Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najlepsza zupa gulaszowa – jak ją przygotować?

2023-08-11
Najlepsza zupa gulaszowa – jak ją przygotować?

Zupa gulaszowa to tradycyjne danie kuchni węgierskiej. Jest sycąca, bardzo aromatyczna i rozgrzewająca. Brzmi pysznie? W takim razie koniecznie powinieneś jej spróbować! Nie musisz jednak czekać do urlopowego wyjazdu – pyszną, tradycyjną zupę gulaszową przyrządzisz także we własne kuchni!

zupa gulaszowa

Jakie są najlepsze gatunki mięsa do przygotowania smakowitej zupy gulaszowej? Wołowina, wieprzowina a może... kurczak?

Zupa gulaszowa tradycyjnie przygotowywana była przez węgierskich pasterzy. Wrzucali oni wszystkie potrzebne składniki do kociołka, który następnie umieszczali nad ogniskiem. W kociołku zawsze musiało znaleźć się miejsce dla smalcu, papryki, cebuli i oczywiście mięsa. Jakiego? Dawniej niemal zawsze przyrządzano zupę gulaszową z wołowiny.
Obecnie jednak, kiedy pasterski kociołek nad ogniskiem zamieniony został na garnek w domowej kuchni, odstępstwa możliwe są i w kwestii mięsa. Wielu kucharzy poleca połączenie 2 gatunków mięsa – wołowiny i wieprzowiny. Dzięki temu zupa staje się jeszcze bardziej smakowita i aromatyczna!
W wielu domach gotuje się także zupę gulaszową z wieprzowiny. Danie w tej wersji powstaje zdecydowanie szybciej niż przy zastosowaniu wołowiny! Prosta zupa gulaszowa z wieprzowiny będzie smakowała najlepiej, jeśli użyjesz szynki, karczku lub biodrówki (albo mieszanki tych gatunków mięs). Możesz też przyrządzić zupę gulaszową z łopatki wieprzowej – taka wersja będzie równie smaczna!
A zupa gulaszowa z kurczakiem? Jeśli chcesz, w Twojej zupie może pojawić się odrobina mięsa drobiowego. Niech jednak nie stanowi ono podstawy dania – mięso drobiowe jest zbyt lekkie i chude.

Warzywa i przyprawy, które nadają węgierskiej zupie gulaszowej charakterystyczny smak - o czym nie możesz zapomnieć!

Równie ważnym składnikiem, co mięso w węgierskiej zupie gulaszowej są warzywa! Każda chochla zupy, którą nakładasz na głębokie talerze domowników i gości powinna być ich pełna. Na jakie warzywa postawić? Oczywiście w garnku musi pojawić się papryka i cebula – bez nich nie istnieje prawdziwa zupa gulaszowa! Składniki, które również warto dodać to:

  • marchewka;
  • korzeń pietruszki;
  • czosnek;
  • pomidory (mogą to być również pomidory z puszki).

A ziemniaki? Jedni je dodają, inni – zastępują makaronem. Jeszcze inni kucharze łączą ziemniaki i makaron w jednym daniu. Podsumowując, zupa gulaszowa z ziemniakami czy bez? Zdecyduj wedle własnego uznania! Nie bój się przy tym, że zbyt mocno zmodyfikujesz oryginalny przepis. Zależnie od regionu i pomysłowości kucharzy powstało już wiele wariacji dotyczących tradycyjnego przepisu na zupę gulaszową! Przykład? Zupa gulaszowa z fasolą i pieczarkami!

Zupa gulaszowa - przyprawy

Węgrzy bardzo cenią sobie smak przypraw i hojnie dodają je do dań. Przypraw nie może więc zabraknąć także w zupie gulaszowej! Powinna znaleźć się w niej przynajmniej 1 łyżka słodkiej papryki, soli, tymianku i oregano. W nieco mniejszej ilości dodaj pieprz, ostrą paprykę i kmin rzymski.
Węgrzy dodają do zupy gulaszowej także ajvar, czyli tradycyjną ostrą pastę na bazie bakłażana, papryki i chilli. Jeśli znajdziesz ją w sklepie, koniecznie wypróbuj!

Zupa gulaszowa z pieczarkami - czyli jak zrobić wegetariańską wersję węgierskiego specjału?

Jednym z podstawowych składników tradycyjnej zupy gulaszowej jest mięso. Czy wobec tego wegetarianie i weganie nie mogą cieszyć się smakiem tego wyjątkowego dania? Oczywiście, że mogą! Trzeba tylko zamienić mięso na inne źródło białka oraz dodać nieco więcej przypraw. Najlepsza zupa gulaszowa wege powstanie z dodatkiem ciecierzycy, soczewicy albo fasoli. Smak dania uzupełnią także dodatki: chilli, seler, szczypiorek i kminek.
Do zupy w wegetariańskiej wersji z powodzeniem możesz dodać też grzyby. Najprościej będzie przygotować zupę gulaszową z pieczarkami, ale równie dobrze sprawdzą się boczniaki czy kurki. Taką zupę śmiało rozlej w bulionówki i podaj nawet mięsożercom – także im smak dania przypadnie do gustu!

Zupa gulaszowa z kluseczkami? Sposoby na urozmaicenie tradycyjnego dania

Najlepsza zupa gulaszowa to taka, która najbardziej smakuje Tobie i Twojej rodzinie. Wypróbuj więc tradycyjny przepis, a potem pozwól sobie na modyfikacje i eksperymenty!
Zawsze pamiętaj jednak, że na smak dania wpływ mają nie tylko zastosowane składniki, ale też akcesoria kuchenne. Postaw więc przede wszystkim na porządny garnek z grubym dnem, w którym ciepło będzie równomiernie się rozchodziło, a podsmażane na początkowym etapie gotowania mięso się nie przypali. Świetnie sprawdzi się tu garnek emaliowany albo garnek ze stali nierdzewnej. Potem możesz dowolnie próbować różnych wersji zupy gulaszowej. Najpopularniejsze to:

  • zupa gulaszowa z kluseczkami, czyli dodanymi do zupy kluskami lanymi lub zacierkami, które zastępują ziemniaki;
  • zupa gulaszowa z kulkami z mięsa mielonego, które podawane są na talerzu w formie klopsików;
  • zupa gulaszowa z mięsem wędzonym albo kiełbasą;
  • zupa gulaszowa z makaronem o nietypowym kształcie (tę wersję najczęściej przyrządza się, jeśli zupę mają ze smakiem zjeść także dzieci).

Porady, dzięki którym Twoja zupa będzie jeszcze lepsza - poznaj nasze kuchenne triki!

O czym jeszcze warto pamiętać, kiedy gotujesz zupę gulaszową? Wielu kucharzy jest zdania, że pyszne węgierskie danie najlepiej jest przyrządzić dzień przed podaniem. Wówczas potrawa ma czas, aby przejść smakami składników i każdej przyprawy. Gotową zupę pozostaw więc do wystudzenia, a potem umieść w lodówce (możesz ją przechowywać do 3-4 dni).
Jeśli zamiast ziemniaków stawiasz na makaron i nie planujesz zjadać zupy od razu, nie dodawaj go do dania! Kolejnego dnia rozgotowany pod wpływem ciepła makaron zamieni Twoją wspaniałą zupę w nieestetyczną breję! Zamiast tego makaron nałóż na talerze tuż przed podaniem. Ta sama zasada dotyczy klusek w zupie. Wyjątkiem będą zacierki, czyli rodzaj drobnych, dość twardych kluseczek.

Węgierska zupa gulaszowa cieszy się popularnością na całym świecie. I nie bez powodu! Swoim smakiem i aromatem zachwyciła już niejedną osobę. Jeśli Ty także jesteś miłośnikiem rozgrzewających, pikantnych dań, zdecydowanie powinieneś jej spróbować. Z naszymi radami gotowanie na pewno będzie łatwiejsze, a efekt – zachwycający!

 
Czytaj także:
Zupa ogórkowa – jak zrobić najlepszą?
Aromatyczna zupa grzybowa – sprawdź, jak ją przyrządzić!
Zupa pomidorowa – szybko i smacznie!
Zupa meksykańska – jak przyrządzić?
Domowa zupa pieczarkowa – jak zrobić?
Zupa cebulowa – jak ją zrobić?
Zupa szczawiowa – szybka i tania!
Zupa fasolowa – co zrobić, by była pyszna?
Zupa tajska – jak zrobić ją dobrze?
Zupa z soczewicy – poznaj najlepsze przepisy!
Zupa dyniowa – najlepszy jesienny przepis
Rosół z kaczki – tradycyjny przepis, który warto znać
Bohater niedzielnych obiadów – ROSÓŁ

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel