Zupa cebulowa – jak ją zrobić?
Zupa cebulowa to potrawa, która do polskiej kuchni przywędrowała z Francji. Jej miłośnicy dobrze znają zalety dania: jest sycące, aromatyczne i bardzo zdrowe! Jeśli więc do tej pory nie byłeś przekonany do tego rodzaju zupy, być może pora przełamać się i spróbować? Domowa zupa cebulowa, którą przyrządzisz z samodzielnie wybranych składników, ma szansę przypaść do gustu także Tobie!
Jak przyrządzić wyśmienitą zupę cebulową? Rozgrzej swoje podniebienie!
Francuska zupa cebulowa to najczęściej tzw. zupa cebulowa krem podawana z grzankami albo chrupiącym, świeżym pieczywem. Jeśli jednak wolisz przyrządzić danie o mniej jednolitej konsystencji, również możesz to zrobić. Taka zupa cebulowa absolutnie nie straci swoich walorów smakowych ani aromatycznych!
Jak ugotować to słynne francuskie danie? Przygotuj głęboki garnek, deskę do krojenia, ostry nóż i kilka składników!
Zupa cebulowa - przepis
Składniki na zupę cebulową to:
- 1 kg cebuli;
- 70 g masła;
- 1 szklanka wytrawnego, białego wina;
- 700 ml bulionu;
- sól, pieprz, tymianek do smaku.
Jeśli do zupy planujesz podać także grzanki, potrzebna będzie również 1 francuska bagietka, ząbek czosnku oraz 100 g ulubionego sera.
Cebulę obierz i pokrój w półplastry. W szerokim garnku z grubym dnem (sprawdzi się np. garnek emaliowany albo garnek ze stali nierdzewnej) roztop masło. Dodaj cebulę i podsmażaj ją ok. 25 minut, co jakiś czas mieszając. Pod koniec smażenia cebula powinna być skarmelizowana, czyli zmięknąć i zachwycać brązowo-złotym kolorem. Jeśli jeszcze tak nie wygląda, podsmażaj ją nieco dłużej.
Skarmelizowaną cebulę zalej białym winem. Zwiększ moc palnika i podsmażaj całość 3 minuty. Dolej bulion i gotuj dalej przez ok. 30 minut (na małym ogniu, pod przykryciem). Dodaj przyprawy, a potem, jeśli chcesz, zblenduj zupę na krem. I gotowe! Do podawania zupy cebulowej najlepiej sprawdzają się głębokie talerze albo bulionówki.
Jak przyrządzić grzanki do Twojej zupy cebulowej? Bagietkę pokrój na kromki i podpiecz na suchej patelni albo w piekarniku rozgrzanym do 220°C (kontroluj stopień zrumienienia!). Pod koniec pieczenia natrzyj kromki czosnkiem i posyp startym serem. Trzymaj na patelni lub w piekarniku aż ser całkowicie się roztopi.
Najlepsza zupa cebulowa? Sekret tkwi w składnikach!
Wydaje Ci się, że prawdziwa zupa cebulowa to coś więcej? Nie może być aż tak łatwa w przygotowaniu, jak podaliśmy to w naszym przepisie? Nic bardziej błędnego! Prosta zupa cebulowa swój niepowtarzalny smak zyskuje dzięki odpowiednio dobranym składnikom najlepszej jakości.
Duże znaczenie mają zwłaszcza wino oraz bulion. Najlepsza zupa cebulowa powstaje z aromatycznego bulionu wołowo-drobiowego o intensywnym, zdecydowanym smaku. A wino? Tradycyjnie we Francji do zupy dodawane jest białe wino wytrawne. Jeśli jednak wolisz, aby Twoja zupa miała delikatniejszy smak, zastąp je ulubionym wermutem. Niektórzy wraz z winem dodają do zupy ok. 50-60 ml brandy, sherry albo koniaku. Ten zabieg sprawia, że zupa staje się odrobinę słodsza.
Czy można przygotować zupę cebulową bez dodatku alkoholu? Oczywiście! W tej wersji dodaj po prostu więcej bulionu lub wody. Nie martw się o smak – Twoja zupa wciąż będzie równie pyszna i na pewno na talerzach biesiadników nie pozostanie po niej ani jedna łyżka!
Zupa cebulowa z grzankami i serem - dodatki, dzięki którym wzbogacisz smak zupy
Zupa cebulowa z grzankami to klasyk, od którego warto rozpocząć przygodę z zupami tego typu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś z czasem zaczął modyfikować dobrze już znane danie. Jak?
Ciekawym zabiegiem będzie przygotowanie zupy cebulowej z serem dodanym bezpośrednio do wywaru. W ten sposób złagodzisz i wzbogacisz smak zupy. Stanie się ona również gęstsza – im więcej sera dodasz, tym gęstszą zupę uzyskasz.
Pamiętaj, by ser dodawać zawsze pod koniec gotowania i czekać, aż się rozpuści. Jeśli planujesz przygotować cebulową zupę krem, ser dodaj już po zblendowaniu składników.
Jaki ser wybrać? Ulubiony żółty albo mozzarellę. Wiele osób przyrządza też zupę cebulową z serkiem topionym o wybranym smaku. Taka wersja smakuje nawet dzieciom!
Jeszcze inny ciekawy dodatek do zupy cebulowej to… ziemniaki i marchewka. Na wskazaną w przepisie podstawowym ilość składników wystarczą 3 średnie ziemniaki i jedna marchew. Warzywa pokrój w kostkę i podsmaż przez 5 minut. Dodaj do zupy razem z bulionem. Zupa cebulowa z ziemniakami będzie równie pyszna, gdy warzywa pozostawisz w kawałkach, jak i wtedy, gdy zblendujesz całość na krem.
Zupa cebulowa wege - jak ją przyrządzić?
Czy można przygotować wegetariańską zupę cebulową, która nie straci walorów smakowych klasycznej wersji? W zasadzie tak. Zamiast bulionu wołowo-drobiowego użyj warzywnego, a masło zastąp oliwą. Spokojnie możesz też zrezygnować z dodatku alkoholu, bądź zastąpić wino lekkim cydrem! Jeśli smak wegańskiej zupy cebulowej będzie dla Ciebie zbyt łagodny, dodaj do niej odrobinę octu winnego oraz łyżeczkę musztardy.
Do zupy cebulowej wege przygotuj też nieco inne dodatki. Świetnie sprawdzą się np. niewielkie grzanki (bułkę lub chleb pokrój w kostkę i podpraż na suchej patelni), czy wegański ser. Jako dodatek do zupy możesz wybrać także wędzone tofu albo pieczoną ciecierzycę.
Tofu podsmaż na patelni z dodatkiem wędzonej papryki, soli i pieprzu. Ugotowaną ciecierzycę dopraw z kolei słodką papryką, bazylią i solą, a potem piecz w temp. 180°C przez 20-30 minut. Będzie pyszna i chrupiąca! Wyłóż ją bezpośrednio na talerz i zalej zupą (najlepsza proporcja to ok. 60 g ciecierzycy i chochla zupy).
Niezależnie od tego, jaką wersję zupy cebulowej przyrządzasz (wegańską czy tradycyjną) pamiętaj, że nie musisz serwować dania od razu po przygotowaniu! Zupa cebulowa może być przechowywana w lodówce nawet przez kilka dni.
Zupa cebulowa w wielu osobach wzbudza początkowo niechęć – jej smak kojarzy się z ostrą świeżą cebulą, która nie każdemu odpowiada. To mylne skojarzenie mija jednak już po spróbowaniu pierwszej łyżki zupy, a cebulowa szybko zyskuje nowych zwolenników. Jeśli więc nie wiesz, jaką zupę podać na rodzinnym obiedzie, aby przełamać rutynę, postaw właśnie na dowolną wersję zupy z cebuli!
Czytaj dalej:
Zupa ogórkowa – jak zrobić najlepszą?
Najlepsza zupa gulaszowa – jak ją przygotować?
Aromatyczna zupa grzybowa – sprawdź, jak ją przyrządzić!
Zupa pomidorowa – szybko i smacznie!
Zupa meksykańska – jak przyrządzić?
Domowa zupa pieczarkowa – jak zrobić?
Zupa szczawiowa – szybka i tania!
Zupa fasolowa – co zrobić, by była pyszna?
Zupa tajska – jak zrobić ją dobrze?
Zupa z soczewicy – poznaj najlepsze przepisy!
Zupa dyniowa – najlepszy jesienny przepis
Rosół z kaczki – tradycyjny przepis, który warto znać
Bohater niedzielnych obiadów – ROSÓŁ