Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

O przechowywaniu żywności słów kilka

2021-04-12
O przechowywaniu żywności słów kilka

Każdego dnia wyrzucanych jest setki kilogramów jedzenia. Rocznie to nawet kilka milionów ton! Problem dotyczy głównie gospodarstw domowych. Powodów takiego zachowania jest kilka: m.in. złe przechowywanie żywności, kupowanie zbyt dużej ilość jedzenia - “na zapas”. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób przechowywać nie tylko żywność, ale również przyprawy, dodatki takie jak sosy, keczupy. Pokażemy Wam kilka wskazówek na to, gdzie i jak przechowywać jedzenie, aby go nie marnować!

przechowywanie żywności

Jak przechowywać jedzenie w lodówce?

Wyodrębnione strefy w lodówce mają zupełnie inną temperaturę. Dlatego każda półka i szuflada powinna być przeznaczona na inny rodzaj produktów spożywczych. Na górnej półce stawiaj nabiał, m.in. mleko, jogurty, kefir. Jest to również dobre miejsce na otwarty dżem lub powidła. W przypadku środkowej półki, mogą się tam znaleźć produkty, które mają krótką datę ważności. Możesz również położyć na niej gotowe dania, które są szczelnie zapakowane. Masz przygotowaną sałatkę? Wykorzystaj pojemnik na żywność, najlepiej szklany i przełóż do niego swoją potrawę. Ostatnia półka przeznaczona jest na świeże mięso, ryby, ponieważ panuje tam najlepsza temperatura. W przypadku mięs również warto skorzystać ze specjalnych pojemników, które można następnie wygodnie umyć. Dolna szuflada to miejsce na warzywa i owoce. Półki boczne to oczywiście najcieplejsze miejsce w całej lodówce - tam postaw keczupy, mleko i gotowe sosy w butelkach.

Jak mrozić?

Drugim ważnym miejscem, w którym przechowujemy żywność, to zamrażarka. Jeśli wiesz, że dany artykuł - warzywa, owoce, produkty sezonowe - będzie mrożony, musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach. Wszystko, co zostanie zamrożone, musi być świeże i w dobrym stanie. Gdy używasz woreczków do zamrażania staraj się, aby znajdowały się w nich jak najmniejsza ilość powietrza. Bardzo praktyczne są te, które posiadają suwak, ponieważ będą wielorazowe i bezpieczne w kontakcie z produktem spożywczym. Jeśli korzystasz z pojemników na żywność, należy wybrać te z płaskim wieczkiem, aby ułatwić przechowywanie.

Co robić z suchą żywnością?

Wiele produktów żywnościowych możesz przechowywać “na wierzchu”, w tym m.in. produkty suche i sypkie. W zależności od ich rodzaju, potrzebują one odmiennych warunków. W sklepie internetowym Florina.pl możesz znaleźć szeroką ofertą artykułów kuchennych do przechowywania żywności. Takie produkty jak mąka, kasza lub makaron możesz przesypać do specjalnych pojemników. Jeśli znajdą się one w widocznym miejscu - powinny być dobrane kolorystycznie do Twojej kuchni. Bardzo popularne są pojemniki transparentne, np. te od marki Florina ze szkła borokrzemowego. Możesz do nich przesypać orzechy, migdały, a nawet przyprawy i zamknąć wieczko. Jeśli jednak nie chcesz widzieć zawartości, fajną opcją są pojemniki ceramiczne Nature z pięknymi wzorami liści.

Z resztek da się gotować

Zdrowa kuchnia i bycie EKO jest praktykowane i pożądane już od wielu lat! Na fali trendów związanych ze zdrowym odżywianiem zaczęto podejmować dyskusję na temat minimalizmu w kuchni i gotowania z resztek. Jest to tzw. kuchnia zero waste. Jej celem jest zapobieganie marnowaniu i wyrzucaniu jedzenia. Bardzo fajnym przepisem na wykorzystanie pozostałości z lodówki jest tarta. Wystarczy zrobić ciasto kruche, bądź użyć gotowego ciasta francuskiego i wyłożyć nim spód oraz boki formy do tart. Możesz wykorzystać do tego zarówno formy wykonane ze szkła, bądź ze stali. Skomponowanie farszu należy do Ciebie - będą nim resztki, które posiadasz w lodówce, np. kilka plasterków szynki, ser (mozzarella, gouda), brokuł, roztrzepane jajko. To wszystko należy polać śmietanką 30%, aby ładnie się zapiekło. I gotowe!  

Dzięki tym wskazówkom nie tylko ułatwisz sobie przechowywanie żywności, ale również znacznie ograniczysz jej marnowanie. Zaoszczędzisz swoje pieniądze i w znacznym stopniu pomożesz naszej planecie!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

pixel