Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Suszenie grzybów bez tajemnic! - 8 domowych sposobów na suszenie grzybów

2021-08-16
Suszenie grzybów bez tajemnic! - 8 domowych sposobów na suszenie grzybów

Pełnia sezonu na grzyby przypada na środek lata i jesień. Przed nami ostatnia chwila, by się do tego odpowiednio przygotować! Deszczowe, a jednocześnie ciepłe lato, to zapowiedź prawdziwego urodzaju grzybów. Zagorzali grzybiarze z utęsknieniem wyczekują wysypu leśnych darów. Zbieranie grzybów to niezwykle kojące zajęcie, które relaksuje, pozwala się wyciszyć, jednocześnie dające dużo satysfakcji, połączonej z delikatną rywalizacją ze współtowarzyszami grzybobrania.

Prawdziwy urodzaj potrafi dać pokaźne zbiory. Nie jedna osoba wkrótce zada sobie pytanie: co zrobić z zebranymi grzybami!? Podpowiadamy! Możliwości jest bez liku i choć przetwarzanie ich, to ta mniej przyjemna strona grzybobrania, to zdecydowanie warto zadać sobie trochę trudu, ponieważ suszone grzyby to wspaniałe urozmaicenie wielu dań. Jakie grzyby są najlepsze do suszenia? Jak je obierać i myć przed suszeniem? Którą metodę wybrać i jak je następnie przechowywać? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiecie się lada moment :). 

Spis treści:

Przetwory z grzybów

Suszenie grzybów

Jakie grzyby nadają się do suszenia?

Jak przygotować grzyby do suszenia?

Jak kroić grzyby do suszenia?

Domowe sposoby na suszenie grzybów

Jak przechowywać suszone grzyby?

 Grzyby w lesie Florina.pl

Przetwory z grzybów

Jak wszystkie dary lata, tak i grzyby można przetwarzać na różne sposoby. Opcji jest sporo:

 • Marynowane grzyby w słoiku (marynata do grzybów zazwyczaj na bazie octu)
 • Mrożenie grzybów
 • Ekstrakt z grzybów na zupę
 • Grzyby w solance
 • Suszenie grzybów
 • Kiszenie grzybów

Każda, z wyżej wymienionych metod posiada grupę zwolenników. Jednak największą popularnością cieszy się suszenie grzybów.

Suszenie grzybów - na czym polega?

Suszenie żywności, to jeden ze sposobów jej przechowywania. Na czym polega? Proces suszenia to nic innego jak usuwanie- odparowywanie wody z żywności, poprzez poddanie jej działaniu wysokiej temperatury. Suszenie jest najczęściej wybieraną metodą na przetwarzanie grzybów, ponieważ najlepiej zachowuje ich charakterystyczny smak i aromat. Co ważne,  jest to najprostszy i najmniej pracochłonny sposób na przedłużenia żywotności grzybów. W wersji suszonej, grzyby pozostają bardzo długo zdatne do spożycia i mogą urozmaicać różnorodne dania.  Suszone grzyby królują w pierogach, rozmaitych sosach, krokietach, jako dodatek do zup, bigosu, dań z makaronem czy mięs. Kilka sztuk wystarczy, by uzys
kać niepowtarzalny smak.

Jakie grzyby nadają się do suszenia?

Do suszenia nadają się niemal wszystkie grzyby jadalne, z tym, że zależnie od gatunku, każdy grzyb będzie wymagał trochę innego czasu obróbki cieplnej. Najlepiej przed przystąpieniem do suszenia posegregować zebrane, bądź kupione grzyby.

Grzyby o suchym kapeluszu

Najlepsze do suszenia są grzyby o suchym kapeluszu, czyli wszelakiego rodzaju borowiki lub inaczej prawdziwki, koźlarze oraz podgrzybki. To właśnie te gatunki grzybów po wysuszeniu mają najlepsze walory smakowe, aromatyczne oraz wizualne, a po namoczeniu stają się jędrne i sprężyste.

Koźlarz Florina.pl

Grzyby o mokrej skórce kapelusza

Kolejną grupą grzybów, są te, o „mokrej skórce kapelusza” - maślaki. Zatem, czy maślaki można suszyć? Jak najbardziej! Z tym, że przed suszeniem należy obrać ich kapelusze z kleistej skórki, co nie jest zbyt przyjemne i łatwe. Warto też wiedzieć, że jest to grzyb, który zawiera w sobie bardzo dużo wody i w czasie suszenia bardzo mocno traci na objętości. Suszenie ich wymaga też więcej czasu.

Grzyby z blaszkami

Suszone kurki, kanie, rydze,  i inne grzyby z „blaszkami”? Zdania są bardzo podzielone, ale chodzi tutaj głównie o walory smakowe. Suszyć je można jak najbardziej, jednak w większości przypadków zdecydowanie lepiej smakują marynowane, duszone, bądź gotowane.

Grzyby do suszenia nie mogą być robaczywe i uszkodzone-spleśniałe

Nie zależnie od gatunku grzybów, które wybieramy do suszenia najważniejsze, by nie były robaczywe i uszkodzone! Okazy z wadami, należy jak najszybciej odseparować od tych bez skaz. Susząc uszkodzone grzyby narażamy cały proces na niepowodzenie. Podczas przechowywania często, okazuje się, że w suszu znajdują się robaki, bądź rozwija się pleść i niestety wynika to z niedbałości podczas „obróbki” grzybów przed poddaniem ich suszeniu.

Grzyby w koszyku Florina.pl

Jak przygotować grzyby do suszenia?

Suszenie grzybów wymaga odpowiedniego przygotowania. Chcąc zakończyć przygodę grzybobrania przetworami, którymi będzie się można cieszyć cały rok, należy przestrzegać kilku zasad.

Czy myć grzyby przed suszeniem?

Jedną z ważniejszych zasad jest to, by nie myć i kategorycznie nie moczyć we wodzie grzybów przeznaczonych do suszenia! Struktura grzybów sprzyja pochłanianiu przez nie wody, jednym słowem są jak „gąbka”. Jak wspomnieliśmy wcześniej głównym zadaniem suszenia jest pozbycie się zawartej w grzybach wody, po namoczeniu grzyby pęcznieją, a proces ten staje się mozolny, długi i mało efektywny.

Oczyszczanie grzybów Florina.pl

Jak obierać grzyby? Czyszczenie grzybów

Obieranie grzybów to bardzo ważny etap przygotowań. Szczególnie dlatego, że grzybów do suszenia nie należy myć! Grzyby przeznaczone do suszenia należy dokładnie oczyścić ze wszystkich zanieczyszczeń takich jak ściółka, piasek, igliwie czy mech, ponieważ po zasuszeniu nie ma możliwości tego zrobić. Należy pamiętać, że przygotowujemy już produkt prosto do zjedzenia- jakie grzyby zasuszymy, takie będziemy spożywać. Obrać grzyby można przy pomocy małego nożyka, specjalnej szczoteczki do grzybów lub innej z miękkim włosiem.

Jak obierać maślaki ?

Największy problem sprawia obieranie maślaków.  Zatem jak szybko obrać maślaki? Czy to jest w ogóle możliwe? Mamy dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że istnieje sposób, by szybko i bez problemu obrać maślaki. Wystarczy zalać je solanką i pozostawić na kilka do kilkunastu godzin, a następnie porządnie opłukać wodą jednocześnie usuwając pozostałości skórki i śluzu. Zła wiadomość jest taka, że nie jest to dobry sposób na obieranie grzybów przeznaczonych do suszenia. Chcąc wysuszyć maślaki należy uzbroić się w cierpliwość i obierać je z lepiącej skórki jeden po drugim.

Jak oczyścić kurki – 3 sposoby na pozbycie się zanieczyszczeń

Kurki należą do jednych z najmniejszych grzybów. Jest to gatunek, który pod kapeluszem skrywa mnóstwo drobnych blaszek. Są 3 sposoby na ich oczyszczanie.

Czyszczenie kurek zasmkaujradosci.pl

Czyszczenie grzybów kurek w wodzie z solą

Pierwszy z nich polega na zasypaniu kurek solą, a następnie zalaniu gorącą wodą. Po chwili należy zamieszać całość. „Gołym okiem” będzie widać, jak elementy poszycia leśnego opadają na dno naczynia. Zdarza się, że nie wszystkie zanieczyszczenia zostaną skutecznie usunięte. W takim przypadku czynność należy powtórzyć 2-3 krotnie.

Czyszczenie grzybów kurek w wodzie z mąką

Druga metoda polega na zasypaniu kurek czubatą łyżką mąki, a w następnym kroku zalaniu całości zimną wodą, tak by grzybki swobodnie pływały. Po zamieszaniu ręką piasek, igliwie czy elementy kory opadną wraz z mąką na dno. Następnie wyciągamy kurki z roztworu mąki i przepłukujemy wodą. W razie potrzeby czynność powtarzamy.

