Zupa pomidorowa – szybko i smacznie!
Znasz kogoś, kto nie przepada za zupą pomidorową? My także nie! Wiemy również, że zupa pomidorowa bywa przyrządzana na wiele różnych sposobów – nie tylko jako metoda na wykorzystanie resztek niedzielnego rosołu. Jeśli więc do tej pory zawsze przyrządzałeś ją w dokładnie ten sam sposób, sprawdź nasze porady, zainspiruj się i przeprowadź udane kuchenne eksperymenty!
Jakie składniki są niezbędne do stworzenia smakowitej zupy pomidorowej? Od czego zacząć?
Zupa pomidorowa w wielu domach powstaje w ekspresowym tempie. Po prostu – pozostały z poprzedniego dnia (albo specjalnie na tę okazję ugotowany) rosół doprawia się dodatkiem koncentratu pomidorowego i śmietany. Gotowe! I choć każda łyżka tak przyrządzonej zupy znajduje wielu zwolenników, wiemy, że można inaczej – bardziej aromatycznie i smakowicie!
Zupa pomidorowa - przepis na danie ze świeżymi pomidorami
Przede wszystkim, zamiast koncentratu pomidorowego warto przyrządzić zupę na bazie świeżych pomidorów! Wybieraj dojrzałe, soczyste sztuki! Przed dodaniem ich do zupy pomidory dobrze jest obrać ze skóry. Ten proces wcale nie zabiera wiele czasu – o ile oczywiście sparzysz pomidory! Jak to zrobić? Natnij każde warzywo od spodu na krzyż. Następnie ułóż pomidory w dość płaskim naczyniu. Zagotuj wodę i zalej pomidory wrzątkiem. Odczekaj ok. 20 sekund i wyjmij je.
Postaraj się nie trzymać pomidorów dłużej w wodzie – nie chcesz przecież od razu ich ugotować! Teraz zacznij obierać – delikatnie podważaj skórkę od miejsca nacięcia. Powinna łatwo sama odchodzić. Jeśli tak się nie stanie, zanurz ponownie pomidory we wrzątku na kilka sekund.
Obrane pomidory pokrój na mniejsze kawałki. Jeśli zamierzasz na koniec je zblendować, bo przyrządzasz zupę krem, kawałki nie muszą być bardzo drobne ani równe. Jeśli z kolei cząstki pomidorów mają pozostać w zupie wyraźnie wyczuwalne, lepiej będzie pokroić je dokładniej. Dzięki temu zarówno smak, jak i wygląd zupy będą idealne! I to niezależnie od tego, czy ostatecznie powstanie zupa pomidorowa z ryżem, czy z makaronem!
Zupa pomidorowa z passaty, pomidorów świeżych czy z puszki? Wybierz swoją ulubioną!
Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów i pomidorówka z koncentratu to niejedyne możliwości! Do przygotowana zupy możesz zastosować także pomidory z puszki, przecier pomidorowy albo passatę. Czym będą różniły się w smaku poszczególne wersje zupy?
- Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów pozostanie najbardziej aromatyczna. Jest też najzdrowszą wersją zupy, pełną witamin i cennych minerałów. Jednak jej konsystencja nie każdemu odpowiada – zwłaszcza jeśli z pomidorów nie usuniesz gniazd nasiennych i w zupie widoczne pozostaną niewielkie pesteczki. Często też zupa ze świeżych pomidorów wymaga zagęszczenia albo dłuższego gotowania i odparowania nadmiaru płynów.
- Zupa pomidorowa z passaty ma łagodny smak i jedwabistą konsystencję. Taką zupę uwielbiają szczególnie maluchy! Jest też bardzo łatwa w przygotowaniu – zwłaszcza jeśli postawisz na passatę zawierającą już niektóre z przypraw (np. bazylię i oregano). Wówczas wystarczy tylko połączyć passatę z bulionem, zabielić i w zasadzie można już szykować głębokie talerze albo bulionówki!
- Zupa z koncentratu pomidorowego, czyli klasyk w wielu polskich domach, to smak bardzo zbliżony do zupy z passaty. Łatwiej jednak w tym przypadku go zintensyfikować – koncentrat sam w sobie ma smak głębszy niż passata.
- Zupa pomidorowa z pomidorów z puszki będzie bardziej kwaśna i intensywna niż wersja przyrządzona na bazie passaty lub koncentratu pomidorowego. Nie każdy polubi ją w oryginalnej wersji – stąd też wiele osób przełamuje smak zupy z pomidorów w puszce odrobiną cukru. Dobrym pomysłem jest też połączenie w proporcjach 50/50 pomidorów z puszki i passaty pomidorowej.
- Zupa pomidorowa z przecieru smakuje niemal identycznie jak zupa z passaty pomidorowej. Nic dziwnego – skład tych dwóch produktów bywa identyczny! W czym więc tkwi różnica? Przecier pomidorowy (zwłaszcza domowy) jest gęstszy niż passata.
Zupa pomidorowa bez mięsa? Jak najbardziej!
Najlepsza tradycyjna zupa pomidorowa powstaje przy zastosowaniu bulionu drobiowego albo wołowo-drobiowego. Czy wobec tego zupa pomidorowa wege również może się udać? Pewnie, że tak! Zupę pomidorową bez mięsa ugotujesz np. na bazie bulionu warzywnego. Będzie równie aromatyczna i esencjonalna, co wersja mięsna! Jeśli Twoja zupa ma być wersją zupełnie wegańską, pamiętaj przy tym, aby nie zabielać jej klasyczną śmietaną! Zamiast niej zastosuj jedną ze śmietanek wegańskich albo mleczko kokosowe.
Czy zupa pomidorowa na warzywach będzie sycąca? Wszystko zależy od tego, jakie dodatki do niej dobierzesz! Na talerzach nie musi przecież pojawiać się chochla zupy, którą klasycznie zalejesz makaron albo ryż. Wegetariańska pomidorówka – zwłaszcza w wersji zupy kremu – świetnie będzie smakowała także z grzankami, pieczoną ciecierzycą albo dodatkiem tofu!
Zupa pomidorowa z makaronem to nie wszystko! Jakie dodatki i przyprawy warto dodać, aby wzbogacić tradycyjny smak?
Zupa pomidorowa z makaronem czy z ryżem – która wersja jest Twoją ulubioną? Czy wiesz, że te klasyczne dodatki warto czasem zamienić na nieco bardziej oryginalne? Twoja zupa będzie równie smaczna, a przy tym nigdy Ci się nie znudzi! Wypróbuj np. zupę pomidorową podaną z grzankami albo groszkiem ptysiowym. Możesz też przyrządzić pomidorową zupę krem i podać ją z prażonymi ziarnami słonecznika albo pestkami dyni.
Zwróć też uwagę na przyprawy! Sól i pieprz to nie wszystko, co podkreśli smak Twojej pomidorówki. Być może chciałbyś, aby zupa nabrała śródziemnomorskiego charakteru? Nic prostszego! Dodaj do niej bazylię, oregano, tymianek i odrobinę ziół prowansalskich.
Zimą z kolei wyczaruj rozgrzewającą zupę pomidorową. Przyprawy, po które warto sięgnąć w tym przypadku to chilli, ostra papryka, szczypta imbiru albo odrobina curry. Pamiętaj, by tego typu przyprawy dodawać do zupy małymi porcjami. Dzięki temu będziesz mógł przez cały czas kontrolować jej smak!
Prawdziwa zupa pomidorowa - przepis i garść porad
Najlepsza zupa pomidorowa? Przepis na to tradycyjne, dobrze znane danie jest dość łatwy. Przygotuj:
- 1 kg mięsa (może to być mieszanka wołowiny i drobiu albo wieprzowina);
- włoszczyzna (marchewka, pietruszka, seler, por);
- 2 l wody;
- koncentrat lub passata pomidorowa – ok. 200 g;
- 100 g śmietany 18%;
- liść laurowy, 2 ziarenka ziela angielskiego, sól, pieprz;
- ryż, makaron lub inne dodatki do podania zupy;
- garść posiekanej natki pietruszki lub koperku.
Prawdziwa zupa pomidorowa - przepis na wykonanie dania
Średniej wielkości garnek (może to być garnek ze stali nierdzewnej albo garnek emaliowany) ustaw na kuchence. Włóż do niego mięso i zalej 2 litrami wody. Pamiętaj, że rodzaj mięsa decyduje w dużym stopniu o tym, jak szybko zupa będzie gotowa oraz jak bardzo intensywny stanie się jej smak. Zupa na wołowinie gotuje się najdłużej, a jej smak jest bardzo wyrazisty. Najszybciej powstaje z kolei zupa na bazie mięsa drobiowego – taka zupa będzie też najłagodniejsza.
Do zalanego wodą mięsa dodaj liść laurowy, ziele angielskie, szczyptę pieprzu i zagotuj. Na powierzchni wody na pewno zauważysz szumy – zbierz je łyżką i usuń. Gotuj mięso na małej mocy palnika, zależnie od rodzaju, od 30 minut (drób) do godziny (wołowina). W międzyczasie obierz i opłucz włoszczyznę. Dodaj warzywa do mięsnego wywaru i gotuj dalej ok. 20 minut (do miękkości warzyw). Jeśli do zupy dodasz więcej marchwi, uzyskasz delikatny, słodkawy posmak. Zazwyczaj wystarcza dodatek 2 średnich marchewek.
Pod koniec gotowania wyjmij z zupy mięso. Teraz dołóż koncentrat pomidorowy albo passatę. Pomidory, niezależnie od ich formy, dodawaj partiami. Za każdym razem sprawdzaj, czy zupa osiągnęła już smak, na którym Ci zależy. Kiedy tak się stanie, dodaj śmietanę. Najpierw jednak połącz ją z kilkoma łyżkami wrzącej zupy – dzięki temu śmietana nie zważy się w zupie. Zupę przelej do talerzy i udekoruj natką pietruszki lub koperkiem.
Zupa pomidorowa to prawdziwy klasyk na polskich stołach! W wielu domach z talerzy znika chętniej niż niedzielny rosół. W czym tkwi sekret? Metodą prób i błędów znaleziono w nich ulubioną wersję znanej zupy. Ty także możesz to zrobić – na początek wypróbuj nasze pomysły!
Czytaj także:
Zupa ogórkowa – jak zrobić najlepszą?
Najlepsza zupa gulaszowa – jak ją przygotować?
Aromatyczna zupa grzybowa – sprawdź, jak ją przyrządzić!
Zupa meksykańska – jak przyrządzić?
Domowa zupa pieczarkowa – jak zrobić?
Zupa cebulowa – jak ją zrobić?
Zupa szczawiowa – szybka i tania!
Zupa fasolowa – co zrobić, by była pyszna?
Zupa tajska – jak zrobić ją dobrze?
Zupa z soczewicy – poznaj najlepsze przepisy!
Zupa dyniowa – najlepszy jesienny przepis
Rosół z kaczki – tradycyjny przepis, który warto znać
Bohater niedzielnych obiadów – ROSÓŁ