Jak zrobić dżem z truskawek?
Truskawki – ten owoc śni nam się po nocach zimą, a latem zajadamy go z nawiązką za te wszystkie miesiące, gdy nie był dostępny. Aby zapewnić sobie chociaż odrobinę lata w grudniu czy lutym, koniecznie przygotuj zapas dżemu truskawkowego. Jak zrobić dżem z truskawek? Na to pytanie nie ma tylko jednej poprawnej odpowiedzi – jest ich co najmniej kilka. Dlatego mamy dla Ciebie różne przepisy na dżemy z truskawek. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.
Jak zrobić dżem z truskawek na zimę? Potrzebujesz tych akcesoriów
Dżem truskawkowy, tak samo jak wszystkie inne zaprawy, wymagają odpowiednich składników, ale także akcesoriów, które pomogą Ci w osiągnięciu pożądanego smaku i konsystencji. Jakie przybory kuchenne musisz mieć w kuchni, by było Ci łatwiej robić dżemy?
● Garnek – bez niego się nie obejdzie. Idealny garnek to taki, który ma grube dno i jest wytrzymały. Osoby, które często przygotowują zaprawy, mają jeden z lub sprawdzone garnki, których za nic w świecie by nie oddały.
● Waga kuchenna – odmierzanie składników to odpowiednia droga do sukcesu. Jeśli jeszcze nie czujesz się pewnie podczas robienia przetworów, nie dodawaj niczego „na oko”. Lepiej wszystko zwarzyć i odmierzyć, by później powtórzyć sukces.
● Durszlak – czasem do wygodnego mycia owoców, a czasem do przecierania ich, by uzyskać jak najwięcej soku. Durszlak zawsze warto mieć w kuchni. Nie tylko do robienia dżemów.
● Słoiki – to element, którego nie może zabraknąć w domu żadnej osoby, która kocha robić zaprawy. Słoiki duże i małe, takie, w których zmieścisz marynowaną paprykę, kiszone rzodkiewki i oczywiście dżemy na zimę.
W robieniu dżemów niezbędne będą także większe garnki, w których możesz pasteryzować słoiki, a także drewniana łyżka, w sam raz do mieszania gorącego dżemu.
Czytaj także:
● Co można zrobić z truskawek?
● Najprostsze ciasto z truskawkami
● Jak się robi kompot z truskawek?
Jak zrobić dżem truskawkowy bez cukru?
Jak zrobić dobry dżem z truskawek, który nie będzie zawierać cukru? To pytanie zadaje sobie naprawdę sporo osób. Przyjęło się bowiem, iż cukier jest niezbędnym składnikiem każdego słodkiego przetworu, w tym oczywiście dżemu. Nie do końca jest to prawda. Owoce przecież zawierają swój własny cukier – fruktozę. Jeśli szukasz dżemów, które są naturalne, a także nie przesłodzone, koniecznie sprawdź, jak zrobić dżem z truskawek bez cukru. Do tego przepisu potrzebujesz oczywiście truskawek – i to nie byle jakich. Truskawki, które używane są do przetworów, zawsze muszą być dobrej jakości. Nie poobijane, nie zepsute, świeżutkie i piękne. Wszelkie uszkodzone truskawki mogą zepsuć smak dżemu, a także sprawić, iż zepsuje się on w słoiku. A tego przecież nie chcesz. Dlatego zawsze dbaj o owoce, z których robisz zaprawy. Ale do rzeczy – przejdźmy do robienia dżemu. Oprócz truskawek musisz mieć również pektynę naturalną, która pozwoli Ci osiągnąć odpowiednią konsystencję dżemu, a także sól. Prawdopodobnie zastanawiasz się, po co sól w dżemie. Odpowiedź jest prosta. Sól to doskonały naturalny konserwant, który sprawia, że dżem będzie mógł spokojnie stać na półce w spiżarni i nie popsuje się. Oprócz tego, sól umożliwia rozpoczęcie procesu, jakim jest janginizacja. To sposób na wyciągnięcie smaku z owoców i zawartego w nich cukru. Dzięki soli owoce puszczają więcej soku, a to sprawia, że mają w czym się dusić. Jak zatem widzisz, wcale nie potrzebujesz do tego cukru – sól wystarczy. Aby zrobić dżem bez cukru, musisz wsypać umyte i obrane z szypułek truskawki do garnka, a następnie dodać do nich szczyptę soli. Rozpocznij gotowanie na bardzo małym ogniu. Gdy owoce będą się dusić, oddadzą dużo soku, który pomoże Ci w zrobieniu idealnego, słodkiego dżemu. Duś owoce nawet przez godzinę. Po tym czasie wlej do szklanki odrobinę soku z truskawek, który zgromadził się w garnku i dodaj do niego dwie łyżeczki pektyny. Rozmieszaj, by pektyna się rozpuściła i wlej całość do garnka. Jeśli powstaną grudki, możesz potraktować je blenderem. Smaż owoce tak długo, aż uzyskasz pożądaną konsystencję. Następnie przełóż je do słoiczków, zakręć i rozpocznij pasteryzację. Ze względu na to, że dżem jest bez cukru, pasteryzacja to konieczność. I to tyle – jeśli zastanawiało Cię, jak zrobić dżem truskawkowy dla dzieci, teraz masz już odpowiedź. Ten sprawdzi się doskonale na śniadanie dla najmłodszych. To dużo zdrowsza opcja od dżemów sklepowych.
Czytaj także:
● Tarta z truskawkami. Przepis na letni podwieczorek!
● X przepisów na koktajl truskawkowy. Idealne w szczycie truskawkowego sezonu!
● Nalewka z truskawek. Poznaj nasz przepis!
Jak zrobić dżem z truskawek i agrestu?
Dżem z truskawek i agrestu jest słodko-kwaśny, idealny na kanapki i oczywiście naleśniki. Jeśli uwielbiasz smak obu tych owoców, koniecznie przygotuj ten dżem. Jak go zrobić? Potrzebujesz kilograma truskawek i około 800 gramów agrestu. Możesz oczywiście eksperymentować z proporcjami owoców, by uzyskać smak, który Tobie będzie odpowiadać najbardziej. Dodaj również cukier, chyba że będziesz robić dżem metodą podaną wyżej. Ilość cukru zależy od Ciebie, jednak przepisy zwykle podają nawet około kilograma. Jak zrobić dżem z truskawek niskosłodzony? Wystarczy dodać mniej cukru. Jeśli truskawki są bardzo słodkie, nie musisz ich mocno dosładzać. Wszystkie owoce umyj i oczyść. Możesz wrzucić je od razu do garnka i dodać cukier bądź też najpierw zblendować agrest, by wypuścił sok, w którym ugotujesz truskawki. Efekt będzie taki sam. Gotuj na małym ogniu, by owoce się rozpadły. Mieszaj od czasu do czasu i czekaj, aż cała masa zgęstnieje. To może potrwać nawet ponad godzinę. Przełóż dżem do słoików i pasteryzuj je.
Jak zrobić dżem z truskawek i rabarbaru?
Dżem z truskawek i rabarbaru również będzie miał lekko kwaskowaty smak. To połączenie jest naprawdę bardzo udane. Rabarbar to wdzięczne warzywo, z którego możesz zrobić nie tylko kompoty, ale właśnie także dżemy. Z dodatkiem truskawek rabarbar będzie jeszcze smaczniejszy. W sam raz na zimę. Czego potrzebujesz? Możesz zrobić dżem pół na pół – kilogram truskawek na kilogram rabarbaru. Smak będzie idealny. Dodaj do niego także sok z połówki cytryny i 200 gramów cukru. Zacznij od umycia truskawek i rabarbaru. Truskawki oczyść z szypułek. Rabarbar pokrój na mniejsze kawałki, by łatwiej się rozpadł. Wszystkie owoce włóż do dużego garnka, zasyp cukrem i zalej sokiem z cytryny. Odstaw na dwie godziny, by zarówno truskawki, jak i rabarbar puściły sok. Następnie garnek postaw na płycie i doprowadź zawartość do wrzenia. Mieszaj przy tym od czasu do czasu, by truskawki i rabarbar się nie przypaliły. Po około godzinie dżem powinien mieć odpowiednią konsystencję. Dlaczego nie musisz dodawać pektyny? Rabarbar ma całe mnóstwo tego składnika w sobie, dlatego dżem z jego dodatkiem jest idealnie zwarty i lekko galaretowaty. Jeśli chcesz gotować dłużej, nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętaj jednak o mieszaniu. Następnie przełóż dżem do słoików i poddaj je pasteryzacji.
Jak zrobić dżem truskawkowy z cukrem żelującym?
Przepis na dżem z truskawek z cukrem żelującym jest najprostszy ze wszystkich. Cukier żelujący sprawia, że przetwory szybko nabierają idealnej konsystencji. Konieczne jest jednak mieszanie dżemu przez cały czas smażenia, by nie przypalić owoców oraz pektyny. Jak zrobić taki dżem? Zacznij od przygotowania truskawek – umyj je i pozbądź się szypułek. Przygotuj także cukier żelujący. Korzystaj z niego tak, jak radzi producent. Wybierając cukier 2:1 musisz dodać 500 gramów cukru na kilogram truskawek. Umyte owoce przełóż do garnka i zacznij je gotować, by puściły sok i rozpadły się. To zajmie Ci około 20 minut. Następnie pozostaw je do ostygnięcia. Gdy będą już w temperaturze pokojowej, dodaj cukier żelujący i ponownie zagotuj zawartość garnka, mieszając przy tym przez cały czas. Gotuj całość na małym ogniu przez kilka minut. Dżem jest już gotowy. Prawda, że szybko poszło? Przełóż go do umytych słoików i zakręć, a następnie rozpocznij proces pasteryzacji.
Jak zrobić dżem truskawkowy z agarem?
Agar to substancja pochodzenia roślinnego, która zastępuje żelatynę. Możesz użyć go do galaretek, ale także do dżemu. Jak go zrobić? Obierz i umyj dwa kilogramy truskawek, a następnie wrzuć je do garnka. Zasyp szklanką cukru i dodaj sok z cytryny. Gotuj całość, by truskawki puściły sok i zrobiły się miękkie. Gdy już się rozpadną, możesz dodać agar. Wystarczy kilka łyżeczek – 7-8. Wszystko zależy od tego, jaką konsystencję chcesz otrzymać. Większa ilość agaru sprawi, że dżem będzie bardziej przypominać galaretkę. Gotuj dżem jeszcze przez kilka minut, aż do zagotowania się całości. Przełóż go do słoiczków i zakręć, a następnie pasteryzuj. Tak naprawdę agar ani pektyna nie są konieczne, by uzyskać doskonałą konsystencję dżemu truskawkowego. Jeśli jednak chcesz, by był on bardziej zwarty, możesz skorzystać właśnie z tego produktu.
Jak zrobić dżem truskawkowy, żeby nie stracił koloru?
A teraz ostatnia kwestia, nad którą zastanawia się wiele osób dopiero rozpoczynających przygodę z robieniem przetworów. Jak zrobić dżem, by miał piękny kolor? Wystarczy dodać do niego sok z cytryny! Tak, to właśnie on odpowiada za zachowanie idealnego koloru każdego dżemu, w tym też tego z truskawek.
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak zrobić dżem z truskawek. I to nie jeden, ale kilka. W tym też taki, który akurat Tobie będzie smakować najbardziej.