Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak szybko posprzątać dom?

2022-02-24
Jak szybko posprzątać dom?

Sprzątanie domu dla niektórych jest przyjemnym rytuałem, dla innych – koszmarem. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób szuka sposobów na szybkie mycie podłóg czy ścieranie kurzy. Postanowiliśmy dodać do tego swoje trzy grosze i poradzić Ci, jak efektywnie i dobrze, a czasem nawet szybko, posprzątać w domu.  

Jak sprzątać w domu?

Sprzątanie w domu może być zmorą. Zwłaszcza jeśli za Tobą ciężki tydzień pracy, a przed Tobą goście, którzy będą zaglądać w każdy róg mieszkania. Sprzątanie domu w takiej sytuacji może być problematyczne. Dlatego warto zaplanować sobie porządki i krok po kroku przejść przez wszystkie punkty w planie. Porządki w domu to przede wszystkim odpowiednia organizacja pracy oraz szybkie egzekwowanie wszystkich elementów, które znalazły się na liście. Jak to zrobić? Podpowiemy, jakie kroki musisz poczynić, aby porządek w domu zapanował także u Ciebie. Jak sprzątać dom, by być zadowolonym z efektów i jednocześnie nie paść z wycieńczenia? Czytaj także: 

Jak efektywnie sprzątać w domu?

Jak dobrze sprzątać w domu? Przede wszystkim musisz pamiętać, że jest to przestrzeń, w której żyjesz Ty, a nie Twoi goście. Musi ona być zatem dostosowana do Ciebie i Twoich potrzeb. Jeśli lubisz żyć w lekkim nieładzie, nie odkładasz wszystkich rzeczy na miejsce, a na blacie w kuchni znajduje się masa sprzętów, z których nie korzystasz często, ale lubisz mieć je pod ręką – to Twoja sprawa. Nie zmuszaj się do sprzątania tego, czego sprzątać nie chcesz. To pierwsza zasada efektywnego dbania o swoją domową przestrzeń. Jak brzmi druga zasada? Nie musisz porządkować wszystkiego na raz, ale jeśli chcesz – śmiało. Świetnym sposobem jest przeznaczanie odrobiny czasu na sprzątanie każdego dnia. To może być tylko pół godziny, by zetrzeć kurze w pokoju czy też przetrzeć kafelki w łazience. Dzięki temu większy brud nie gromadzi się na powierzchniach mebli i akcesoriów, a Ty w sobotę możesz spędzić mniej czasu na porządkach. Jeśli jednak wolisz jedno wielkie sprzątanie weekendowe, nic nie stoi na przeszkodzie, by tak je sobie zorganizować. No właśnie – organizacja to tutaj słowo klucz.

Czytaj także:

 

Sprzątanie w domu – organizacja

Organizacja sprzątania w domu jest kluczowym zagadnieniem, które pomaga poradzić sobie nawet w całkowicie zapuszczonej przestrzeni (na przykład po przeprowadzce). Jak zorganizować sprzątanie w domu? Wspomnieliśmy już, że możesz przygotować sobie plan codzienny lub też tygodniowy – w ten sposób zapanujesz nad nawarstwiającym się bałaganem. W planie uwzględnij nie tylko swój wkład w porządki, ale również wkład innych domowników – wspólne dbanie o przestrzeń mieszkalną pomaga nie tylko zaoszczędzić czas, ale także wyrobić nawyki, które z czasem będą procentować. Organizacja porządku w domu nie jest tylko Twoim zadaniem. Pamiętaj też, że sprzątanie wymaga odpowiedniego sprzętu. Nie porywaj się z motyką na słońce, jeśli w domu nie masz dobrej ścierki czy odkurzacza. Przydadzą się także mopy i oczywiście chemia, która ułatwi Ci pozbywanie się zabrudzeń. Koniecznie uwzględnij to w swoim planie. A propos planu – za chwilę podpowiemy, jak go zrobić.  

Co ile sprzątać w domu?

Najpierw jednak skupmy się na palącej kwestii – jak często sprzątać w domu? Najłatwiejsza odpowiedź brzmi: wtedy, gdy jest brudno. To jednak niejednoznaczne określenie. Dla niektórych brudno może być w mieszkaniu, które inni określiliby jako niebiańsko czyste. Jeśli zatem widzisz, że Twoja przestrzeń do życia zaczyna Ci przeszkadzać, wiedz, że przyszedł czas na sprzątanie. Najlepiej jednak nie dopuszczać do tego stanu i sprzątać raz w tygodniu, a nawet codziennie – odrobinę. W tym celu warto stworzyć odpowiedni plan działania.  

Porządki w domu – plan

Plan sprzątania to najlepszy pomocnik podczas domowych porządków. Dzięki niemu wiesz, co robić i możesz przechodzić od punktu do punktu. To nie tylko ułatwia samo sprzątanie, ale również pozytywnie wpływa na naszą psychikę – czarno na białym widzimy, co zostało zrobione i jak szybko nam się poradzić sobie z zadaniem. Planer sprzątania to dobry doradca, który naprawdę pomoże Ci w obowiązkach. Jak powinna wyglądać lista sprzątania? Idealna check lista sprzątania byłaby podzielona na trzy sektory:   

  • Plan codzienny: tu powinny znaleźć się drobne obowiązki, takie jak przecieranie blatów czy też odkładanie rzeczy na swoje miejsce.
  • Plan tygodniowy: to pranie i prasowanie, czyszczenie kuchni i łazienki, ale również odkurzanie i mycie podłóg. Można zaplanować te czynności na jeden dzień bądź na kilka dni w tygodniu.
  • Plan miesięczny: to obowiązki, których nie trzeba robić często, jednak co najmniej raz w miesiącu warto o nich pamiętać. Na liście znajdzie się mycie lodówki, okien czy piekarnika.   Harmonogram sprzątania w domu zależny jest oczywiście od Ciebie, wielkości mieszkania i zaangażowania domowników. Lista sprzątania w domu może być stworzona dla wszystkich bądź dla każdej z osób oddzielnie. Najlepiej wydrukować ją i powiesić w widocznym miejscu, takim jak lodówka. To dobry sposób na to, by nie zapomnieć o domowych obowiązkach.  

Sprzątanie kurzu

Wycieranie kurzu to element sprzątania mieszkania, od którego warto zacząć. Dlaczego? Ponieważ pozbywasz się w ten sposób brudu nagromadzonego w różnych miejscach, który może opaść na podłogę później, na przykład gdy będzie już umyta. Tego wolimy uniknąć. Jak wycierać kurze? Przede wszystkim we wszystkich pomieszczeniach i ze wszystkich powierzchni, takich jak szafki, blaty, książki czy inne bibeloty. Czym wycierać kurze? Najlepiej suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym. Dzięki temu nie rozmażesz go na powierzchni mebla i gładko zetrzesz na podłogę. Następnie blaty czy szafki wytrzyj mokrą ścierką, by pozbyć się wszelkich zabrudzeń.  

Mycie podłóg

Jak myć podłogi? Zabierz się za to dopiero w momencie, w którym odkurzysz już powierzchnie w całym mieszkaniu. To sprawi, że unikniesz zabrudzeń czy też przyczepionych to mopa kłaczków kurzu lub włosków. Mycie podłogi bez smug nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Potrzebujesz do tego jednak czystego mopa oraz wody o odpowiedniej temperaturze. Nie korzystaj z gorącej wody, gdyż ta szybko odparowuje i pozostawia smugi. Wybierz chłodną lub nawet zimną wodę do mycia podłóg. Ta czynność powinna być wykonana na sam koniec porządków, by mieć pewność, że nic już nie ubrudzi podłogi. A co z dywanami? Jak czyścić dywan? Czyszczenie dywanów nie jest łatwym zadaniem, dlatego najlepiej zabierać się za nie raz w miesiącu. Możesz wytrzepać go na zewnątrz bądź też wyprać za pomocą specjalnych urządzeń parowych.  

Jak szybko posprzątać w domu?

Szybkie sprzątanie w domu to marzenie wielu osób. Jak szybko posprzątać dom, by zbytnio się nie namęczyć? Niestety na to nie ma jednego, dobrego remedium. Najlepszym sposobem na czysty dom czy mieszkanie jest regularne sprzątanie. Unikniesz w ten sposób piętrzących się zabrudzeń, które szybko sprawią, że poczujesz się w domu nieswojo. Jeśli jednak zależy Ci, by mieszkanie wyglądało na czyste, zajmij się przede wszystkim odkurzaniem oraz przecieraniem blatów i odkładaniem rzeczy na miejsce. Brud na podłodze i rozrzucone przedmioty najbardziej rzucają się w oczy.  

Jak szybko posprzątać łazienkę?

Sprzątanie łazienki może być pracochłonne. Na szczęście nie musi. Jak sprzątać łazienkę, by się nie napracować? Zajmij się tym, co jest najważniejsze i najbardziej widoczne. Chodzi oczywiście o toaletę oraz umywalkę. Na tych powierzchniach brud zbiera się szybko i bardzo rzuca się w oczy. Zresztą – czysta toaleta to także rozwiązanie dobre dla Twojego zdrowia. Warto każdego dnia wlewać do muszli środki czyszczące oraz korzystać z kostek odświeżających. Mycie łazienki byłoby niepełne, gdybyśmy nie zajęli się prysznicem lub wanną. Koniecznie sprawdź, w jakim stanie są i zadbaj pozbycie się kamienia z powierzchni. Całość zakończ, myjąc podłogę. Czyszczenie kafelków możesz zaplanować na czas większych porządków.  

Jak szybko posprzątać kuchnię?

Sprzątanie kuchni bywa trudne – to miejsce, w którym gromadzi się nie tylko brud, ale i tłuszcz. Jak sprzątać kuchnię, by była błyszcząca i czyściutka? Zacznij od przetarcia blatów i płyty oraz włożenia wszystkich naczyń do zmywarki. Dzięki temu przestrzeń będzie bardziej otwarta. Umyj szafki – na przykład korzystając z płynu do mycia naczyń i szmatki lub ręczników papierowych. To sposób na szybkie, ale dokładne wyczyszczenie płyt. Odłóż na miejsca produkty spożywcze, kubki i talerze. Wytrzyj zabrudzenia przy płycie – tam najczęściej zdarzają się zachlapania. Zakończ odkurzaniem i myciem podłogi. Piekarnik i lodówkę możesz wyczyścić innym razem.  

Jak utrzymywać porządek w domu?

Utrzymanie porządku w domu to sztuka, której trzeba się wyuczyć. Najlepszym sposobem na to, by zawsze mieć czysto w swojej przestrzeni, jest regularne sprzątanie i dbanie o to, co mamy w domu. Odkładaj rzeczy na miejsce, po posiłkach wkładaj naczynia do zmywarki, przecieraj stoły i blaty. Rób to codziennie, a z pewnością szybko zauważysz różnicę. Nie musisz zastanawiać się, jak dbać o porządek w domu? Nie ma na to magicznego sposobu – wystarczy regularność działań.   Sprzątanie nie musi być zmorą – może przynieść wiele satysfakcji, jeśli dobrze do niego podejdziesz.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel