Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zupa fasolowa – co zrobić, by była pyszna?

2023-08-30
Zupa fasolowa – co zrobić, by była pyszna?

Zupa fasolowa to smaczne i sycące danie jednogarnkowe, które idealnie sprawdza się jako obiad albo kolacja. Wiele osób szczególnie docenia jego smak w trakcie chłodniejszych, jesiennych i zimowych miesięcy. Ty również chciałbyś serwować fasolową, ale nie jesteś pewien, jaki przepis wybrać? Zaraz wszystko stanie się jasne!

zupa fasolowa

Jak przyrządzić smaczną zupę fasolową, która rozgrzeje Twoje podniebienie? Świeże składniki to podstawa

Chciałbyś, by w Twojej kuchni powstała aromatyczna zupa fasolowa, której nikt się nie oprze? W takim razie zwróć szczególną uwagę na to, jakich składników używasz do jej przyrządzenia! Idealny smak uzyskasz, jeśli zdecydujesz się na połączenie różnych rodzajów mięs i wędlin. Jednym z nich koniecznie jednak powinien być wędzony boczek! Poza nim do zupy fasolowej warto dodać żeberka albo (jeśli bardziej odpowiada Ci mniej kaloryczna wersja) dobrej jakości kiełbasę. Czy można dodać jedno i drugie? Pewnie! Taką wersją zupy fasolowej na pewno zdobędziesz uznanie zwłaszcza amatorów tradycyjnej polskiej kuchni!
Na ostateczny efekt wpływ ma także to, jakich naczyń używasz. Jeśli wybierzesz garnek z grubym dnem, możesz być pewien, że rozgrzeje się on równomiernie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podsmażyć niektóre składniki – i to bez ryzyka ich przypalenia. Do przygotowania zupy fasolowej świetnie sprawdzi się garnek ze stali nierdzewnej albo garnek emaliowany.
I ostatnia ważna uwaga – nie spiesz się, gdy przyrządzasz zupę fasolową! Przepis wymaga dość długiego gotowania dania, ale to właśnie ten proces w dużej części odpowiada za to, jak ostatecznie smakuje Twoja zupa.

Tradycyjna zupa fasolowa - przepis, który zawsze się sprawdza!

Tradycyjna zupa fasolowa to połączenie kilku składników. Potrzebne będą:

  • 250 g fasoli piękny jaś;
  • 1 litr bulionu (opcjonalnie);
  • 3 litry wody;
  • 4 ziemniaki;
  • 2 marchewki;
  • pietruszka;
  • ½ selera;
  • 250 g wędzonego boczku bez skóry;
  • 300 g kiełbasy (lub 400 g żeberek);
  • cebula;
  • 1 ząbek czosnku;
  • przyprawy: sól, pieprz, majeranek, listek laurowy, ziele angielskie, słodka papryka.

Jak powstaje tradycyjna zupa fasolowa? Przepis wymaga podzielenia przygotowań na dwie części. Wieczorem zalej fasolę ok. 1 litrem wody i pozostaw w lodówce do napęcznienia. Fasola powinna odstać min. 10 godzin. Nie przedłużaj nadmiernie tego procesu. Po ok. 20 godzinach moczenia fasoli mogą rozpocząć się procesy fermentacyjne – a zapewne nie na takim efekcie Ci zależy!
Następnego dnia odlej wodę, w której moczyła się fasola, a samą fasolę przepłucz i przełóż do dużego garnka. Zalej fasolę wodą z bulionem (albo samą wodą). Dodaj liście laurowe i ziele angielskie. Jeśli używasz żeberek, również włóż je teraz do garnka. Zagotuj całość i gotuj 35 minut (a w wersji z żeberkami 1 godz. i 30 minut). Ziemniaki, marchew, pietruszkę i seler pokrój w kostkę i dodaj do zupy. Gotuj kolejnych 20 minut – do miękkości warzyw. W tym czasie pokrój w kostkę boczek, cebulę i kiełbasę (jeśli jej używasz). Podsmaż wszystko na osobnej patelni. Pod koniec smażenia dołóż też na patelnię przeciśnięty przez praskę czosnek. Całą zawartość patelni przełóż następnie do garnka z zupą. Dodaj przyprawy i gotuj jeszcze ok. 20 minut.
Przygotuj głębokie talerze i przelej do nich zupę. Możesz też pozostawić ją na noc w lodówce – kolejnego dnia smak zupy będzie jeszcze lepszy!
Zupę fasolową podawaj ze świeżym pieczywem albo grzankami posmarowanymi masłem czosnkowym.

Czy należy zawsze namaczać fasolę przed gotowaniem? Zupa fasolowa z puszki i inne wersje

Czy moczenie fasoli przed gotowaniem zawsze jest konieczne? Tak i nie. Namaczanie fasoli suchej jest niezbędne, aby pozbyć się z niej substancji wzdymających. Jeśli jednak zapomniałeś ją przygotować, nic straconego! Awaryjnie możesz zalać fasolę wrzątkiem i moczyć przez ok. 1 godzinę. Potem odlej wodę i postępuj jak w podstawowym przepisie. Możesz też ugotować zupę z fasolą z puszki. Taka wersja powstanie o wiele szybciej niż tradycyjna.

Jak przyrządzić zupę fasolową z puszki?

Zagotuj wodę i dodaj do niej kiełbasę oraz warzywa (pietruszkę, seler, marchewkę, ziemniaki). Na osobnej patelni podsmaż cebulę i wędzony boczek. Kiedy gotowane warzywa zmiękną, dodaj do nich boczek z cebulą oraz fasolę. Gotuj całość jeszcze 5-6 minut. Jeśli chcesz, do wzbogacenia smaku zupy w tej wersji przyda się łyżka koncentratu pomidorowego. Dodaj go w tym samym czasie co fasolę.

Zupa fasolowa z ziemniakami lub makaronem? Dodatki, które odmienią tradycyjną zupę

Jeśli kiedykolwiek znudzi Ci się zupa fasolowa z ziemniakami, czyli tradycyjna wersja dania, możesz spróbować nieco ją odmienić. Jak? Wykorzystaj makaron! Zupa fasolowa z makaronem będzie równie sycąca co tradycyjna wersja – już jedna chochla sprawdzi się w formie zaspokajającego nawet spory głód obiadu. W tym przypadku jednak zupę ugotuj bez makaronu – dodasz go bezpośrednio do przygotowanej bulionówki lub talerza. Dzięki temu zupa nawet po 2-3 dniach będzie nie tylko dobrze smakowała, ale też apetycznie wyglądała! Rozgotowany makaron z kolei zamieniłby ją w breję!
Jak jeszcze odmienisz tradycyjną zupę fasolową? Jeśli chcesz, by była lżejsza, zamiast klasycznej fasoli użyj… fasolki szparagowej! Takie danie sprawdzi się nawet wiosną i latem, kiedy stawiasz na mniej sycące i zawiesiste dania.

Zupa fasolowa wege? Jak najbardziej!

Czy można przygotować zupę fasolową wege? Oczywiście, że tak! Wegetariańska fasolowa również będzie sycąca i aromatyczna. Wystarczy, że przygotowując zupę według tradycyjnego przepisu, pominiesz dodatek mięsa i wędliny. Zamiast nich dodaj więcej ziemniaków – nawet 500-600 g. Możesz też zwiększyć ilości pozostałych warzyw. Dodaj 2-3 korzenie pietruszki i cały seler sporej wielkości. Nie dodawaj jedynie zbyt wiele marchwi – jeśli będzie jej za dużo, zupa zyska słodkawy posmak!

Zupa fasolowa, niezależnie od tego w jakiej wersji zostanie przyrządzona, zawsze cieszy się dużym powodzeniem wśród domowników i gości. I nic dziwnego! To pyszne danie sprawdzi się przy wielu okazjach: zarówno jako tradycyjny obiad, kolacja, jak i dodatkowe ciepłe danie podane podczas dłuższego przyjęcia. Pozbądź się więc wątpliwości i przygotuj zupę fasolową według naszego przepisu. Na pewno nie raz zagości w Twoim domu!

Czytaj także:
Zupa ogórkowa – jak zrobić najlepszą?
Najlepsza zupa gulaszowa – jak ją przygotować?
Aromatyczna zupa grzybowa – sprawdź, jak ją przyrządzić!
Zupa pomidorowa – szybko i smacznie!
Zupa meksykańska – jak przyrządzić?
Domowa zupa pieczarkowa – jak zrobić?
Zupa cebulowa – jak ją zrobić?
Zupa szczawiowa – szybka i tania!
Zupa tajska – jak zrobić ją dobrze?
Zupa z soczewicy – poznaj najlepsze przepisy!
Zupa dyniowa – najlepszy jesienny przepis
Rosół z kaczki – tradycyjny przepis, który warto znać
Bohater niedzielnych obiadów – ROSÓŁ

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel