Zupa meksykańska – jak przyrządzić?
Sycące danie jednogarnkowe, które rozgrzeje Cię, gdy na dworze zrobiło się chłodniej? Wypróbuj zupę meksykańską! Jest pożywna, pysznie smakuje, a do tego nie wymaga specjalnych kulinarnych umiejętności. Sam też zdecydujesz, czy Twoja zupa ma być pikantna, czy wolisz jednak jej łagodną wersję.
Jak przygotować autentyczną zupę meksykańską, która ożywi Twoje podniebienie? O czym musisz pamiętać?
Oryginalna zupa meksykańska to pojęcie dość ogólne. Dlaczego? W Meksyku zupy jedzone są często i bardzo chętnie. Zachwycają przy tym kolorami, smakiem i aromatem – nic więc dziwnego, że stały się znakiem rozpoznawczym meksykańskiej kuchni. Nie można jednak twierdzić, by istniała jedna właściwa zupa, stanowiąca wyróżnik Meksyku.
Prawdziwa zupa meksykańska, niezależnie od jej rodzaju, jest dość pikantna. Często jednymi z głównych składników są kukurydza i fasola. Meksykanie chętnie sięgają także po mięso (a zwłaszcza wieprzowinę) i pokrojoną w paski tortillę.
W Polsce bardzo często przyrządza się zupę meksykańską z mięsem mielonym, które nadaje daniu odpowiednio głęboki smak. Można podsmażyć je i po prostu dodać do zupy albo uformować z mięsa niewielkie pulpeciki.
Jak przygotować zupę meksykańską? Prosty przepis na to danie znajdziesz poniżej. Sprawdź, czy rozsmakujesz się w nim Ty i Twoi najbliżsi!
Zupa meksykańska - przepis. Które składniki najbardziej wpływają na jej smak?
Jak przyrządzić klasyczną zupę meksykańską? Składniki to:
- 400 g mięsa mielonego;
- 1 cebula;
- 1 marchewka;
- 3 ząbki czosnku;
- puszka czerwonej fasoli;
- puszka kukurydzy;
- puszka krojonych pomidorów;
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego;
- 1 litr bulionu lub wody;
- sól, pieprz, słodka papryka, chilli, kminek, kolendra, oregano;
- opcjonalnie: 2-3 ziemniaki.
Przygotuj szeroki garnek (może to być garnek ze stali nierdzewnej, lekki garnek aluminiowy albo garnek emaliowany). Wlej do niego oliwę, dodaj pokrojoną w drobną kostkę cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek i podsmażaj, aż cebula się zeszkli. Odsuń warzywa na bok (albo zdejmij je z patelni) i wyłóż na nią mięso mielone. Dodaj do niego przyprawy, dokładnie wymieszaj i usmaż. W międzyczasie pokrój marchewkę w półplastry, a ziemniaki (jeśli je dodajesz) w kostkę. Dodaj marchew do mięsa, zamieszaj i zalej szklanką bulionu. Duś ok. 20 minut. Do zupy dodaj pomidory z puszki i gotuj kolejnej 5 minut. Wlej resztę bulionu, dodaj odcedzone kukurydzę i fasolę. Jeśli dodajesz ziemniaki, również dołóż je teraz. Zupę gotuj jeszcze 25 minut. Po tym czasie ewentualnie dopraw do smaku.
Przelej na głębokie talerze albo bulionówki podawaj od razu. Zupę meksykańską możesz też przechować w lodówce przez ok. 2-3 dni.
Zasmakowała Ci nasza klasyczna zupa meksykańska? Przepis warto co jakiś czas urozmaicać i zmieniać, aby danie na pewno Ci się nie znudziło! Jak to zrobić? Możesz np. przyrządzić zupę meksykańską z papryką. Wystarczy, że do podstawowego przepisu dodasz 1-2 pokrojone w kostkę papryki – dołóż je w tym samym czasie, co marchewkę.
Klasyczna zupa meksykańska - jak dobrze ją doprawić?
Jak sprawić, aby każda chochla Twojej klasycznej zupy meksykańskiej znikała z talerzy w okamgnieniu? Poza dobrej jakości mięsem i warzywami w kuchni meksykańskiej ogromne znaczenie mają przyprawy! Warto hojnie dodawać je do zupy. Nie zaczynaj jednak od razu od ogromnych ilości przypraw – zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ich smaku! Zupa stanie się wówczas zbyt pikantna albo zyska mocno ziołowy posmak, który nie do końca może Ci odpowiadać.
Jak więc poprawić smak zupy meksykańskiej? Przyprawy dodawaj małymi porcjami – zacznij od szczypty albo połowy łyżeczki do herbaty. Zamieszaj dokładnie zupę, spróbuj i dopiero gdy uznasz, że smak nie jest pełny, dodaj kolejną porcję przypraw. Poza podstawowymi ziołami, które wymieniliśmy w przepisie, możesz dodać do zupy także wędzoną paprykę, tymianek albo natkę pietruszki.
Zupa meksykańska z kurczakiem i inne sposoby, by poprawić teksturę i smak zupy
Lubisz eksperymentować w kuchni? W takim razie tradycyjna zupa meksykańska (a nawet zupa meksykańska z pulpecikami) w Twoim domu może nabrać nowego wyrazu! Wystarczy, że zmienisz niektóre składniki – np. dodasz paprykę lub szpinak. Co jeszcze warto przetestować?
Postaw na inne mięso. Jeśli do tej pory gotowałeś zupę z dodatkiem wieprzowiny lub wołowiny, teraz przygotuj zupę meksykańską z kurczakiem. Będzie nieco lżejsza i mniej kaloryczna od tradycyjnej wersji.
Możesz też przyrządzić zupę meksykańską z batatami. Dodaj je pod koniec gotowania, w momencie, w którym do zupy dorzuciłbyś ziemniaki. Zupa z batatami zyska słodkawy posmak – wielu osobom świetnie komponuje się on z ostrymi przyprawami i równoważy pikanterię dania.
A może zależy Ci na chrupiącym dodatku do zupy, ale klasyczne grzanki nie wydają Ci się dobrym pomysłem? Jak już wspomnieliśmy, w Meksyku popularne jest dodawanie do zupy pasków tortilli – wcześniej najczęściej praży się je na patelni albo podpieka. Zamiast nich równie dobrze sprawdzą się… nachosy! Zupa meksykańska z nachosami ucieszy zwłaszcza dzieci – jesteśmy pewni, że zjedzą każdą porcję, a na talerzach nie pozostanie nawet 1 łyżka dania!
Warzywa w zupie meksykańskiej - kukurydza, pomidory i fasola
W Meksyku tradycyjnie nie stosuje się warzyw w puszkach, lecz świeżą kukurydzę, fasolę i pomidory. Ty też możesz tak przygotować swoją zupę, choć wówczas na jej przyrządzenie będziesz musiał poświęcić więcej czasu. Fasolę np. trzeba zalać wodą dzień wcześniej, a potem dobrze ugotować. Kukurydza w kolbach dostępna jest z kolei w sklepach dość krótko (pamiętaj jednak, że możesz ją zamrozić).
Jeśli jednak się spieszysz, pozostań przy pierwotnym przepisie. Czy warzywa z puszek są zdrowe? Jak najbardziej! Wciąż zawierają sporo wartości odżywczych – śmiało więc stosuj je, gdy przygotowujesz pyszną zupę rodem z Meksyku!
Zupa meksykańska to danie, które sprawdzi się o każdej porze roku. Szczególnie dobrze będzie smakowało jesienią i zimą – wspaniale Cię wówczas rozgrzeje – i to nie tylko smakiem! Równie mocno na Twoje zmysły podziała wspomnienie gorącej ojczyzny pysznej zupy. Spróbuj i przekonaj się osobiście!
Czytaj także:
Zupa ogórkowa – jak zrobić najlepszą?
Najlepsza zupa gulaszowa – jak ją przygotować?
Aromatyczna zupa grzybowa – sprawdź, jak ją przyrządzić!
Zupa pomidorowa – szybko i smacznie!
Domowa zupa pieczarkowa – jak zrobić?
Zupa cebulowa – jak ją zrobić?
Zupa szczawiowa – szybka i tania!
Zupa fasolowa – co zrobić, by była pyszna?
Zupa tajska – jak zrobić ją dobrze?
Zupa z soczewicy – poznaj najlepsze przepisy!
Zupa dyniowa – najlepszy jesienny przepis
Rosół z kaczki – tradycyjny przepis, który warto znać
Bohater niedzielnych obiadów – ROSÓŁ