Jak wyczyścić przypalony garnek?
Spalenizna to jeden z największych wrogów każdego kucharza – zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Zniszczone garnki nie nadają się już do gotowania, są nieestetyczne i automatycznie sprawiają, że kolejne dania przypalają się w nich znacznie szybciej. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na wyczyszczenie przypalonych garnków. Nie wszystkie da się uratować, jednak większość z pewnością wyczyścisz za pomocą tych prostych tricków.
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Chyba w każdej kuchni znajdzie się co najmniej jeden przypalony garnek. Wystarczy chwila nieuwagi, by gotujące się danie nagle zaczęło śmierdzieć spalenizną. To wiąże się często z uszkodzeniem powłoki naczynia. Garnki są wykonane z różnych materiałów, które charakteryzują się mniejszą bądź większą wytrzymałością. Garnki ze stali nierdzewnej z pewnością wytrzymają więcej niż te z aluminium. Niezależnie od tego, jakie naczynia posiadasz w swojej kuchni, jeśli nie zostały one doszczętnie spalone, możesz je odratować. Nie wszystkie jednak można czyścić w ten sam sposób. Garnki emaliowane wytrzymają więcej niż cienkie garnki aluminiowe. Najbardziej wytrzymałe z kolei będą te ze stali czy z dodatkowymi powłokami, jak na przykład naczynia z serii Mateusz Gessler poleca. Jeśli masz tendencję do przypalania garnków i patelni, warto zastanowić się nad kupnem wytrzymalszych naczyń. Dzięki temu masz pewność, że nawet po kilku nieudanych sesjach gotowania będą one nadawać się do dalszych kuchennych eksperymentów. No dobrze, ale jak usunąć przypalenia z garnka?
Czytaj także:
- Najlepszy garnek aluminiowy do Twojej kuchni
- Wszystko, co musisz wiedzieć o garnkach emaliowanych
- Garnki emaliowane - czy nadal warto mieć je w swojej kuchni?
Przypalony garnek – jak wyczyścić go za pomocą sody?
Soda oczyszczona jest jednym z najczęściej wykorzystywanych składników czyszczących w kuchni. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić przypalony garnek w środku, soda prawdopodobnie będzie odpowiedzią na Twoje pytanie. Wodorowęglan sodu doskonale sprawdza się podczas czyszczenia nawet najbardziej inwazyjnych zabrudzeń i przypaleń. Możesz czyścić nim patelnie czy piekarniki i oczywiście także garnki. Pamiętaj jednak, że soda oczyszczona składa się z drobnych granulek, które mogą porysować delikatny garnek – na przykład z aluminium.
Jak wyczyścić przypalone dno garnka za pomocą sody? Musisz stworzyć z niej papkę. Zmieszaj saszetkę sody z niewielką ilością wody, by powstała z niej pasta. Tę rozsmaruj na dnie garnka i pozostaw tak na kilka dobrych godzin. Im większe zabrudzenie, tym dłuższy czas. Następnie delikatnie zeskrob spaleniznę, która będzie już znacznie łatwiej odchodzić od dna garnka.
Jeśli nadal widzisz, że pozostałości jedzenia nie chcą odpuścić, możesz spróbować innej metody. Sodę wsyp do garnka i zalej niewielką ilością wody, a następnie zagotuj ją. To powinno zadziałać bez zarzutów. Nie musisz już zastanawiać się, jak wyczyścić przypalony garnek. Soda z łatwością poradzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Jeśli nie masz pod ręką sody, możesz zastąpić ją solą. Ten składnik znajduje się w każdym domu i jest niezwykle tani. Sól nie tylko świetnie czyści przypalone powierzchnie, ale też charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi. Dlatego wykorzystywana jest podczas okresowego dezynfekowania naczyń, na przykład desek do krojenia, które zbierają bardzo dużo drobnoustrojów. To także idealne sposoby na to, jak wyczyścić przypalony garnek żeliwny. Naturalne żeliwo rzadko się przypala – trzeba się naprawdę „postarać”. Zwykle wystarczy przeczyścić je ścierką i gorącą wodą. Jednak przy spaleniźnie warto wykorzystać właśnie sodę bądź sól.
Spalony garnek – jak wyczyścić go za pomocą octu?
Ocet to kolejny składnik, który kojarzy się nam z czyszczeniem kuchni. Nie tylko garnków, ale i powierzchni płaskich. Zmieszany z wodą stanowi doskonały naturalny środek czyszczący. Nie potrzebujesz go wiele, by uporać się z przykrą spalenizną.
Jak wyczyścić przypalony garnek octem? Są na to dwa sposoby. Jeden jest przeznaczony dla mniejszych zabrudzeń. Wystarczy, że wlejesz około 100 mililitrów octu i zalejesz to taką samą ilością wody. Odstaw naczynie na kilka godzin (lub całą noc), a rano, za pomocą szpatułki, delikatnie usuń przypalenia.
Jeśli garnek jest mocno uszkodzony, musisz spróbować innych metod. Wlej do naczynia ocet (200 mililitrów). Możesz rozcieńczyć go wodą bądź też nie – to zależy od Ciebie. Pamiętaj, ten sposób jest nieprzyjemny dla nosa. Teraz postaw garnek na płycie i powoli podgrzewaj ocet. Nie stój obok, gdyż opary, które będą unosić się w powietrzu, mogą być szkodliwe. Z pewnością będą mało przyjemne. Gotuj ocet przez kilka minut. Zauważysz w tym czasie, że przypalenia same odchodzą od dna. Teraz wylej płyn i poczekaj, aż garnek ostygnie. Za pomocą ścierki i płynu do naczyń usuń resztki zabrudzeń. Wiesz już, jak wyczyścić przypalony garnek wewnątrz, by na dobre pozbyć się niechcianej spalenizny.
Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej? Użyj coli!
Jeśli masz w domu naczynia naprawdę dobrej jakości, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak wyczyścić przypalony garnek stalowy, by go nie uszkodzić. Nie musisz się obawiać – stal jest naprawdę wytrzymała i nic się jej nie stanie także podczas czyszczenia powyższymi metodami. Kolejnym sposobem, który warto znać, jest mycie naczyń za pomocą coli. Tak! Ten popularny napój nadaje się idealnie do tego, by usuwać trwałe, silne zabrudzenia. W przypadku garnków stalowych ta metoda sprawdzi się doskonale.
Co musisz zrobić? Wystarczy, że wlejesz napój do przypalonego garnka – na około 3 centymetry wysokości – a następnie zagotujesz zawartość. Gotuj ją powoli przez kilka minut. Po tym czasie wystarczy wylać colę i umyć naczynie. Pamiętaj, że garnek będzie gorący po podgrzewaniu. Weź rękawice gumowe, by się nie poparzyć. Nie zanurzaj też naczynia w zimnej wodzie od razu po ugotowaniu w nim coli. Akcesoria kuchenne nie przepadają za różnicą temperatur. Dlatego najlepiej odczekać chwilę, a dopiero później umyć garnek.
Jak wyczyścić przypalony garnek od spodu?
No dobrze, wiesz już, jak poradzić sobie z uciążliwą spalenizną, która zadomowiła się na naczyniach po gotowaniu. A jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz? To przecież także się zdarza. Najczęściej w sytuacji, w której garnki używane są na płycie gazowej. Ogień ma bezpośredni dostęp do zewnętrznej warstwy naczynia i pozostawia na niej nieestetyczne przypalenia. Takie skazy trudno usunąć, jednak jest to możliwe. Najlepszym sposobem jest zrobienie kąpieli z ciepłej wody oraz octu bądź też octu i sody oczyszczonej – w przypadku, w którym przypalenie jest naprawdę mocne. W większej misce zmieszaj gorącą wodę, ocet i sodę, a następnie włóż do niego garnek. Wlej wody do środka, by był on cały czas zanurzony. Możesz dorzucić do miski też inne rzeczy, które chcesz odświeżyć/wyczyścić. Mogą to być chociażby sztućce. Warto trzymać garnki w takiej kąpieli co najmniej przez noc.
Nie taka spalenizna straszna, jak ją malują. Wiesz już, jak wyczyścić przypalony garnek domowymi sposobami. Teraz czas zabrać się za doprowadzenie ich do porządku. Metod jest kilka – z pewnością znajdziesz taką, która będzie pasować Ci najbardziej.