Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zupa ogórkowa – jak zrobić najlepszą?

2023-09-04
Zupa ogórkowa – jak zrobić najlepszą?

Tradycyjna zupa ogórkowa, przyrządzona na domowym bulionie, to dla wielu smak dzieciństwa. Nic nie może się z nim równać! Chciałbyś cieszyć się tym daniem również w swojej kuchni? Pomożemy! Sprawdź, jak przyrządzić wyśmienitą zupę ogórkową i jak pysznie odmienić jej klasyczną wersję.

zupa ogórkowa

Jak przygotować zupę ogórkową o intensywnym i świeżym smaku?

Przepis na zupę ogórkową na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prosty. Wystarczy spory garnek, do którego wrzucisz kilka składników i gotowe! Dlaczego więc Twoja zupa ogórkowa nie zawsze smakuje tak, jak to sobie wymarzyłeś? Sekret tkwi w jakości i ilości zastosowanych składników!
O czym powinieneś pamiętać, aby w Twojej kuchni powstała domowa, najlepsza zupa ogórkowa? Przepis, nawet najbardziej dopracowany, nie ułatwi Ci uzyskania zamierzonego smaku, jeśli nie będziesz zwracał uwagi na składniki. Jeśli to tylko możliwe sięgaj więc po domowe ogórki kiszone. Te, które ukisiłeś samodzielnie, mają najlepiej dla Ciebie dobrane proporcje soli i innych dodatków. Powstanie więc z nich taka zupa, jaką lubisz najbardziej.
Klasyczna zupa ogórkowa nie obejdzie się też bez domowego bulionu. Przyrządź go na dobrej jakości mięsie drobiowym, wieprzowym albo na żeberkach. Dzięki temu zyskasz pewność, że w Twojej kuchni powstanie idealna zupa ogórkowa. Jak zrobić ją krok po kroku, by w talerzach domowników nie pozostała nawet jedna łyżka? Już wyjaśniamy!

Przepis na zupę ogórkową - jakie składniki są niezbędne?

Na początek ważna uwaga: jeśli nie masz czasu i chcesz ułatwić sobie gotowanie, przyrządź zupę ogórkową z przecieru, dodając go do bulionu ze sklepu. Taka zupa powstanie dosłownie w 5 minut! Pamiętaj jednak, że zupa ogórkowa z przecieru ogórkowego nigdy nie będzie tak smaczna, jak zupa ugotowana tradycyjnie.
Jak więc przyrządzić tę klasyczną zupę ogórkową? Przepis wymaga użycia następujących składników:

  • 2 łyżki masła;
  • 1 cebula;
  • 1,5 litra domowego bulionu;
  • 350 g ziemniaków (można zastąpić je ryżem albo makaronem);
  • 500 g kiszonych ogórków;
  • 200 g śmietany 18% lub 30% (jeśli użyjesz śmietany 30%, zupa będzie miała łagodniejszy smak);
  • opcjonalnie: 1 średnia marchewka.

Weź spory garnek ze stali nierdzewnej albo garnek emaliowany z grubym dnem (w naczyniach tego typu łatwiej równomiernie podsmażać składniki) i rozpuść w nim masło. Dodaj posiekaną drobno cebulę i pokrojoną w kostkę marchewkę (jeśli jej używasz). Kiedy cebula się zeszkli, wlej do garnka bulion i gotuj ok. 5 minut.
W międzyczasie obierz ziemniaki, a potem pokrój je w kostkę. Jeśli przyrządzasz zupę z makaronem lub ryżem, pomiń ten krok, a wybrany dodatek do zupy ugotuj oddzielnie i wyłóż bezpośrednio na talerze. Dzięki temu nie napęcznieje w zupie i nie zamieni jej w nieapetyczną breję! Ziemniaki dodaj do zupy i gotuj 10 minut pod przykryciem.
Przygotuj ogórki. Obierz je ze skóry albo opłucz pod bieżącą wodą i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Dodaj je do zupy i gotuj kolejnych 10 minut. Jeśli zupa będzie za gęsta albo za mało kwaśna, dolej 0,5 szklanki wody z ogórków i spróbuj ponownie.
Gotową zupę zabiel śmietaną. Do kubeczka ze śmietaną wlej kilka łyżek gotującej się zupy, wymieszaj i przelej całość do garnka. W ten sposób zahartowana śmietana nie powinna się zważyć.

Zupa ogórkowa - przyprawy

Każda chochla Twojej zupy ogórkowej będzie jeszcze smaczniejsza, jeśli do garnka dorzucisz też nieco przypraw. Poza tradycyjnie dodawanymi już solą i pieprzem, warto wzbogacić smak zupy zielem angielskim albo drobno posiekanym szczypiorkiem lub koperkiem.

Zupa z zielonych ogórków czy kiszonych?

Latem i wczesną jesienią, zamiast klasycznej zupy ogórkowej możesz też przyrządzić zupę z zielonych ogórków. Zrób ją tak samo, jak tradycyjną, ale zamiast ogórków kiszonych, użyj świeżych i gotuj je nie 10, ale 5 minut. Gotową zupę podziel na porcje, przelewając ją w głębokie talerze albo bulionówki. Podawaj na ciepło z gotowanym ryżem.
Taka zupa ogórkowa będzie lżejsza i łagodniejsza w smaku – idealna na upały! Do klasycznej zupy z kiszonych ogórków wrócisz nieco później, kiedy na dworze zrobi się chłodniej. Wówczas tradycyjna ogórkowa świetnie Cię rozgrzeje, a dodatkowo zadbasz z nią o odporność.

Zupa ogórkowa na żeberkach? Nie zawsze! Poznaj przepisy na zupę w wersji wege

W wielu domach przygotowywana jest klasyczna ogórkowa na rosole. Taką wersję zupy lubią zwłaszcza młodsze dzieci. Tradycyjnie jednak można także przyrządzić zupę ogórkową na żeberkach. Taka wersja będzie miała bardziej wyrazisty smak – zdecydowanie więc przypadnie do gustu dorosłym. Trzeba też będzie nieco dłużej ją gotować – żeberka wieprzowe wymagają dłuższego przyrządzania niż np. mięso drobiowe.
Jeśli nie jadasz mięsa, wciąż możesz cieszyć się smakiem tej pysznej zupy. Przygotuj po prostu zupę ogórkową w wersji wegetariańskiej! Wystarczy, że nieco zmodyfikujesz przepis i przyrządzisz zupę na bazie bulionu warzywnego. Zamiast klasyczną śmietaną zabiel ją wówczas mlekiem kokosowym albo śmietaną wegańską. Dobrze wykonana ogórkowa wege z pewnością przypadnie do gustu Tobie i pozostałym domownikom.

Jakie przyprawy odmienią smak klasycznej zupy ogórkowej?

Jak sprawić, by smak Twojej zupy ogórkowej stał się jeszcze głębszy i bardziej wyrazisty? Postaw na dodatkowe przyprawy! Na początek dodaj liście laurowe i lubczyk – to dodatki, które idealnie podkręcają smak tradycyjnych potraw. Możesz też pokusić się o szczyptę majeranku. Jeśli Twoja zupa będzie zbyt łagodna w smaku, zakwaś ją sokiem z cytryny, wodą z ogórków albo octem!

Praktyczne wskazówki, czyli jak przygotować ogórki i zagęścić zupę

O czym warto wiedzieć, zanim zabierzesz się za gotowanie zupy ogórkowej? Ogórki, wyjęte wprost ze słoika, będą bardzo słone. Dlatego też przed starciem na tarcie warto obrać je lub wypłukać. Zawsze ścieraj je na grubych oczkach tarki – ścieranie na drobnych oczkach zakończy się uzyskaniem, często zbyt wodnistej, ogórkowej pulpy. Nie wpłynie ona na smak zupy, ale Twoja ogórkowa będzie prezentowała się mało apetycznie.
Przed dodaniem do zupy, starte ogórki możesz też przesmażyć na łyżce masła. Dzięki temu uzyskają ciekawszy, głębszy smak!
Co zrobić, gdy Twoja zupa będzie zbyt rzadka? Jeśli masz więcej czasu, po prostu zdejmij z zupy pokrywkę i gotuj, aż nadmiar płynu odparuje. Zupę możesz też zagęścić łyżeczką mąki ziemniaczanej rozmieszanej wodą albo gęstą śmietaną.

Przechowywanie zupy ogórkowej - co trzeba wiedzieć?

Jeśli przyrządzisz większą ilość zupy ogórkowej i nie zjesz jej od razu, po prostu przechowaj ją w lodówce. Zupa może w niej postać nawet do 3 dni! Odgrzana będzie smakowała tak samo dobrze, jak świeża.
Zupę ogórkową możesz też mrozić. W tym przypadku trzymaj się jednak zasady, że do mrożenia nadaje się jedynie zupa przed zabieleniem, bez dodatku ziemniaków, ryżu czy makaronu. Jeśli więc podczas gotowania widzisz, że zupy powstało za dużo, część przeznaczoną do mrożenia odlej do osobnego garnka jeszcze przed dodaniem do całości wspomnianych składników.

Zupa ogórkowa to jedna z najlepiej znanych, najczęściej przyrządzanych zup polskiej kuchni. Od pokoleń zachwyca swoim smakiem i aromatem, a przy tym jest bardzo zdrowa! Koniecznie więc powinna pojawiać się także w Twojej kuchni! Zrobiona raz, na pewno na stałe zagości w menu!

Czytaj także:
Najlepsza zupa gulaszowa - jak ją przygotować?
Aromatyczna zupa grzybowa - sprawdź, jak ją przyrządzić!
Zupa pomidorowa - szybko i smacznie!
Zupa meksykańska - jak przyrządzić?
Domowa zupa pieczarkowa - jak zrobić?
Zupa cebulowa - jak ją zrobić?
Zupa szczawiowa - szybka i tania!
Zupa fasolowa - co zrobić, by była pyszna?
Zupa tajska - jak zrobić ją dobrze?
Zupa z soczewicy - poznaj najlepsze przepisy!
Zupa dyniowa – najlepszy jesienny przepis
Rosół z kaczki - tradycyjny przepis, który warto znać
Bohater niedzielnych obiadów - ROSÓŁ

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel