Aromatyczna zupa grzybowa – sprawdź, jak ją przyrządzić!
Jesień to nie tylko bogactwo pysznych, dojrzałych warzyw, ale również grzybów! To właśnie teraz w lasach (ale też w wielu sklepach) znajdziesz kurki, prawdziwki i podgrzybki. Co z nich przyrządzić? Choćby zupę grzybową! Takie danie jest bardzo aromatyczne i sycące. A jego smak zachwyca nawet największych niejadków!
Jak przygotować aromatyczną zupę grzybową, która zachwyci Twoje podniebienie? Podstawowe informacje
Pyszna zupa grzybowa powstanie w zasadzie z każdego rodzaju grzybów. Jeśli zależy Ci jednak, by była szczególnie aromatyczna, użyj najszlachetniejszych rodzajów – podgrzybków albo borowików. Pamiętaj też, że niektóre grzyby wymagają dodatkowej obróbki poza umyciem i pokrojeniem. Z maślaków np. trzeba najpierw zdjąć skórę.
Zupa grzybowa - przepis podstawowy
Jak zrobić zupę grzybową? Przygotuj sobie:
- 0,5 kg świeżych lub mrożonych grzybów;
- 1 litr bulionu;
- 400 g ziemniaków;
- 1 cebulę;
- 2 marchewki;
- 2 ząbki czosnku;
- 3 łyżki masła;
- 100 g śmietanki 30%;
- sól, pieprz, majeranek, koperek.
Weź spory garnek z grubym dnem (może to być np. garnek ze stali nierdzewnej). Cebulę drobno posiekaj, czosnek przeciśnij przez praskę. Ziemniaki, marchew i grzyby umyj i pokrój w kosteczkę.
Rozgrzej w garnku masło, wrzuć cebulę oraz czosnek i smaż, aż cebula się zeszkli. Dodaj grzyby i co jakiś czas mieszając, podsmażaj ok. 20 minut. Zalej bulionem, dodaj ziemniaki oraz marchew i gotuj całość pod przykryciem ok. 15 minut.
Sprawdź, czy warzywa i grzyby są miękkie – jeśli tak, dodaj koperek i przyprawy. Na koniec przelej do kubka śmietankę, dodaj do niej nieco gorącej zupy i wymieszaj. Tak zahartowaną śmietaną zabiel zupę. Gotowe! Przygotuj bulionówki albo głębokie talerze, rozlej do nich zupę i podawaj.
A jeśli chciałbyś nieco zmodyfikować taką najprostszą zupę grzybową? Na to również mamy kilka pomysłów!
Zupa grzybowa z grzybów suszonych czy ze świeżych? Poznaj różnice w smaku!
Co zrobić, by tradycyjna zupa grzybowa ze świeżych grzybów zyskała nowe oblicze? Na początek zmień rodzaj stosowanych grzybów! Zupa grzybowa z suszonych grzybów będzie równie smaczna, jak ta przyrządzona z grzybów świeżych. Pamiętaj tylko, że suszone grzyby trzeba najpierw namoczyć – najlepiej przez całą noc.
Nie potrzebujesz ich jednak w dużych ilościach – zamiennikiem 500 g świeżych grzybów będzie ok. 80-100 g grzybów suszonych.
Jak zmieni się smak zupy, kiedy zastosujesz grzyby suszone? Będzie bardziej intensywny. Same grzyby również mogą smakować trochę inaczej i mieć inną konsystencję. Na pewno okażą się nieco twardsze niż świeże lub mrożone. Uważaj na to, jeśli zupę przyrządzasz również dla rodzinnych seniorów!
A zupa grzybowa z mrożonych grzybów? W smaku taka zupa jest w zasadzie nie do odróżnienia od zupy ze świeżych grzybów.
Zupa grzybowa z makaronem, czyli jak urozmaicić tradycyjny smak
Zupa grzybowa zmieni swój smak nie tylko wówczas, gdy zastosujesz inny niż dotychczas typ grzybów. Możesz dowolnie zmieniać również pozostałe składniki! Być może bardziej niż tradycyjna, zasmakuje Ci zupa grzybowa z makaronem albo z… kaszą jęczmienną? Jeśli wybierzesz wersję z makaronem (a zupa nie będzie podawana od razu po przygotowaniu), makaron koniecznie ugotuj oddzielnie. Pozostawiony w zupie do kolejnego dnia zamieni ją w brzydką breję!
W przypadku kaszy pamiętaj, aby nie dodać jej zbyt dużo – zwykle wystarczy 1 łyżka suchej kaszy na osobę. Podczas gotowania kasza zwiększy swoją objętość, a zupa zgęstnieje.
Tradycyjna zupa grzybowa, czyli zupa grzybowa z ziemniakami, nabierze nowego wyrazu także wtedy, gdy dodasz do niej składniki znane z kuchni azjatyckiej! Zamiast śmietany użyj mleczka kokosowego, marchew zastąp szpinakiem, a jako przyprawy zastosuj imbir, sok z cytryny i ostre chilli! Chochla takiej zupy w talerzu z pewnością pozytywnie zaskoczy Twoich gości.
Zupa grzybowa krem czy tradycyjna? Tajemnice przyrządzania najlepszej zupy grzybowej
Jak powstaje najlepsza zupa grzybowa? Każdy kucharz ma własne sekrety, którymi niechętnie dzieli się z innymi. Zwykle cała tajemnica tkwi w zastosowanych składnikach – im lepszej są jakości, tym smaczniejsza zupa powstaje.
Znaczenie mają także kuchenne akcesoria. Porządny garnek emaliowany lub ze stali nierdzewnej, z grubym dnem ułatwi Ci gotowanie. Takie naczynie równomiernie się nagrzeje i nie przypali grzybów podczas ich podsmażania.
Dla wielu osób najsmaczniejszą wersją jest zupa grzybowa krem. Jak ją zrobić? Po prostu zblenduj tradycyjną zupę! Jeśli chcesz, możesz ugotować ją bez ziemniaków, a na talerze dodać chrupiące grzanki.
Zupa grzybowa to jedno z najsmaczniejszych jesiennych dań. Jeśli więc należysz do miłośników podgrzybków i maślaków, zdecydowanie powinna zagościć w Twojej kuchni. Spróbuj! Przepis wcale nie jest trudny, a zupa świetnie udaje się nawet osobom, które nie mają zbytniego doświadczenia w kuchni!
Czytaj także:
Zupa ogórkowa – jak zrobić najlepszą?
Najlepsza zupa gulaszowa – jak ją przygotować?
Zupa pomidorowa – szybko i smacznie!
Zupa meksykańska – jak przyrządzić?
Domowa zupa pieczarkowa – jak zrobić?
Zupa cebulowa – jak ją zrobić?
Zupa szczawiowa – szybka i tania!
Zupa fasolowa – co zrobić, by była pyszna?
Zupa tajska – jak zrobić ją dobrze?
Zupa z soczewicy – poznaj najlepsze przepisy!
Zupa dyniowa – najlepszy jesienny przepis
Rosół z kaczki – tradycyjny przepis, który warto znać
Bohater niedzielnych obiadów – ROSÓŁ