Jak przyrządzić kanie?
Czubajka kania to grzyb o dużym, białawym kapeluszu i wyjątkowym, lekko orzechowym smaku. Jego walory doceniano już wieki temu – kanie na polskich stołach królowały jesienią nawet w XVIII w. Z przepisów na przyrządzenie tych pysznych grzybów warto korzystać również dzisiaj – tym bardziej że przepyszny obiad z kani przyrządzisz w zaledwie 20 minut!
Jak przygotować kanie przed gotowaniem czy smażeniem? Nasze inspiracje
Jak przyrządzić kanie? Najprostszy sposób to usmażenie ich w taki sam sposób jak… kotletów schabowych! Zanim jednak wyciągniesz deski do krojenia i patelnie, przygotuj grzyby do smażenia.
Jak przygotować kanie do smażenia? Dokładnie oczyść je na sucho albo umyj. Następnie odetnij trzonki – są niesmaczne, często wręcz zdrewniałe. Dlatego też do smażenia wykorzystuje się tylko kapelusze grzybów. Przed usmażeniem możesz je dodatkowo namoczyć w mleku.
Grzyby kanie - jak przyrządzić?
Co jeszcze trzeba wiedzieć, kiedy przygotowujesz kanie? Jak przyrządzić te grzyby? Równie popularne, co podawanie kani w formie kotletów jest przygotowanie grzybów w śmietanie. Możesz też przygotować flaczki z kani. W tym przypadku potrzebne będą Ci ostre noże kuchenne, którymi pokroisz kapelusze kani w dość cienkie paski.
Czy do przyrządzenia obiadu wystarczy Ci jedna kania? Jak przygotować ją do zjedzenia? Jeśli obiad przyrządzasz dla 1-2 osób, możesz wykorzystać tylko jedną, dorodną kanię! Jak przyrządzić taki okaz? Najprościej kapelusz pokroić na 3-4 kawałki i każdy z nich usmażyć w formie kotleta.
Jakie są tradycyjne metody przyrządzania kani w kuchni polskiej? Powróć do nieśmiertelnej klasyki!
Jak zrobić kanie w panierce? Zadanie to nie wymaga szczególnych kulinarnych umiejętności. Potrzebna będzie Ci bułka tarta, jajko oraz przyprawy (sól, pieprz, tymianek). Jajko wybij na talerzyk i lekko rozkłóć. Bułkę wysyp na drugi talerz i połącz z przyprawami.
Jak zrobić kanie w jajku z tego przepisu? Po prostu – umyte kapelusze grzybów zamocz w jajku, a potem w bułce tartej z przyprawami. Kładź na dobrze rozgrzanej patelni z dodatkiem oliwy lub oleju do smażenia. Przygotuj kuchenne łopatki i przewróć grzyby po ok. 3 minutach smażenia.
Jak przyrządzić kanie w mleku? Wersja dla delikatnego podniebienia
Jeśli chcesz, przed smażeniem możesz namoczyć kanie w mleku. Dzięki temu wydobędziesz pełnię ich smaku i zmiękczysz grzyby. Będą więc o wiele bardziej delikatne. Kanie umieść w miseczce i zalej mlekiem na minimum godzinę (możesz też zalać je mlekiem wieczorem i odstawić na całą noc do lodówki).
Jakie przyprawy i dodatki najlepiej pasują do kani? Warte uwagi pomysły
Kanie świetnie smakują podawane dokładnie z takimi dodatkami, co klasyczne kotlety. Możesz więc śmiało sięgnąć po ziemniaki albo dowolne kluski. Obok na talerzu ułóż ogórki kiszone lub surówkę z kapusty. Zamiast tradycyjnej wersji, świetnie będą smakowały też grzyby podane z dodatkiem śmietany.
Jak przyrządzić kanie w śmietanie? Potrzebny będzie Ci szeroki rondel lub garnek (może to być garnek emaliowany albo garnek ze stali nierdzewnej). Roztop w nim łyżkę masła i podsmaż kanie. Następnie dopraw grzyby solą, pieprzem i tymiankiem. Wyłóż na nie kilka łyżek gęstej śmietany 18% i podsmażaj do uzyskania takiej konsystencji sosu, jaka najbardziej Ci odpowiada.
Czy kanie można suszyć albo marynować? Jak zatrzymać smaki jesieni na zimę?
Czy kanie można przechować dłużej, a więc zamarynować je lub ususzyć? Oczywiście, że tak! Przyrządzone w taki sposób staną się pysznym dodatkiem do dań albo samodzielną przekąską podczas przyjęć. Kanie susz dokładnie tak, jak inne grzyby.
Jak zrobić kanie w zalewie octowej? Przygotuj zalewę podobną do tej, jaką przyrządzasz do marynowania innych grzybów. Zalej nią kanie, zakręć słoiki i odstaw na ok. 3-4 tygodnie. Pamiętaj tylko o jednym – kiedy zastanawiasz się, jak zrobić kanie w occie, nie zapomnij najpierw ich obsmażyć (w jajku i bułce)! Dopiero tak przygotowane grzyby umieszczaj w słoikach!
Jak smażyć kanie, aby były smaczne i aromatyczne? O czym powinieneś pamiętać?
Zastanawiasz się, jak zrobić kanie smażone, by smakowały wszystkim domownikom? Przede wszystkim nie trzymaj ich zbyt długo na patelni! Jak przyrządzić kanie na patelni? Wystarczy obsmażać je po ok. 3 minuty z każdej strony. Jeśli chcesz dodatkowo, by były bardziej chrupiące, zanurz grzyby w panierce po 2 razy.
Jeśli z kolei Twoje danie ma być mniej kaloryczne, zastanów się, jak przyrządzić kanie bez panierki. Masz przynajmniej dwie możliwości.
- Wykorzystaj blachy do pieczenia. Ułóż na nich kapelusze grzybów, skrop oliwą i piecz w temp. 200° przez ok. 15 minut.
- Usmaż bez panierki. Jak przygotować kanie smażone w ten sposób? Na patelni roztop 1-2 łyżki masła i podsmażaj grzyby z obu stron do zrumienienia. Będą równie smaczne, jak klasycznie smażone w panierce, ale o wiele mniej kaloryczne!
Jak przyrządzić kanie do smażenia? Nie zapomnij jeszcze oprószyć grzybów solą i pieprzem. Smak kań świetnie podkreśli też tymianek. Po przyprawy sięgaj więc pewnie, niezależnie od tego, którą wersję dania wybrałeś.
Smażone, pieczone albo w sosie śmietanowym – kanie smakują wyśmienicie w niejednym wydaniu! Jeśli więc tylko znajdziesz je podczas grzybobrania (albo w sklepie) nie wahaj się i koniecznie przynieś je do domu. Na pewno nie pożałujesz tej decyzji!
Czytaj także:
Grzyby jadalne – jak je rozpoznać?
Jak długo gotować grzyby? Poradnik
Jak przyrządzić rydze?
Jak przyrządzić smardze?
Jak mrozić grzyby?
Jak zbierać grzyby?
Marynowane grzyby: prawdziwki, maślaki, podgrzybki, a może kurki? Przedstawiamy 4 marynaty grzybowe!
Suszenie grzybów bez tajemnic! – 8 domowych sposobów na suszenie grzybów
Jak zrobić sos grzybowy?
Aromatyczna zupa grzybowa – sprawdź, jak ją przyrządzić!
Boczniaki z patelni – 2 pomysły na szybki obiad