Orzeźwiająca lemoniada rabarbarowa. Idealna na czerwcowe garden party!
Czy wyobrażasz sobie wakacje bez lemoniady? My też nie. Ten napój podbija serca młodszych i dorosłych, bo łączy w sobie wszystko to, czego szukamy latem – smak owoców i cudowne orzeźwienie. Chociaż najpopularniejsza nadal jest tradycyjna lemoniada cytrynowa, nic nie stoi na przeszkodzie, by trochę z tą tradycją poeksperymentować. Dlatego zrobić możesz lemoniadę z arbuza, truskawek, a nawet z rabarbaru
Lemoniada z rabarbaru – dlaczego warto
Lemoniada rabarbarowa to naprawdę doskonały pomysł na orzeźwiający napój, który możesz postawić w pięknym dzbanku przed swoimi gośćmi na garden party czy niedzielnym obiedzie. Dlaczego warto robić lemoniadę z rabarbaru? Tu należy wspomnieć o właściwościach samego warzywa, które jest bogate w witaminę C, błonnik, kwas foliowy, potas i magnez, ale także antyoksydanty, które wymiatają wolne rodniki z organizmu i zmniejszają ryzyko powstawania wielu chorób, w tym nowotworów. Rabarbar warto zatem włączać do diety w każdej postaci. Co można zrobić z rabarbaru? Kompoty, dżemy, syropy i oczywiście lemoniadę – bardzo łatwą do przygotowania. Dlaczego jeszcze lemoniada rabarbarowa jest dobrym rozwiązaniem na letnią imprezę? Ponieważ jej zrobienie jest tańsze, niż przygotowanie lemoniady cytrynowej czy tym bardziej truskawkowej. Cena rabarbaru waha się od 3,5 do 4,5 złotego za kilogram. To bardzo niewiele, zwłaszcza że kilogram warzywa wystarczy, by zapełnić naprawdę duży dzbanek do napojów. Niska cena i doskonały smak – czy można chcieć czegoś więcej?
Czytaj także:
● Przepis na sezonowy syrop z rabarbaru
● Jak zrobić kompot z rabarbaru?
Lemoniada rabarbarowa – przepis
Jak zrobić lemoniadę z rabarbaru? To proste, choć najlepiej przygotować ją dzień wcześniej, by zdążyła się schłodzić. Musisz bowiem ugotować warzywa, by wypuściły sok, z którego skorzystasz podczas robienia lemoniady. Oczywiście możesz schłodzić napój za pomocą kostek lodu. Lemoniada z rabarbaru bez gotowania także jest możliwa, ale o tym opowiemy za chwilę. Aby przygotować lemoniadę rabarbarową, potrzebujesz kilograma tych warzyw. Dzięki temu otrzymasz około 2 litry lemoniady. Oczywiście proporcje możesz zmieniać dowolnie, by zrobić tyle napoju, ile chcesz. Od Ciebie zależy również to, jak bardzo słodka bądź kwaskowata będzie lemoniada. Pamiętaj, że lemoniada to klasyczny kwaśny napój, z niewielką ilością cukru, który jest dzięki temu naprawdę bardzo orzeźwiający. Postaraj się więc nie przesadzić ze słodkością. Zacznij od umycia i obrania rabarbaru. Zrób to małym nożykiem, by zdjąć wyłącznie trochę skórki, nie naruszając miąższu. Możesz też nie obierać warzywa, zwłaszcza jeśli jest młode. Pokrój rabarbar na mniejsze kawałki, a następnie przełóż do dużego garnka. Dodaj cukier bądź miód – 50 gramów wystarczy. Do garnka wlej 100 mililitrów wody i zacznij gotować. Po około 10-15 minutach rabarbar rozpadnie się i wypuści dużo soku. Korzystając z sitka odcedź sok i przetrzyj owoce, by wyciągnąć z nich jak najwięcej płynu. Przelej sok do naczynia, w którym robisz lemoniadę. To może być dzbanek lub butelka, a nawet waza, jak do ponczu. Wtedy jednak musisz pamiętać, by przygotować nabierki. Sok zalej zimną wodą i wymieszaj całość. Z foremki do lodu wyciągnij kostki i wrzuć je do lemoniady. Możesz dorzucić do niej także plasterki cytryny i miętę, by sam napój wyglądał jeszcze bardziej kolorowo. Teraz przygotuj szklanki i podaj lemoniadę swoim gościom.
Czytaj także:
● Jak zrobić pyszny letni kompot z wiśni?
● Najlepszy przepis na kompot z czereśni
● Dżem z rabarbaru - przepis na najlepszy dżem w sezonie!
Lemoniada rabarbarowa z syropu
Jeśli chcesz zrobić lemoniadę z rabarbaru jeszcze szybciej, możesz skorzystać z syropu rabarbarowego. Przepis na niego znajdziesz na naszym blogu, w artykule Przepis na sezonowy syrop z rabarbaru [wstawić link do artykułu Przepis na sezonowy syrop z rabarbaru po publikacji]. Ta prosta lemoniada z rabarbaru bez gotowania będzie gotowa w kilka chwil. Wystarczy, że rozpuścisz kilka łyżek syropu w zimnej wodzie, a następnie dodasz do niej lód i kawałki rabarbaru do ozdoby. Będzie równie pysznie! Pamiętaj, że sam syrop jest już słodki, dlatego lemoniady nie trzeba dosładzać.
Lemoniada truskawkowo-rabarbarowa
Nikt nie powiedział, że rabarbar ma być osamotniony w dzbanku z pyszną lemoniadą. Możesz przecież dodać do niego inne owoce, by zmienić smak i dopasować go do swojego gustu. Rabarbar i truskawka to idealne połączenie – głównie dlatego, że truskawki są lekko kwaskowate, ale mają w sobie mnóstwo słodyczy. Jak zrobić taką lemoniadę? Użyj mniejszej ilości rabarbaru, by zrobić z niego sok taką samą metodą, o jakiej pisaliśmy wyżej. Możesz też użyć syropu rabarbarowego. Pół kilograma truskawek zblenduj dokładnie na mus, dodaj do nich odrobinę cukru – dosłownie 2 łyżki – a następnie przerzuć je do dzbanka. Tam dolej sok z rabarbaru i wodę. Nie zapomnij o lodzie i mięcie!
Lemoniada z rabarbaru i arbuza
Podobnie przygotujesz lemoniadę z arbuza oraz rabarbaru. Pamiętaj, by pozbyć się dużych pestek z arbuza. Zblenduj miąższ i wymieszaj go z sokiem z rabarbaru oraz wodą. Arbuz jest słodziutki, więc również nie musisz dodawać dużej ilości cukru. Przyda się jednak cytryna, by to właśnie kwaskowatość napoju się przebijała. Jakąkolwiek lemoniadę zrobisz, Twoi goście z pewnością będą zachwyceni. Być może nie wiedzieli nawet, ile wspaniałości kryje się w zwykłym rabarbarze.