Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Marynowane grzyby: prawdziwki, maślaki, podgrzybki, a może kurki? Przedstawiamy 4 marynaty grzybowe!

2022-09-26
Marynowane grzyby: prawdziwki, maślaki, podgrzybki, a może kurki? Przedstawiamy 4 marynaty grzybowe!

Sezon na grzyby trwa. Podgrzybki, zajączki, maślaki, borowiki. Dla każdego coś pysznego. Dla osób kochających grzyby, to mały raj i najlepszy czas na przetwory. Bo w końcu czy jest coś smaczniejszego, niż domowe grzyby marynowane do obiadu? Grzybki marynowane, to też świetny pomysł na przyjęcie, można je podać same lub jako jeden ze składników sałatek czy koreczków. Dlatego warto już dziś wziąć się za przygotowanie domowych przetworów z grzybów i cieszyć się ich smakiem przez okrągły rok.
Już nasze babcie przygotowywały marynowane grzyby. Ich spiżarnie i piwnice były ich pełne. Małe słoiczki napełnione smakami lata w specjalnej zalewie octowej dosłownie wypełniały półki. Coś pysznego. Takie tradycyjne grzyby marynowane podawane były zawsze jako dodatek do obiadu lub przystawkę. Tak jest po dziś dzień. Oczywiście teraz możemy kupić grzyby w occie w praktycznie każdym sklepie, lecz nic nie zastąpi smaku tych własnoręcznie przygotowanych. Jak przygotować grzyby marynowane? Jaka zalewa na grzyby jest najlepsza? Poznaj nasze pyszne i sprawdzone przepisy.


Spis treści

Marynowanie grzybów – najlepszy sposób na zachowanie smaków lata

Które grzyby nadają się do marynowania?

Jak przygotować grzyby do marynowania?

Jak długo gotować grzyby?

Zalewa do grzybów – co to jest? Jak ją przygotować?

Jak pasteryzować marynowane grzyby?

Grzybki marynowane - przepis

Podgrzybki marynowane

Marynowane grzyby - maślaki

Marynowane grzyby na ostro - prawdziwki

Marynowane grzyby - kurki

Marynowanie grzybów – najlepszy sposób na zachowanie smaków lata


Prawdziwek do marynowania Florina.pl

Które grzyby nadają się do marynowania?

Zanim zabierzemy się za przygotowywanie domowych przetworów z grzybów, warto wiedzieć, które grzyby można marynować. Do marynowania nadają się właściwie wszystkie gatunki jadalnych grzybów. Najczęściej jednak wybierane są borowiki, podgrzybki, maślaki, opieńki, rydze, koźlarze, gąski, kurki czy pieczarki. Oczywiście, niektóre z wymienionych grzybów wymagają od nas troszkę więcej pracy. Przykładem są maślaki, które przez swój specyficzny śluz należy wcześniej obrać lub moczyć przez kilka godzin w solance. Do marynowania warto wybierać grzyby mniejsze i nieuszkodzone.

Jak przygotować grzyby do marynowania?

Wszystkie skarby lasu należy najpierw oczyścić z igliwia, piasku i innych zanieczyszczeń. W większości je płuczemy, przycinamy trzony, obgotowujemy od 5 do 20 minut we wrzącej wodzie z dodatkiem soli, octu lub kwasku cytrynowego. Następnie grzyby wkładamy do przygotowanych wcześniej słoików i zalewamy przygotowaną zalewą. Na koniec słoiki należy zawekować, aby domowe marynowane grzyby mogły cieszyć nas swoim smakiem również podczas zimowych, mroźnych dni.

Maślaki do marynowania ZasmkaujRadosci.pl
Jak długo gotować grzyby?

To, jak jak długo gotować grzyby zależy od ich rodzaju i wielkości. Dla przykładu – prawdziwki, koźlarze czy podgrzybki, można gotować nieco dłużej do 10-15 minut. Dlaczego? Grzyby te mają bardziej zwarty miąższ. Jednak delikatne grzyby, jak kurki maślaki, rydze czy opieńki, powinniśmy obgotowywać nie dłużej niż 5 minut.

Zbyt długo obgotowywanie grzybów powoduje późniejsze mętnienie naszej zalewy do grzybów.

Zalewa do marynowania grzybów – co to jest? Jak ją przygotować?

Aby grzyby miały smak należy je przygotować w odpowiedniej marynacie. To nic innego jak zalewa do grzybków. Najpopularniejszą formą jest zalewa octowa do grzybów. To najczęściej mieszanka wody, octu i soli, którą używa się również do przygotowania innych przetworów na zimę. Jednak w tym wypadku, taka marynata do grzybów powinna być wzbogacona o inne dodatki nadające grzybom ciekawego smaku. Do zalewy dodaje się najczęściej liście laurowe, ziela angielskie, pieprz ziarnisty i cebulę. Jednak można ją wzbogacić też o inne zioła, jak majeranek, rozmaryn czy gorczycę. Śmiało też można dodać słodką marchewkę czy ząbki czosnku. A dla osób ceniących wyraziste i pikantne smaki, dobrym rozwiązaniem są grzyby marynowane z dodatkiem chilli.

Podgrzybek do marynowania Florina.pl

Jak pasteryzować marynowane grzyby?

Tu zasada jest taka sama jak w przypadku przygotowania innych przetworów na zimę. Zaraz po zalaniu grzybów gorącą marynatą, słoiki należy mocno zakręcić i odwrócić do góry dnem. Czasem, ten zabieg jest wystarczający i nie trzeba dodatkowo pasteryzować naszych przetworów. Jednak, jeśli chcemy to zrobić, to marynowane grzyby można pasteryzować na dwa sposoby:

  1. Umieszczamy nasze słoiki z grzybami w piekarniku nagrzanym do 110 stopni na 20 minut.
  2. Umieszczamy nasze słoiki z grzybami w szerokim garnku (dobrze się tutaj sprawdzi garnek emaliowany powidlak), wypełnionym do ⅓ wypełnionym wodą i gotujemy całość około 20 minut.

Kurki do marynowania Florina.pl
Grzybki marynowane - przepisy

Znając już ogólne zasady dotyczące przygotowania marynowanych grzybów, warto poznać pyszne przepisy. Każdy z nas ma inny gust czy smak. Dlatego poniższej przepisy, z których będą się cieszyć wielbiciele tradycyjnych smaków, jak również osoby poszukujące oryginalnych połączeń.

Marynowane grzyby leśne w słoikach Florina.pl

Podgrzybki marynowane

Tradycyjny przepis na marynowane grzyby, do którego śmiało można wykorzystać również inne grzyby, takie jak borowiki. Ciekawym dodatkiem wzbogacającym smak jest tu marchewka. Koniecznie spróbujcie.

Podgrzybki marynowane – składniki:

  • około 2 kilogramy podgrzybków
  • 3 szklanki wody
  • niecałe 3/4 szklanki octu 10%
  • 3 płaskie łyżki cukru
  • 2 małe marchewki
  • 3-4 liście laurowe
  • 7-8 ziaren ziela angielskiego
  • 7-8 ziaren czarnego pieprzu
  • 1 łyżka gorczycy

Podgrzybki marynowane – przygotowanie:

  1. Przygotowujemy 6-8 słoików po 300 ml. Można też przygotować np. większą ilość słoików 200 ml. Słoiki myjemy i wyparzamy w rozgrzanym piekarniku.   
  2. Grzyby oczyszczamy. Do marynowania najlepiej pozostawić je w całości lub pokroić na większe kawałki. Można też marynować same kapelusze.
  3. W garnku zagotowujemy wodę z solą (1 łyżka soli na 1 litr wody). Gdy woda zacznie wrzeć dodajemy nasze grzyby i gotujemy całość około 5 minut. Następnie odcedzamy i płuczemy grzyby.
  4. Marchewki obieramy i kroimy w plasterki. Do każdego słoika wkładamy po kilka plasterków marchewki.
  5. Następnie każdy słoik (tak do ¾ wysokości) napełniamy grzybami.
  6. Przygotowujemy zalewę do marynowanych grzybów. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy cukier, liście laurowe, ziele angielskie, czarny ziarnisty pieprz i jedną łyżkę gorczycy. Całość gotujemy kilka minut, zmniejszamy moc palnika i wlewamy ocet spirytusowy 10%. Gotujemy jeszcze minutę.
  7. Słoiki z grzybami zalewamy gorącą zalewą, tak by ta przykryła w całości nasze grzyby.
  8. Słoiki mocno zakręcamy i odwracamy do góry dnem. W razie potrzeby słoiki można też pasteryzować.

Marynowane podgrzybki w słoiczku Florina.pl
Marynowane grzyby - maślaki

Maślaki, ze względu na ich charakterystyczny śluz, należy odpowiednio przygotować do marynowania. W większości przypadków wymienia się dwa podejścia. Najczęściej spotykaną metodą jest ta, mówiąca by obrać grzyby przed marynowaniem. Jest to dość pracochłonne. Najlepiej zabrać się za to zaraz po zebraniu maślaków, dzięki temu dużo łatwiej się je obiera. Dla osób, które lubią maślaki ze skórką też istnieje metoda. Śluzu można pozbyć się mocząc maślaki przez kilka godzin w 10% solance. Później grzyby należy kilkakrotnie wypłukać. To też dobry sposób na pozbycie się z malutki okazów, które ciężko obrać.

Maślaki marynowane – składniki:

  • 400 g małych maślaków
  • 8-10 ziaren ziela angielskiego
  • 20 ziarenek czarnego pieprzu
  • 1 łyżka ziaren gorczycy
  • 8 liści laurowych
  • 1 mała cebula
  • 1 szklanka octu
  • 4 szklanki wody
  • szczypta soli
  • 1/3 szklanki cukru

Maślaki marynowane – przygotowanie:

  1. Przygotowujemy 4 słoiki po 250-300 ml. Słoiki myjemy i wyparzamy w rozgrzanym piekarniku.
  2. Cebulę obieramy i kroimy w piórka.
  3. Na dno każdego słoika wrzucamy po 2-3 ziela angielskie, po 5 ziarenek czarnego pieprzu, po 2 liście laurowe, kilka ziaren gorczycy i kilka piórek cebuli.
  4. W garnku zagotowujemy wodę z solą (1 łyżka soli na 1 litr wody). Gdy woda zacznie wrzeć dodajemy nasze grzyby i gotujemy całość około 5 minut. Następnie odcedzamy i płuczemy maślaki.
  5. Grzyby przekładamy do słoików, ale tak by nie były zbyt mocno ściśnięte.
  6. Składniki zalewy zagotowujemy. Następnie jeszcze gorącą zalewą zalewamy nasze grzyby, tak by nasza zalewa je w pełni przykryła.
  7. Słoiki mocno zakręcamy i odwracamy do góry dnem. W razie potrzeby słoiki można też pasteryzować.

Marynowane grzybki maślaki w słoiku Florina.pl
Marynowane grzyby na ostro - prawdziwki

Jeśli znudziły wam się już tradycyjne grzyby w zalewie octowej i szukacie czegoś nowego. Koniecznie wypróbujcie przepis na marynowane grzyby na ostro. Tak przygotowane grzyby doceni każdy wielbiciel ostrzejszych smaków. Marynowane grzyby na ostro będą też doskonałym na przyjęciu. Goście będą zachwyceni, w szczególności panowie.

Marynowane grzyby na ostro – składniki:

  • 550-600 g małych grzybów - najlepiej sprawdzą się prawdziwki
  • 1 mała cebula
  • 3 ½ płaskiej łyżki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka kolorowego pieprzu w ziarnach
  • 1 łyżeczka ziela angielskiego
  • 1 łyżka ziaren gorczycy
  • 1 szklanka wody
  • ⅓ szklanki octu
  • 3-4 liście laurowe
  • 2-3 suszone mini papryczki chilli lub pół płaskiej łyżeczki chilli

Marynowane grzyby na ostro – przygotowanie:

  1. Przygotowujemy dwa słoiki o pojemności 500 ml. Słoiki myjemy i wyparzamy w nagrzanym do 120 stopni piekarniku.
  2. Grzyby oczyszczamy. Do marynowania najlepiej pozostawić je w całości lub pokroić na większe kawałki. Można też marynować same kapelusze.
  3. W garnku zagotowujemy wodę z solą (1 łyżka soli na 1 litr wody). Gdy woda zacznie wrzeć dodajemy nasze grzyby i cebulę. Gotujemy całość około 5 minut. Następnie odcedzamy i płuczemy grzyby.
  4. Cebulę odkładamy do przestudzenia, potem dzielimy na piórka.
  5. Grzyby wkładamy do przygotowanych słoików.
  6. Przygotowujemy zalewę do marynowanych grzybów. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy cukier, chilli i pozostałe przyprawy. Całość gotujemy kilka minut, zmniejszamy moc palnika i wlewamy ocet spirytusowy. Gotujemy jeszcze niepełną minutę.
  7. Jeszcze gorącą zalewą zalewamy nasze grzyby, tak by nasza zalewa je w pełni przykryła.
  8. Słoiki mocno zakręcamy i odwracamy do góry dnem. W razie potrzeby słoiki można też pasteryzować.

Marynowane grzyby prawdziwki Florina.pl
Marynowane grzyby - kurki

Czy kurki też można marynować? Oczywiście. Marynowane kurki będą idealnym dodatkiem do wielu dań i wspaniałą przekąską na niejedną imprezę.

Marynowane grzyby kurki – składniki:

  • 1,3 kg kurek
  • 3 ½ łyżeczki gorczycy
  • 15 ziarenek ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe
  • 1 duża cebula
  • 1 szklanka spirytusowego
  • 3 szklanki wody
  • 2 płaskie łyżki cukru
  • 1 pełna łyżeczka soli

Marynowane grzyby kurki – przygotowanie:

  1. Przygotowujemy 6-7 słoików o pojemności 200 ml lub większych. Słoiki myjemy i wyparzamy w nagrzanym do 120 stopni piekarniku.
  2. Kurki dokładnie oczyszczamy.
  3. W garnku zagotowujemy wodę z solą (1 łyżka soli na 1 litr wody). Gdy woda zacznie wrzeć dodajemy nasze kurki i cebulę. Gotujemy całość około 4 minut. Następnie odcedzamy i płuczemy grzyby.
  4. Cebulę odkładamy do przestudzenia, potem dzielimy na piórka i wkładamy do słoików.
  5. Następnie wkładamy nasze grzyby.
  6. Przygotowujemy zalewę do marynowanych grzybów. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy cukier i pozostałe przyprawy. Całość gotujemy kilka minut, zmniejszamy moc palnika i wlewamy ocet spirytusowy. Gotujemy jeszcze niepełną minutę.
  7. Jeszcze gorącą zalewą zalewamy nasze kurki, tak, by nasza zalewa je w pełni przykryła.
  8. Słoiki mocno zakręcamy i odwracamy do góry dnem. W razie potrzeby słoiki można też pasteryzować.
Marynowane grzyby kurki w słoiku Florina.pl
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

pixel