Przepis na wyśmienity żurek
Czas spędzony w gronie najbliższych to najcenniejsze co przynoszą nam każde święta. Wspólne rozmowy i biesiadowanie wprawiają nas w prawdziwie radosny, magiczny nastrój. W nadchodzące święta wielkanocne zadbaj nie tylko o piękny wystrój swojego domu, ale przede wszystkim nie zapomnij o przygotowaniu tradycyjnych, polskich potraw. Wielkanocne dania ze sprawdzonych przepisów sprawią, że Twoje święta będą nie tylko pełne radości, ale także smakowitości! Przekonaj się sama i przygotuj z nami świąteczne smakołyki.
Żurek - król wielkanocnego stołu
Wśród wielkanocnych potraw króluje niezmiennie żurek. Podany w miseczce lub w świeżym, aromatycznym chlebie jest nieodłącznym elementem naszej tradycji. Jeśli byliście zaproszeni na uroczyste, świąteczne śniadania u rodziców czy dziadków, zapewne pamiętacie, że przygotowanie żurku bywa nie lada wyzwaniem. Od czego zacząć, aby ponadczasowy żurek był wyśmienity? Najpierw trzeba sprawdzić, czy dysponujemy wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. Posiadasz dużą deskę kuchenną, która w świątecznym pichceniu staje się niezbędna? Jeśli nie, zdążysz jeszcze z jej zakupem. Postaw na wybór tradycyjnej drewnianej albo nowoczesnej bambusowej. Kolejnym niezbędnikiem kuchennym jest odpowiedni garnek. W zależności od porcji przygotowywanego żurku musisz dobrać naczynie o odpowiedniej pojemności. Tradycyjne potrawy najlepiej przygotować w tradycyjnych naczyniach. Doskonale sprawdzą się garnki emaliowane, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Znane od lat i polecane z pokolenia na pokolenie. Oprócz swoich zalet funkcjonalnych cieszą oko swoim niepowtarzalnym wzornictwem! Kolekcja Forte w pastelowych barwach posłuży Ci do świątecznego jak i codziennego gotowania, a także wprowadzi wiosenny, pozytywny klimat do Twojej kuchni. Skoro najważniejsze akcesoria mamy, pora zakasać rękawy i wziąć się za świąteczne gotowanie.
Jak zrobić żurek?
Jeśli nigdy nie przygotowywaliście żurku, bez obaw, podpowiemy jak przygotować go prosto, ale wyśmienicie! Zacznijmy od wywaru. Do 2 litrów zimnej wody wrzucamy 4 marchewki, 1 pietruszkę, połowę małego selera, kawałek pora, opaloną nad gazem cebulkę, 2 liście laurowe oraz kilka ziaren ziela angielskiego. Gotujemy całość około pół godziny. Odcedź bulion, wyjmując z niego warzywa. Do wywaru wlewamy pół litra zakwasu, dodajemy majeranek i zagotowujemy. Doprawiamy śmietaną, którą wcześniej mieszamy z kilkoma łyżkami gorącej zupy. Żurek można jeszcze doprawić wyciśniętym czosnkiem. Podawaj z połówkami jajka na twardo i kawałkami ugotowanej kiełbasy. W zależności od gustu żurek można wzbogacić odrobiną chrzanu.
Żurek lubi miseczki. Nie stygnie tak szybko, jak na talerzu. W miseczkach pięknie prezentują się żółtka jajek. Salaterki ustawione na płytkich talerzach, na których będziemy kontynuować śniadanie, urozmaicą świąteczną zastawę.
Jeśli zastanawiasz się nad podaniem żurka w chlebie, nie musisz szukać wymyślnego sposobu. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka małych, okrągłych chlebków, odciąć ich górę i podpiec w domowym piekarniku.
Elegancką i nowoczesną formą podania żurku będzie owalne naczynie z podgrzewaczem. Dzięki niemu ciepło potrawy utrzyma się przez całe rodzinne biesiadowanie. Biały, klasyczny kolor naczynia sprawdzi się o każdej porze roku, nie tylko od święta. Żurek i jego oprawę mamy zapewnioną. Pora przygotować się na to, co najbardziej nas cieszy, czyli czas spędzony w gronie najbliższych.
Zasmakujmy radości z rodzinnych, smakowitych świąt.