Czyszczenie grzybów kurek pędzelkiem, nożykiem lub ściereczką

Najsłuszniejszą metodą oczyszczania kurek do suszenia, jest czyszczenie bez dodatku wody. Można wspomóc się specjalnym pędzelkiem do grzybów lub innym z miękkim włosiem. Można też delikatnie usunąć zabrudzenia przy pomocy małego nożyka lub czystej, wilgotnej ściereczki z mikrofibry.

Jak kroić grzyby do suszenia?

Podczas suszenia grzyby znacznie tracą z objętości. Z tego powodu najmniejsze okazy najlepiej zamarynować lub użyć na świeżo np. do sosu (jeśli zależy wam, by je wysuszyć, należy to robić bez ich krojenia- w całości). Do suszenia wybieramy średnie i duże grzyby. W pierwszej fazie odkrawamy trzonek i przekrawamy go wzdłuż. Średniej wielkości kapelusze grzybków zazwyczaj wystarczy przekroić na pół, duże natomiast na ćwiartki, bądź w optymalnej wielkości plastry. Można też kroić w plastry bez odcinania uprzednio trzonu. Ważne, by grzyby do suszenia były równej wielkości, ponieważ jest to gwarancją na idealne wysuszenie całej porcji. Podczas krojenia grzybów, należy skrupulatnie sprawdzać każdy kawałek. Robaczywe, bądź spleśniałe od razu wędrują do kosza! Należy zwrócić szczególną uwagę na rozłożenie grzybów do suszenia. Powinny być na tyle luźno porozkładane, by powietrze docierało do nich z każdej strony.

Pokrojone grzyby na pergaminie Florina.pl

Domowe sposoby na suszenie grzybów

Suszenie grzybów w warunkach domowych, można przeprowadzać na kilka sposobów. Do wyboru mamy te, które znane i stosowane są od wielu pokoleń oraz takie, które wykorzystują sprzęt typu piekarnik lub suszarka. Zapoznajcie się, z każdym po kolei i wybierzcie metodę, która najbardziej wam odpowiada. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście wypróbowali je wszystkie!

 • Suszenie grzybów w piekarniku
 • Suszenie grzybów w suszarce elektrycznej
 • suszenie grzybów na nitce
 • Suszenie grzybów na sznurku
 • suszenie grzybów na słońcu
 • suszenie grzybów na kaloryferze
 • suszenie grzybów w lodówce
 • suszenie grzybów w mikrofalówce

Suszone grzyby w słoiku Florina.pl
Suszenie grzybów w piekarniku

Z racji tego, że piekarnik to urządzenie, które jest niemal w każdym domu jest to jedna z najczęściej stosowanych metod suszenia grzybów. Istnieje kilka istotnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Jak suszyć grzyby w piekarniku?

W jakiej temperaturze suszyć grzyby w piekarniku?

Pokrojone grzyby należy rozłożyć na blaszkach lub specjalnych sitach. Najważniejszy aspekt suszenia grzybów to odpowiedni dobór temperatury. W nowoczesnym sprzęcie coraz częściej dostępna jest opcja suszenia w piekarniku, dzięki której można mieć pewność, że proces suszenia grzybów w piekarniku przebiegnie pomyślnie. Jeżeli w swoich piekarnikach takowego nie posiadacie, należy nastawić grzanie na ok.40-50 stopni Celsjusza, pozostawić uchylone drzwiczki, a przez cały czas suszenia, obserwować i często obracać grzyby.

3 powody, dla których należy obracać grzyby podczas suszenia ich w piekarniku
 • Po 1, żeby grzyby nie przykleiły się do blaszki lub sita, na którym są ułożone. Można przeprowadzać suszenie grzybów w piekarniku na papierze, lub gazecie, nie zwolni nas to z konieczności obracania grzybów, ale unikniemy ciężkich zabrudzeń blach i sit.
 • Po 2, by gorące powietrze miało szanse dotrzeć, do każdej części grzybów, a także by się nie przypaliły.
 • Po 3 dlatego, że piekarniki są różne, zdarza się, że nie grzeją równomiernie, a przez pozostawienie otwartych drzwiczek ciepło w piekarniku nie rozkłada się równomiernie. Te czynniki wprowadzają ryzyko nierównomiernego wysuszenia.

Suszenie grzybów w piekarniku z termoobiegiem czy bez termoobiegu?

Do suszenia grzybów zdecydowanie należy wybrać opcję z termoobiegiem, który zapewni szybsze i  bardziej równomierne wysuszenie grzybów.

Jak długo suszyć grzyby w piekarniku?

Suszenie grzybów w piekarniku to dość długi i mozolny proces. Często trwa kilka godzin. Należy uzbroić się w cierpliwość i pozostać w domu przez ten czas, by nadzorować i obserwować suszenie. W zależności od gatunku grzybów i modelu piekarnika, może trwać od 3 nawet do 8 godzin. Wybierając tą metodę, należy szczególnie uważać na przypalenia.

Suszenie grzybów w suszarce

Suszarka do grzybów to urządzenie, które dedykowane jest przetwarzaniu - suszeniu nie tylko grzybów, ale także innej żywności ,takiej jak owoce, warzywa, zioła, kwiaty czy nawet mięso.  Suszone produkty układa się na specjalnych, perforowanych sitach, następnie ustawia się odpowiednią temperaturę i czeka na wysuszenie. Dzięki wbudowanemu nawiewowi, ciepłe powietrze dociera do każdej warstwy grzybów. W przypadku tej metody grzyby należy przewracać co 2-3 godziny. Dzięki temu, że suszarki są wielopoziomowe jednocześnie wysuszyć można dużą porcję leśnych zbiorów. Proces suszenia grzybów w suszarce jest łatwy i bezproblemowy, a suszone w ten sposób grzyby wyróżniają się niezwykłym smakiem i aromatem.

Suszenie grzybów w suszarce do grzybów Florina.pl

Optymalna temperatura suszenia grzybów w suszarce

Suszarkę do grzybów należy ustawić na temperaturę ok 70-80 stopni. Przy wyższej temperaturze istnieje ryzyko zagotowania, zaparzenia grzybów, a w efekcie puszczenia soków , utratę aromatu i smaku. Suszenie grzybów w suszarce trwa kilka godzin, zazwyczaj od 4 do 6, w zależności od gatunku grzybów oraz wielkości kawałków.

suszenie grzybów na nitce

Kolejna znana od pokoleń metoda to suszenia grzybów na nitce. Przygotowane, pokrojone grzyby, przy pomocy igły nawleka się na grubą nić (najlepiej kordonek). Następnie związuje się końce i taki „grzybowy wianuszek” zawiesza się w słonecznym, przewiewnym miejscu, lub nad domowym źródłem ciepła. Suszenie trwa dosyć długo i zależne jest od warunków atmosferycznych i wilgotności powietrza. Grzyby na nitce można suszyć na świeżym powietrzu, na słońcu, ale także w domu nad kuchenką gazową, piecem (w obecnych czasach raczej mało spotykane), grzejnikiem.  W zasadzie zawiesić można je w każdym miejscu. Od dostępu ciepłych mas powietrza zależy, jak długo proces ten będzie trwał. Wybierając suszenie nad kuchenką gazową, należy raz na jakiś czas włączyć najmniejszy palnik – znacznie przyspieszy to cały proces suszenia.

Suszenie grzybów na nitce Florina.pl

Suszenie grzybów na sznurku

Będąc przy metodzie suszenia grzybów na nitce, należy wspomnieć o metodzie suszenia grzybów na sznurku. Tak, jak w wyżej opisanej metodzie, tak w tej, grzyby należy nawlec, w tym wypadku na sznurek a, następnie rozwiesić go np. między drzewami na świeżym powietrzu. Minusem suszenia na sznurku, jest to, że jesteśmy zależni od warunków atmosferycznych, ponieważ po zamocowaniu sznurka z grzybami ciężko zmienić ich lokalizację. Podczas deszczu całość może zamoknąć, a finalnie zaprzepaścić cały proces. Dobrym pomysłem będzie rozwieszenia sznura w miejscu gdzie opady nie pokrzyżują naszych planów, np. w altance ogrodowej. Grzyby osłaniamy przed owadami poprzez nałożenie na nie gazy.

Suszenie grzybów na sznurku Florina.pl

Suszenie grzybów na słońcu

Najbardziej naturalną metodą na suszenia grzybów jest wystawienie ich na działanie promieni słonecznych i wiatru. Można wykorzystać tutaj wcześniej wspomniane metody suszenia na sznurku i nitce. Sprawdzi się też ułożenie i suszenie grzybów na gazecie, papierze, siatce, szpilkach do szaszłyków czy na kamieniu. Możliwości jest wiele. Susząc grzyby na słońcu mamy pewność, że grzyby nie spieką i nie przypalą się, a susz będzie aromatyczny i zachowa niepowtarzalny, naturalny smak grzybów. Co ważne, susząc na świeżym powietrzu, należy osłonić grzyby przed owadami, zakrywając je gazą. Suszenie na słońcu w dużej mierze zależy od pogody. Zwykle trwa kilka dni. W trakcie, grzyby co jakiś czas należy obracać, bo tylko to zapewni równomierne wysuszenie.

Suszenie grzybów na słońcu na siatce zasmakujradości.pl

Suszenie grzybów na kaloryferze

Dosyć popularnym sposobem na wysuszenie grzybów, jest suszenie ich na kaloryferze. W tym przypadku należy na kaloryfer rozłożyć pergamin, na którym należy wykonać perforację, poprzez nakłucia ułatwiające cyrkulacje ciepłego powietrza. Można również nawlec je na nitkę bądź szpile do szaszłyków. Temperatura tak, jak w przypadku suszenia w piekarniku nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza, a grzyby należy obracać raz na jakiś czas. By chronić grzyby przed owadami i kurzem należy osłonić je przez nałożenie na nie gazy. Warunkiem wykorzystania tej metody jest posiadanie kaloryferów i trafienie na sezon grzewczy.

Suszenie grzybów w lodówce

Wydawać by się mogło, że proces suszenia to poddawanie produktów działaniu ciepłego powietrza. Pewnie was zaskoczymy, ale nie jest to koniecznością. Jedną z możliwości suszenia grzybów jest metoda suszenia ich w lodówce. Na czym polega? Półki lodówki należy wyłożyć pergaminem, a następnie ułożyć na nim z zachowaniem odpowiednich odstępów - grzyby (nie mogą się stykać ze sobą oraz ze ściankami wewnętrznymi lodówki). Wkładając do lodówki pochłaniacz wilgoci, można znacznie przyspieszyć proces suszenia, ponieważ zbierze nadmiar pary wodnej z grzybów. Na wysuszenie grzybów tą metodą potrzeba kilku dni.

Suszenie grzybów w mikrofali

Przedstawiamy metodę suszenia grzybów w mikrofali jako ciekawostkę. Nie jest to według nas odpowiedni sposób suszenia grzybów, choć istnieje grono osób, które z różnych względów decyduje się na ten sposób przetwarzania grzybów. Na czym polega? Suszenie w mikrofali polega na kilkukrotnym poddaniu grzybów, kilkuminutowym sesjom ogrzewania w niskiej temperaturze na średniej mocy mikrofalówki (w większości instrukcji obsługi  jest podana dokładna informacja, jak przy pomocy danego sprzętu suszyć żywność). Między cyklami należy otwierać drzwiczki w celu usunięcia nadmiaru pary wodnej. Proces ten, to nic innego, jak doprowadzanie do wrzenia cząsteczek wody zawartych w grzybach. Prowadzi to w pierwszej kolejności do ich gotowania, a dopiero później wysuszenia. Negatywnie wpływa to na ich smak i aromat, dlatego traktujcie to jak wyjście awaryjne.

Suszone grzyby na miseczce Florina.pl

Podsumowanie

Podsumowując najpewniejszą, najszybszą, niezależną od warunków atmosferycznych i najłatwiejszą metodą suszenia grzybów, jest suszenie ich w suszarce do grzybów. Dlatego tą metodę lubimy najbardziej. Jeżeli, nie macie i nie chcecie kupować specjalnego sprzętu,  poradzicie sobie z każdą inną metodą,choć wymaga to włożenia większej dozy wysiłku.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Suszone grzyby należy spożyć w ciągu 1 maksymalnie 2 lat. By suszone grzyby zachowały swoje właściwości, smak i aromat należy przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach w chłodnych, zacienionych miejscach. Grzyby z łatwością chłoną wilgoć i wszelkie zapachy z otoczenia, co doprowadza do pojawienia się w nich pleśni, czyli zepsucia. Wybierając szczelne opakowania zabezpieczymy też suszone grzyby przed robactwem. Dla dodatkowej ochrony przed insektami do każdego pudełka z suszem należy dodać liść laurowy, który odstrasza najbardziej niechciane mole spożywcze. Co jakiś czas należy sprawdzać stan suszonych grzybów. Jeżeli wyczujecie zapach stęchlizny, zapewne proces suszenia został wykonany źle, a grzyby nie zostały należycie wysuszone, albo pochłonęły wilgoć z powietrza. Jedna i druga sytuacja może doprowadzić do powstania bakterii gnilnych, które są niebezpieczne dla zdrowia. Takie grzyby należy wyrzucić.

Suszone grzyby przechowywane w szczelnych słoikach Florina.pl
Suszenie żywności to wspaniały sposób na jej przetwarzanie! Jeśli chcecie zgłębić jej tajniki zapraszamy także do przeczytania wpisów dotyczących:
Suszenia żywności ogólnie
Suszenia jabłek


Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

pixel