Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak mrozić grzyby?

2023-10-17
Jak mrozić grzyby?

Mrożenie to doskonały sposób przechowywania żywności – w tym również grzybów. Dzięki niemu zebrane przez Ciebie okazy nie stracą swoich walorów – po rozmrożeniu będą niemal tak samo smaczne i aromatyczne, jak świeże! Poznaj więc tajniki mrożenia grzybów, a potem przetestuj te zasady w swojej kuchni. Będziesz zachwycony smakiem przyrządzanego w środku zimy sosu albo zupy grzybowej!

mrożone grzyby

Dlaczego warto mrozić grzyby na zimę? Delektuj się jesiennymi smakami w zimowej aurze

Mrożenie grzybów to prosty i bardzo efektywny sposób ich przechowywania. Zamrożone kurki, prawdziwki czy kanie po rozmrożeniu nie tylko nie stracą swojego smaku i aromatu – zachowają też pełnię wartości odżywczych.
Co więcej, mrożenie grzybów nie wymaga specjalnych przygotowań, ani dużego nakładu pracy. Jest więc o wiele wygodniejsze niż marynowanie albo suszenie zebranych okazów. Grzyby zdążysz zamrozić nawet wtedy, gdy bardzo się spieszysz! Dzięki temu w pełni wykorzystasz swoje zbiory – i nic się nie zmarnuje!
Jak mrozić grzyby na zimę? Przygotuj sobie deski do krojenia albo tacki, na których rozłożysz grzyby. Jeśli chcesz pokroić większe okazy, by od razu po rozmrożeniu były gotowe do użycia, przydadzą Ci się także ostre noże kuchenne. Teraz możesz już zabierać się do pracy!

Jakie mrozić grzyby w domu? Garść przydatnych informacji

Jak mrozić grzyby? Zacznij od wybrania tych sztuk, które planujesz umieścić w zamrażarce. Najlepiej zamrozić zdrowe, świeże okazy. Jeśli wybierzesz grzyby nadpsute, lekko gnijące, takie też będą po rozmrożeniu. Ich zjedzenie może więc wywołać problemy żołądkowe – a nie na tym przecież Ci zależy! Z tego powodu dobrze przejrzyj przeznaczone do mrożenia grzyby i odłóż te, które nie nadają się do przechowywania.
Drugim krokiem będzie przygotowanie miejsca do mrożenia. Jak mrozić świeże grzyby? Przygotowane, pokrojone grzyby ułóż na deskach albo tackach do mrożenia wyłożonych papierem do pieczenia. Grzyby powinny stanowić jedną warstwę – postaraj się, by pomiędzy kawałkami grzybów pozostały choć minimalne przerwy. Tak przygotowane umieść w zamrażarce.
Kiedy grzyby już będą zamrożone, przełożysz je do przygotowanych wcześniej opakowań albo woreczków. Dzięki temu pozostaną sypkie, a Tobie łatwiej będzie odmierzyć i rozmrozić wybraną porcję! Rozmrażanie kawałków grzybów potrwa krócej niż wówczas, gdybyś rozmrażał zbity w jedno zbiór kapeluszy i trzonków.

Jak przygotować grzyby przed zamrożeniem? O tym koniecznie musisz pamiętać!

O ile samo mrożenie grzybów nie jest skomplikowaną czynnością, to już ich przygotowanie do mrożenia budzi sporo wątpliwości. Jak mrozić grzyby – surowe czy gotowane? Czy myć grzyby przed zamrożeniem? Zaraz wszystko stanie się jasne!
Czy można mrozić grzyby bez gotowania? Jak najbardziej, choć nie przy wszystkich gatunkach grzybów jest to polecane. Celem gotowania (lub chociaż zblanszowania) grzybów jest sprawienie, by zachowały jak najwięcej wartości odżywczych. Grzyby gotuje się też po to, aby zapobiec rozwojowi groźnych bakterii (np. salmonelli) oraz by nie zmieniły smaku. Jeśli zapomnisz o ugotowaniu przed mrożeniem kurek albo rydzów, staną się gorzkie i niesmaczne.
Czy grzyby przed zamrożeniem trzeba oczyścić? Oczywiście, że tak! Jeśli zamierzasz mrozić je bez gotowania, najlepiej nie moczyć ich jednak, ale oczyścić na sucho. Weź miękką ściereczkę albo szczoteczkę i delikatnie przecieraj grzyby, aby usunąć z nich wszelkie zabrudzenia. Grzyby przeznaczone do obgotowania możesz umyć w zimnej wodzie. Jeśli przy okazji zastanawiasz się, jak gotować grzyby, podpowiadamy – przydatny jest spory garnek, który wygodnie będzie Ci podnieść i postawić na kuchence. Równie dobrze sprawdzi się garnek ze stali nierdzewnej, co garnek emaliowany albo ceramiczny.

Czy wszystkie gatunki grzybów nadają się do mrożenia? Na co zwracać uwagę?

Wiesz już, jak mrozić grzyby leśne. Czy jednak wszystkie jadalne gatunki możesz umieścić w zamrażarce? Tak! Nie ma przeciwwskazań przed mrożeniem żadnego rodzaju grzybów – niektóre trzeba jednak do mrożenia odpowiednio przygotować. Tak jak wspomniane już rydze i kurki, które wymagają obgotowania.
Specjalnego potraktowania wymagają też maślaki. Ich skóra jest gruba i pokryta lepkim śluzem – po zjedzeniu może on powodować problemy ze strony układu pokarmowego (np. ból brzucha czy biegunkę). Dlatego też maślaki przed mrożeniem oczyść i obierz. Dzięki temu na pewno nie wywołają żadnych dolegliwości!
A inne grzyby? Jak mrozić najbardziej szlachetne grzyby – prawdziwki? Borowiki, podobnie jak pieczarki i podgrzybki nie wymagają dodatkowych przygotowań. Jeśli chcesz, oczyść je tylko i od razu umieść w zamrażarce. Równie łatwo przygotujesz do mrożenia wiele innych gatunków grzybów. Zawsze warto jednak najpierw sprawdzić, co na ten temat sądzą eksperci – szczególnie jeśli do mrożenia przeznaczyłeś rzadki gatunek grzybów!

Jak długo grzyby zachowują świeżość w zamrażarce? Jak długo można cieszyć się smakami jesieni?

Jak każdy inny produkt, także grzyby mają ograniczony czas przechowywania w zamrażarce. Kiedy więc szykujesz kolejne woreczki pyszności gotowych do dłuższego przechowywania, pamiętaj o tym. Najlepiej każdy z nich opisać – na opakowaniu zaznacz markerem datę mrożenia oraz napisz, jaki gatunek grzybów mrozisz. Ułatwi Ci to w przyszłości działanie – pamięć, nawet najlepsza, bywa zawodna!

Mrożone grzyby - jak długo można przechowywać? Od czego to zależy?

Przechodząc do sedna, jak długo można mrozić grzyby? To zależy od tego, czy przed włożeniem do zamrażarki podgotowałeś je, czy też zdecydowałeś się na mrożenie surowych okazów. Grzyby wcześniej ugotowane (ewentualnie podsmażone) możesz przechowywać w zamrażarce nawet przez rok!
Jak długo mrozić grzyby surowe? W tym przypadku czas przechowywania jest krótszy i wynosi ok. 6-8 miesięcy. Grzyby najbezpieczniej przechowywać w temperaturze minimum -20°C.
Pamiętaj też, że grzybów (tak jak innych produktów spożywczych) nie można mrozić dwa razy! Jeśli już je rozmroziłeś, zużyj całą porcję. W ponownie mrożonych grzybach mogłyby rozwijać się drobnoustroje chorobotwórcze – efektem ich zjedzenia byłyby więc co najmniej ból brzucha i nudności.

Jak rozmrozić grzyby? Kilka przydatnych informacji

Chciałbyś wykorzystać zamrożone wcześniej grzyby? Śmiało! Rozmrozisz je na przynajmniej kilka sposobów – dobierz więc odpowiedni do przyrządzanej potrawy i czasu, jakim dysponujesz.
Jeśli planujesz ugotowanie zupy z mrożonych grzybów albo potrawki, w której będą gotowały się co najmniej 30-40 minut, w ogóle ich nie rozmrażaj! Grzyby będą miały dość czasu, by rozmarznąć i ugotować się już w garnku. Włóż je więc bezpośrednio do garnka lub rondla z gorącą wodą.
Czasem jednak rozmrożenie grzybów przed dodaniem ich do potraw będzie niezbędne, zwłaszcza gdy przygotowujesz szybkie danie, nie wymagające długiego gotowania, np. sos grzybowy do makaronu. Najbezpieczniej grzyby wyjąć wcześniej z zamrażarki i rozmrażać w lodówce. Potrwa to jednak ok. 7-8 godzin.
Inną metodą jest rozmrażanie grzybów w zimnej wodzie. Woreczek z grzybami włóż do miski i zalej wodą. Grzyby powinny być gotowe po ok. 2-3 godzinach. Jeśli naprawdę Ci się spieszy, rozmroź grzyby w kuchence mikrofalowej – zajmie Ci to ok. 2 minut!

Mrożone grzyby smakują i pachną niemal tak, jak świeżo zebrane! Dlatego też warto zawsze choć część zbiorów umieścić w zamrażarce. Dzięki temu nawet w środku zimy szybko przypomnisz sobie o ciepłej, słonecznej jesieni i zapachu lasu!

Czytaj także:
Grzyby jadalne – jak je rozpoznać?
Jak długo gotować grzyby? Poradnik
Jak przyrządzić rydze?
Jak przyrządzić smardze?
Jak przyrządzić kanie?
Jak zbierać grzyby?
Marynowane grzyby: prawdziwki, maślaki, podgrzybki, a może kurki? Przedstawiamy 4 marynaty grzybowe!
Suszenie grzybów bez tajemnic! – 8 domowych sposobów na suszenie grzybów
Jak zrobić sos grzybowy?
Aromatyczna zupa grzybowa – sprawdź, jak ją przyrządzić!
Boczniaki z patelni – 2 pomysły na szybki obiad

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixel