Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przyrządzić smardze?

2023-10-31
Jak przyrządzić smardze?

Smardze to jedne z najwcześniej pojawiających się w lasach grzybów – pierwsze okazy zbierzesz już wiosną! Wyróżniają je charakterystyczne owocniki oraz korzenny aromat. Zainteresowały Cię? W takim razie sprawdź, jak wykorzystać smardze w kuchni!

Jak przyrządzić smardze?

Dlaczego smardze są tak cenione przez grzybiarzy i kucharzy? Aromat i konsystencja, które pokochają wszyscy domownicy

Smardz to gatunek, który na tle innych grzybów wyróżnia się nie tylko wyglądem. Poza wyjątkowym owocnikiem o brązowym kolorze i ażurowej strukturze smardze mają też niepowtarzalny zapach i konsystencję. Po przyrządzeniu ich kruchy miąższ staje się bardzo delikatny, wręcz rozpływa się w ustach! A to sprawia, że smardze, choć wciąż mało popularne, zyskują wciąż nowe grono zwolenników.

Jak oczyszczać i przygotowywać smardze przed gotowaniem? Pierwszy krok do pysznego dania

Jak przygotować smardze? Przepis na grzyby w potrawce, duszone, pieczone albo smażone zawsze trzeba rozpocząć od dokładnego ich oczyszczenia! Jest to niezwykle istotne, bo nierówna struktura owocnika sprzyja gromadzeniu się w nim kurzu, pyłu, a nawet… leśnych robaków.
Jak przyrządzić smardze? Grzyby oczyść dokładnie pod bieżącą wodą i osusz. Możesz nawet pomóc sobie miękką szczoteczką – wymieciesz przy jej pomocy resztki ziemi lub piasku.
Kiedy zastanawiasz się, jak przyrządzić smardze, pamiętaj o jednej bardzo ważnej rzeczy – tych grzybów nie wolno jeść na surowo! Surowe owocniki i trzonki są toksyczne, a ich spożycie zakończy się co najmniej ostrym bólem brzucha. Dlatego też obowiązkowo gotuj, duś albo smaż smardze! Przyrządzanie ich ułatw sobie dobrej jakości kuchennym sprzętem, takim jak patelnie z nieprzywierającą powłoką albo wygodne, duże deski do krojenia.
Co jeszcze Ci się przyda, kiedy w Twojej kuchni zagoszczą smardze? Jak przyrządzić te grzyby? Możesz wziąć ostre noże kuchenne i pokroić je na mniejsze części albo wykorzystać blachy do pieczenia i po prostu upiec grzyby z dodatkiem masła.

Jakie są popularne przepisy kulinarne ze smardzami? Kilka naszych pomysłów

Do czego najbardziej pasuje smardz? Potrawy z tym gatunkiem grzyba przyrządzisz na każdą okazję – i wykorzystasz je w niemal każdym typie posiłku! Jak to możliwe?

  • Na śniadanie świetnie sprawdzi się aromatyczna jajecznica ze smardzami.
  • Jako drugie śniadanie albo przekąskę możesz podać smardze na maśle z dodatkiem świeżego pieczywa.
  • Smardze duszone z warzywami lub mięsem to pomysł na pyszny, sycący domowy obiad. Do przygotowania dania przyda Ci się większy rondel albo garnek z grubszym dnem, który równomiernie się nagrzewa (np. garnek ze stali nierdzewnej albo garnek emaliowany).
  • A jak przyrządzić kolację, której składnikiem będzie smardz jadalny? Przepis, który Ci się przyda to ten zakładający przyrządzenie smardzów w sałatce albo zrobienie omletu ze smardzami.

Czy wiesz, że to wciąż nie wszystkie możliwości na wykorzystanie w kuchni smardza? Przepisy i sposoby na użycie tego grzyba w kuchni to także m.in. marynowanie i mrożenie owocników oraz trzonków grzybów.

Jak smażyć smardze, aby uwypuklić ich smak? Proste kuchenne triki

Smardze na maśle to jeden z pierwszych przepisów, które powinieneś wypróbować, jeśli nigdy dotąd w swojej kuchni nie wykorzystywałeś tych ciekawych, oryginalnie wyglądających grzybów.
Co będzie Ci potrzebne do przyrządzenia dania? Przygotuj ostry nóż, patelnię oraz łopatki kuchenne, które ułatwią Ci mieszanie grzybów.
Potrzebujesz tylko 3 składników. Są to: smardze, masło i pieprz. Jeśli chcesz, możesz dodać także świeże zioła – smażone smardze będą dzięki temu jeszcze pyszniejsze! Ze smakiem grzybów świetnie komponuje się pietruszka, estragon albo tymianek.
Jak smażyć smardze? Zacznij od bardzo dokładnego umycia grzybów i ich osuszenia. Następnie pokrój grzyby na mniejsze kawałki. Na patelni rozgrzej masło i smaż smardze przez kilka minut na średnim ogniu. Gdy lekko się zrumienią, dopraw do smaku, a potem podsmażaj jeszcze ok. 1 minuty. Twoje pierwsze danie ze smardzami jest gotowe!

Czy można suszyć lub marynować smardze? Jak zachować aromat tych grzybów?

W jaki sposób przechować smardze na zimę? Do wyboru jest wiele możliwości! Grzyby możesz zamrozić, ususzyć albo przygotować smardze marynowane.
Mrożone smardze zachowają smak i aromat najbliższy świeżym grzybom. Suszone sprawdzą się jako dodatek do wielu dań. Wykorzystasz je do jajecznicy, omletów albo farszu na pierogi i krokiety. Suszone smardze warto dodawać również do zimowego risotta albo dania na bazie makaronu.
Jak przyrządzić marynowane smardze? Przed włożeniem grzybów do słoików i zalaniem marynatą, smardze trzeba dobrze oczyścić i ugotować. Dzięki temu staną się bezpieczne do spożycia. Warto wiedzieć przy tym, że po oczyszczeniu grzyby te mają tendencję do ciemnienia. Jeśli chcesz więc, aby ładnie prezentowały się w słoikach, zanurz grzyby na chwilę w zimnej wodzie z dodatkiem soli i octu.
Marynatę do smardzów przygotuj podobnie jak do grzybów każdego innego gatunku. Jeśli chcesz, zamień jedynie występujący w niej ocet na kwasek cytrynowy – smardze mają delikatny smak, który o wiele lepiej podkreślić właśnie kwaskiem niż octem!

Smardze to grzyby wyjątkowe pod każdym względem: smaku, aromatu i wyglądu. Jeśli do tej pory ich nie próbowałeś, pora na zmiany! Niektórzy sądzą, że smardze są wręcz smaczniejsze od prawdziwków i podgrzybków. Sprawdź koniecznie, czy mają rację!

Czytaj także:
Grzyby jadalne – jak je rozpoznać?
Jak długo gotować grzyby? Poradnik
Jak przyrządzić kanie?
Jak mrozić grzyby?
Marynowane grzyby: prawdziwki, maślaki, podgrzybki, a może kurki? Przedstawiamy 4 marynaty grzybowe!
Suszenie grzybów bez tajemnic! – 8 domowych sposobów na suszenie grzybów
Jak zrobić sos grzybowy?
Aromatyczna zupa grzybowa
Boczniaki z patelni – 2 pomysły na szybki obiad

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixel