Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ostrzałki do noży

( liczba produktów: 6 )

W czeluściach kuchennych szuflad mamy wiele przedmiotów. Wśród kuchennych noży, zesterów, drewnianych patyczków, łopatek do mieszania, łyżek itd., mamy również, taki przedmiot jak ostrzałka do noży. Z pewnością mieliście do czynienia nie raz z nożem, który się stępił. Praca z nim nie należała ani do łatwych, ani do przyjemnych. Ponadto tępym nożem bardzo łatwo można się skaleczyć, bo nie działa, jak należy. Zatem jak ostrzyć noże?

Ostrzałka do noży

Niewielkie urządzenie, które pozwala na zwiększenie komfortu pracy w twojej kuchni! Tak naprawdę ciężko wyobrazić sobie swobodną i efektywną pracę w kuchni bez ostrzałki do noży. Oczywiście nie musi ona być w formie urządzenia, może to być kamień do ostrzenia, czy stalka. Obojętnie, z czego korzystasz, musisz pamiętać, że to ona jest tym cichym i niepozornym bohaterem w twojej kuchni. Jeżeli jeszcze nie masz w domu ostrzałki, z pewnością po przeczytaniu tego artykułu, zrozumiesz, że jest ona faktycznie niezbędna. W profesjonalnej kuchni, kucharze nie wyobrażają sobie swojej pracy bez ostrzałki. Gwarantuje ona szybką i sprawną pracę. Można by pomyśleć, że ostrym nożem łatwo się skaleczyć, ale to właśnie tępy nóż, który nie kroi, a suwa się po produktach, jest największym zagrożeniem. W sklepie Zasmakuj Radości możesz nabyć ręczne ostrzałki do noży. 

Ręczna ostrzałka do noży 

Ostrzałka Florina Smart działa na podobnej zasadzie jak ostrzałka elektryczna. Jest to urządzenie, które ma dwa podłużne otwory, po których należy przesuwać ostrze noża, aby przywrócić je do świetności. Dzięki niej Twoje noże będą bardzo dobrze naostrzone, a praca w kuchni, od tego momentu, wyda ci się łatwa i przyjemna. Warto mieć ją w swojej kuchennej szufladzie, dlatego że z pewnością użyjesz jej wiele razy. Kupując ostrzałkę, zazwyczaj robi się to 1 raz na całe życie. Nabywając ostrzałkę z serii Smart, na pewno tak się stanie. Diamentowo - ceramiczny mechanizm ostrzący zapewnia o jej długiej żywotności, jak również świetnie wykonywanej pracy. Ostrzałka ta ma wygodny uchwyt, dzięki któremu możesz mieć większą kontrolę podczas ostrzenia noży. W asortymencie sklepu znajduje się również inna, bardzo podobna ostrzałka również z serii Florina Smart, która w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, została wykonana w całości z tworzywa sztucznego. Jej cena jest nieco niższa. Również ma wbudowaną diamentowo - ceramiczną ostrzałkę, która, w precyzyjny sposób, poprawi jakość ostrzy w każdym domu.

Osełka - kamień do ostrzenia noży

To najprostsze urządzenie, choć ciężko nazwać je typowym urządzeniem, które służy do ostrzenia noży i nie tylko. Ostrzałka, która tak naprawdę jest naturalnym kamieniem do ostrzenia wszelkich ostrzy. Dawniej ostrzono nią kosy, sierpy, jak również okulizaki, czyli bardzo ostre narzędzia służące do szczepienia roślin w ogrodzie. Osełka do noży to zgrabny kawałek kamienia. Który świetnie radzi sobie z ostrzami noża. Oczywiście nie wystarczy przyłożyć ostrza do osełki. Należy wykonać kilka posuwistych ruchów od siebie do zewnątrz, z obydwu stron ostrza, następnie umyć nóż i gotowe.

Stalka

To przyrząd, najczęściej dołączony do zestawu noży w bloku, który swoim wyglądem przypomina nieco szablę do szermierki. To w przeciwieństwie do osełki zaoblony z każdej strony przyrząd do zaostrzania noży. Rękojeść bardzo pomaga w zwinny i szybki sposób, a przede wszystkim bardzo bezpieczny sposób, uporać się z dopieszczaniem naszych noży. Ten stalowy pręt do ostrzenia noży często też nazywany jest stałką. Stałka może mieć pokrycie diamentowe, wówczas jest to ostrzałka diamentowa. Diament to bardzo twardy materiał, który ma doskonałe właściwości. Dzięki swojej wytrzymałości jest w stanie ciąć i ostrzyć przedmioty wykonane z mniej twardych materiałów.

Profesjonalna ostrzałka do noży

Ostrzałki do noży, przeznaczone dla profesjonalistów to zazwyczaj zestaw składający się z urządzenia, do którego wkłada się kamienie do ostrzenia noży o różnej ziarnistości. Tylko w ten sposób nóż będzie naostrzony idealnie. Zazwyczaj w domowych warunkach wystarczy podstawowa ostrzałka, którą wybierzesz według własnych preferencji. Profesjonalna ostrzałka do noży może mieć swoje zastosowanie w specjalnie do tego przeznaczonych zakładach, zajmujących się ostrzeniem noży, tasaków, nożyczek, czy dłut. Zakład produkcyjny wykorzystujący podczas pracy wiele ostrych narzędzi, również będzie wyposażony w profesjonalną ostrzałkę, która zapewni ciągłość efektywnej pracy całego zespołu.

Elektryczna ostrzałka do noży

Ostrzałka do noży elektryczna to bardzo wygodne urządzenie elektryczne, które naostrzy noże za nas, wystarczy podłączyć urządzenie, uruchomić, włożyć do niego ostrze noża, trzymając nóż za rękojeść i przesuwać kilka razy w jednym i drugim otworze, ostrząc ostrze z obydwu stron. Ostrzenie noży w elektrycznej ostrzałce jest bardzo proste i niewymagające od nas praktycznie żadnego wysiłku. Decydując się na tego typu urządzenie, musisz sprawdzić, czy kamień wewnątrz urządzenia jest zamontowany stabilnie. Wówczas będzie działać prawidłowo. Nawet niewielkie luzy w urządzeniu będą tępić noże, a nie je ostrzyć. Oczywiście dużo zależy również od przedziału cenowego.

Ostrzałka do noży ceramicznych

Jak ostrzyć nóż ceramiczny?

Ostrzenie noża ceramicznego odbywa się w nieco inny sposób. Na specjalnie do tego przygotowanej podstawie należy ułożyć równo nóż i przesuwać ostrzałkę. Do tego typu noży należy bardziej się przyłożyć, ponieważ noże ceramiczne, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z ceramiki. Ceramika to materiał mniej trwały i bardziej podatny na uszkodzenia niż stal. Zazwyczaj ostrzałka do noży ceramicznych posiada przynajmniej dwa rodzaje ostrzałek. Jedna służy do wyostrzenia, druga do wykończenia, aby nóż był maksymalnie ostry i gładki.

pixel