Jak szybko posprzątać pokój?
Efektywne sprzątanie to sztuka, która niektórym może wydawać się trudna do opanowania. Utrzymanie porządku w mieszkaniu nie przychodzi naturalnie – to trzeba sobie wypracować. Ale jak? Oto jest pytanie. Dzisiaj wskażemy Ci kilka praktycznych wskazówek, które przydadzą się podczas szybkiego sprzątania pokoju. To może być salon, pokój dziecięcy czy sypialnia. Nieważne – najważniejsze, by był czysty!
Jak szybko posprzątać pokój?
Szybko nie zawsze znaczy dobrze, prawda? Jak szybko sprzątnąć pokój, by był on posprzątany dobrze? To jest dopiero wyzwanie. Na szczęście możesz sobie z nim poradzić, a my podpowiemy Ci jak.
Sprzątanie w pokoju warto rozpocząć w głowie. Tak, wiemy, że to brzmi dziwnie. Jednak tak wygląda rzeczywistość. Porządki w pokoju nie muszą wymagać od Ciebie ogromnych poświęceń – być może w tej chwili potrzebujesz tylko niewielkich poprawek. Zanim zaczniesz porządkować bałagan w pokoju w rzeczywistości, zastanów się, co musisz zrobić. To klucz do tego, jak szybko posprzątać sypialnię czy salon, bądź też całe mieszkanie.
Koniecznie uzbrój się także w odpowiednie akcesoria. Odkurzacze, ścierki, zmiotki – cokolwiek będzie Ci potrzebne, upewnij się, że jest pod ręką. To dotyczy nie tylko świeżych ściereczek, ale także ręcznika papierowego i oczywiście chemii, z której będziesz korzystać. Jeśli planujesz porządki w szafie, warto przygotować sobie także odświeżacz lub kulki na mole. Do mycia podłogi niezbędny będzie dobry mop ze świeżą główką (lub też wypraną, jeśli jest ona wielokrotnego użytku). Przygotowanie odpowiednich sprzętów to połowa sukcesu. Dzięki temu unikniesz nerwów i straty czasu na bieganie po sklepie. No dobrze – przejdźmy do rzeczy. Jak szybko posprzątać w pokoju?
Czytaj także:
- Jak szybko posprzątać dom?
- Instagramowy home office w Twoim domu
- Zmień swoją sypialnię w oazę spokoju
Jak szybko posprzątać pokój krok po kroku
Sprzątanie pokoju krok po kroku warto zacząć od planu. O tym, jak go sporządzić, opowiemy w następnym akapicie. Szybkie sprzątanie pokoju także wymaga organizacji pracy – niech nie wydaje Ci się, że to będzie takie proste. Od czego zacząć sprzątanie pokoju? Od zebrania wszystkich rzeczy, które udało Ci się w nim zgromadzić i odniesienia ich na swoje miejsce. Może Ci się to wydawać błahostką, jednak czasami sypialnia czy też salon stają się prawdziwą przechowalnią na akcesoria, które wcale nie powinny się tam znaleźć. Pozbądź się również śmieci, takich jak opakowania, chusteczki czy inne rzeczy, których nie będziesz już używać. To dobry sposób na szybkie uprzątnięcie przestrzeni, by trochę ją otworzyć i sprawić, że łatwiej będzie Ci się po niej poruszać. Sprzątanie pokoju krok po kroku to dobra metoda na to, by już przy wykonaniu niewielu czynności, wyraźnie zmienić wygląd pokoju poprzez pozbycie się niepotrzebnych elementów. Jeśli widzisz na krześle lub łóżku rzeczy, które warto włożyć do szafy, powstrzymaj się i jeszcze tego nie rób. Szafa to miejsce na osobny akapit. Najczęściej to właśnie w niej mamy największy bałagan.
Czytaj także:
Plan sprzątania pokoju
Jak posprzątać w pokoju, by zbytnio się nie napracować? To chyba nie jest możliwe. Jednak tygodniowy plan sprzątania może trochę w tym pomóc. Właściwie jest to pewnego rodzaju niedopowiedzenie – planowanie sprzątania powinno określać nie tylko prace wykonywane w tygodniu, ale i codziennie. Jak zrobić porządek w pokoju? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nie brudzić w nim lub porządkować go na bieżąco. Dlatego właśnie plan sprzątania warto mieć na każdy dzień:
- Codzienny harmonogram sprzątania: w nim uwzględnij odkładanie rzeczy na swoje miejsce, przecieranie szafek nocnych i zabieranie śmieci.
- Tygodniowy harmonogram sprzątania: to czas na układanie ubrań w szafie, robienie prania, odkurzanie i mycie podłóg.
- Miesięczny harmonogram sprzątania: co miesiąc warto zabrać się za pościeli, a także odkurzenie materaca.
Dzięki takiemu planowi możesz spokojnie zająć się najważniejszymi rzeczami każdego dnia, przez dosłownie kilka minut. W ten sposób podczas cotygodniowych porządków będzie Ci znacznie łatwiej zapanować nad bałaganem. To z kolei sprawia, że szybko uprzątniesz pokój i przejdziesz do znacznie przyjemniejszych zajęć.
Jak szybko posprzątać w szafie?
Porządkowanie szafy nie należy do najłatwiejszych zadań. Zwłaszcza jeśli mamy w niej naprawdę dużo rzeczy, których za nic w świecie nie chcemy się pozbyć. Porządek w szafie z ubraniami można jednak osiągnąć – i to niewielkim nakładem pracy. Oczywiście to stwierdzenie jest relatywne. Jeśli Twoja szafa jest ogromna, nastaw się na więcej działań, niż osoba, która ma niewielką komodę w pokoju. Porządkowanie ubrań zacznij od kompletnego nieporządku, czyli wyrzucenia wszystkich ubrań na łóżko. To najlepszy sposób, by widzieć je wszystkie i nie przegapić żadnej rzeczy, którą chcielibyśmy uchronić przed wyrzuceniem.
Porządek w szafie nie zawsze polega na wyrzucaniu swoich ubrań. Czasem to tylko układanie ich. Ale zanim do tego przejdziesz, koniecznie musisz przetrzeć wszystkie powierzchnie płaskie i pozbyć się kurzu. Następnie chwyć płyn uniwersalny bądź płyn do mycia szyb albo zwykłą wodę z octem. W ten sposób pozbędziesz się drobnych zabrudzeń i odświeżysz trochę sam mebel. W szafie możesz też powiesić woreczki z suszonymi kwiatami, by nadać jej pięknego zapachu (który przeniknie także do samych ubrań). No dobrze, teraz czas na prawdziwe porządki w szafie, a mianowicie układanie rzeczy. Jeśli ostatnie porządki odbyły się dość dawno temu, przejrzyj każde ubranie i sprawdź, czy rzeczywiście będziesz z niego korzystać. Czasami zostawiamy rzeczy, których nigdy już nie założymy tylko z sentymentu. Pamiętaj, w szafie nie ma miejsca na sentymenty. A jedna wyrzucona rzecz to przestrzeń dla kolejnej, nowej. Rzeczy układaj w kostkę bądź wieszaj je na wieszakach – wszystko zależy od tego, jaki układ ma Twoja szafa. Robiąc to co tydzień, masz pewność, że rzeczy zawsze będą na swoim miejscu, schludnie ułożone i niepogniecione.
Jak szybko umyć podłogę?
Zanim zabierzesz się za mycie podłogi, najpierw musisz zatroszczyć się o odkurzanie pokoju – i to dokładne. Nie omijaj żadnej przestrzeni, także tej pod łóżkiem. Dzięki temu pozbędziesz się kłaczków kurzu, które mogą zaplątać się w główkę mopa i sprawić, że mycie podłogi bardziej ją wybrudzi, niż wyczyści. Jeśli kurzu i zabrudzeń pozbywasz się regularnie, możesz postawić tylko na zamiatanie podłogi zmiotką. To powinno w zupełności wystarczyć.
Teraz czas na mycie. Weź mopa z czystą główką (świeżą końcówkę lub wypraną) i zanurz ją w wodzie ze środkiem czyszczącym. Nie korzystaj z gorącej wody, gdyż ta szybko odparowuje i pozostawia na podłodze nieestetyczne smugi. Jeśli chcesz umyć podłogę bez smug, najlepiej nalać do pojemnika letnią lub chłodną wodę. Wybierz płyn, który będzie odpowiedni do podłogi. Jeśli jest ona drewniana, pamiętaj także o tym, by mop był tylko lekko wilgotny. Zbyt duża ilość wody może spowodować wybrzuszenia na drewnie i uszkodzić je. Jeśli nie masz zaufania do chemicznych środków, podłogę możesz umyć wodą z octem. To najlepszy środek czyszczący, który pozwala pozbyć się drobnoustrojów.
Jak szybko umyć okna?
Mycie okien to dla wielu osób prawdziwa zmora. Nic więc dziwnego, że omijają one okna szerokim łukiem. Na szczęście istnieje sposób na to, jak szybko i dobrze umyć okna. Przede wszystkim przygotuj sobie akcesoria, które będą niezbędne podczas czyszczenia szyb. To ręcznik papierowy, ścierka z mikrofibrą oraz płyn do mycia okien. Ręcznikiem przetrzyj szyby i pozbądź się kurzu. Dzięki temu nie będą one mazać się podczas czyszczenia za pomocą płynu. Możesz także umyć ramy okienne oraz parapet – najlepiej korzystając z płynu lub zwykłej wody z octem. Teraz spryskaj szyby płynem i szybko wytrzyj je ścierką z mikrofibry. Jeśli będziesz myć okna regularnie, ta czynność z pewnością zajmie Ci mniej czasu. Możesz także skorzystać ze ściągaczki, za pomocą której pozbędziesz się zabrudzeń z szyb jeszcze szybciej.
Jak szybko posprzątać biurko?
Jak posprzątać biurko, by nie zajęło Ci to zbyt wiele czasu? Dla wielu z nas biurko jest miejscem, w którym składujemy wszystko – długopisy, karteczki, kable, chusteczki. O ile jednak karteczki czy chusteczki szybko możemy wynieść, o tyle porządkowanie kabli może okazać się trudne. Zacznij jednak od początku. Najpierw pozbądź się wszystkich rzeczy, które nie powinny znajdować się na biurku. Naczynia wynieś do zmywarki, chusteczki do śmietnika, kartki przejrzyj i wyrzuć lub włóż w odpowiednie miejsce. Nie zostawiaj ich na blacie biurka – znajdź dla nich przestrzeń w szufladach lub segregatorze. Chyba, że tak naprawdę nie są Ci potrzebne. Wtedy pozbądź się ich bez wyrzutów sumienia.
Przetrzyj blat, pozbywając się z niego kurzu. Następnie zrób to mokrą ścierką, by usunąć większe zabrudzenia. Teraz czas na porządkowanie kabli pod biurkiem. Sprawdź, czy rzeczywiście wszystkie podłączone przedmioty są Ci potrzebne. Jeśli nie, włóż je do szafki bądź pozbądź się ich. Pod biurkiem warto umieścić organizer, na którym można ułożyć router oraz kable, które w innym przypadku plątałyby się pod nogami. Raz uporządkowane kable nie będą prosić się więcej o Twoją uwagę. Warto wracać do nich raz w tygodniu, by zetrzeć kurze.
Jak utrzymać porządek w pokoju
Jak utrzymać porządek w szafie, na biurku i w pokoju w ogóle? Najlepszym sposobem na to jest regularne sprzątanie. Nie da się tego uniknąć. Porządek w pokoju dziecka spokojnie osiągniesz w taki sam sposób – nawet jeśli zabawki codziennie są tam w nieładzie. Wystarczy zrobić listę i trzymać się jej. Codzienne odnoszenie rzeczy na miejsce naprawdę działa. Jeśli zastanawiasz się, jak mieć porządek w pokoju, to najlepsza opcja. Dzięki temu pozbywasz się bałaganu, który widoczny jest na pierwszy rzut oka i sprawia wrażenie, że cała przestrzeń jest zagracona. Po odniesieniu naczyń, wyrzuceniu śmieci i zabraniu ubrań porozrzucanych po krzesłach, szybko zauważysz różnicę. To także sposób na to, jak utrzymać porządek na biurku.
Zrób listę i trzymaj się jej – to najlepszy sposób na to, by szybko uprzątnąć pokój i utrzymać go w dobrym stanie. Wcale nie musisz spędzać na porządkach całego dnia.