Zupa tajska – jak zrobić ją dobrze?
Uwielbiasz smaki dalekowschodniej kuchni? W takim razie zapewne rozsmakujesz się również w zupie tajskiej! To danie idealnie łączy w sobie pikantne i łagodne nuty smakowe. Jest pożywne, idealnie sprawdza się zarówno w czasie upałów, jak i chłodniejszych dni. Czy może być lepiej? Tak – zupę tajską przyrządzisz w mniej niż 30 minut!
Jak przyrządzić autentyczną zupę tajską, która zachwyci Twoje podniebienie?
Tradycyjna zupa tajska bywa podawana z kurczakiem albo z krewetkami. W obydwu wersjach smakuje równie dobrze – możesz więc wybrać tę, która jest bliższa Twojemu podniebieniu! Do zupy zawsze dodaje się świeże mięso. W przypadku krewetek masz więcej opcji – równie dobrze sprawdzają się świeże, mrożone albo blanszowane.
Zupa tajska - przepis
Prawdziwa zupa tajska? Oto składniki potrzebne do przyrządzenia 4 porcji:
- 400 g mięsa z piersi lub podudzi kurczaka (albo 400 g krewetek);
- 1 litr bulionu warzywnego albo drobiowego;
- 300 ml mleczka kokosowego;
- 1 cebula;
- 1 czerwona papryka albo ½ bakłażana;
- 3 łyżeczki czerwonej pasty curry;
- 1 łyżka oleju kokosowego;
- 1 łyżka sosu rybnego;
- 100 g makaronu ryżowego albo udon;
- przyprawy: imbir, curry, brązowy cukier, bazylia, kolendra;
- 2 łyżki soku z limonki.
Mięso pokrój w kostkę (jeśli używasz krewetek, dokładnie je oczyść). Na kuchence ustaw duży garnek z grubszym dnem (idealnie sprawdzi się garnek emaliowany albo garnek ze stali nierdzewnej). Rozgrzej olej kokosowy, dodaj pastę curry i chwilę ją podsmażaj (uważaj jednak, by nie przypalić pasty, bo stanie się gorzka!).
Dołóż mięso z kurczaka i podsmażaj przez 5 minut. W tym czasie posiekaj cebulę w drobną kostkę, a następnie dodaj ją do garnka (jeśli wybrałeś wersję zupy z krewetkami, od razu do pasty curry dodaj cebulę). Kiedy cebula się zeszkli, dołóż paprykę lub bakłażana (ewentualnie także krewetki) i podsmażaj dalej ok. 3 minuty. Teraz dołóż 1 łyżeczkę curry, sos rybny oraz brązowy cukier. Wymieszaj dokładnie, zalej bulionem i dodaj makaron. Gotuj przez 5 minut.
Do zupy dodaj po 1 łyżeczce imbiru i bazylii oraz mleko kokosowe. Dokładnie wymieszaj i zestaw z palnika.
Przygotuj głębokie talerze (w ostateczności bulionówki) i wyłóż na nie zupę. Podawaj udekorowaną listkami świeżej kolendry, z odrobiną soku z limonki.
Zupę tajską zamiast z makaronem, możesz też podać z ryżem. W takiej wersji najlepiej będzie jednak ryż ugotować oddzielnie i po prostu wyłożyć od razu na talerze. Dzięki temu nie rozgotuje się w zupie! Pamiętaj też, że gotową zupę tajską z powodzeniem możesz przechować w lodówce. Zużyj ją w ciągu kolejnych 2 dni.
Jakie są kluczowe składniki, które nadają zupie tajskiej z kurczakiem charakterystyczny aromat?
Zupa tajska z kurczakiem i mlekiem kokosowym to smak i aromat, których nie da się powtórzyć w żadnym innym daniu. Dlaczego? Sekret tkwi w przyprawach! To właśnie mieszanka aromatycznych ziół oraz lubianych w Tajlandii dodatków wpływa na smak zupy. Stąd też tak ważne jest, aby również w Twojej zupie tajskiej z kurczakiem (albo krewetkami) pojawiły się pasta curry, sok z limonki oraz sos rybny!
Wiele osób obawia się zwłaszcza tego ostatniego, czyli sosu rybnego. Uważają, że jeśli przyrządzają zupę z dodatkiem mięsa, rybny posmak nie poprawi jej smaku, ale przeciwnie – zepsuje go. To jednak nieprawda! Oryginalna zupa tajska z mlekiem kokosowym, nawet jeśli przygotowywana jest z mięsem drobiowym, zawsze zawiera dodatek sosu rybnego. Spróbuj najpierw dodać np. pół łyżki i sprawdź, jak wpływa na smak zupy. Na pewno wówczas przekonasz się do tego składnika i w zupie pojawi się jego pełna łyżka.
Tradycyjna zupa tajska - czerwona, żółta czy zielona?
Jaka jest tradycyjna zupa tajska: żółta, czerwona czy zielona? Tak naprawdę wszystkie odpowiedzi są poprawne! W Tajlandii, jak też w wielu innych azjatyckich krajach, stosuje się różnego koloru curry:
- pasta żółta curry powstaje na bazie kurkumy;
- czerwone curry powstaje głównie z chilli;
- zielone curry to połączenie zielonego chilli i kolendry.
Zależnie więc od rodzaju użytej pasty curry, zmienia się też smak zupy. Najostrzejsza jest zupa tajska z czerwonym curry – ten smak zarezerwowany jest jedynie dla osób, którym niestraszne jest przegryzanie papryczek chilli. Z kolei miłośnicy łagodniejszych smaków zdecydowanie powinni postawić na zupę tajską z żółtym curry – zwłaszcza jeśli próbują oryginalnych smaków w samej Tajlandii. We własnym domu możesz z powodzeniem używać czerwonego curry – w swojej kuchni to Ty decydujesz, ile przyprawy znajdzie się ostatecznie w daniu!
Pamiętaj też, że pastę curry możesz przyrządzić samodzielnie. Wystarczy połączyć 2 łyżeczki startego imbiru, 1 przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku oraz ½ drobno posiekanej papryczki chilli. Jeśli marzy Ci się zupa tajska z zielonym curry, do przygotowanej pasty dodaj kilka posiekanych listków kolendry.
Zupa tajska wege - sprawdź, jak smakuje!
Zupa tajska w wersji wege? Pewnie, że tak! Dla niektórych będzie to już tajska zupa rybna – jednak pamiętaj, że nie do końca tak powinno to wyglądać. Mięso ryby to nadal mięso!
Dlatego też w zupie tajskiej wege w ogóle nie powinno się ono pojawiać – i to niezależnie w jakiej formie. Zamiast tego świetnie sprawdzi się dodatek tofu albo grzybków mung. Tofu dodaj w takiej samej ilości, w jakiej dołożyłbyś do zupy mięso. Pokrój je w kostkę i wymieszaj z łyżką soku z limonki i łyżką sosu sojowego. Podsmaż na suchej patelni. Tak przygotowane tofu wyłóż od razu na talerze (w ostateczności możesz dodać je pod koniec gotowania do garnka z zupą). Do zalania porcji tofu wystarczy chochla zupy.
Grzybki mung przed dodaniem do zupy porządnie namocz przez minimum 30 minut. Potem pokrój je w cienkie paseczki. Do przygotowania 4 porcji zupy wystarczy ok. 8-10 grzybków.
Zupa tajska to jedno z najprostszych, a jednocześnie najsmaczniejszych dań wywodzących się z dalekowschodniej kuchni. Pysznie smakuje z wieloma dodatkami: wegetariańskimi, mięsnymi albo rybnymi. Jeśli więc nigdy dotąd nie miałeś okazji spróbować tego dania, pora nadrobić zaległości! Wybierz się do sklepu po podstawowe składniki i do dzieła!
Czytaj także:
Zupa ogórkowa – jak zrobić najlepszą?
Najlepsza zupa gulaszowa – jak ją przygotować?
Aromatyczna zupa grzybowa – sprawdź, jak ją przyrządzić!
Zupa pomidorowa – szybko i smacznie!
Zupa meksykańska – jak przyrządzić?
Domowa zupa pieczarkowa – jak zrobić?
Zupa cebulowa – jak ją zrobić?
Zupa szczawiowa – szybka i tania
Zupa fasolowa – co zrobić, by była pyszna?
Zupa z soczewicy – poznaj najlepsze przepisy!
Zupa dyniowa – najlepszy jesienny przepis
Rosół z kaczki – tradycyjny przepis, który warto znać
Bohater niedzielnych obiadów – ROSÓŁ