Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fasolka po bretońsku – przepis, który musisz znać!

2022-05-05
Fasolka po bretońsku – przepis, który musisz znać!

Bardzo popularnym w naszym kraju przysmakiem jest fasolka po bretońsku. To niezwykle sycące danie, które sprawdza się nie tylko w zimowe popołudnia, ale również doskonale smakuje latem. Poznaj szybki przepis na fasolkę po bretońsku. Zobacz, jak dzięki pasteryzacji, możesz znacznie przedłużyć trwałość tej potrawy.

Fasolka po bretońsku – przepis

Przygotowywanie tego dania zacznij już dzień wcześniej od namoczenia fasolki. Dzięki temu powstanie najlepsza fasolka po bretońsku, jaką jadłeś. Najlepiej przyrządzić większą ilość tej potrawy, a część fasolki po bretońsku, która zostanie, zawekować w słoiku.

Fasolka po bretońsku – składniki

Najpierw zgromadź niezbędne produkty do wykonania fasolki. Przygotuj:

• 0,5 kg fasoli,
• 40 dag kiełbasy,
• 30 dag boczku wędzonego,
• 1 dużą cebulę,
• 1,5 kg pomidorów,
• 5 ząbków czosnku,
• 3 łyżki koncentratu pomidorowego,
• przyprawy, o których w dalszej części.

Nie zapomnij również o wodzie do namoczenia i gotowania fasoli.

Czytaj także: Schab w słoiku - jak go przyrządzić?

Fasolka po bretońsku – jakie przyprawy?

Doskonała fasolka po bretońsku nie istnieje bez przypraw. Do swojego dania obowiązkowo dodaj łyżeczkę pieprzu, łyżeczkę papryki wędzonej słodkiej. Dosyp także dwie płaskie łyżeczki soli, łyżkę majeranku, a także 2-3 liście laurowe oraz 3 ziarna ziela angielskiego. Taka kompozycja będzie naprawdę aromatyczna.

Fasolka po bretońsku – jak zrobić?

Przygotowania rozpocznij kilka godzin wcześniej. Do miski wsyp fasolę i zalej zimną wodą. Pozostaw na minimum 10 godzin. Po tym czasie odcedź i przepłucz dokładnie fasolkę pod zimną wodą. Przełóż całość do garnka, dolej litr wody, a także liście laurowe i ziele angielskie. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem. Fasolka powinna zmięknąć. Wówczas dodaj 1 łyżeczkę soli.

Teraz pokój boczek na desce do krojenia i podsmaż go na patelni. Po kilku minutach dosyp pokrojoną kiełbasę oraz posiekaną cebulę i podsmażaj przez 10 minut. Do garnka dodaj pokrojone pomidory oraz koncentrat pomidorowy (może być sam koncentrat, wówczas musisz użyć jego większej ilości). Dosyp pozostałe przyprawy.

Przełóż mięso do garnka i gotuj wszystko razem przez kilka kolejnych minut. Fasolka jest gotowa!
Z czym podawać fasolkę po bretońsku? Fasolkę po bretońsku je się bez żadnych dodatków lub z kawałkiem chleba albo innego pieczywa. Ciekawym pomysłem jest zaserwowanie tego dania z puree ziemniaczanym.

Czytaj także: Pasteryzacja mięsa w piekarniku. To proste!

Fasolka po bretońsku a odchudzanie

Zanim sięgniesz po przysmak, jakim jest fasolka po bretońsku, sprawdź, ile ma kcal. Fasolka po bretońsku z kiełbasą i boczkiem będzie znacznie bardziej kaloryczna niż wersja bez tych składników. Jeżeli zależy Ci na tym, by potrawa nie miała wielu kalorii, ogranicz ilość mięsnych produktów.
Boczek możesz podsmażyć na patelni, która nie wymaga użycia tłuszczu. Wówczas obniżysz dodatkowo kaloryczność dania. Tego typu patelnie non-stick są polecane przez ambasadora marki Florina, Mateusza Gesslera.

Jedz fasolkę bez dodatku chleba. Zadbaj także o to, by uwzględnić posiłek w swoim planie dietetycznym i dokładnie przeliczyć kalorie.
Czytaj także: Wekowanie mięsa - jak to się robi?

Fasolka po bretońsku do słoików

Jeśli po obiedzie zostało Ci jeszcze trochę jedzenia, możesz je zawekować. W ten sposób nie marnujesz żywności, ponieważ fasolka po bretońsku pasteryzowana może zostać zjedzona nawet wiele tygodni później.
Możesz też celowo z myślą o pasteryzacji fasolki po bretońsku od razu przygotować więcej tego dania.

Jak pasteryzować fasolkę po bretońsku?

Najpierw wybierz odpowiednie słoiki. W sklepie florina.pl znajdziesz zarówno słoje typu twist off z metalową nakrętką, jak i słoje typu weck z silikonową uszczelką. Słoiki dokładnie wyparz, np. gotując naczynie we wrzątku 10 minut, a nakrętki przelewając gorącą wodą. Teraz możesz nałożyć fasolkę do słoja za pomocą nabierki – chochle ze sklepu Florina są wytrzymałe i nie wchodzą w interakcje z jedzeniem. Nie napełniaj słoika po brzegi. Pozostaw kilka centymetrów odstępu od krawędzi.

Istnieje kilka metod na to, jak przeprowadzić wekowanie fasolki. Jedną z nich jest pasteryzacja fasolki po bretońsku w piekarniku. Do tego typu wekowania nadają się jedynie słoiki twist off.

Wystarczy, że nagrzejesz piekarnik do temperatury około 130 st. Celsjusza (120 st. Celsjusza, gdy korzystasz z termoobiegu) i umieścisz w nim słoiki na 30 minut. Jeżeli zupa fasolka po bretońsku zawiera dodatki mięsne, wydłuż ten czas do 60 minut. Najlepiej jednak poddaj danie trzykrotnemu wekowaniu, czyli tyndalizacji. Wówczas po takie danie sięgniesz nawet kilka miesięcy później.

Możesz też pasteryzować fasolkę we wrzątku. Przygotuj garnek. Do pasteryzacji znakomicie nadaje się chociażby garnek emaliowany Emalia Polska Pleszew gładki zielony 8 l, który ma odpowiednią pojemność i wysokość. Jest też pokryty emalią, która nie wejdzie w interakcję ze słoikami. Wyłóż dno garnka ściereczką i poustawiaj słoiki. Uważaj, by naczynia się nie stykały. Zalej garnek wodą, dbając o to, by nie dosięgała nakrętek. Następnie gotuj przez 30 minut. Jeżeli fasolka jest z mięsem, wydłuż proces gotowania do godziny.

Ostrożnie wyjmij słoiki, zakładając rękawice kuchenne. Akcesoria marki Florina to gwarancja ochrony przed poparzeniem.

Czytaj także: Pasteryzacja mięsa w piekarniku. To proste! 

Jak przechować fasolkę po bretońsku w słoiku?

Fasolka po bretońsku w słoikach na zimę jednokrotnie pasteryzowana powinna być przechowywana w lodówce maksymalnie przez miesiąc. Jeżeli chcesz cieszyć się smakiem ulubionej zupy nawet przez pół roku, poddaj ją tyndalizacji. Takie danie możesz trzymać nawet pół roku w temperaturze około 20 st. Celsjusza.

Czy fasolka po bretońsku ze słoika jest zdrowa? Dobrze zawekowane danie nie traci swoich walorów smakowych ani wartości odżywczych.
Czytaj także: Jak zawekować bigos? 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel