Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zupa szczawiowa – szybka i tania!

2023-08-28
Zupa szczawiowa – szybka i tania!

Zupa szczawiowa kilkadziesiąt lat temu królowała latem na polskich stołach. Dziś, nieco zapomniana, w domach pojawia się bardzo rzadko. Wielu osobom kojarzy się bowiem z daniem kwaśnym, a co za tym idzie, niezbyt smacznym. Warto jednak zmienić nastawienie i wypróbować sprawdzony przepis na zupę szczawiową. Efekt mile Cię zaskoczy!

zupa szczawiowa

Jak przyrządzić smaczną zupę szczawiową, która dostarczy Ci niezbędnych składników odżywczych?

Tajemnicą tradycyjnej zupy szczawiowej jest przede wszystkim dobrej jakości mięso. Najlepiej wykorzystać różne jego gatunki – wówczas smak zupy staje się bogatszy. Idealnie sprawdzi się połączenie drobiu i wieprzowiny. Postaw więc np. na wieprzowe żeberka i skrzydło, korpus lub szyję z indyka. Ponadto przygotuj szczaw – jako składnik zupy równie dobrze posłuży Ci szczaw świeży, jak i taki ze słoika.

Zupa szczawiowa - jak zrobić polską klasykę?

Do przyrządzenia zupy szczawiowej potrzebujesz:

  • ok. 500 g surowego mięsa;
  • pęczek włoszczyzny (seler, pietruszka, marchew, por);
  • 400 g szczawiu;
  • 1 cebulę;
  • 2 litry wody;
  • 200 g śmietany 18%;
  • przyprawy: sól, pieprz, 2 listki laurowe, 3 kuleczki ziela angielskiego;
  • jajka i ugotowane ziemniaki (do wyłożenia na talerz).

Duży garnek (np. garnek ze stali nierdzewnej albo garnek emaliowany) ustaw na kuchence i włóż do niego mięso. Zalej wodą, dodaj 1,5 łyżeczki soli i zagotuj. Kiedy na wierzchu pojawią się tzw. szumy, zbierz je i usuń. Zmniejsz moc palnika, dodaj liście laurowe or az ziele angielskie i gotuj przez ok. 1 godzinę. Po tym czasie dodaj do zupy obrane warzywa i gotuj kolejne 30 minut, aż zmiękną. Pod koniec gotowania wyjmij z garnka cebulę.
Dobrze opłucz świeży szczaw, usuń ogonki liści, a resztę drobno posiekaj. Dodaj do zupy. Poczekaj, aż liście zwiędną i zmienią kolor na lekko brązowy. Szczaw ze słoika nie wymaga oczyszczania – po prostu dodaj go od razu do garnka z zupą i zagotuj. Po chwili wyłącz palnik.
Do kubeczka ze śmietaną dodaj odrobinę gorącej zupy i dobrze wymieszaj. Całość przelej do garnka. Spróbuj i w razie konieczności dopraw jeszcze zupę solą i pieprzem.
Przygotuj głębokie talerze albo bulionówki. Na każdy wyłóż ziemniaki i pokrojone w ósemki jajko. Możesz też wyłowić jedną marchewkę, pokroić ją i dodać po kilka plasterków na talerze. Zalej dodatki zupą szczawiową – przepis na oryginalną, klasyczną wersję przewiduje, że danie podasz na stół od razu.

Zupa szczawiowa z ziemniakami - składniki niezbędne do przyrządzenia tradycyjnej i odmienionej zupy

Najprostsza zupa szczawiowa, czyli taka, na jaką właśnie podaliśmy przepis, jest bardzo tradycyjna, typowa dla polskiej kuchni. Stąd też pojawiają się w niej włoszczyzna czy ziemniaki. Nie oznacza to jednak, że zupa szczawiowa z ziemniakami to jedyna możliwa opcja! Jeśli unikasz ich w diecie, równie dobrze sprawdzi się np. zupa szczawiowa z ryżem. W tej wersji także będzie pyszna! Ryż ugotuj oddzielnie i dodaj prosto na talerz.
Czy można podać zupę szczawiową z makaronem? Jest to dość niestandardowe połączenie, ale jeśli masz ochotę, wypróbuj je! Wybierz klasyczne nitki – jak do rosołu albo zdecyduj się na lane kluski.

Łagodniejsza szczawiowa - wykorzystaj odpowiednią śmietanę!

