Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak długo gotować grzyby? Poradnik

2023-10-06
 Jak długo gotować grzyby? Poradnik

Nazbierałeś pełne kosze leśnych grzybów? Pora więc zająć się nimi i zamienić w pyszną zupę albo wykorzystać jako składnik farszu do krokietów, pierogów i naleśników. A może chcesz grzyby zamrozić? W każdym z tych przypadków konieczne będzie ich ugotowanie. Sprawdź, jak to zrobić, by zachować pełnię smaku i aromatu!

Jak długo gotować grzyby

Dlaczego grzyby wymagają gotowania przed spożyciem? To kwestia Twojego zdrowia

Gotowanie grzybów (albo poddanie ich innej obróbce termicznej) sprawia, że stają się one bezpiecznie do spożycia. Niektóre mniej popularne gatunki wymagają wręcz kilkukrotnego obgotowania, zanim będzie można cieszyć się ich smakiem!
Ugotowane grzyby stają się bardziej aromatyczne, miękkie i lżej strawne – nie obciążą więc tak mocno Twojego żołądka.
Czy istnieją gatunki grzybów, które możesz jeść na surowo? Spośród popularnych należą do nich tylko pieczarki. W tym przypadku wystarczy po prostu grzyby oczyścić. Potem w ruch mogą pójść już deski do krojenia i ostre noże kuchenne. Możesz jeszcze delikatnie posolić plastry pieczarek i już są gotowe do jedzenia!

Czy czas gotowania różni się w zależności od gatunku grzyba? Wielkość i wiek grzyba a czas gotowania

Czy czas gotowania grzybów świeżych, dopiero co zebranych w lesie, zawsze jest taki sam? Nie! Wiele zależy od konkretnego gatunku oraz rozmiarów grzyba. Gotowanie grzybów świeżych trwa krócej, kiedy przyrządzasz delikatniejsze gatunki albo młode okazy. Starsze, większe grzyby wymagają już dłuższego obgotowania.
Krótko obgotowuje się też grzyby, które będziesz później mroził. W tym przypadku nie zależy Ci na ich pełnym ugotowaniu, do miękkości, ale lekkim podgotowaniu, które uchroni je przed zmianą smaku i koloru w czasie mrożenia.
Jak gotować grzyby leśne? Przede wszystkim potrzebny będzie Ci duży garnek dobrej jakości. Świetnie sprawdzi się np. garnek emaliowany albo garnek ze stali nierdzewnej.

Jakie są zalecane czasy gotowania dla popularnych grzybów w Polsce? Kwadrans czy godzina?

Zanim przystąpisz do gotowania grzybów, upewnij się, jak długo powinieneś trzymać je w garnku. Czas gotowania grzybów wpływa na ich smak i konsystencję. Gotowane za krótko będą ciężkostrawne i twarde. Z kolei przegotowane staną się bardzo miękkie i stracą apetyczny wygląd. Jak długo więc je gotować?
Czas gotowania grzybów wg gatunków to:

  • maślaki, podgrzybki – ok. 15-20 minut;
  • średniotwarde grzyby (koźlaki itp.) – ok. 30 minut;
  • twarde grzyby (np. prawdziwki, kurki, rydze) ok. 45-50 minut.

Jak gotować grzyby? Kilka kuchennych podpowiedzi

Jak zabrać się za gotowanie grzybów? Przepis nie jest skomplikowany!
Zacznij od oczyszczenia zebranych okazów. Możesz opłukać je pod bieżącą wodą, zanurzyć w garnku z solanką albo jedynie zeskrobać delikatnie szczoteczką źdźbła traw i drobinki piasku. Potem leśne grzyby włóż do garnka z zimną wodą.
Jak gotować grzyby? Po umieszczeniu ich w garnku i zagotowaniu co jakiś czas sprawdzaj, czy zmiękły. Zbieraj też pianę, która będzie pojawiała się na powierzchni wody z gotującymi się grzybami. Jej wystąpienie jest całkowicie normalne. Jeśli grzyby zmiękły wystarczająco, wyłącz palnik (nawet przed spodziewanym czasem gotowania). Odcedź zawartość garnka i dodaj do wybranej potrawy albo ostudź.

Leśne grzyby i gotowanie - jak długo?

Grzyby gotuj zawsze do miękkości – najlepiej co kilka minut sprawdzać ich konsystencję. Pamiętaj przy tym, że czas gotowania w przypadku grzybów liczy się od momentu wrzucenia ich do wody, a nie jej zagotowania!

Jakie składniki dodawać do wody podczas gotowania grzybów? Jakie przyprawy warto dosypać do garnka?

Jest jeszcze jedna kwestia, o której warto wspomnieć, zanim zabierzesz się za gotowanie grzybów – czy solić wodę, czy nie? Zawsze warto odrobinę posolić – smak grzybów będzie bardziej wyrazisty.
Do wody (o ile grzyby nie będą potem mrożone) możesz też dodać wiele innych przypraw. Świetnie sprawdzają się np. tymianek albo rozmaryn, które idealnie podkręcą smak gotowanych grzybów.
Grzyby warto też gotować w klasycznym wywarze, tj. wodzie z dodatkiem ziela angielskiego, pieprzu, liści laurowych i majeranku. Zyskają wtedy bogaty smak, który zachwyci nawet osoby chętniej sięgające po dania bez jesiennych darów lasu. Do niektórych grzybów warto dodać także odrobinę pieprzu – zwłaszcza jeśli na co dzień preferujesz ostre, wyraziste smaki.

Gotowane czy smażone - jakie są różnice w przygotowywaniu grzybów?

Gotowanie to niejedyny sposób obróbki termicznej grzybów. Równie dobrze możesz je usmażyć. W ten sposób pyszne potrawy wyczarujesz jeszcze szybciej! Grzyby będą równie aromatyczne i sycące, co w wersji ugotowanej. Jaka jest różnica? Grzyby gotowane są lżej strawne, a gotowane potrawy zawierają zazwyczaj mniej kalorii.
Czy konieczne jest gotowanie grzybów przed smażeniem? Teoretycznie nie – zwłaszcza jeśli grzyby po podsmażeniu będą jeszcze duszone. Jeśli jednak smażenie to jedyny planowany przez Ciebie sposób obróbki, warto grzyby krótko podgotować albo zblanszować (zanurzyć we wrzątku na kilkanaście sekund). Będą bardziej miękkie i apetyczne!

Odpowiednie przyrządzenie grzybów wymaga przygotowania akcesoriów, takich jak wagi kuchenne, garnki, deski do krojenia czy noże. Potem wystarczy tylko umieścić grzyby w garnku, doprawić i odczekać wskazany czas, aby cieszyć się pysznym daniem o wyjątkowym smaku i aromacie!


Czytaj także:
Grzyby jadalne – jak je rozpoznać?
Jak przyrządzić rydze?
Jak przyrządzić smardze?
Jak przyrządzić kanie?
Jak mrozić grzyby?
Jak zbierać grzyby?
Marynowane grzyby: prawdziwki, maślaki, podgrzybki, a może kurki? Przedstawiamy 4 marynaty grzybowe!
Suszenie grzybów bez tajemnic! – 8 domowych sposobów na suszenie grzybów
Jak zrobić sos grzybowy?
Aromatyczna zupa grzybowa – sprawdź, jak ją przyrządzić!
Boczniaki z patelni – 2 pomysły na szybki obiad

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixel