów, sosów oraz pieczeni. Jego głęboki kolor sprawia, że potrawy prezentują się bardzo apetycznie!
Wymienione przykłady to oczywiście nie wszystkie możliwości na wykorzystanie sosu sojowego! Do czego jeszcze pasuje? Dodany w niewielkiej ilości wzbogaci m.in. smak makaronów i zapiekanek, a nawet tradycyjnych zup.
Sposoby wykorzystania sosu sojowego w codziennych potrawach - nutka orientu w Twojej kuchni
Przejdźmy do konkretnych przykładów. Do czego dodać sos sojowy podczas codziennego gotowania? Tak naprawdę do niemal każdego dania obiadowego! Już 1 łyżka sojowego specyfiku dodana do klasycznego sosu mięsnego sprawi, że Twoje danie nabierze piękniejszego, złocisto-brązowego koloru. Nie będziesz też musiał dodawać już do dania soli!
Warto przetestować np. sos sojowy do kurczaka. Możesz pokroić mięso w drobną kostkę, doprawić pieprzem, słodką papryką i bazylią oraz dolać łyżeczkę sosu sojowego. Całość dokładnie wymieszaj i podsmaż na patelni. Dodaj ulubione warzywa, ugotowany makaron i gotowe! Przed Tobą zdrowy obiad, którego przygotowanie nie zajmie więcej niż 15 minut!
Sos sojowy ciemny w niewielkich ilościach sprawdza się także do takich dań jak risotto albo kaszotto. Dzięki temu dodatkowi ich smak staje się głębszy i bardziej wyrazisty.
Sos sojowy jako alternatywa dla soli w diecie - uwaga na sód!
Wiele osób zastanawia się, czy sos sojowy jest zdrowszy od soli? Czy warto wprowadzić do swojej diety sos sojowy zamiast maggi? Zanim wywodzący się z Azji dodatek do potraw trafi na talerze Twoich domowników, warto wyjaśnić tę kwestię.
Używanie sosu sojowego zamiast soli czy maggi ma jak najbardziej sens – pod warunkiem że nie przesadzisz z jego ilością! Pamiętaj, że sos sojowy wciąż zawiera spore ilości sodu. W dużych ilościach nie jest więc wskazany dla osób z nadciśnieniem tętniczym ani takich, które starają się prowadzić zdrowy tryb życia.
Z sosu sojowego z powodzeniem mogą za to korzystać cukrzycy, bo jego indeks glikemiczny wynosi 0 (o ile jest to tradycyjne przyrządzany sos sojowy, bez dodatku cukru w składzie!).
Odpowiadając na pytanie o sos sojowy (czy zdrowy, czy nie), warto dodać, że na rynku dostępne są sosy sojowe o obniżonej zawartości sodu. Nie różnią się one smakiem od oryginału. I po te wersje najlepiej sięgać!
Sos sojowy jako naturalny wzmacniacz smaku - rola sosu sojowego i jego zamienniki
Dobrej jakości sos sojowy może być także sekretnym składnikiem, który poprawi smak Twoich potraw. Jeśli nie udał Ci się sos pieczeniowy albo zupa ma niezbyt ciekawy kolor, dodaj kilka kropli ciemnego sosu. Danie od razu zyska apetyczny wygląd i lepszy smak!
Co jednak zrobić, gdy skończy Ci się sos sojowy? Smak potraw możesz podkręcić także innymi naturalnymi metodami! W kuchni azjatyckiej popularne jest wykorzystywanie w tym celu np. wodorostów, soli selerowej albo anchois. W Polsce do niektórych dań warto dodać odrobinę lubczyku albo suszonych grzybków – każdy z tych składników sprawdzi się jako naturalny wzmacniacz smaku.
Sos sojowy to jeden z bardziej uniwersalnych dodatków do potraw, które warto wprowadzić do swojej kuchni. Jest dostępny w niemal każdym sklepie, świetnie podkreśla i wzmacnia smak nawet tradycyjnych dań, a przy tym bardzo łatwo się przechowuje. Wystarczy włożyć go do lodówki – może stać w niej nawet do 3 lat! Nie obawiaj się więc, że nie zdążysz wykorzystać tego dodatku – nawet jeśli rzadko gotujesz!
Czytaj także:
Jak zrobić sos pieczarkowy?
Jak zrobić sos beszamelowy?
Jak zagęścić sos?
Sos Worcestershire – co musisz wiedzieć?
Sos tatarski – przepis idealny!
Sos holenderski – przepis dla Ciebie!
Sos tzatziki – szybki przepis
Sos teriyaki – przepis
Sos kurkowy – najlepsze przepisy!
Sos Sriracha – do czego pasuje?
Jak zrobić sos barbeque?
Przepis na sos aioli