Obawiasz się, że zupa szczawiowa będzie zbyt kwaśna i Twoi bliscy nie zechcą jej jeść? W takim razie zamiast śmietany 18% wybierz słodką kremówkę! Już jedna łyżka złagodzi kwaskowaty posmak zupy. Możesz też dodać do szczawiowej odrobinę sody oczyszczonej (maksymalnie 1 łyżeczkę). Soda ma odczyn zasadowy, który wyrówna kwaśny odczyn Twojej zupy.

Świeży szczaw czy zupa szczawiowa ze słoika? Poznaj różnice!

Czy smak zupy szczawiowej zmienia się zależnie od tego, jakiego szczawiu użyjesz? Zupa szczawiowa ze świeżego szczawiu jest kwaskowata – dlatego też jej smak często bardziej odpowiada dorosłym niż dzieciom. Świeży szczaw wymaga też doprawienia i dosolenia.
Z kolei zupa szczawiowa z przecieru częściej odpowiada nawet maluchom. Szczaw ze słoika bywa jednak mocno dosolony. Często jest też zmielony na prawie gładką masę – zwróć na to uwagę, jeśli zależy Ci na konkretnej konsystencji zupy.
Czasem w sklepach znajdziesz ponadto zupę szczawiową ze słoika, która wymaga jedynie podgrzania i od razu jest gotowa do jedzenia. To dobra opcja dla zabieganych – warto jednak przed zakupem sprawdzić skład dania i upewnić się, że nie zawiera zbyt wielu konserwantów!

Zupa szczawiowa bez mięsa? To da się zrobić!

Tradycyjna zupa szczawiowa przyrządzana jest na sporej ilości mięsa. Możesz jednak je pominąć! Zupa szczawiowa wege powstanie, kiedy zamiast zalanego wodą mięsa użyjesz bulionu warzywnego. Do wyboru masz koncentraty bulionów w słoiczkach dostępne w sklepach albo bulion domowy. Ten drugi wymaga jednak uprzedniego ugotowania (warto to zrobić raz w większym garnku, a potem podzielić bulion i zamrozić w kilku porcjach).
W ostateczności sięgnij po kostki rosołowe warzywne, ale w tym przypadku szczególnie dokładnie sprawdzaj skład – takie kostki często zawierają sporo sztucznych dodatków!
Zupa szczawiowa bez mięsa będzie równie pyszna, jak ta przyrządzona w klasyczny sposób! Jeśli sam jadasz mięso, a zupę w wersji wegetariańskiej przyrządzasz dla znajomych, pamiętaj też, aby nie stosować tradycyjnej śmietany. Zastąp ją np. gęstym mlekiem kokosowym.
A jeśli ma powstać w pełni wegańska zupa szczawiowa? Przepis bez mięsa zmodyfikuj dodatkowo tak, aby nie dodawać jajek! Zamiast nich użyj po prostu większej ilości ziemniaków. Ewentualnie możesz dodać pokrojone w kostkę, podsmażone wędzone tofu.

Zupa szczawiowa dla starszych pokoleń to często smak dzieciństwa. Dla obecnych dzieciaków – zupełna nowość! Czy warto wypróbować ją w swojej kuchni? Oczywiście! Każda chochla takiej zupy to bogactwo witamin C, B, A oraz E. Szczaw zawiera także duże ilości fosforu i potasu. Co więcej, kwaśny smak idealnie gasi pragnienie i sprawdza się w czasie upalnych dni. Sprawdź sam – być może tradycyjna szczawiowa zagości w Twoim domu na dłużej!

Czytaj także:
Zupa ogórkowa – jak zrobić najlepszą?
Najlepsza zupa gulaszowa – jak ją przygotować?
Aromatyczna zupa grzybowa – sprawdź, jak ją przyrządzić!
Zupa pomidorowa – szybko i smacznie!
Zupa meksykańska – jak przyrządzić?
Domowa zupa pieczarkowa – jak zrobić?
Zupa cebulowa – jak ją zrobić?
Zupa fasolowa – co zrobić, by była pyszna?
Zupa tajska – jak zrobić ją dobrze?
Zupa z soczewicy – poznaj najlepsze przepisy!
Zupa dyniowa – najlepszy jesienny przepis
Rosół z kaczki – tradycyjny przepis, który warto znać
Bohater niedzielnych obiadów – ROSÓŁ

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel